Kwekerszoon in den vreemde... Volleybal ZEVENHUIZEN Z.H. Rustiek aan open vaarwater naar de Rotte gelegen HOEKWOONHUIS met aardgas CV, voor, zij en achtertuin. Opp. 234 M2 Bev.: Achterentree, bet. toilet, bet. badkamer met lig bad en v.w., open eiken keuken met app., tuinkamer L vorm 28 m2 Verd.: overloop en drie slaapkamers. 2e verd.: Bergzolder Vraagrijs f 179.000,--k.k. PERDIJK MAKELAARDIJ Willem van de Weerdt Wie verre reizen doet kan veel verhalen....aan het woord komt Machiel v.d. Kooy die na acht maanden Nieuw Zeeland en één maand Australië weer behouden op Nederlandse bodem is geland! Net voor z'n 21-ste verjaardag keerde Machiel van der Kooij terug van een verblijf van negen maanden aan de andere kant van de aardbol. In eerste in stantie zou Machiel zes maanden in Nieuw-Zeeland gaan werken om er kwekers-ervaring op te doen, doch eenmaal zover van huis en de gelegenheid ervoor hebbend omdat hij toch op het Zuidelijk-halfrond vertoefde, knoopte hij er enkele maanden aan vast om zowel Nieuw-Zeeland als Australië te verkennen. Het slot van zijn verblijf'in den vreemde' bracht hij door in de Verenigde Staten. Als we hem binnen een week nadat hij thuis is en alweer volop meedraaiend in de kwekerij, ontmoeten, draait deze periode als een film aan zijn oog voorbij.... Eigenlijk was hij nog meer onder de indruk van zijn reis kriskras door Australië, dan van zijn werken in Nieuw-Zeeland, als is hij van dat land gaan houden als betrofhet zijn tweede vaderland. Of het dat eens zal worden??? Machiel: "Als ik ooit zou besluiten te emigreren, dan zou ik naar Nieuw Zeeland willen. Niet alleen om de natuur; die is schitte rend, ook om het klimaat, door gaans helder zonnig weer, maar des te meer om de mogelijkheden die dat land nog voor de tuinbouw heeft het is er nl. echt nog pionieren maar dat is mij wel op net hart ge schreven." Hoewel hij nauwelijks 'nieuwe' ken nis opgedaan heeft, omdat de Ne derlandse T uinbouw qua teelt wij ze en toegepaste techniek uniek is in de wereld en daar mogen we te recht trots op zijn, is het toch een leerzame en fantastische ervaring geweest. HOE MACHIEL IN NIEUW- ZEELAND BELANDDE Of Machiel in de voetsporen van zijn vader zal treden en kweker zal worden was destijds toen hij naar de Middelbare Tuinbouwschool in Aalsmeer ging nog niet bekend, hij wilde wel in de tuinbouwsektor om dat de snelle en innoverende veran deringen ieder jaar hem wel aantrok ken, dit is nl. wat het vak zo interes sant maakt. En toen kwam Nieuw- Zeeland op de proppen. Wat hem daar te wachten stond was toen hij op 16 januari in het vliegtuig stapte nog een vraag. Dat hij naar Nieuw- Zeeland zou gaan was overigens iets wat hij nooit verwacht had. Eerder, na een stage in Engeland, had hij ge dacht om na het behalen van zijn di ploma in Denver ervaring op te gaan dóen. Er was een uitwisseling gearrangeerd, echter door omstan digheden ging dit niet door. Toen tijdens de Nationale Bloemen- vaktentoonstelling in Aalsmeer die ieder jaar in november gehou den wordt, kwam hij in contact met Henk den Hartog, adviseur bij een bedrijf in Nieuw-Zeeland, waar ze 200 ha. in cultuur hebben, waarop vnl. fruitteelt, maar daarnaast ook bloementeelt bedreven wordt. Dit bedrijf is een vennootschap waar van aandeelhouders eigenaar zijn. Dit was niet altijd eenvoudig om dat noodzakelijke investeringen nogal eens langs op zich lieten wach ten. Toen Machiel daar arriveerde, na een stop van drie dagen in Singa pore wachtte hem een warm ont haal, opgewacht door H. den Har tog en Pim Gaasbeek, een H.B.O.- stagiaire uit Heemskerk. Hierop gin gen zij meteen naar het bedrijfwaar van zijn eerste indrukken nog altijd de beste zijn. Op het toch wel vrij moderne bedrijf met 20 afdelingen, van bloementeelt tot kiwi's, perzi ken, appels, Chinese peer en nog veel meer, werd de jongelui gevraagd hun ogen goed de kost te geven en zich overal van op de hoogte te stel len. Na enkele dagen moesten ze de direktie rapport uitbrengen van hun bevindingen van de eerste dag. Hierop kregen zij gezamenlijk de lei ding over 10.000 m2 Alstroemeria, en van 1,2 miljoen Nerinebollen die geteeld worden onder schaduwdoek Ook de 2 ha. Erica's, geteeld als snij bloem met een lengte van 40 tot 70 cm. vielen onder hun verantwoor ding. De kassen waar de gewassen geteeld werden waren van plastic, naar Nieuwzeelands fabrikaat. Van klimaatbeheersing was nauwelijks sprake, men liep nier duidelijk ach ter, ook in andere zaken, maar Ma chiel stelt dat het in Nieuw-Zeeland ook niet zozeer nodig is omdat de klimatologische omstandigheden daar zo geweldig zijn dat je zelfs in de winter zonder al te veel proble men nog een redelijke produktie kan behalen. VERANDERING De democratie vierde er hoogtij want elke vrijdagmiddag werd er een werkbespreking gehouden en hadden Pim en Machiel, de enige Hollanders, ook hun inbreng. Of er echt naar hen geluisterd is met be trekking tot modernisering van teelt wijze en technische toepassingen? Machiel denkt van niet. Hij heeft op dat bedrijf nauwelijks iets geleera, of het moest 'vergaderen' zijn en deelname aan conferenties. 14 We- kenhield hij het er uit en kwam toen op een ander bedrijf. Was het eerste in de omgeving Auckland-Airport en dicht bij zijn huisadres in Zuid- Auckland (tot dusver had hij een auto van de zaak), nu moest hij zich met eigen vervoer, linksrijdend ver plaatsen naar een 20 mijlen verder op gelegen kwekerij in Noord-west Auckland. Op de Morrisonkweke- rij voelde hij zich beter thuis. Het is een Nieuw-Zeelandse kwekerij met een Hollandse manager. Anjers en rozen alsmede Alstroemeria wor den er gekweekt. 2 ha. Glas breed- kappers en 1 ha. plastic kassen, niet gemechaniseerd en de afstanden zijn groot. Machiel kreeg de verant woordelijkheid over de rozenafde- ling waar 16 verschillende variëtei ten worden gekweekt. Dat moet wel, want de Nieuw Zeelandse markt is klein en de sortering moet groot zijn. In Auckland wonen on geveer een miljoen mensen. Alleen op hoogtijdagen, Valentijndag b.v. en bij bijzondere gelegenheden wor den bloemen gekocht. HET BLOEMENVERBRUIK Zoals in Nederland: 'bloemen hou den van mensen' is niet denkbaar vanwege het feit dat de bloemen er ook erg duur zijn. De afzet ging tot dusver via markten waar kwekers zelf hun produkten verkochten en via Turners en Growers een groot grossiersbedrijf dat 15% van de winst opeiste. De wat overdadig en al te groots opgezette coöperatieve veiling 'Flora Pacific' ging ter ziele, maar de nieuwe coöperatieve vei ling, opgezet door 12 Hollandse kwekers, genaamd 'Auckland Flo wer' blijkt levensvatbaar al is hij niet zonder problemen. Een veiling- klok naar Hollands voorbeeld werd in Vancouver gekocht. Een ex-me dewerker van 'Flora Pacific' is de enkele jaren geleden geëmigreerde Jos Boonekamp uit Nieuwerkerk met wie Machiel samen met Pim Gaasbeek, een stand opbouwde voor de Auckland Horticulture Trade Fair. Ooit had Machiel weieens een praalwagen voor het Aalsmeerse bloemencorso helpen opsteken, doch dat was zijn enige er varing met de bloemsierkunst. Dat kleine stukje ervaring kwam hem nu van pas en verrijkte die nog meer. De tentoonstelling, die drie dagen duurde, trok ca. 4.000 bezoe kers. "Natuurlijk is deze niet te ver gelijken met soortgelijke tentoon stellingen in Nederland waar veel meer kwekers wonen, maar ook de tuinbouw in Nieuw-Zeeland is in ontwikkeling en zal er de komende jaren zeker groeien." VRIJE TIJD De werktijden van Machiel waren vrij flexibel, maar meestal van ze ven tot vijf uur en de werkzaamhe den betroffen: oogsten, maar ook de gewas verzorging, bemesting en zelfs de vermeerdering. Voor de vele tuinders onder onze lezers: de rozen variëteiten die op de Morri son Nurseries gekweekt worden zijn o.a. 'Gabriëlle', 'Mercedes', 'Sonia', 'Madeion', 'Athena' en de Nieuw Zeelandse roos 'Darling', die ook door enkele kwekers in Neder land wordt geteeld. Op zondag be hoefde het personeel niet te werken. De manager, een man van princi pes, vond dat die dag als rustdag ge vierd moest worden. Machiel werk te doorgaans zes dagen, maar had hij b.v. zaterdags een vrije dag, of zomaar een lang weekeinde, wat ook wel gebeurde, dan trok hij er met Pim op uit: om de schoonheid van het land te bewonderen tijdens het bergklimmen. Met de gebroe ders Zonneveld afkomstig uit Noot dorp, een tweeling, raakte hij goed bevriend. Zij vingen hem geweldig op, brachten hem in contact met de Presbyteriaanse gemeente, terwijl Machiel op zijn beurt hen beiden op zijn vrije dagen hielp met de bouw van hun kassen. In Nieuw- Zeeland zijn er nl. geen kassenbou- wers. Iedereen die daar een kweke rij wil beginnen, moet zelf maar zien hoe hij de bouw voor elkaar krijgt. Wij Nederlanders zijn altijd gehaast, maar de Nieuw Zeelanders doen alles op hun gemak. Ze hebben veel Engelse gewoontes, zoals b.v. de 'tea'. Ze zijn erg gemoedelijk. De levensstandaard is vergelijkbaar met die in Nederland alleen stelt men niet zulke hoge eisen aan het materiële. De natuur is prachtig, ook het klimaat is aangenaam doch de ozonlaag is er erg dun. De zon schijnt nogal fel, waardoor veel men sen een hoofddeksel dragen i.v.m. gevaar voor huidkanker. Dat er toe komst in het land zit hebben 40.000 Hollanders ingezien en zij kozen Nieuw Zeeland als hun tweede va derland. In de tuinbouw zit duide lijk toekomst. Met veel minder kapi taal kun je net zoveel doen als in Holland, alleen het Nederlandse veilingssysteem en de afzetmoge lijkheden zijn uniek in de wereld. Dat ontdekte hij nog eens te meer tij dens zijn rondreis door Australië met een Express bus, overnachtend in jeugdherbergen. Hij bereidde zijn reis, die ruim een maand duur de, terdege voor en bezocht 6 bedrij ven, waarvan er vijf in het bezit wa ren van geëmigreerde Hollanders. Het eerste bedrijf wat hij bezocht was Grandiflora; van de familie Schreuders, hier worden rozen en anjers geteeld. Het andere bedrijf was van Van Wijk, beide bedrijven lagen ten zuiden van Melbourne. Ten noorden hiervan is dan nog de 'Dutch Tulipfarm' wat vanzelf spreekt. Het volgende bedrijf wat hij bezocht was in West-Australië, t.w. Perth; dit was Floraco, hier wer den vnl. rozen en chrysanten ge teeld en ook weer een Hollandse eigenaar. Het enige Australische projekt was ene 'wilde bloemen- project', hier worden wilde bloemen die in de natuur in o.a. Zuid-Afrika en W.-Australië groeien op commer ciële wijze gekweekt en dan vrijwel alleemaal geëxporteerd naar Euro pa en de V.S. maar ook Japan, maar dit land is tot nog toe het land met de meeste problemen wat invoer k I treft. Het laatste bedrijf was ten wel ten van Sydney, Multiflora, van dl fam. Buskermolen, een bekende T Aalsmeerse naam. Vanuit AdelaidJ richting het centrum van Australiti onderweg nog één dag gestopt Cooperpeddy, hier worden opalc L gedolven die daarna bewerkt; gesle-1 pen worden tot prachtige steneul Hiervandaan verder door naar Aljl ce Springs, waar o.a. de nederzet-f ting is van de 'Royal Flying Dot] tors' en nog veel meer bezienswaar! digheden waaronder ook een Ne l derlandse kunstenaar die zich pe; manent heeft gevestigd en daar ooi een expositie heeft. Vanuit Alice! Springs richting Yulara, het dorpje! bij de wereldberoemde en groot-si; I monoliet: Ayers Rock. Nog eveal terug naar de mogelijkheden oipl tuinbouwgebied in Australië. "Ijl Australië ligt er ook een toekom! voor de tuinbouw, doch er is geel export markt, tenminste hij is wél aanwezig, maar moet nog openge-1 broken worden. Ook hier is het con-l sumptieve verbruik van bloemenerl planten zoals in Nederland noge onbekend verschijnsel, terwijl ontwikkeling hier, evenals in Nieuw! Zeeland, nog lang niet zo rationed is als in Holland..." Machiel is blij met de ervaring die I hij opdeed tijdens het werk en het| reizen, de kans die hij gehad heef: om zonder 'kleerscheuren' en finan-1 cieel net quitte-spelend eens bui-te: I de Europese grenzen heeft kunnen I kijken en raad iedereen aan diel klaar is met z'n studie of misschien! al een paar jaar gewerkt heeft hei l zelfde te doen, want het is een erva-1 ring die niemand je afkan nemen Wat hij wel aan raad is: maak I genoeg foto's want dat zijn later de enige herinneringen." ■■1Z E V E N H U I Z E N B.V. WÊm BEMIDDELING BIJ DE AAN- EN VERKOOP ■M VAN ONROEREND GOED NyM TAXATIES HYPOTHEKEN HUUR EN VERHUUR Tweemanspolderweg 11 2761 EE Zevenhuizen Telefoon 01802-1565 DRUK WEDSTRIJD PROGRAMMA RENTOKIL Zaterdag a.s. is er een druk wed strijdprogramma in Zevenhuizen. Alle nationaal spelende teams van Rentokil-ZVH spelen dan een thuis-wedstrijd. Dat betekent dat vanaf 14.30 uur tot laat in de avond van spannende wedstrij den genoten kan worden. In dorpshuis Op Moer te Moerka- pelle spelen de heren van Rento- kil ZVH tegen Brezan SSS om 19.00 uur. Daarvoor spelen om 14.00 uur de teams van Rentokil 3 dames tegen ACCO/DOS 5 en heren 6 tegen ACCO/DOS 7. In dorpshuis"Swanla" spelende J volgende teams: 13.00 uur: Ren- tokil Al-Acco/Dos A3 (dames jun.); 14.30 uur: Rentokil 3-Lec-1 thon 1 (heren); 17.00 uur: Rento I kil-AV '40 (dames); 19.00 uur: I Rentokil 3-Leython 2 (heren). r Voor de dames is het een wed-| strijd tegen mede-koploper en i er zeker één voorlopig afhaken na deze zaterdag. In de gymnastiekzaal aan i Dorpsstraat spelen om: 13.001 uur: Rentokil Cl-Bogro/JupiK;| Cl (dames asp.); 15.00 uur:Ren-| tokil Bl-VOY BI (dames asp 16.00 uur: Rentokil CTV0YC (heren asp); 17.00 uur: Rent 9-Nivoc 4 (heren); 18.30 uur I Rentokil C3-RHN/VSTS Cl (da-| mes asp.) Heden ging in vrede van ons heen mijn lieve en zorgzame man, onze vader en grootvader op de leeftijd van 79 jaar. A.J. van de Weerdt-Visser Kinderen en kleinkinderen 12 oktober 1987 Begoniaplein 18 2761 GT Zevenhuizen Z.H. De crematie heeft woensdag 14 oktober plaatsgevonden.

Dorpskrant | 1987 | | pagina 8