FA.KADIKS - ALROUND - LOODGIETER - HULPMONTEUR - LOODGIETER Q meerzicht van moonen L VA M meerzicht van maanen Rooms Katholieke Gemeenschap Moerkapelle/Zevenhuizen l21/2 jaar GEVRAAGD: EEN GOEDE COMBINATIE..! om onze afdeling loodgieterwerk en sanitair te versterken. Sollicitaties: telefonisch tel. nr. 01793-1357 na 18.00 uur: 01793-2286 BLOEMBOLLEN (ook in kadoverpakking!) Krokussen - 20% korting!!! Korte vroege tulpen in 20 soorten. Fruitbomen, coniferen, Erica winterbloei Grote pot-chrysanten en -cyclamen BEL VOOR INFORMATIE! verkeersschool Echt gevierd is het l21/2-jarig bestaan van de Rooms Katholieke Gemeenschap Moerkapelle-Zevenhuizen niet; toch willen we op deze, niet meer weg te denken, kerkgemeenschap eens de aan dacht vestigen. Met José Matze en Frank Mol vond daarom een gesprek plaats, waardoor dit artikel een 'all round' plaatje kon worden Frank Mol en zijn vrouw kozen in 1972 Zevenhuizen als woon plaats en ontdekten toen pas dat er geen parochie was gevestigd, (de parochiegrenzen lopen dwars door Zevenhuizen en Moerkapel- le heen: een gedeelte behoort tot de parochie van Bleiswijk, een an der gedeelte bij Nieuwerkerk en het overige bij Waddinxveen). Dus gingen zij naar Nieuwerkerk ter kerke. José Matze en haar man Ton ver huisden in augustus 1975 van Waddinxveen naar Moerkapelle. De Waddinxveense parochie was binnen handbereik. Daarom be stond er niet direkt behoefte om de samenkomsten van R.K. gelo vigen in Moerkapelle bij te wonen. Deze werden gehouden in het (oude) dorpshuis. Vaste voorgan ger was toen pastor Jan Beek man ofm van het dekenaat Delft. Toch gingen ze een enkele keer met de familie Theo Matze mee; ze stonden toen nog wat vreemd tegenover de gang van zaken. HET BEGIN Frank: "Destijds voorzag pastor Beekman de behoefte en de nood zaak tot actieve inbreng van le ken, om ook in de toekomst litur gische bijeenkomsten te kunnen blijven houden." José: "De diens ten werden toen door zo'n 5 gezin nen uit Zevenhuizen en 15 uit Moerkapelle bijgewoond." Frank: "Voor de opbouw van de gemeen schap zijn we begonnen met een werkgroep 'liturgie', waaraan een paar families actief deelnamen. Een viertal KRO-uitzendingen 'Oud en vergeten nieuw geheim' hebben we onder begeleiding van pastor Beekman gezamenlijk be studeerd. Van de R.K. gemeen schap in Assen kregen we een handreiking hoe je een woord- en gebedsdienst kunt opzetten en voorbereiden; die hebben we her schreven naar onze omstandig heden." José:"Tot het echte be gin rekenen we de eerste gebeds dienst op 2 februari 1975, geheel voorbereid en gehouden door le ken. Die begintijd was echt wen nen; je was gewend om passief te 'consumeren', maar nu werd je er zelf meer bij betrokken. Naast de liturgiegroep kwam er ook een werkgroep 'organisatie'. Woord voerder op dit ogenblik is Jo Dis ter." Om de structuur die pastor Beekman voor ogen had, com pleet te maken werd rond de per soon van Lieve van de Meer- schaut de werkgroep 'catechese' gevormd. DRIE-WEKELIJKSE VIERINGEN Thans is de gemeenschap uitge groeid tot ca. 70 gezinnen met het zwaartepunt op het aantal Zeven- huizenaren. Al spoedig na het be gin werd het dorpshuis Swanla als domocilie gekozen: de Bruine Zaal voor de liturgieviering, de Pol derkamer voor een korte kinder- nevendienst en de creche in de Peuterspeelzaal. Na afloop is er goede gelegenheid om gezamen lijk koffie te drinken. Frank: "We komen eenmaal per 3 weken bij een: om en om voor een eucharis tieviering en een communievie ring. Gemiddeld zijn r 80 a-100 personen aanwezig. De eucharis tievieringen worden voorgegaan door pastor André Bosman, die al vrij vlug pastor Beekman opvolg de. Pastor Bosman is leraar aan het Stanislascollege in Delft en heeft geen eigen parochie maar wel een pastorale taak. Omdat hij zich zo met ons verbonden voelt, heeft hij zijn jubileum hier ge vierd; dat heeft ons goed gedaan. Het ritme van 3 weken hangt samen met de nodige voorberei ding." EUCHARISTIE EN COMMUNIE Een eucharistieviering is een H. Mis waarin de priester voorgaat in woord, gebed en verkondiging. Leken helpen hem met lezingen, geboden en liederen. In het tafel gebed zegent de priester (ongede semd) brood en wijn tot lichaam en bloed van Christus, dat daarna wordt uitgedeeld. Zo gedenken wij dat Jezus zich voor ons gege ven heeft en wij er moeten zijn voor elkaar. Een communievie ring is een dienst van woord en gebed waarbij geen priester hoeft voor te gaan. Een leek spreekt dan een overweging uit, die past bij het thema van de lezingen. In de communie wordt brood (hos ties) gedeeld, dat in een eerdere eucharistieviering is gezegend (in dit geval in Waddinxveen). VOORBEREIDINGEN José: "Tweemaal per jaar komen alle werkgroepen samen met pas tor Bosman bijeen om na te pra ten en vooruit te kijken. We stel len dan de thematiek vast voor een halfjaar, bijv. 'parabels' (gelij kenissen), 'het Onze Vader' en 'zonde en schuld', of we volgen de onderwerpen van het kerkelijk jaar. Ieder lid van de liturgie- groep komt een paar keer per jaar aan de beurt om een dienst voor te bereiden. Hij of zij vraagt er dan een of twee leden van de gemeen schap bij. Zo'n voorbereidings groep komt twee avonden bijeen om over het thema te praten. Tevens moeten lezingen, gebe den en liederen worden uitgeko zen. We maken daarbij gebruik van allerlei materiaal (deels stan daard), zoals gebeden en liede ren uit het Klein Dienstboek (uit gave Gooi en Sticht). VOor elke dienst maken we een overweging en voorbeden. Naast de invulling van de dienst komen natuurlijk ook praktische zaken aan de orde (wie haalt hosties? Wie verzorgt de bloemen?). Helpen voorberei den betekent niet dat je achter de tafel moet om de dienst te leiden." Vraag: 'waarom zijn jullie bij de gemeenschap, is dat voor verste viging van je persoonlijke geloofs relatie, religie, of echt om die ge meenschap met elkaar? "Doordat we zelf actief meedoen, vooral in het 'maken' van diensten, krijg je een gevoel van saamhorigheid, met het accent op openheid naar elkaar toe. Ieder heeft z'n plaats, zijn waardigheid, ledereen hoort erbij, of je er meer of minder aan doet. Moeten is geen verplichting, maar oms hebben mensen een zetje nodig." Óp hoogtijdagen zoals Kerst mis en Pasen wordt het dorpshuis omgeruild voor de Gereformeer de Kerk. Een zanggroep die be staat uit leden van de gemeen schap, zingt dan de wat moeilijke re liederen zoals het tafelgebed. De vaste pianist (Ton Verschuur) bespeelt dan het orgel. Op uitno diging van de Geref. kerk wordt Goede Vrijdag al een paar jaar samen gevierd. "Vroeger was het zo dat de ene groep de kerk uit ging en de andere erin, tot we na enkele gesprekken besloten deze viering samen te doen. Het is een verrijking." Ook aan de oecume nische viering van wereldgebeds dag neemt de R.K. Gemeenschap deel, evenals aan de bidweek voor de eenheid van de kerken. Een bijzondere plechtigheid is de doop, meestal ingepast in een nor male eucharistieviering. De fees telijke ceremonie vindt plaats als het kind enkele weken oud is, in aanwezigheid van ouders, peter en meter (voogden), familie en alle kinderen dicht eromheen. Omdat de gemeente voorname lijk uit jonge mensen bestaat, wor den er veel kinderen gedoopt. Er zijn tot nu toe slechts enkele hu welijksinzegeningen en één uit vaart geweest. Vraag: Hoe gaat het met biechten en vasten? De persoonlijke biecht is in het algemeen in Neder land uit de tijd geraakt. In de dienst spreken we een gezamenlij ke schuldbelijdenis uit en in de vastentijd of de advent hebben we een boeteviering. Het vasten zo als vroeger (vastentrommeltje) neemt in deze tijd niet meer zo'n belangrijke plaats in. Wij doen bijv. (financieel) mee aan de lande lijke vastenactie. Het vasten als zo danig is niet verworpen, maar an dere dingen vragen nu meer de aandacht" zo stelt Frank Mol. CATECHESE Andere hoogtijdagen zijn de Eers te Communie (kinderen tussen 6 en 8 jaar) en het Vormsel (kin deren van ca. 12 jaar). Deze vie ringen, die elkaar jaarlijks afwisse len hebben de ruimte van de Ge ref. Kerk nodig. Een uitgebreide voorbereiding gaat hieraan voor af. De werkgroep 'catechese' werkt met de kinderen een pro- jekt uit, waarbij ook de pastor en de ouders betrokken worden. De catechesegroep verzorgt ook godsdienstonderwijs op de open bare basisscholen in Zevenhui zen en Moerkapelle. De onderwijs gevenden worden vanuit het de kenaat begeleid door H. Witte- man. Voor de volwassenen wor den er af en toe gespreksavon- den georganiseerd. Zo heeft Paul Gabriël van het dekenaat avon den verzorgd over Joodse feesten en gebruiken, waarbij ook belang stellenden van de Geref. Kerk aan wezig waren. Daarnaast volgen le den van diverse werkgroep cursus sen die gegeven worden door het dekenaat Delft. Ook kan de ge meenschap beschikken over de bibliotheek van het dekenaat. ORGANISATIE Éénmaal per drie weken krijgen zij die tot de R.K. Gemeenschap behoren een uitnodiging voor de komende viering. Op deze uitnodi ging staan ook mededelingen over het wel en wee binnen de ge meenschap. De financiële inkom sten bestaan uit bijdragen (naar draagkracht) van de leden. Dit volgens landelijke richtlijnen. Na aftrek van kosten zoals zaalhuur en administratie,wordt het werk van missionarissen gesteund. Bijv. Otto Postma ofm in Pakistan. Tijdens zijn verlof dit voorjaar heeft hij hier nog een dienst ge leid. De netto-opbrengen van col lecten (op hoogtijdagen) gaat naar een bijzonder doel, bijv. 'Mensen in nood' en 'Dokters zon der grenzen', Vraag: Is de R.K. gemeenschap Moerkapelle/Zevenhuizen uniek "In het begin wel, nu zijn er een paar vergelijkbare situaties. IN het dekenaat Delft, dat ressorteert on der het bisdom Rotterdam, heb ben wij een unieke plaats. Uit ver schillende parochies komen men sen kijken hoe het bij ons toegaat. Wij hebben, gezien onze ervaring, nog steeds een voorbeeldfunctie. In het overleg binnen de dekenale raad kunnen wij onze werkwijze en ervaring inbrengen." TOEKOMST Vóór de zomervakantie is er eenl enquête gehouden onder de le-l den van de gemeenschap. HieruitI kwam o.a. naar voren de behoefte I aan gesprekgroepn voor volwas-f senen en meer aandacht voorl jongeren in de leeftijdsgroep van I middelbare scholieren. Aan de L wensen en suggesties trachten del diverse werkgroepen zoveel mol gelijk tegemoet te komen. Voor| volwassenen wordt in novemberl gestart met een serie gespreks-| avonden. De wensen van dejon-| geren krijgen gestalte in een jon-l gerendienst op 25 oktober a.s. Del voorbereiding en presentatie wordt verzorgd door de jongeren zelf. P José en Frank hopen met dit in-1 terview de lezers voldoende infor- L matie te hebben gegeven over de R.K. Gemeenschap, die na 12'/; jaar niet meer is weg te denken ut de samenleving van Moerkapelle en Zevenhuizen Elektrotechnischburo - Sanitair Dorpsstraat 30 2751 BA Moerkapelle Tel 01793-1357 bgg 2286 Turfmolm - violen - graszoden - witlofwortelen Droog haardhout en hardhout kWEKERU VRIJDAG KOOPAVOND VAN OOSTEN NIEUWERKERK A/D IJSSEL Eerste Tochtweg/hoek Zuidelijke Dwarsweg, Tel. 01802-2430 Edisonstraat 81 - ZOETERMEER TELEFOON 079-312100

Dorpskrant | 1987 | | pagina 10