10% KORTING A Brommer PROFITEER VAN 1 GEMEENTELIJKE HERINDELING een heet hangijzer??? ONZE ALOM BEKENDE KORTING VAN 10 TOT 30' OP ALLE OVERIGE AKTUELE ARTIKELEN Politieberichten Zevenhuizen/MoerkapelleMoerhuizen????? (of een andere naam?) VVD PvdA Gemeentebelangen C.D.A. 19 juni: aanrijding met gewonde: Bij PARKEREN CARAVANS E.G.: Nu het va- Een Biibelschool voor wie gewoon werkt Met dit motto begint in september het nieuwe cursusjaar van de Brandpunt Bijbelscholen. In Ze venhuizen en nog 19 andere plaatsen in ons land worden deze cursussen al jaren gehouden; miv september op de 1 e en 3e woens dagavond v.d. maand in de Geref. kerk. Iedereen die belangstelling heeft voor de Bijbel is welkom op deze cursus, die bestemd is voor iedereen, ongeacht leeftijd, voor- opleioding of kerkelijke achter grond. De mogelijkheid bestaat een cursusavond vrijblijvend mee te maken ter kennismaking. Inl: secr. Brandpunt Bijbelscholen, tel. 03430-14881. 20 KINDERSANDALEN >T 40% KORTING I j Kerkweg-Oost 177 - Waddinxveen Telefoon 01828-12012 Dat Zevenhuizen, noch Moerkapelle, een samenvoeging voor ogen staat is wel gebleken tijdens de in december gehouden debat ten in de vergaderingen van de gemeenteraad. Sommige frakties van de Zevenhuizense raad timmeren niet alleen aan de weg met hun zienswijzen 'tegen de samenvoeging', maar laten ook hun geluid aan de resp. fraktiegenoten in de Tweede Kamer horen De V.V.D. schreef een brief Zelfstandigheid van de gemeente Zevenhuizen Dat het de fraktie van de WD en het bestuur van die partij in ons dorp ernst is met het vechten voor zelfstandigheid, staat reeds lang vast. In gesprekken met provinciale en landelijke vertegen woordigers van de WD is meerdere malen krachtig aangedron gen op het handhaven van een volledig zelfstandig Zevenhuizen. Dit houdt in dal wij de gemeentelijk herindeling ins ons gebied absoluut afwijzen. Om deze akties nog meer kracht bij te zetten hebben wij ons on langs schriftelijk gewend tot onze Tweede Kamerfraktie enzelfs tot de Raad van State. Uit onze brief aan de voorzitter van de 2e Kamer-fraktie van de WD, de heer Voorhoeve, volgen hieronder enkele belangrijke passages Met een toenemende ongerustheid en het duidelijk beeld voor ogen dat ook de gemeente Zevenhuizen onderworpen zal worden aan een gemeentelijke herindeling voor het gebied noord-ooste lijk en midden Zuid Holland, nemen wij - als bestuur van de afd. Zevenhuizen van de V.V.D. - de vrijheid ons tot U te wenden met het verzoek te willen bevorderen dat onze gemeente zelfstandig blijft. Men name de inhoud van het onlangs verschenen beleids rapport over de bestuurskracht van kleine gemeenten van april 1987 geeft ons de vrijheid met klem aan te dringen op handha ving van onze zelfstandigheid. In voornoemd beleidsrapport komen naar onze mening voldoen de aanwijzingen voor die er voor pleiten terughoudender te staan tegenover het zomaar samenvoegen van bepaalde gemeenten waarvan men ten onrechte verwacht dat het een betere bestuur baarheid van het geheel zou bevorderen. Overduidelijk wordt im mers geconstateerd dat de bestuurskracht van kleine gemeen ten veel groter is dan wordt gedacht en dat er in die gemeenten soms sneller en efficiënter wordt gewerkt dan in grotere ge meenten. De feiten wijzen uit - dat op het punt van bestuurs kracht op het terrein van de ruimtelijke ordening, de uitvoering van sociale wetgeving, het onderhoud van openbaar groen, de brandweer, de realisatie van nieuwe sportaccomodaties en het algemeen bestuurlijk-terrein, een kleine gemeente zeker niet minder scoort op deze onderwerpen en zelfs soms beter dan de grotere gemeenten. Wij zijn varfgedachte dat de bij de onderhavige herindeling be trokken functionarissen teveel hun conclusie trekken vanuit hun beschermde positie achter het bureau, zonder zich eens in 't veld te begeven en van daaruit kennis te nemen van de mentaliteit der bevolking (denk aan het verschil tussen Zevenhuizen en Moerkapelle) en te ervaren dat beide gemeenten door een vol waardig bestuur en een uitstekend ambtenarenkorps worden beheerd. Zodra deze door ons zozeer aangevochten herindelingsproce dure voortgang vindt in de Tweede Kaerm, dan zullen op dat mo ment alle tot nu toe door de gemeenteraad aangevoerde argu menten opnieuw aan de orde komen, in de veronderstelling dat deze - gelet op de gewijzigde standpunten in het Kabinet (re- geeraccoord) en van de Kamerfracties - daar meer aandacht zul len krijgen. Wij verzoeken Uw fractie mede te werken dat de wetsvoorstellen tot samenvoeging van Zevenhuizen en Moerka pelle door de Tweede Kamer niet worden aanvaard. Naar onze mening is een duidelijker afwijzing van de door de pro vincie Zuid-Holland beoogde samenvoeging van Zevenhuizen en Moerkapelle nauwelijks denkbaar. De WD in Zevenhuizen vecht door voor het behoud van de gemeentelijke zelfstandigheid! Namens bestuur en fraktie van de WD, Fred Kerkhof. De fraktie van de PvdA in Zevenhuizen heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat ons dorp zelfstandig moet blijven. De voor gestelde combinaties met Nieuwerkerk a.d. IJssel, Moordrecht en Waddinxveen te voorkomen is de samenvoeging Zevenhuizen Moerkapelle als alternatief door ons nooit uitgesloten. Wij heb ben daarom in de Raad de brieven met de juiste argumentatie van het college naar G.S. steeds ondersteun. Maar de afd. Moerkapelle-Zevenhuizen heeft buiten het Raadswerk niet stilgezeten. In streekfederatie en gewestelijke vergaderingen hebben wij onze stem naar onze Provinciale bestuurders laten doorklinken, met als resultaat dat andere mogelijke kombinaties zijn voorkomen. Ook hadden wij als afdeling succes op het ver- kiezingskongres van 1986. Mede door de aktieve inbreng van ons congres-afgevaardigde is de motie Ossendrecht aangeno men. Deze motie houdt o.a. in dat onvrijwillige herindeling alleen mogelijk is als dat goed beargumenteerd is. Tegen een besluit wat tegen de wens van de bevolking in gaat, kan via de Raad van State bezwaar gemaakt worden. De tekst is als zodanig opge nomen in het verkiezingsprogramma 1986. Naar aanleiding van deze wijziging heeft onze afdeling de Tweede Kamer fraktie uitleg gevraagd. In een thema-vergadering op 7 april jl. is uitvoe rig over het toekomstig tweede Kamer fraktie beleid gesproken. Onze specialist op dit terrein, de heer Hummels, heeft zijn ziens wijze over Gemeentelijke herindeling kenbaar gemaakt. Zo is het opmerkelijk dat de eerder vastgestelde 10.000 inwoners grens verlaten is door de PvdA. De bestuursbezetting enz. zal we een belangrijk afwegingspunt blijven. Over de herindeling in onze re gio bleef de heer Hummels uiterst vaag. Te begrijpen omdat de regering nog geen voorstel heeft voorgelegd aan de Tweede Ka mer. Maar wel is met hem een duidelijke afspraak gemaakt die inhoudt dat onze afdelingsbestuurders bij de discussie betrok ken worden. De kamerleden zullen voor de behandeling in de Tweede Kamer kontakt opnemen met onze afdeling. Onze argu menten van Zevenhuizen en Moerkapelle zullen dan uitgebreid aan de orde komen. Deze uitgestoken had hebben wij aangeno men en informatie over de eerdere behandelingen hebben wij al vast verstrekt. Wij zullen dan argumenten als bestuurskracht, financiële positie en politieke en godsdienstige geaardheid enz. aan de orde brengen. De PvdA blijft, zoals u hier kan lezen, inzetten om Moerkapelle en Zevenhuizen zelfstandig te houden. Zekerheid of dat lukt kunnen wij u niet geven. Maar wij weten van ons zelf dat wij het uiterste gedaan hebben en nog zullen doen om op democratische wijze Zevenhuizen en Moerkapelle zo klein mogelijk te houden. Namens de PvdA, P. Hofman' "Het standpunt van Gemeentebelangen en dat van de raad van de gemeente Zevenhuizen staat haaks op het eindadvies van de Provincie dat thans bij de Staatssecretaris van binnenlandse zaken ligt. Nimmer is door het provinciaal bestuur aangetoond dat Zevenhuizen zijn eigen boontjes nu of in de toekomst niet zou kunnen doppen. Heel andere, o.i. oneigenlijke, motieven worden gebruikt om voornoemd advies te rechtvaardigen. Eén van de belangrijkste redenen tot herindeling van onze gemeente is het feit dat ee andere gemeente thans door het provinciaal bestuur te klein en daardoor te licht bevonden wordt voor zelfbestuur. Ook dit is nog nimmer door de praktijk bevestigd. Ondanks het feit dat wij ons als gemeente regelmatig fel hebben verdedigd tregen dit herindelingsplan, zijn wij eigenlijk niet geheel geloof- wardig. Van een 'tweesporenbeleid' mag niet gesproken worden doch 'tweeledig' is het beleid tot op dit moment zeker. Dit wordt bevestigd als we kijken naar de activiteiten die de gemeentebesturen de laatste jaren gezamenlijk hebben ont plooid dan wel besproken. Dit heeft het provinciaal bestuur zeker in de kaart gespeeld. Ons lijkt het uiterst verstandig als deze activiteiten beperkt blijven. Niet ter wille van de samen werking, maar als wij ons principieel willen blijven verzetten te gen een herindeling van onze gemeente, dan kan in de voor ons liggende periode alles van belang blijken te zijn. Wij hopen dan ook dat de bedenkingen die er in de Tweede Kamer de afgelopen jaren zijn gerezen tegen de herindeling, tijdig worden omgezet in standpunten. Zo tijdig dat herindeling van onze gemeente geen realiteit zal worden" aldus Martin Zijderhand. Na overleg met de voorzitter van de S.G.P.-kiesvereniging van de gemeente Zevenhuizen, de heer D. van der Spek, is besloten geen brief te schrijven naar de Tweede Kamer fraktie van de S.G.P. inzake de gemeentelijke herindeling, doch dat recht streeks kontakt zal worden opgenomen met de Tweede Kamer fraktie. Dit heeft geleid tot een gesprek met S.G.P.-Kamerlid, mr. dr. J.T. van den Berg. Het standpunt van de S.G.P. in de Tweede Kamer is helder. Voorwaarde voor een goed en doelmatg bestuur is o.a. een gezonde financiële basis. Het aantal inwoners is niet doorslaggevend. De praktijk heeft geleerd, dat in een maatschap pij waarin alles steeds massaler wordt, kleine eenheden de voor keur hebben boven grootschalige oplossingen. Grootschalige herindelingen worden in het algemeen dan ook afgewezen. Eventuele knelpunten moeten uiteraard worden opgelost, zodat in sommige gevallen grenswijzigingen noodzakelijk zijn. De grote partijen in de Tweede Kamer zitten nog niet op deze lijn, doch een kentering in deze richting is waarneembaar. De S.G.P.- fraktie van Zevenhuizen hoopt, dat tegen de tijd dat de herinde ling van ons gebied aan de orde zal zijn in de Tweede Kamer, ook de grote frakties op die lijn zitten, zodat zowel de gemeente Ze venhuizen als Moerkapelle zelfstandig kunnen blijven funktio- neren. S.G.P.-raadslid D. Zwerus. GEMEENTELIJKE HERINDELINGill In het oude Romeinse rijk was het van veel bete kenis als je kon zeggen: Ik ben een Romein. Ook weten velen nog wel van de enorme politieke betekenis van de uitspraak van wijlen president Kennedy bij zijn bezoek aan Berlijn: Ich bin ein Berliner. Zo begonnen wij op 13 december 1979 onze Algemene Be schouwingen bij de begrotingsbehandeling 1980 over Gemeen telijke Herindeling. Sindsdien is er veel gezegd over Gemeente lijke Herindeling, het is vaak verguisd en slechts zelden bepre- zen. Ondanks dat is de ambtelijke wals van bestuurlijk willen doorgegaan, en lijkt de herindeling van onze gemeente aan staande. Wat Gemeentelijke Herindeling betreft is de voorzitter van CDA Zevenhuizen, dhr. Hans Brouwer, reeds uitgelegd in de Dorpskrant van 25 februari 1987, zelfs wat het voor U als bur ger van zo'n gemeente betekent. Daaraan kan ik dus voorbij gaan. Resten nog de vragen WAAROM, WAARTOE en LIEVER NIET. WAAROM: Ik heb het al eens zo uitgedrukt: In een monsterverbond van de 3 grote landelijke politieke partijen is be sloten alle gemeenten met een inwoner-aantal van onder de 10.000 samen te voegen tot eenheden met meer dan 10.000 in woners. Nu is er in die respectieve partijen van buitenaf en van binnenuit druk gekomen op dat, ogenschijnlijk, ongenuanceerde standpunt. Zo is bij het CDA als de eerste al snel kentering geko men en heeft men ingezien, dat in deze zaak de regels wel wat al te scherp getrokken waren en werden. Echter haar gebonden heid aan een gezamenlijk afgesproken standpunt belette haar de bakens geheel te verzetten. WAARTOE: De gedachte was dat kleine gemeenten, als het ging om moeilijke en ingewikkelde zaken, onvoldoende bestuurlijke en ambtelijke kwaliteit zouden hebben om daaraan het hoofd te bieden. Dus zou door vergroting van het inwoner-aantal het draagvlak groter en sterker worden om meer te kunnen uitge ven voor goede en kwalitatief sterkere ambtelijke bijstand en daarbij werd veronderstelt ook sterkere bestuurders te zullen verkrijgen. LIEVER NIET: Al vanuit de jaren 70 - zie het begin - heeft onze CDA-fraktie zich op alle mogelijke manieren -wettig - verzet te gen deze gang van zaken. Zij heeft in partij-politiek-verband elke gelegenheid die zich voordeed aangegrepen om mensen van de onjuistheid van herindeling te overtuigen. Toen daarvoor uit eindelijk geen landelijke politieke meerderheid haalbaar bleek, hebben wij als CDA-fraktie Zevenhuizen onze ZELFSTANDIG HEID gezien als een gepasseerd station. Maar, gelukkig, ook in andere politieke partijen is de wijziging in de meningsvorm over Herindeling zichtbaar geworden, voorzich tig en sluimerend. Of dit nog op tijd is, gezien de voortgang in het proces van samenvoeging van Zevenhuizen en Moerkapelle, zal moeten blijken. Bovendien is de gewijzigde opvatting nog niet van dien aard, dat gemeenten met 3.000 inwoners geen gevaar zouden lopen. Geen gevaar, schrijf ik, is Gemeentelijke Herinde ling dan een gevaar? Dat zou te ver gaan. Wel kleven er grote be zwaren aan samenvoeging zo men wij en bovendien blijkt dat we als samengevoegde gemeenten er financieel op achteruit gaan, ook dat is geen sinecure. Toch blijf je zoeken naar openingen, want om het eens lyrisch te zeggen: we willen toch allemaal Zevenhuizense of Zevenhuizenaar blijven; enig chauvinisme is ook ons niet vreemd. Door het hebben van kontakten met de 2e kamerfraktie van het CDA pogen wij nu een basis te leggen voor het achterwege laten van herindeling. WIJ BLIJVEN VOLHOUDEN!! H.G. v.d. Akker, fraktievoorzitter CDA-Zevenhuizen Zevenhuizen -15 juni: Aanrijding vond plaats in de Leliestraat tussen 2 perso nenauto's. De bestuurder van een van de auto's nam een bocht wat te ruim, waardoor hij tegen een geparkeerde auto aanreed. het 'beruchte' tunneltje op de Nrd. Dwarsweg vond een aanrijding plaats tussen een fietser en een auto. Vermoe delijk stak de fietser zonder te remmen de weg over, waar op dat moment een auto passeerde. De fietser werd met zwaar hersenletsel overgebracht naar het Bleulandziekenhuis, vanwaaruit hij later op de dag naar het Westeinde zie kenhuis te Den Haag werd gebracht. De fietser was een 32-jarige inwoner van Delft. 20 juni: aanrijding vond plaats op het parkeerterreintje van A.H. aan de Dorpsstraat. Twee auto's stonden wat krap naast elkaar geparkeerd en een van de bestuurders reed wat onvoor zichtig weg, waardoor schade ontstond aan de andere auto. De schade-veroor zaker reed door, maar kon later achter haald worden. 21 juni: dierenleed: Op de parkeer plaats op de Tweemanspolder werd een auto aangetroffen waarin zich twee honden bevonden. Alle ramen waren potdicht en de temperatuur in de auto was zo hoog opgelopen dat de ra men beslagen waren. De eigenaar van de auto bleek op de camping op visite te zijn. Tegen hem wordt procesverbaal opgemaakt terzake dierenmishande ling. kantie-seizoen weer aanbreekt worden caravans en campeerwagens weer uit de stalling gehaald. De politie wil er nogmaals op wijzen dat dergelijke voer tuigen niet langer dan 3 achtereenvol gende dagen op de openbare weg mo gen staan. U wordt verzocht hier reke ning mee te houden, daar bij overtre ding procesverbaal zal worden opge maakt. GEVONDEN: zegelring; blauw surfjack. VERLOREN: vierkante sjaal; zwart polstasje; 2 sleutelringen. WEGGEVLOGEN: blauwe grasparkiet. B888888888^8gj$%&8^

Dorpskrant | 1987 | | pagina 6