Gemeente Zevenhuizen OUD VERLAAT EN DE CHRISTELIJKE SCHOOL i Y* DRUKKERIJ ELGERSMA Bestemmingsplan Swanla Verleende bouwvergunning Bouwplan Julianaweg Collecteschema Openbare vergaderingen OUD VERLAAT 75 JAAR GELEDEN voor AL uw drukwerk! De burgemeester van Zevenhuizen maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 26, eerste lid van de Wet op de Ruimte lijke Ordening bekend, dat met ingang van maandag 30 novem ber 1987 gedurende één maand ter gemeentesecretarie, bureau Algemene Zaken c.a., voor een ieder ter inzage ligt het door de gemeenteraad op 29 oktober 1987 vastgestelde be stemmingsplan "Swanla". Bij de vaststelling van het plan is op de volgende punten afge weken van het ontwerp zoals dat ter inzage heeft gelegen: - De gronden, gelegen ten zuid-westen van de kassen op het perceel Knibbelweg 14, worden buiten het plan gehouden, zodat het gehele bedrijf buiten het voor woondoeleinden be stemde gebied valt. - De 150 meter-zone, welke in acht wordt genomen ten opzichte van het varkensmesterijbedrijf aan de Knibbelweg 9, is aangegeven. - Er is een regeling opgenomen om een minimale afstand tus sen kassen en woningbouw te waarborgen. In deze zone mo gen uitsluitend bouwwerken geen gebouwen zijnde worden gebouwd, voor zover dit geschiedt ten behoeve van agrari sche activiteiten; - Aan artikel 6, lid 2 is toegevoegd: "m. agrarische gronden". Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend kunnen gedurende de termijn van terinzagelegging bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland bezwaren tegen het bestemmingsplan indienen. Gelijke bevoegdheid komttoeaan een ieder, die bezwaren heeft tegen de wijzigingen, welke bij de vaststelling van het plan in het ontwerp zijn aangebracht. In de periode van 11 tot 18 november 1987 is door burgemees ter en wethouders van Zevenhuizen vergunning afgegeven voor: - de bouw van een truckcentrum op het perceel Noordeinde 57; Een ieder die meent in zijn belang te zijn getroffen door de ver lening van de bovenstaande vergunning, kan binnen 30 dagen na de dagtekening van dit blad een gemotiveerd bezwaar schrift ingevolge de Wet arob indienen bij burgemeester en wethouders. De vergunning ligt gedurende deze termijn ter inzage ter gemeentesecretarie op het bureau Ruimtelijke Ordening .e.a. De burgemeester van Zevenhuizen maakt bekend, dat met in gang van donderdag 26 november 1987 gedurende veertien dagen ter gemeentesecretarie, Dorpsstraat 89, ter inzage ligt het bouwplan van Aannemersbedrijf D. de Graaf B.V., voor het bouwen van een bedrijfshal met kantooraan de Julianaweg 20- 30 te Zevenhuizen. Burgemeester en wethouders overwegen de gevraagde bouw vergunning te verlenen met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8 van de Woningwet. Alvorens hieromtrent een beslissing te nemen wordt een ieder in de gelegenheid gesteld gedurende de termijn van tervisie- legging schriftelijk bezwaar tegen het bouwplan aan te teke nen bij burgemeester en wethouders. Tot 1 januari 1988: geen collecten. Donderdag 26 november 1987 Commissie Onderwijs en Wel zijn Aanvang 19.30 uur in het dorpshuis Swanla. Maandag 30 november 1987 Commissie Algemeen Be stuurlijke Zaken Aanvang 19.30 uur in hel dorpshuis Swanla. Donderdag 17 december 1987 Gemeenteraad Aanvang 19.30 uur. deze foto dateert vermoedelijk van 1925, toen de school 12Vz jaar be stond. V.l.n.r., van achter vandaan: Arie Verduijn, Piet Paul Koos Stofberg, Dirk Bos, Wim Dijkshoorn, Jap Rupke; 2e rij: meester Van Koo- ten, ds. Pieper, juffr. Heuvelink, ds. Keijne en ds. Tak. (nog dezelfde onderwijskrachten als 12Vi jaar geleden, maar drie dominees later). Deze winter zullen er telkens artikelen verschijnen over Oud Verlaat n.a.v. het op handen zijnde jubileum van de christelijke basisschool "De Nessevliet", destijds bij de oprichting gewoon christelijke school genoemd De school in Oud Verlaat bestaat sinds 1 mei 1913. Het ligt in de be doeling om op 27 en 28 mei het 75-jarig bestaan te herdenken. Vrijdag voor de leerlingen en zaterdag een receptie met daaraanvolgend een grootse reünie. Oprichters van de school zijn niet meer in leven. Voor zover men heeft kunnen nagaan is de oudste nog in leven zijnde leerling 85 jaar, de va der van schrijfster dezes: Jan Vente uit Waddinxveen (mocht dit anders zijn dan vernemen we dat graag, red.) Misschien dat hij deze winter - zo hem de gezondheid geschonken wordt - z'n herinneringen aan 75 jaar geleden op papier vast kan (la ten) leggen...Eén van de oprichters, de heer D. Bos, was bij het 60-jarig bestaan nog in leven en werd toen geïnterviewd voor het jubileum nummer van UITLAAT, de school krant. Uit dit vraaggesprek, gevoerd door ene E.B., blijkt dat er destijds in Oud Verlaat een verlangen was naar een christelijke school, omdat het hoofd van de toenmalige open bare school die in Oud Verlaat stond 'anti-christelijk' was en 'anti- Oranje'. Hij was tegen een Oranje feest. De Hervormde predikant uit die dagen, ds. Pieper, wekte de men sen op om lid te worden van de op gerichte schoolvereniging. Er gin gen toen al enkele kinderen naar de christelijke school in Capelle a.d. ITsel, aan de Schenkel. Eigenlijk is ae eerste vergadering om een chris telijke school in Oud Verlaat te stichten al op 2 februari 1912 ge houden. 17 Personen kwamen in 'het evangelisatielokaal' bij elkaar voor de oprichting. Ds. Pieper hield een toespraak en zette de noodzaak uiteen om een christelijke school te stichten. Destijds moest dat gebeu ren voor eigen rekening, omdat pas in 1920 de Lager Onderwijswet kwam die het christelijke, toen 'bij zondere' onderwijs geheten, gelijk stelde met het openbaar onderwijs. Op 16 februari werd de eerste leden vergadering gehouden. Toen waren er 33 personen aanwezig. Maar liefst 30 hiervan meldden zich aan als lid van de nieuwe schoolvereni ging. Daarna werden er statuten ge maakt en werd er een bestuur geko zen dat uit de volgende personen bestond: ds. Pieper, voorzitter, A. Verduijn, secretaris, W.N. Dijks hoorn, penningmeester, D. Bos, 2e voorzitter en de leden J. Rupke, J. Stofberg en T.J. v.d. Stok. Op een vierde ledenvergadering werd na afloop een kollekte gehou den die 4,141/2 opbracht. Dat was het eerste kasgeld. Nadat negen keer een bestuursvergadering was gehouden werd er op 10 september besloten om door de heer Baten burg de school (twee lokalen des tijds) en de onderwijzerswoningen te laten bouwen voor de somaa van 9.398,-. HERINNERINGEN Wijlen de heer D. Bos herinnert zich in eerdervermeld interview dat hij tot bestuurslid gekozen werd toen z'n vader ziek in bed lag en hij aan diens ziekbed om raad ging vra gen. Diens antwoord was: "Dat moet je altijd doen zoon" Bos maak te meer dan 50 jaar het reilen en zei len van de school mee. Heeft erva ren dat de gedachte 'uitzichtloos' kwa geldgebrek bij niemand op kwam, dat iedereen vol vertrouwen was...Én de centen kwamen er.... Hij vertelt: "De school was al onder de kap, toen er nog geen cent in kas was. We zijn toen met lijsten rond gegaan en dat liep aardig goed. Het meeste geld hebben we moeten le nen. We verkochten 'aandelen' van duizend gulden en van honderd gul den enz." (het is nog niet eens zo lang geleden dat de laatste aandelen uitgeloot zijn. Menigeen zei: 'laat maar zitten, dat is zo lang geleden'). EN DAN...'DE MEESTER' Aan leerlingen was er geen gebrek, maar het viel niet mee om een leer kracht te vinden. Twee dagen is het bestuur in 1913 op pad geweest om een meester te zoeken. En toen hadden ze er ook één die erg goed was. Meester Van Kooien. In hetzelfde jubileumnummer van UITLAAT schrijft wijlen de heer J.J. Paul die vele jaren bestuurslid van de school is geweest (voorzitter was tot voor kort altijd de Hervorm de predikant), dat er twee sollicitan ten werden bezocht, nl. d;e heren A. van Kooten te Hilversum en C.J. Dekker. Hij wist dat uit overleve ring, omdat hij in 1913 nog een jon gen was die in de vijfde klas beland de. In de bestuursvergadering van 13 januari (uit de notulen) werd de heer A. van Kooten met algemene stemmen benoemd tot hoofd van de school. ZIJN RECHTERHAND: JUFFROUW HEUVELINK Juffrouw Heuvelink en meester van Kooten zijn bijna legendarisch in Oud Verlaat. Menige overgrootou der of ouder herinnert hen beiden. Juffrouw Heuvelink vond onderdak bij het gezin Van Kooten. HOE ZIJ BENOEMD WERD Al staat er in het herinneringsboek je van 15 jaar geleden dat het moei lijk was om een hoofd voor de nieuwe school in Oud Verlaat te krijgen, juffrouw Heuvelink schrijft in datzelfde boekje dat er destijds een overschot aan onderwijzers was die overal naar alle uithoeken in het land gingen. Zo had het schoolbe stuur een drietal opgesteld uit het aanbod sollicitaties, maar wachtte zolang met benoemen dat ze alle drie al een andere school hadden. Het bestuur pleegde toen overleg met de christelijke kweekschool in Rotterdam. Daar kregen ze te horen dat er de volgende week zeven meis jes eindexamen zouden doen en dat er aan één van hen gevraagd werd om naar Zevenhuizen te gaan. Mej. Heuvelink werd uitgezocht en ging een week voor 1 mei een proefles ge ven op de christelijke school in het dorp. Achter in de klas zaten ds. Pieper, het bestuur en meneer van Balen. (Van Balen was het hoofd) Later hoorde mej. Heuvelink van bestuurslid J. Stofberg dat deze 'm had zitten knijpen achter in de klas. "Hoe je het er afbracht vond ik niet zo erg, als je maar niet bleef steken" Klapwijk, koster van de Hervormde Kapel (en tuinman van de hoofden- woningen school) vroeg: "Hoe oud is die matres eigenlijk, een jaar of 14?" VAN START "Op 1 mei bij de start waren er 57 leerlingen, waarvan 15 in de eerste klas. De openbare school telde toen 45 leerlingen, die langzamerhand naar de christelijke school overkwa men. Tamelijk gauw kwam er toen nog een derde leerkracht bij, waar mee Oud Verlaat het niet trof. D eman bleek een communist en kon niet blijven omdat hij voet bij stuk bleef houden. Hij solliciteerde naar het openbaar onderwijs, maar werd daar ook niet benoemd. "Daarna hebben we nog verscheidene andere derde leerkrachten aan onze school gehad, waarmee het altijd gelukkig goed is gegaan" aldus mej. Heuve link in het interview. Herinneringen van juffrouw Heuve link uitgesproken bij het 60-jarig jubileum: "60 jaar geleden (nu dus 75 jaar!, red.), de tijd dat Oud ver laat zonder waterleiding, zonder electrisch licht en zonder wegver- lichting zat, behalve dan twee petro leumlantaarns, één bij de Kapel en één bij de openbare school aan de Rottekade. De tijd van een zeer modderige en slechte weg, maar wei nig aan gedaan werd. De tijd dat het iVtVtïtlu'iVtVj'ti1 hoofd van de school 1.000,- en de onderwijzeres 500,- per jaar ver diende; met een vijfjaarlijkse verho ging van 25,-. Dus pas na vijfjaar ging je 25,- meer verdienen. Ge lukkig duurde dat niet lang, wantin 1914 brak de eerste Wereldoorlog uit en daarna in 1918, werd alles be ter. Het was ook de tijd dat je mei een tentwagen van een vriendelijke boer de dokter ging halen als het 't avonds of zelfs in de nacht nodig was. Je mocht hem dan ook weer terug brengen. Overdag kwam hij met z'n eigen gerij. De tijd dat er in de Kapel eenmaal in de 14 dagen op zondagavond gepreekt werd. De do minee kwam dan in een gehuurd rij tuig. 's Morgens kon je naar de kerk in Zevenhuizen, de boeren met tent wagens, enkelen op de fiets, terwijl d;e meesten...thuisbleven!!! Ds. Pieper, oprichter van Kapel en School, kwam als de boeren het erg druk hadden, lopend naar de Rotte, voor pastoraal werk en school-aan- gelegenheden. Hij had altijd een noge hoed op. Nadien liep hij ook weer terug. Hij vond namelijk fietsen voor een dominee met een hoge hoed, geen gezicht was. DE SCHOOL De school die gebouwd werd be stond uit twee lokalen langs de weg, plus een huis voor het hoofd. Apnl 1913 zou de school geopend worden maar dat ging niet door, omdat hij nog niet klaar was. Toen moest het maar per 1 mei, want dan begonnen er wel meer scholen met een nieuw cursusjaar. Architekt Brandsma moest metselaar Batenburg nog wel wat achter de vodden zitten, want anders zouden ze op 1 mei nog niet kunnen beginnen. Hij deed dat op zijn eigen manier en wei als volgt "Batenburg, schiet wat op kerel Psalm 119 is ook wel lang, maar daar komt toch ook eens een eind aan"einde citaat. WORDT VERVOLGD JUBILEUMCOMITÉ FOTOTENTOONSTELLING EN REÜNIE Wie foto's heeft van vroeger, laffil geleden, minder lang, of een poot| geleden, kan dit mededelen Maria Vis, tel. 010-4550023. Zij et I Lea Vente organiseren nl. een foto tentoonstelling. Wie zi'n eigen oud: klas van vroeger wil herenigen mel de dit aan Bea Stofbergen, tel 01802-2750. Bovenstaande perso-l nen zijn drie leden van de jubileum-1 emmissie waarin verder zitting heb-1 ben de heren H. Paul, L. Karreman M. v.d. Kooy, A. Krijgsman eo meester Grijze.

Dorpskrant | 1987 | | pagina 2