100 JAAR ZONDAGSSCHOOL P600 AF boetiek 3495- RAADHUIS OP. LEND GOED IN VERZEKERINGEN OUD PAPIER in Oud Verlaat VIDEO-8 CAMCORDER MET DIGITALE GEHEUGENCHIP EN DATA-DISPLAY Wie heeft de grootste pompoen van Neder land gekweekt??? Assurantiekantoor "AKKOORD" 10e jaargang nummer 238 23 september 1987 jMm A de leiding van de zondagsschool (in 1959 of 1960???): staand v.l.n.r.: Jo van Reeuwijk (organist); Trudi Duliaard (leiding); Ds. W. Bloemendaai; Gerrie Lekkerkerk (leiding); Gersie (koster); zittend v.l.n.r.: mevr. Voowinden, juffrouw Pols, Rika Markus, Mej. Jongeneel en Willy Hoogendoorn. De Hervormde Zondagsschool in Zevenhuizen bestaat 100 jaar. Bij deze mijlpaal zal op zaterdag 3 oktober worden stilgestaan, tijdens een feest middag die zich afspeelt in ae Hervormde kerk. Hoogtepunt is ongetwijfeld de opvoering van de musical "Rijdend op de Beste Weg" door alle kinderen van de Zondagsschool. Voor deze gelegenheid staat er een groot podium in de kerk. Weken van tevoren zijn de kinderen aan het oefenen geweest, tijdens de wekelijkse zondagmorgen-bijeenkomst, maar ook op de 'vrije' woensdagmid dagen om de evangelische musical echt goed te brengen. Het duo Elly en Rikkert, bij kinderen erg bekend, zal hierna een optreden verzorgen. Na afloop van de feestelijke bijeenkomst worden alle aanwezigen uitgenodigd om in het Hervormd Centrum koffie te drinken en na de foto- en herinnerings-expositie van '100 jaar Zondagsschool" te bezichtigen. De kin deren krijgen intussen eenf ilmvoorstelling. Aanvang van de feestherden- kingsdienst 14.30 uur hervormde kerk. Toegang gratis. Moordrecht: Dorpsstraat 47, Tel.01827-4330 Moerkapelle: Moerdijkstraat 30, Tel.01793-1782 Opnameduur max. 3 uur op 1 cassette. CCD-beeldchip met 290.000 pixels. Autofocus auto-witbalans. 6x motorzoom 13 lux. Mogelijkheid om datum en ti/d in het beeld mee op te nemen. Titelgeheugen; titel- beeld in 8 kleuren instelbaar Lichtgewicht: slechts 1.5 kg. Inclusief accu.acculader en T V. adapter. GESCHIEDENIS Echt uniek is het niet dat de Zon dagsschool 100 jaar bestaat. In meer plaatsen in Nederland wordt dit jaar hetzelfde feit herdacht. In de tijd de toenmalige herv. predikant ds. Hoek de Zondagsschool opricht te, gebeurde dat ook elders. Een vorm van Kinderevangelisatie, om dat men begon in te zien dat juist kinderen erbij horen en hun opvoe ding nog in volle gang is. Ds. Hoek leidde zelf na de zondagmorgen dienst de Zondagsschool, die een soort Kinderkerk was. Uit oude doeken blijkt hij in september 1887 begonnen te zijn. Er zijn geen notu- knboeken, maar annalen van de Kerkvoogdij maken van dit feit mel ding. Omdat het Zondagsschool vereniging' is, werden er geen no tulen bijgehouden, is er geen regle- tnent en hoefde men zich financieel niet te verantwoorden. Thans wordt één en ander wel gedaan al ontbreekt nog steeds een reglement. Hoofdleidster Nel Hoogendoorn: we vallen onder verantwoording van de Hervormde kerk, krijgen een gedeelte van de opbrengst van een collecte en mogen tegen de Kerst een bus in de kerk zetten. Uit de opbrengst hiervan worden groten deels de boeken die met Kerst aan re kinderen geschonken worden, be kostigd. De knutselwerjes en ander materiaal worden bekostigd van het geen de kinderen aan 'gift' elke week meebrengen. Dat is meestal een SWden per kind." WIP VOOR DE DOMINEE n werd juffrouw Pols hul an de dominee, die toen ds. V.d osch-v. Charante moet zijn ge- an 1904 tot 1917 stond ds. leper in Zevenhuizen. Hij gaf an lieverlede de touwtjes uit han- fV? ln.banden van juffr. Pols. nkele leidsters van vroeger voelen 'en nog steeds een beetje gepas- I njndat ze niet mochten vertel- n- Alleen maar versjes overhoren 'stempeltjes uitdelen e.d. "Juf- l w f °'s had echt de leiding. Ze n ook prachtig vertellen. Nu, te- genwoordig blijkt het dat iedereen kan Teren' vertellen. De jeugd van tegenwoordig leert ook veel vrijer te spreken in het openbaar..." Toen Arie Ymker de leiding over nam kwam er wel die inspraak, kreeg iedereen óok een kans. Leid sters uit die tijd die ook de juf- frouws Pols en Voorwinden mee maakten zoals Barbara Bos, Joke Gijsenbergh en Ina Verhoef, zullen dat zeker beamen.... Alleen zij wa ren het niet die bovenstaand com mentaar leverden. "Het is best moeilijk te leren vertel len. In het begin leerde je het hele verhaal uit je hoofd. Nu lees je het een paar keer over, bestudeert de achtergronden en je geeft het ver- haal.in je eigen woorden weer" ver telt Harriet. Zij is, ondanks dat haar kinderen in die periode geboren wer den, al zo'n acht jaar leidster. An deren zijn dat ook al enige jaren, maar hoofdleidster Nel Hoogen doorn spant de kroon met 12 jaar (en vroeger als jong meisje al hulp je). "We hebben ook prima begeleiding aan het blad 'De Hervormde Zon dagsschool', dat ons een leidraad geeft bij de vertellingen" stelt Jen ny. Marijke vertelt dat de leiding niet meer zoals bij juffr. Pols en Voorwinden het geval was, elke zondag present hoeft te zijn. "Er zijn 12 leiders en leidsters op 3 groe pen, plus een hulpleidster. Elke groep heeft 2 leiding nodig, dus kan iedereen om de week vrijaf hebben en de ochtendkerkdienst bijwonen" Nel: 'Juist dat is de reden dat som migen in het verleden niet zo graag leidster wilden worden. Toen de heren Ymker en De Wilde de taak van juffr. Pols en Voorwinden over namen, hebben zij de tijd verplaatst Maar beiden tijden hebben voor- en nadelen. Toch lijkt het ons nog steeds een goede keuze dat de kinderen tijdens de kerkdienst Zondagsschool krij gen. Tegenwoordig hoeven ze geen versje meer te leren en is het ca deaustelsel afgeschaft, maar we pro beren ze wel liederen aan te leren door ze veelvuldig te zingen. Om de animo te verhogen krijgen de kin deren nog steeds een stempel als ze aanwezig zijn. 15 stempels levert een volle kaart, waarna ze geen ca deautje uitzoeken, maar iets zin vols in de vorm van een christelijk boek. Wat is het doel van de Zondags school? "Kinderen vertrouwd ma ken met het Woord van God. Dat moet je op een kinderlijk eenvoudi ge manier doen. Soms met een ge sprekje vooraf, samen bidden sa men zingen. En het Bijbelverhaal wordt vaak nog échter als het fla nelbord gebruikt wordt...Horen en zien gaan vaak samen, maar het zien maakt het duidelijker" vervolg op pagina 6 De bouw van het nieuwe gemeentehuis in het dorpshart van Zevenhuizen vordert gestaag. De steigers zijn al enige tijd verdwenen waardoor het uiterlijk beter bekeken kan worden. Duidelijk is wel dat iedereen nog een beetje moet wennen aan het nieuwe beeld van het dorpshart. De meningen over uiterlijk schoon van het bouw zijn dan ook nogal verdeeld. Omdat de bouw volgens schema verlopen is en ook de interieur afwerking dat lijkt te doen, luidt de verwachting dat de bouw op de laatste dag van oktober gereed zal komen, inrichtingsklaar tot en met de vloerbedekking. Rond de datum 20 november zal het nieuwe raadhuis door het ambtelijk apparaat van de ge meente Zevenhuizen, worden betrokken. Dit werd tijdens de rondvraag van de vorige week gehouden gemeen teraadsvergadering meegedeeld in antwoord op vragen van het PvdA- raadslid P. Hofman. Naar aanleiding hiervan kwam ook de vraag om een 'kunstwerk via de zgn. regeling' Dit wordt niet vergeten. Er zullen meerdere kunstenaars bij betrokken worden, vooraleer er een opdracht wordt verstrekt. Daarnast moet er een bedrag vastgesteld worden. Wat het wordt blijft dus nog even de vraag, evenals waar het komt. In ieder geval niet aan het raadhuis vast De door de Nederlandse Vereni ging van T uincentra (N. V.T.) in sa menwerking met tuirrcentrum- boetiek De Zilverberk georgani seerde kinderzaaiaktie "Kweek de grootste pompoen", die een groot succes lijkt te worden, na dert binnenkort z'n ontknoping. Immers, op 24, 25 en 26 septem ber a.s. kunnen de pompoenen bij De Zilverberk worden ingeleverd. De inzendingen van de deelne mers worden dan gewogen en die genen die de zwaarste pompoe nen hebben ingeleverd, ontvan gen op zaterdag 3 oktober a.s. van De Zilverberk een leuke prijs. Op dat tijdstip zal dan óók bekend zijn welke deelnemertjes landelijk bezien de zwaarste pompoenen hebben gekweekt. Dat wordt be loond met een aantal landelijke prij2en, die bestaan uit: le prijs: jongens- of meisjesfiets; 2e prijs: draagbare radio-casset terecorder; 3e prijs: fototoestel, aangevuld met troostprijzen. De chr. school De Nessevliet orga niseert op 10 oktober (zaterdag) weer een oud papier-aktie. Dan staat een grote container nabij De Vierkap, waarin inwoners van Oud Verlaat hun oud papier kun nen deponeren. Net zoals in Ze- venhuizen-dorp het geval is, is het de bedoeling dat mensen ZELF hun oud papier komen brengen, omdat het erg veel tijd en moeite kost elke keer langs de huizen te gaan. Doorgaans komt zoiets op één persoon neer. Daarom een verzoek van Ne Nessevliet om papier te sparen en bewaren en het op zaterdag 10 oktober'even' langs te brengen. Hopenlijk blijft het net zo'n succes als in het dorp, waar mensen spontaan komen brengen. Alvast sparen dus...De volgende data om alvast te noren zijn: 6 februari, 23 april en 2 juli. Peter Hovens Nrd. Dwarsweg 1 2761 GA Zevenhuizen TEL. 01802-1918

Dorpskrant | 1987 | | pagina 1