EFFICIËNT EN BETROUWBAAR. WARM WATER WARM WONEN BRADERIE UW VAKANTIEFOTO'S ONTWIKKELEN?? SNEL en GOEDKOOP! Vaillant Fa. P. Visser Zonen "CONCORDIA" N. HOL en ZN. 5 september 01793-1528/1205 I Vaillant INGEZONDEN Nationale vereniging F.E.S. Fibromyalgie eendrachtig sterk >V Tm-? iV n OOK VOOR DE DOE-HET-ZELVER! - Hout - Plaatmateriaal -Alle soorten binnen- en buitendeuren - Dakramen, enz. Zwembad-sauna "De Koornmolen" ZEVENHUIZEN Kom dan naar: SIG. MAG. P. J. HEIJ vanaf 49 cent per foto (excl. ontwikkelkosten) NABESTELLINGEN: 10 cent per afdruk méér! VAILLANT STAAT GARANT Enkele maanden geleden werd in Ze venhuizen een kontakt-bijeenkomst van de Nat. ver. F.E.S. gehouden. Hieronder informatie over de ziekte FYBROMYALT1E: Sedert 1972 is er onderzoek naar de ze ziekte. De ontleding van het woord fibromyalgie geeft aan waar het bij de ze ziekte om gaat: F1BRO - bindweef sel. MY - spier. ALGIE - pijn. Daarmee is niet meer dan een beschrijving van de klachten gegeven. Vroeger noem de men deze ziekte ook wel fibrositis. 'itis' duidt op een ontsteking. Maar één van de kenmerken is juist dat er geen ontsteking geconstateerd wordt. Via de amnese (gesprek met de dokter), li chamelijk onderzoek en aanvullend onderzoek in het laboratorius (bloed, urine en spieren) en evt. rontgen-on- derzoek om andere ziektert uit te slui ten. wordt de diagnose gesteld. Het blijkt dat de ziekte de meeste patiën ten telttussen 25 en 50 jaar. van hen is de verhouding vrouwen staat tot man nen als 10 tot 1. Men zegt wel. dat ca. 1% van de bevolking aan deze ziekte lijdt, maar dat is een gissing. OORZAKEN De meeste patiënten weten op deze vraag geen antwoord. Soms wordt aangegeven: lichamelijke en/of psy chische overbelasting, een licht onge luk (b.v. een val van de trap) een de pressie. als nevenverschijnsel bij een bekende ziekte (b.v. griep met spier pijn). Het beloop van de ziekte is zeer verschillend. Meestal duurt de ziekte langer dan men vroeger dacht, ze gaat niet altijd na een paar jaar over. De ziekte gaat wel 'op en af. er zijn goede en minder goede perioden. KLACHTEN Pijn en stijfheid met sterke uitstraling, moeheid en slaapproblemen, tintelin gen, dof gevoel, spanning, zwelling en minder kracht (de laatste 5: een soort pijngevoel). %planningshoofdpijn. die achter uit de nek komt en darmproble men. depressies, gespannen en ang stig. overgevoelig voor 'alles. b.v. felle geluiden, medicijnen. HET ONDERZOEK Bij lichamelijk onderzoek zijn geen af wijkingen te vinden, behalve: tender points, waar de aanhechtingen zijn van de spieren op de botten èn ge spannen spieren vooral in nek en schouder en het bekken. Het aanvul lend onderzoek leidt tot 'normaal', met name het spieronderzoek en de kontrastfoto's. Kriteria. die leiden tot de diagnose "fibromyalgie". zijn moei lijk te geven omdat er geen exacte maatstaven zijn. In elk geval moet aan wezig zijn: pijn en stijfheid overal in het lichaam voor langere tijd - een dui delijke verklaring hiervoor moet niet tevoorschijn komen - aanwezig moe ten tenminste 5 tenderpoints zijn. Ver ergering van de pijn ontstaat bij aktivi- teit. verandering van weer, vermoeid heid. slecht slapen, het gevoel van zwellingen met name in de handen, tintelingen en doof gevoel. Wat is het belang van de diagnose Het maakt een einde aan de onzeker heid (aan: je stelt je aan): vervolgens: de ontdekking dat je niet de enige bent in het land. er is een patiëntenve reniging. die onderling kontakt en on derlinge steun kan bevorderen, boven dien de belangen van de patiënten aanzwengelen en verdedigen. Ook: op deze manier kan voorkomen wor den dat er nutteloze onderzoeken worden gedaan of operaties of bepaal de behandelingen plaatsvinden, b.v.: gebruik geen prednison. Voorts kan er een juiste behandeling worden inge steld. voor zover mogelijk en bekend en er kan wetenschappelijk onder zoek gedaan worden. Ontstaan van het ziektebeeld: We weten het niet. Vaak echter krijgen we te maken met gerefereerde pijn. Dat is pijn die je voelt op een plek waar niets aan de hand is. b.v. piin in de linker- Sfeervolle feestgelegenheid in 't hart van de regio Bruiloften en partijen van 30 tot 250 personen Koffiemaaltijden, koufbuffet, diners, verenigingen, uitvoeringen etc. Wij kunnen alles voor u verzorgen want service staat bij ons voorop! Bel of kom eens langs! Toos en Auke v.d. Plaats Bredeweg 66, Zevenhuizen v- - l 1 *—^"=7 -\ v\ - s-.'v - -V v/,.- o ■- arm bij een hartinfarkt. De hersenen vertalen wat diep in de borstkas zit b.v. naar de oppervlakte via een zenuw. Pijn kan leiden tot een spasme en ver volgens pijn veroorzaken, terwijl de oorzaak wellicht al weg is. BEHANDELING Wat kan de patiënt zelf doen? Instel ling t.o.v. het ziektebeeld, aanpassing van de dagelijkse aktiviteiten, de alge mene konditie verhogen, spieront- spanning b.v. door nydrotherapie. stress doen afnemen, verbeteren van de slaap. Behandeling door arts en de thera peut: pijnstillers, spierontspannende middelen, middelen die de slaap beïn vloeden. maatregelen tot ontspanning van de spieren (mensendieck of cesar). - Evt. begeleiding door een maatschap pelijk werker of psycholoog of psychia tor. Bij alles gaat het om: kennen (veel artsen kennen F.S. niet. toch kunnen ze haar wel herkennen!). Herkennen en erkennen en verkennen (weten schap). Op de bijeenkomst kwamen veel vra gen los. Een eerste serie ging over de huisarts. Het blijkt dat de huisartsen nog veel voorlichting moeten krijgen over het fibromyalgie-sydroom. Als een huisarts de goede diagnose stelt en de goede behandeling start is me disch gezien de reumatoloog niet no dig. Voor andere praktische zaken, b.v. problemen i.v.m. GAK.. G.M.D. of vergoeding door ziekenfonds of verze kering, kan het goed zijn kontakt met een reumatoloog te hebben. In de op leiding tot arts komt F.S. nauwelijks aan de orde! Dus fakulteiten en b.v. ook scholen voor fysiotherapie hiero ver benaderen. Meer bijzondere vra gen gingen o.m. over de homeopathie veelal worden deze middelen niet door het ziekenfonds vergoed, maar de vraag is hoe de gewone huisarts de zaak benadert! Datzelfde geldt eigenlijk ook voor de vergoeding van hydrotherapie. De ma nier van verklaren is belissend of men meer dan 12 behandelingen betaald krijgt. Hoe staat het met de reumato loog en het F.S.? Alle kennen ze deze ziekte, een (klein) aantal erkent het nog niet. Hebben (over-)aktieve men sen meer kans op F.S.? Uitvoerig ging Dr. Collée. reumato loog van het A.Z. Leiden, nog in op het samengaan van F.S. met andere reu maziektes. Nog eens onderstreepte hij. dat bij F.S. geen afwijkingen ge- konstateerd kunnen worden. F.S. is (niet) erfelijk - slechts weinigen heb ben zwellingen door vochtafzetting - spasme in de dikke darm kan bij F.S. horen - Koude handen en voeten? Geen soornis in de bloedsomloop. TIMMER- EN AANNEMINGSBEDRIJF MtT HOUT B0RRD Zaterdags geopend van 9.00-12.30 en van 13.00-15.00 uur. Eendrachtsdijk 3 - Zevenhuizen - Tel. 01802-1424 Het is pijn op een bepaalde plek. die het samenknijpen van de bloedvaten als reactie heeft. Ergotherapie is veel al niet nodig, alleen bij een overmaat aan problemen voor het optimaal fun- ktioneren in het dagelijks leven. Regionaal kontaktpersoon Z.H. Gouda -e.o.: tel. 01802-1040. WINTERPROGRAMMA: mogelijkheden: - lessen voor 4-jarigen worden gegeven op woensdagmiddag lx per week. De lessen wor den zonder bandjes of zwem- vleugeltjes gegeven. - Volwassenen die - in hun hart - toch eigenlijk wel zwem men willen leren, kunnen te recht op donderdagavond van 19.00-19.30 uur, lx per week. Kan men wel zwemmen in het diepe water maar men wil zich vrijer bewegen en meer durf krijgen in het water dan kan men terecht op zaterdagoch tend van 9.30-10.00 uur. - Nieuw is op opleiding voor het Basiszwemdiploma van de Nat. Raad Zwemdiploma's voor kinde ren van 6 en 7 jaar die het B-di- ploma bezitten, lx per week. Op dinsdag van 18.00-18.30 uur, woensdag 17.30-18.00 uur of vrij dag 18.00-18.30 uur. - Over op opleidingen voor de ho gere zwemdiploma's. Zwemvaar digheid I, II en II kan men ook geïnformeerd worden. De kinde ren moeten het diploma B bezit ten en 8 jaar zijn. - Snorkelcursussen voor het A, B en C diploma van de Ned. On derwatersportbond voor de jeugd v.a. 9 jaar en volwassenen wor den gegeven op maandagavond. - Nieuw is het trimzwemmen voor dames en heren op dins dagavond van 19-20 uur. Er wordt een half uur intensief ge werkt en een half uur nazwem- men en indien gewenst koffie drin ken. - De reeds bestaande trimuren blij ven gehandhaafd. - Nieuw is tevens een zwemuur op donderdagavond 20-21 uur voor hen die rustig baantjes willen trekken of alleen maar wat willen zwemmen. Er komen geen ballen, banden of ander spelmateriaal in het water! - Elke zaterdagochtend van 10- 13 uur is er gezins- of familie-och tend. Op deze ochtend wordt ge tracht rust en gezelligheid in het bad te garanderen. - Vroege Vogels kunnen terecht op dinsdag- en donderdagoch tend van 7-8 uur. Voor inl. :01802-1860. P.S. voor de sauna is een speciale saunafolder. Het buitenbad sluit op 23 aug. Dorpsstraat 62 - Zevenhuizen - Tel. 1288 Betrouwbaar; al meer dan honderdtien jaar produceert Vaillant c.v.- en warmwaterapparaten. Vertrouwde degelijkheid voorzien van de modernste techniek. Onbeperkt wa: m water. Altijd en overal in huis. Dat is de kracht van Vaillant. De moderne serie gaswandketels, pe. -ers, c.v.-ketels en boilers. Met ,/ueke modellen, voor elke gewenste toepassing. Betrouwbaar, zeker, zuinig. De Vaillant vakinstallateur helpt u prompt. De Vaillant geysers MAG. Voor warm water a la minute. In de keuken, voor het bad, douche of wastafels. Waar, wanneer en hoeveel u maar wilt. Enzuinig met energie. vatunstaSateur Dorpsstraat 167-169 Zevenhuizen Tel. 01802-1206-2124 L

Dorpskrant | 1987 | | pagina 8