3*1 I - Ik heb een broertje MARC JAN MOERHUIZE????? Politie berichten Koffiebar 13 intcrcsiril Wordt samenvoeging toch een feit? -VVJA Een schat van een knulletje. Ook mijn papa en mama zijn heel erg blij. Het leuke geboortekaartje zochten zij uit bij een heel goede drukker. En zij kregen er ook een leuke verrassing bij. een leuke verrassing drukkerij elgersma dorpsstraat 62a - zevenhuizen De schrik slaat sommigen om het hart... "We willen niet" is de mening van bijna alle gemeenteraadsleden van Moerkapelle en Zevenhuizen... Op Algemeen Belang na in Moerkapelledie herriepen hun standpunt! Wij liepen tegen dit plaatsnaambord op! Diabetes Mellitus een 'stille' ziekte Schildersbedrijven gaan redelijk om met hun chemisch afval Automatisering bibliotheek voor lopig van de baan BLOEMBOLLEN (ook in kadoverpakking!) Krokussen - 20% korting!!! Korte vroege tulpen in 20 soorten. Fruitbomen, coniferen, Erica winterbloei Grote pot-chrysanten en -cyclamen ZEVENHUIZEN 26 oktober: Een bewoonster van de Wollefoppenweg meldde rond 00.30 uur dat een dronken mans persoon bij haar had gevraagd om een taxi omdat zijn auto de geest had gegeven. Hij hing ver volgens over de brievenbus en nam plaats in de tuin van de meidster. Door de politie werd de man niet meer aangetroffen en ook een zoekaktie leverde niet het gewenste resultaat op. 27 oktober: Rond 07.50 uur vond op de Schielandsingel, ter hoogte van de Wethouder Kreft- laan een eenzijdig ongeval plaats. De bestuurder van een bromfiets reed door de bocht en gleed met zijn brommer uit op stukjes plat- gereden klei in de bocht. Enige schaafwonden en wat lichte kneu zingen alsmede lichte schade aan zijn bromfiets waren het gevolg. Middels het volgen van het spoor is getracht de veroorzaker van de modder op de weg te vinden, zon der resultaat. I.v.m. de ochtend dauw is de gemeente in kennis gesteld. Rond 11.40 uur vond te Oud Verlaat op de kruising Wollefop penweg en de Vlietkade een aan rijding plaats met materiële scha de. De bestuurder van een perso- nenbus ree*l Over de Wollefoppen weg richting Rotterdam. Achter hem reed een personenauto. Bij de kruising moest de bus iets ach teruit rijden om het verkeer vanaf Rotterdam doorgang te verlenen. Hierbij ontstond de aanrijding met de achter hem rijdende per sonenauto. Verder de gehele week probleem pjes met het bebaggerde wegdek i.v.m. de bietencampagne en de aardappeloogst. Zeker met dit weer ontstaan er levensgevaar lijke situaties. Doordat het on doenlijk is voor de boeren om ach ter elke kar de weg schoon te maken ligt er modder op de weg. Echter gebeurt het te vaak dat er in het geheel niet schoongemaakt wordt zoals op 1 november, waar bij de weg in een spiegelgladde ijsbaan veranderde waarbij de brandweer noodzakelijk is om de weg weer begaanbaar te maken. Zondag 1 november: Door een bewoner van Zevenhuizen werd gemeld dat in de Molenboezem langs de Rotte een kluis lag. Ter plaatse een grote kluis aangetrof fen die uit het water getakeld is, waarna bleek dat de kluis aan de achterzijde was opengebroken. De kluis bleek van donderdag- op vrijdagnacht in Rotterdam (Spaanse Polder) te zijn ont vreemd bij een inbraak in een be drijfspand. Jammer voor de in brekers bleek er alleen admini stratieve bescheiden in de kluis te zitten. Een nader onderzoek wordt ingesteld. GEVONDEN: witte duif; sportschoentje grijs/ blauw maat 20. VERLOREN: ziekenhuis insigne; bedrijfsdiplo- ma vakbewaakheid dameskap- pen. FILMAVOND Doordat de Wycliff Bijbelvertalers vorige week verhinderd waren om een avond over hun werk te komen vertellen is het koffiebar programma enigszins gewijzigd. De spelavond is jl. vrijdag gehou den en was een succes. A.s. vrij dagavond is er dus geen spel avond maar een filmvertoning. "Time to run" is de titel van de film die vertoond wordt. Iedere jonge re vanaf 16 jaar is van harte welkom vanaf 20.00 uur in het Hervormd Centrum. V HOERHUI Bijna iedereen heeft wel een suikerpa tiënt in zijn direkte omgeving. Neder land telt ernl. zo'n kwart miljoen. Toch weet men vaak helemaal niet dat ie mand suikerziekte (officieel: diabetes mellitus) heeft. Dat komt doordat het een 'stille' ziekte is. In het dagelijks le ven merk je er maar weinig van. Een diabeet voldoet niet erg aan het beeld dat de buitenwereld van een 'patiënt' heeft: hij ziet er niet ziek uit, voelt zich ook niet ziek en kan gewoon aan alles meedoen, zoals werken, spor ten en uitgaan. Hij moet alleen wel veel in het werk stellen om zo'n ge woon leven te leiden. Want al is suiker ziekte misschien een onopvallende ziekte, de risico's lieger er niet om. Zo kan diabetes b.v. blindheid en zenuw en nierbeschadigingen veroorzaken. Over suikerziekte bestaat veel ondui delijkheid. Vandaar dat de omgeving soms merkwaardig kan reageren. In ie der geval is een suikerpatiënt aller minst zielig of gehandicapt Hij moet weliswaar een gedisciplineerd leven leiden, insuline spuiten of tabletten slikken, maar in de regel is er weinig opvallends aan hem te zien. Hij is een beetje te vergelijken met iemand die een bril draagt: mét bril gaat alles goed; pas wanneer die wordt afgezet, komen de problemen. 'ZOETE DOORSTROMING' Iedereen kan diabetes krijgen. Het is een ongeneeslijke ziekte die optreedt wanneer de alvleesklier niet meer goed werkt. Deze klier levert het hor moon insuline, dat nodig is om de sui- kr uit ons voedsel om te zetten in warmte en energie, waardoor wij ons prettig voelen en normaal kunnen funktioneren. Produceert de alvlees klier te weinig, of helemaal geen insu line, dan kan er onvoldoende suiker in het lichaam worden verbrand. Die sui ker verlaat het lichaam dan langs na tuurlijke weg, via de urine. Een van de eerste symptomen van diabetes is dan ook dat iemand heel vaak moet plas sen. De medische term diabetes melli tus geeft dan ook al aan; letterlijk bete kent het: 'zoete doorstroming'. Op zich is dat geen nieuws. De oude Egyptische medici beschikten duizen den jaren geleden al over praktische kennis van suikerziekte. Voor het vast stellen van diabetes goten ze urine van een patiënt over een lemen vloer om te zien of er bijen op af kwamen. Was dat zo, dan zat er suiker in de uri ne en werd de diagnose gesteld: sui kerziekte. Aan het einde van de vorige eeuw werd op vrijwel dezelfde wijze ontdekt dat diabetes met de werking van de alvleesklier samenhangt. Men experimenteerde met een hond waarvan de alvleesklier werd verwij derd en men ontdekte dat er opval lend veel vliegen werden aangetrok ken door de zoete urine van dit dier. Andere sympjomen van een slecht i' i' A A' jf'/jri'/Vf. fVf 'iwi werkende alvleesklier zijn: overmatig transpireren, dorst, vermoeidheid, ver magering en zelfs bewustzijnsverlies. Pas sinds het begin van deze eeuw konden deze verschijnselen worden tegengegaan. Tot die tijd was diabetes in veel gevallen dodelijk. TWEE SOORTEN DIABETES In 1921 ontdekten de Canadezen Banting en Best dat insuline kon wor den ingespoten, wanneer het lichaam zelf te weinig of geen insuline produ ceert. De klachten verdwijnen dan, maar het is slechts een tijdelijke oplos sing: de diabeet moet deze dosis insu line blijven krijgen, anders wordt hij ziek. Dit wordt de insuline-afhanke- Iijke vorm van diabetes (of'type 1') ge noemd. Dertig jaar later ontdekte men een ander type. In de jaren vijftig werden er tabletten ontwikkeld die een 'luie' of gedeeltelijk werkende al vleesklier wat extra aan het werk zet ten, zodat hij toch voldoende insuline ging aanmaken. Deze zgn. insuline- onafhankelijke diabetes ('type II') komt vooral op latere leeftijd voor. Maar voor beide type geldt: ze zijn nog steeds ongeneeslijk en de behande lingsmethoden vormen dan ook geen werkelijke oplossing. Alleen de symptomen worden bestreden, de ziekte blijft bestaan. Dankzij de me dische wetenschap leidt de 'gemiddel de' diabeet tegenwoordig een vrij nor maal leven, al heeft hij op langere ter mijn nog steeds kans op ernstige com plicaties. Zo is diabetes bij ons de be langrijkste oorzaak van blindheid bij volwassenen tussen de 30 en 60 jaar. NATIONALE DIABETESWEEK Wetenschappelijk onderzoek naar de achtergronden van diabetes is daar om hard nodig. Het Diabetes Fonds Nederland financiert zulke onderzoe ken. Jaarlijks wordt daarvoor tijdens de Nationale Diabetesweek gecollec teerd. Ook nu weer, van 9 tot en met 15 november. Vorig jaar haalden col lectanten ruim 2,3 miljoen gulden op, waardoor veel belangrijk onderzoek werd gemaakt. Om het gevaar van complicaties terug te dringen, maar ook om diabetes al in een vroeg stadi um te kunnen opsporen, zoals bij kin deren. Of om er achter te komen hoe het nu precies zit met diabetes en erfe lijkheid. Maar ook andere projekten konden dankzij het DFN worden ge realiseerd. Zoals een voorlichtings programma voor diabeten, waardoor zij beter in staat worden gesteld om een normaal leven te leiden. Want suikerziekte kan vaak diep in iemands leven ingrijpen. De medische wetenschap is vergevor derd. Een suikerpatiënt is niet meer ten dode opgeschreven zoals vroeger. Maar er moet nog veel meer worden bereikt. U kunt daaraan meewerken door het Diabetes Fonds Nederland te steunen tijdens de Nationale Dia betesweek van 9 t/m 15 novem ber!! Schilderbedrijven in de regio Mid den-Holland houden zich redelijk tot goed aan de regels die staan in de Wet chemische afvalstoffen. Dit is gebleken uit een controle- aktie van de Milieudienst Midden- Holland in het najaar van 1986 en de eerste helft van 1987. Bij de aktie waren betrokken: de schildersbedrijven, verf- en lakfa- brikanten en groothandelaren in de regio Midden-Holland. Deze aktie bestond uit drie fasen Tijdens de eerste fase zijn 67 be drijven gecontroleerd. Van deze bedrijven zijn tijdens de tweede fase 10 bedrijven wegens gecon stateerde tekortkomingen op nieuw gecontroleerd. Bij enkele bedrijven zullen nog verdere ak- ties plaatsvinden. Tijdens de aktie is gebleken dat chemisch afval nog al eens wordt afgevoerd met het 'gewone' afval in een bedrijfsafvalcontainer. Dit is in strijd met de Wet chemische afvalstoffen. Voor afvoer van klei ne hoeveelheden chemisch afval kan een gemeentelijk depot voor klein chemisch afval uitkomst bie den. Het grootste gedeelte (75%) van de schildersbedrijven was onbe kend met de Wet chemische afval stoffen. Chemische afvalstoffen die bij schildersbedrijven ont staan zijn o.a. resten verf en oplos middelen. Omdat verf een duur produkt is ontstaat er weinig che misch afval. Het produkt wordt ef ficiënt gebruikt. Restanten wor den bij de klant achtergelaten, voor eventueel later 'bijwerken', of worden mee terug genomen. De verf- en lakfabrikanten waren beter bekend met de Wet chemi sche afvalstoffen. Bij deze bedrij ven lopen de hoeveelheden che mische afvalstoffen jaarlijks in de tonnen, voornamelijk in de vorm van produktie-afval en vervuilde oplosmiddelen. Bij groothandelaren komt vrijwel geen chemisch afval vrij. In de toekomst zullen deze controles op de naleving van de Wet chemische afvalstoffen wor den voortgezet bij zowel deze be drijven als andere bedrijfstakken. Milieudienst Midden-Holland Tel.: 01820-28011/tst. 219 kontaktpersoon: Ing. B.W.M. Kuipers. in het voorjaar van dit jaar heeft het bestuur van de open bare bibliotheek in Zevenhui zen een aanvraag tot automati sering van haar uitleenadmini stratie ingediend bij de Provin ciale Bibliotheek Centrale (PBC) in Schiedam. Deze aan vraag was gebaseerd op tiet eerder door de PBC verstrekte kostenplaatje en werd finan cieel ondersteund door de goed -keuring van het gemeentebe stuur. Tot verbazing van het bestuur kon de PBC dit kosten plaatje niet waarmaken. Ook de door de centrale geboden alter natieven werden door het be stuur van de bibliotheek niet haalbar geacht. Daarom zullen wij helaas voorlopig niet kun nen beschikken over een geau tomatiseerde uitleenadmini stratie. Turfmolm - violen - graszoden - witlofwortelen Droog haardhouten hardhout kWEKERU VRIJDAG KOOPAVOND VAN OOSTEN NIEUWERKERK A/D IJSSEL Eerste Tochtweg/hoek Zuidelijke Dwarsweg, Tel. 01802-2430

Dorpskrant | 1987 | | pagina 8