iS.O.S. WERELDWINKELS FA.KADIKS H.J. ESHUIS KERSTBOOM VERLICHTING Stichting Ontwikkelingssamenwerking: [Frodukten uit derde wereldlanden NU te koop lin -Zevenhuizen en Moerkapelle Coen Schiereck LUXE VERLICHTING MET KLEM VOETJES-ƒ 24,95 'BROOD- en BANKETBAKKERIJ wegens enorm succes herhalen wij de advertentie van vorige week: ROOMBOTER- AMANDELPAN van f 5,50 voor f 3,95 bouwkundige werk zaamheden en adviezen 20 lampjes 9,95 35 lampjes f 14,95 50 lampjes 19,95 de biologische winkel NATUURLUCK aan de Zuidplasweg In Moerkapelle kunnen produkten uit Derde wereldlanden gekocht worden bij mevrouw Mieneke Klumper, Raadhuisstraat 69, tel. 01793- 12596. In Zevenhuizen kan men bij de biologische winkel aan de Zuidpias |weg terecht: NATUURLUCK! Voor de organisatie ervan is mevrouw Riet Peddemors verantwoordelijk. Zij neemt deze als het ware over van mevrouw Bep Blacquire die binnen- kort verhuist en vanuit haar woning aan de Lange Zijde diverse artikelen Ivan de S.O.S.-wereldwinkel verkocht. Zowel Riet Peddmors als Mieneke Klumper trotseerden fietsend hevige regenbuien om dit artikel over het hoe en waarom over de belangrijk- heid om produkten uit derde Wereldlanden te verhandelen, tot stand te I laten komen. Twee doortastende vrouwen die oog hebben voor anderen met name de kansarmen. Riet wordt gedreven door sociale bewogen- heid. Mieneke heeft een motivatie die stoelt op haar christelijke levens- j overtuiging. J MOERKAPELLE I Mieneke Klumper woont met haar man en kinderen 41/2 jaar in Moerkapelle. Voordien woonde ze in Alphen a.d. Rijn, waar ze kontakten had met iemand die I vanuit haar woning artikelen ver- I kocht van de SOS wereldwinkel. "Koffie en thee van de S.O.S.- wereldhandel gebruikten we al ja- ren tot we in Moerkapelle kwa- I men en daar eigenlijk geen adres I meer hadden om zulke produk- ten te kopen. Tot m'n man een ar- tikel in een regio-blad zag over het 5-jarig bestaan van de S.O.S.- I wereldwinkel in Hazerswoude. I Hij zei 'dat is iets voor jou'. Boven- dien las ik een artikel in het kerk- blad'Ontmoeting in Kerkklanken' van de Hervormde en Gerefor- I meerde kerk van Zevenhuizen I van mevrouw Blacquière. Direkt daarop heb ik met haar kontakt opgenomen. Zij verwees mij naar mevrouw Peddemors die net be- I zig was kontakten te leggen met de Dorpskrant. Zij zei het toe te juichen dat er meer verkooppun ten komen en dat de aandacht op deze produkten eigenlijk niet mag verslappen ....En dan stapt de persoon waar over we spreken, druipend van de regen binnen Riet Peddmors woont met haar gezin 1 jaar in Zevenhuizen. Was daarvoor woonachtig in Nieuw koop waar ze voorzitter was van de Wereldwinkel. "Ik kwam bij Natuurluck en informeerde bij René van der Horst of hij belang stelling had om de produkten van de S.O.S.-wereldhandel te verko pen, omdat deze produkten wel passen bij zijn biologisch 'gezon de' natuurwinkel aan de Zuidplas weg. René zei: 'O.k. mits het me niet meer werk oplevert dan ik nu heb' Daar ben ik natuurlijk heel blij mee, want zijn winkel ligt ide aal aan de doorgaande route. Om zelf een winkel te starten in Zeven huizen zou onzin zijn; de kosten veel te hoog waardoor het doel niet bereikt wordt." DAT DOEL IS? "Mensen in Der de Wereldlanden in hun levens onderhoud te laten voorzien. Hulp geven is niet de oplossing. Dat maakt ze afhankelijk. Door produkten van de Derde Wereld landen te kopen maak je hen ge lijkwaardige handelspartners." Hoe werkt SOS Wereldhandel (de prospectus omschrijft:) "S.O.S Wereldhandel is een alternatieve handelsorganisatie. De handel omvat de inkoop en verkoop van goederen. S.O.S. Wereldhandel probeert die handel op een alter natieve manier te voeren. Dat komt in de eerste plaats tot uiting in de keuze van haar handelspart ners in de derde wereld. Ze impor teert van kleine bedrijven en coö peratieve groepen. Het werk le vert hen geld op voor dagelijks eten. Sommige groepen besteden het ook aan zaken waar het hele dorp van profiteert: een eerste hulppost, een schooltje, een vor mingscentrum. Allemaal stappen naar een beter bestaan. Behalve met deze partikuliere groepen, die we projekten noemen, werkt S.O.S. Wereldhandel ook samen met enkele onwikkelingslanden, die proberen een onafhankelijke r socialistische politiek te voeren. Deze landen, zoals Tanzania en Nicaragua, richten de ontwikke lingsplannen op de hele bevol king, dus ook op de allerarmsten. ANDERE HANDEL In de derde wereld koopt S.O.S. Wereldhandel de goederen recht streeks van de projekten en rege- ringsburo's Zo wordt de tussen handel omzeild. Ze betaalt een goede prijs voor de produkten. Moerkapelle Tel. 01793-1348 bij inlevering van deze bon bij aankoop van een brood a.s. vrijdag en zaterdag: zolang de voorraad strekt Dorpsstraat 12 - Zevenhuizen Tel. 01802-2581 b.g.g. 01828-18718. Bovendien neemt ze met een vas te regelmaat van de projekten af, waardoor die de kans krijgen ook op langere termijn plannen te ma ken en vooruit te komen. IN EIGEN LAND In europa verkoopt S.O.S. Wereld handel de goederen tegen zo re delijk mogelijke prijzen. Met de opbrengsten van de verkoop dek ken we de kosten: onze organisa tie van 22 betaalde en 80 onbe taalde medewerkers(sters). Wij proberen het nog steeds zonder subsidie van de overheid. Een ander alternatief aspekt aan ons werk is het geven van informatie over de projekten en hun proble men, over de situatie in ontwik kelingslanden, en over de oorza ken en oplossing van de ontwik kelingsproblematiek. Het valt beslist niet mee om op een alternatieve manier handel te drijven. Trasport, invoerrechten, belastingen en verkoopkosten zijn voor ons even hoog als in andere bedrijven. We merken dat we met handen en voeten gebon den zitten aan bestaande handels strukturen. We komen daar nau welijks onderuit. Maar we blijven doorgaan, want de derde wereld verdient beter als het aan ons ligt" aldus de prospektus van de lande lijke Stichting. KOFFIE, THEE, SUIKER, HONING enz. Mieneke: "De koffie en thee die verkocht worden komen b.v. uit Nicaragua, Guatemala en Tanza nia. Er is ook biologische koffie uit Mexico verkrijgbaar, bovendien caffeine vrije koffie uit Tanzania. Die biologische koffie is ver bouwd op gronden waar geen kunstmest gebruikt wordt en be strijdingsmiddelen taboe zijn. Ver der verkopen we rietsuiker en ho ning. In Zevenhuizen zal er wel meer te koop zijn" knikt ze naar Riet, die dit bevestigt. De Moerkapelse vervolgt: "Ik wil eerst even afwachten hoe de be langstelling is in Moerkapelle. Zijn er al mensen die gewend zijn in andere gemeenten artikelen te kopen en krijg ik een vast klanten bestand dan kan ik uitbreiden met wijn en zo." Zevenhuizense Riet: "Bij Natuur luck kun je wel wijnen kopen. Rode wijn uit Algerije en witte uit Portugal. Dat zijn produkten uit coöperaties, die erop gericht zijn dat producent en de arbeiders een goede prijs krijgen. De Stich ting Ontwikkelingssamenwerking koopt de produkten en artikelen in. Heeft kontakten over de hele wereld en bezoekt regelmatig pro jekten. Maakt bij de koffie-oogst van tevoren afspraken over de prijs en wat er verdiend kan wor den. Ook als d ekoffie duur is wordt ze gekocht. Zoiets doen de normale groothandelaren in kof fie niet. Dan zijn de producenten de dupe." Mieneke: "Voor mij is het belangrijkste motief om m± de Derde Wereld bezig te zijn, hel verbreken van. de spiraal tussef arm en rijk." Riet: "Of je het nu J geloofsmotieven doet of vanul een rechtvaardigheidsgevoel f maakt niet uit, het feit is dat er or eerlijke handel gepleegd wordi De handelaren willen hun groncf stoffen zo goedkoop mogelijk ui Derde Wereldlanden betrekke! Als de produkten kant en klaarir! gevoerd worden zegt men: 'Hl dat bedreigt de werkgelegenheid In Thailand wordt b.v. soja vei bouwd voor veevoeder. In derdj wereldlanden wordt veel op korf trakt verbouwd. De producent pj de grond uit, die vaak ontnomëL is aan de plaatselijke bevolkirj Nadat de grond gebruikt en mil bruikt en uitgeput is zegt de grol multinational 'dag ik ga weeroi zoek naar andere grond'. Dat oneerlijk. ZO is het ook in de 161 eeuw met onze koloniën gebeurl Neem Bangladesh, dat moet vooT de 'gouden eeuw' een welvarerj handelsland geweest zijn. Toes leek het nog op Nederland; waren Delta's...Nee, de Oostind sche compagnie heeft deze lat den geen goed gedaan. Neemeei land als India. Hier was voord! Engelse overheersing goede texl tielindustrie. Er waren grote spir.l nerijen en weverijen. EngelanJ heef ze kapot gemaakt doorzsl die produkten te gaan maken ml grondstoffen uit India. NuisS.O.f daar bezig om lokale produktel op t ekoen om ze hier te verkopel om zo de huisvlijt te stimuleren el kleine bedrijfjes te laten producl ren waarbij men er van verzekel is afnermers te hebben." WERELDWINKELS Ze vertelt dat er door de vrijwil! gers van de S.O.S. wereldhandel enthousiast gewerkt wordt. Er: 1 zo'n 200 wereldwinkels in Neder! land en België. Ook de huisve! koop gaat erg goed. Ook in Zeve| huizen heeft Riet Peddemors a een bescheiden klantenkring: I weet zich verzekerd van komelel verantie aan een school in Zoel termeer en hoopt dat de Gerei kerk die reeds koffie-afnemer I was, dat ook blijft doen. Haal assortiment in NATUURLUCK j wil ze uitbreiden met kaarsen ui| Zuid-Afrika, kleine kaarsjes uit !r| dia en wierook. Cacao verkoop! ze uit Bolivia, kruiden uit Sri Lar.| ka, ananas uit Vietnam en snoepC jes en koekjes uit Cuba. Uit dl groothandel in Culemborg heel ze een aardige voorraad ingeslal gen en voor Mieneke die in Moe.ï kapelle zelfstandig funktionee'l ook een aantal produkten meegel nomen....Beiden hopen dat dool publikatie van dit artikel begrl wordt gekweekt voor de Dercl Wereld, maar dat er hierdooroo| mensen gemotiveerd zijn om S.O.S produkten te kopen. Elektrotechnischburo - Sanitair Dorpsstraat 30 2751 BA Moerkapelle Tel. 01793-1357 b.g.g 2286 Ook verkrijgbaar bij S.R.V. Ton Matze

Dorpskrant | 1987 | | pagina 12