Koop nu Rode Kruis postzegels Gezinsverzorging en bejaardenhulp ëIziNSVÉRZ01*GING OP DE TOCHT Gezinsverzorging en de verzorgsters... L rd« huidige -ie overheid om de Er bestaan plannen mcu'is We lonen niet op deze p •nQ en bejaardenhulp, subsidie voor gezinsverzorging die me™gee^^^elf 'hulp verle- nen f Wie krijgt gezinsverzorging of bejaardenhulp? Deze vraag leg- den we voor aan direkteur Jaap van Duinen (50) van de Vereniging Maatschappelijke Dienstverlening Zuidpias. "Iedereen die zelf niet of 4 nier geheel in staat is om huishoude 4 lijke taken uit te voeren, door ziek— 4 te, lichamelijke gebreken of ouder- dom. Ik wil graag van de gelegen- f heid gebruik maken om het misver- t stand uit de weg te ruimen, dat ge- zinsverzorging/bejaardenverzor- ging erg moeilijk is te krijgen. Soms moet er door de leiding gepast en ge- meten worden om tot een juiste 4 hulpverlening te komen, maar mees tal zijn wij in staat om te helpen. Hoeveel malen per week een ver- zorgster of helpster nodig is wordt f in overleg met de leidster bepaald. In Zevenhuizen en Moerkapelle be- gelen dat de dames Bosch en Spaas. Tijdens de spreekuren of via een af- spraak kan een hulpverlening be- sproken worden. Bij de afweging spelen een heleboel faktoren mee, 4 zoals: Wat kan men zelf allemaal i nog doen in de huishouding? Wo- nen er nog kinderen thuis die iets kunnen doen, ofbetreft het een echt t paar zonder kinderen, waarvan de één hulpbehoevend is. Is het een ge zin waarvan moeder ziek is, vader overdag naar z'n werk en de kinde- ren die verzorging nodig hebben. Het stellen van prioriteiten is erg i moeilijk. Omdat het landelijk beleid 4 erop gericht is om b.v. ouderen zo 4 lang mogelijk zelfstandig te laten t wonen, komen er veel meer hulpvra f gen vanuit deze bevolingsgroep. i Ouderen die vroeger naar het be jaardentehuis gingen, kunnen nu thuis blijven wonen met behulp van voorzieningen als: warme maaltijd- voorziening via het bejaardentehuis de wijkverpleging, de bejaardenver- 4 zorging, de alrmering via Zuidpias. t Er is een verschuiving, mensen die vroeger naar een verpleegtehuis gin gen komen nu in een verzorgings- f tehuis. Er zijn bij de regering plan nen in studie - in de wandeling die van de commissie Dekker genoemd - om het zolang mogelijk zelfstan- dig wonen van bejaarden te stimu- leren. Doch daarvoor moeten ook 4 meer subsidies worden verleend. 4 Thans is ons budget te beperkt. In 1987 zal er weer meer hulp gege ven worden dan onze subsidie toe staat. Daarom is het een absolute noodzaak, dat onze financiële mid delen worden verruimd. Alleen dan zijn wij in staat om die hulp te bie den, die gevraagd wordt, ook op tijdstippen buiten de zogeheten kan tooruren. Ook moeten de mensen een beroep op ons blijven doen. Daardoor kunnen wij weer bij de overheid aankloppen om een groter budget wat vaak een bidden en sme ken is. Veel bellen, schrijven, be spreken." Wat is de taak van een gezins verzorgster of bejaardenhelp ster? "Primair heen zij een huis houdelijke taak. Daarnaast een ver zorgende en begeleidende. Soms wordt er meer de nadruk gelegd op een begeleidende dan een huishou delijke. Vaak hangen de werkzaam heden van de gezinsverzorgster of bejaardenhelpster af van hetgeen de hulpbehoevende zelf nog kan. Deze zelfredzaamheid wordt gestimu leerd. Wie b.v. zelf nog stof afkan nemen zou dat moeten blijven doen. Dus een gezinsverzorgster moet in feite alles doen wat in een gezin of huishouding gedaan moet worden? "Ja, maar ze is geen werk ster, al doet ze wel alles wat de hulp behoevende verlangt, mits dat huis houdelijk werk betreft en tot de verzorging behoort. De werkzaamheden variëren van ramen zemen, kastjes doen, bood schappen doen, zieke verzorgen, wassen, aankleden, kinderen ver zorgen, eten koken, afwassen tot een spelletje met de kinderen, wat goed is voor de sfeer b.v." Er wordt weieens beweerd dat een gezinsverzorgster erg duur is? Lachend: "Nou, dat is niet waar hoor. Ik zal Connie Baas er eens bij halen." Aan de hand van een tabel toont zij dat b.v. een bejaarde die hulpbehoevend is bejaardenhulp kan krijgen voor slechts 3,- per week, ongeacht het aantal uren dat er gewerkt wordt met een maxi mum van 40. "Zo'n bejaarde mag dan geen andere inkomsten hebben dan alleen A.O.W. Er zijn verschil lende tariefsgroepen" toont ze "Het maximum voor zowel gezins- als be jaardenzorg ligt bij 40 uur op 200,- per week. Dat zijn de maximale kos ten bij een netto-inkomen van 4.000,- per maand. Bij zo'n gezin be dragen de uurkosten 8,25 (40 uur 200,-)" Conclusie: Om de kosten behoeft men een aanvraag voor gezinsver zorging of bejaardenhulp nooit te laten. Ja het is zelfs beduidend lager dan particuliere hulp! Naast bejaardenhelpsters en ge zinsverzorgster (400 op arbeids- kontrakt werkzaam) werken er in de hulpverlening ook 250 Alpha- helpsters. De Alpha-helpsters heb ben een overeenkomst met de hulp vragers. Zuidpias bemiddelt bij Al- pha-hulp. Een gezinsverzorgster/ bejaardenhulp is in dienst van de in stelling op basis van de C.A.O. wel zijnswerk. Overigens is het salaris veel te laag in verhouding tot het zware werk.Daartegenover heeft men de wetenschap dat er voor hen 'afgedragen' wordt, men in het zie kenfonds opgenomen is en er deel genomen wordt in het pensioen fonds. Die zekerheden heeft iemand die 'zwart' werkt als hulp in de huishouding, allemaal niet. Boven dien kiezen veel jongeren, of ge trouwde vrouwen deze vorm van werken omdat er ook een verzor gend element bijkomt. Daarnaast is er een flexibiliteit: als gehuwde met schoolgaande kinderen kun je een part-time functie hebben in de ge zinsverzorging. We hebben gediplo meerde gezins-en bejaardenverzorg sters in dienst en ongediplomeerde. Op dit moment zijn er vakatures, of anders gezegd: we komen mensen tekort Onze verzorgsters krijgen van tijd tot tijd ook bijscholingscursussen. De tijd die daarin gestoken wordt krijgt men als 'werktijd' uit betaald. Er zijn verder nog kontaktavonden, waar tijdens bepaalde dingen be sproken worden en om het onder linge kontakt - in de afdeling waar men werkzaam is - te verstevigen. Bovendien heeft men altijd de mo gelijkheid bij problemen of in situa ties, terug te vallen op de leidster... THUISZORG We komen toch nog even terug op de thuiszorg, omdat het vooral veel bezorgde kinderen van hulpbehoe vende ouders aanspreekt, die niet in het bejaardentehuis willen of kun nen worden opgenomen. Tijdens ons gesprek met de heer Van Dui nen wordt duidelijk dat Zuidpias samenwerkt met de wijkverpleging Gouwe-IJssel, regelingen treft waar het wasbeurten van hulpbehoeven den betreft en andere vormen van verpleging, zoals b.v. medicijn-ver strekking en op en van bed helpen. Dat kan tegenwoordig ook op tijden die vroeger niet denkbaar waren in de hulpverlening. Ook de huisart sen binnen het verzorgingsgebeid van Gouwe IJssel en Zuidpias ken nen de probleemsituaties. Er is veel meer sprake van gezamenlijk hulp verlenen dan vroeger. Juist daar door kan een oudere veel langer en misschien wel zijn of haar leven lang nog thuis blijven wonen. Wie of wat is de Vereniging Maatschappelijke Dienstverle ning Zuidpias? Het is een organi satie voor gezinsverzorging en maat schappelijk werk die de gezinsver zorging van de diaconieën van de kerken gecoördineerd heeft. In 1974 ging De Zuidpias in stichtingsvorm van start in het werkgebied dat de navolgende plaatsen omvat: Moer kapelle, Zevenhuizen, Moordrecht, Nieuwerkerk, Waddinxveen, Bos koop en Benthuizen. Thans is ook een gedeelte van Capelle a.d. IJssel onder de vleugels van De Zuidpias gekomen. De participanten waren aanvankelijk de diaconieën van de plaatselijke kerken en kruisvereni gingen, die ook in het bestuur ver tegenwoordigd waren. Sinds 2 jaar heeft men een andere organisatie vorm - van stichting werd men vere niging, uiteraard ook zonder hoof delijke aansprakelijkheid. Subsidies worden door het ministerie van W.V.C. toegekend, terwijl er ac countantscontrole en belastingcon trole plaatsvindt. Er is thans een uitfvijf personen bestaand bestuur, terwijl er één vakature is. Dit be stuur is 'aangesteld', alhoewel het ongehonoreerd functioneert. Men heeft 'deskundigen' als bestuurslid voor elk terrein. Zo is de penning meester financieel deskundig, heeft de secretaris schrijfvaardigheden enz. Alhoewel de overige vier be stuursleden uit andere plaatsen ko men is de voorzitter (met capaci teiten) een. Zevenhuizenaar; het is de heer J. Bongers. Het bestuur is niet bevoegd tot stemmen. Wel kan het een voorstel indienen. Dat doet men aan de Verenigingsraad. Daarin hebben zitting, vertegen woordigers van gemeentebesturen, diaconieën, Bonden van Ouderen en kruisverenigingen. Volgens de heer Van Duinen werkt dit uitste kend. Men komt vooral van de ver tegenwoordigers van ouderenbon den, veel praktische problemen te gen. Deze verenigingsraad bestaat uit 35 leden. Deze leden vergade ren 6 tot 8 keer per jaar. Doorgaans zeer levendige praktijkgerichte si tuaties worden er besproken. Het bestuur vergadert zeker maande lijks tot in de kleine uurtjes. Sjanie Stubbe-Spekman is al 8 jaar gezinsverzorgster. Zij is een ge boren en getogen Zevenhuizense, maar woont sinds haar huwelijk, een jaar geleden, in Nieuwerkerk. "Dagelijks rijdt zij momenteel in haar auto heen en weer naar Moer kapelle, waar zij thans in één gezin voor 20 uren werkzaam is. "Sinds anderhalf jaar werk ik alleen 's- morgens." vertelt ze desgevraagd telefonisch. Als jong meisje werkte ze weieens in gezinnen en zo kwam bij haar de wens op om gezinsver zorgster te worden. Ornaat er des tijds nog een wachtlijst was, kwam zij op die lijst en nam intussen ge noegen met een betrekking in een winkel. Na een half jaar was er plaats voor haar bij de Zuidpias. Het werken in gezinnen, waar moe der ziek is, bevalt haar prima. Soms was ze weieens drie jaar in een gezin Als er een ernstige zieke is, is een langdurige verzorging best zwaar, daarom kan het ook voorkomen dat een gezinsverzorgster in zulke ge vallen b.v. maar drie maanden in zo'n gezin is. "Het is vooral ook geestelijk zwaar, maar het geeft enorm voldoening. Je vervangt de moeder, een voorwaarde is dan ook dat je goed met kinderen op kunt schieten." En dat kan ze...ze houdt van hen. Daarom werkt ze liever in een gezin met kinderen dan bij bejaarden. Ze hoopt nog een poos met plezier met haar werkzaamheden in dienst van de Zuidpias ten dienste van de me demens, door te gaan. Door Bemond is ook een enthot siast gezinsverzorgster. Deze Ze venhuizense, die thuis de zorg hr over haar invalide moeder en zooi is bijzonder ingenomen met fe" aanstelling bij de Zuidpias. "ft werk er nu vier jaar bij" vertelt c zij als we haar telefonisch naar vr: gen. Adri Hofman attendeerde op de mogelijkheid om bij deze ir stelling te gaan werken. Voordi hielp ik weleens in gezinnen, nr dat bracht geen vastigheid. Nu w ik 10,5 uur bij de Zuidpias en 1 niet alleen vaste inkomsten, m?J ook sociale zekerheid, voor m zoon en mij. Ik zit in een ande, situatie dan iemand die een ee heeft. Trouwens buiten de stichti- heb ik ook nog een vaste betrek bij een firma in rolstoelen voor achttaluren per week" lacht Schrijf maar dat ik het ontzetten fijn vind om voor de Zuidpias te» ken. De contacten onderling, de gezinsverzorgsters, de the vergaderingen, maar zeker ook li bezig zijn voor anderen. Ik werk twee adressen. Alhoewel ik ergv schoonmaken hou, besefik ook een praatje en belangstelling net belangrijk zijn. Al moet ik zegg dat ik spelletjes doen aardig vip maar werken - dus het huis ver:, gen - toch de voorrang geef. Ach de mensen bij wie je komt raken" je gewend, je krijgt een band, zev trouwen je, geweldig fijn! Daaro ben ik ontzettend blij dat ik tijds bij de Zuidpias terecht kon Mevrouw Thea van Mill uit Moerkapelle werkt sinds september 1985 bij de vereniging Zuidpias. Vroeger heeft zij als gediplomeerd gezinsverzorgster, dit werk meer gedaan. Nu de kinderen groter zijn heeft zij de draad weer opgepakt toen er op contract een plaatsje vrij was voor zes uur per week. "Ik vind het voor mezelf een leuk verzetje, ik beschouw het als een vorm van vrij willigerswerk met een financiële te gemoetkoming, omdat je het niet hoeft te doen voor de verdiensten" lacht ze. "want die liggen laag". Het aantrekkelijke van gezinsverzor ging of bejaardenhulp - zij heefi twee adressen waar ze voor bejaar den zorgt - vindt ze de dankbaar heid en de voldoening, omdat her niet alleen poetsen en boenen is, maar veel meer. "Het contact is zeker net zo belangrijk je krijgt een vertrouwensrelatie." jf Wie zijn de leidsters - Rieke Bosch en Gerda Spaas zijn de leidsters van de gezinsverzorging in Zevenhuizen en Moerkapelle. Beiden komen uit Bode graven. Gerda, hoewel al veel langer in dienst van de Zuidpias in andere plaatsen, is sinds half mei Rieke komen assisteren, omdat zij niet meer dan 20 uur per week wil werken vanwege haar jonge gezin. Gerda Spaas werkt 10 uur per week en heeft de afdeling bejaardenverzorging van Zevenhuizen met 10 part-time helpsters onder haar hoede. Rieke werkt in Zevenhuizen en Moerkapelle. In Moerkapelle zijn er 6 bejaardenhelpsters en in Zevenhuizen en Moerkapelle gezamenlijk, 9 gezinsverzorgsters werkzaam. In Moerkapel le is er spreekuur op maandag en woensdagmorgen van 9.00-9.30 uur in gebouw Moerveen en in Zevenhuizen op dinsdag, donderdag en vrijdag van 8.30-9.30 uur G.V.V.-ster Teuna Karremau Teuna Karreman uit Zevenhuiz' is sinds 1964 werkzaam in de gez«- verzorging. Destijds ging dit nog van de diaconieën van de kerken de gemeenten met subsidie van h rijk. Voor een opleiding als gez: verzorgster ging zij voor een h jaar naar een internaat in Den H en slaagde in 1966 voor het diplo Gezinsverzorging. De werkzaa den in die j aren waren vaak van 1 durige aard op eenzelfde adres, o dat het ziektebeeld anders was c nu. Destijds was het gebruikelijl dat iemand die een hernia had, ea maand of drie plat op bed ma Tegenwoordig wordt er sneller ge opereerd en is de patient binn" zeer korte tijd weer op de been. gezinsverzorgster komt nu m voor het zware werk. En 40 uur week in gezinnen werken waar ma der uitgeschakeld is of ontbreekt, ontzettend zwaar. Daarom zijn h ook merendeeld gehuwde vrouw die een part-time baan hebben, d* kun je het wel volhouden. Ik benb dat ik met een volledige werkw nu ingeschakeld ben voor gespecii- liseerde gezinsverzorging. In behaalde ik hiervoor het diploma Nu ben ik in de gehele regio v" Zuidpias werkzaam en zorg ni zozeer voor de huishouding als w voor de totale mens. Er is in bijzo" dere situaties contact met and" hulpverleningsinstanties zoals b.' het Riagg" Teuna vindt haar w" "heerlijk en geniet ervan op d wijze bezig te zijn. Op diverse ad sen in verschillende plaatsen is Tfl na één of meerdere dagdelen pfl week aan te treffen. Het pilletje dat helpt Een grappig voorval deed zich of eens voor toen een echtpaar waaiva' de vrouw door Teuna begeleid werdf aan fobieën leed, bij de psychiatf kwam. Deze vroeg of de gezinsverzo^ ster haar geweten was. "Is zij Japie kei van Pinoccio?" zo vroeg hij. De gende maand moest Teuna mee. T noemde de psychiater haar 'valiu» voor de vrouw. "Later hebben we er zettend om gelachen. Kwam ik bij haa en riep: 'hier is je pilletje weer' Dt vrouw in kwestie is gelukkig geneze' van haar fobieën. Ze durfde de stra* niet op om haar kinderen naar schoo te brengen...Desondanks kon ze haar situatie lachen en was ze o spannen."

Dorpskrant | 1987 | | pagina 6