Piep, piep daar ben ik! Volleybal j Een beroep waarvoor je gekozen wordt. drukkerij elgersma 1 intcmiril I 1987: 150 jaar geleden werd dr. Abraham Kuy- per geboren. Herdenking geboortejaar. I F I I I I I I I I I I I I I I I I I I I WADDINXVEEN Winkelcentrur in Zuidpias ledereen is blij en lacht naar mij. Ik ben dan ook een geweldige knul. 4280 gram en 52 cm lang. Mogen mijn papa en mama daar trots op zijn? Daarom hebben zij ook zo'n leuk geboortekaartje voor mij uitgezocht. Hè, hè ik ga nu weer slapen. Oh ja en de drukker was een leuke verrassing Wie was ABRAHAM KUYPER Abraham Kuyper leefde van 1837 tot 1920. Was Gerefor meerd; theoloog en staatsman. Aanvankelijk Nederlands Her vormd predikant, lid van de Twee de Kamer van 1874 tot 1877 en van 1894-1901 en van 1908- 1912. Hoogleraar aan de Vrije Universiteit van 1880-1901, mi- nister-president en minister van Binnenlandse Zaken (1901- 1905). Lid van de Eerste Kamer van 1913-1920. Zijn aktie om de Hervormde kerk terug te voeren tot de gereformeerde belijdenis, onder meer door stichting van de Vrije Universiteit in 1880, leidde tot het conflict van de Doleantie in 1886, waarbij hij zich met zijn vol gelingen aan de Nederlands Her vormde kerk onttrok en de Gere formeerde kerken ontstonden. Van het oorspronkelijke calvinis me, welks herstel hij nastreefde, week hij af inzake de vrije Kerk en de pluriformiteit van de Kerk. Op politiek gebied bestreed hij, als leider der Anti-revolutionaire Par tij, in coalitie met de Rooms-Kat- holieken, het liberalisme en kwam op voor christelijk sociale aktie. Door zijn leer van de gemene gratie gaf hij in zijn neo-calvinis- tische stelsel plaats aan de cul tuur; door zijn antithese van ge loof en ongeloof bevorderde hij afzonderlijke organisaties voor christelijke culturele en politieke aktiviteit. Vooral heeft Kuyper een belangrijke rol gespeeld in de schoolstrijd, toen het recht van de bijzondere school in het gedrang kwam. Tijdens het ministerie-Kuy per kwam een herziening van de Lager-Onderwijswet (verhoging subsidie aan bijzondere scholen) en de hoger-onderwijswet, waar door een particuliere stichting voor Hoger Onderwijs bestaans recht verkreeg. Hij schreef o.a. het Calvinisme (oorspr. en waarborg onzer const, vrijheden). Ons Pro gram, Het sociale vraagstuk en de christelijke religie; E voto Dordra- ceno (4 delen); Encyclop. d. hiel. Godgeleerdheid (3 delen); Het Calvinisme; de gemeene gratie (3 delen). De dr. Abraham Kuyperstich- ting en z'n direkteur: de in Ze- venhuizen woonachtige 51-ja J rige Arie M. Oostlander. In het televisieprogramma Naza- ten dat de IKON onlangs op drie vrijdagavonden uitzond, kwamen niet alleen de nazaten van Abra- J ham Kuyper aan het woord, ook I werd stilgestaan bij de voortzet- ting van hetgeen hij begonnen is, nl. de dr. Abraham Kuyperstich- ting. Zo zag de Zevenhuizense kij- ker ineens een bekende in beeld, I gezeten achter het monumentale bureau, hetzelfde waar eens dr. Kuyper aan zat, nl. Arie Oostlan- der, direkteur van de dr. Abraham I Kuyperstichting. Dit televisiepro- I gramma werd uitgezonden n.a.v. het feit dat dit jaar, 1987, de 150ste geboortedag van deze wel J bekende staatsman is. I De Vrije Universiteit herdacht ui- teraard ook de geboortedag van diens stichter, terwijl diverse Pro- testantse tijdschriften en magazi- J nes artikelen wijdden aan dr. Kuy- I per. Het is min of meer een sa- menloop van omstandigheden dat tegelijkertijd ook de direkteur van het wetenschappelijk insti- tuut van het CDA, de voortzetting I van o.a. de dr. Kuyperstichting, I veelvuldig wordt geïnterviewd. De aanleiding voor de meeste kranten is niet zozeer de geboor tedag van dr. Kuyper alswel de 'politiek-wetenschappelijke' be oordeling van de gedragingen van andere partijen en met name de koersbepaling van de Partij van de Arbeid...en het verschenen rapport 'Schuivende Panelen'. Een prachtige karikatuur ver scheen dezer dagen in de Volks krant: drs. Oostlander achter z'n bureau met de linkerhand schrij vend: "Laat de linkerhand niet weten wat de rechterhand doet." Aan de wand de portretten van staatslieden met verbasterde en verwisselde namen.... (n.b. die karikatuur verscheen nav een schertsende opmerking van Arie Oostlander tegen journalist Jan Tromp van de Volkskrant dat hij met zijn instituut weieens zin had om een discussie nota voor PvdA te schrijven). Oostlander lacht terwijl hij deze prant toont...Hij geniet van humor Ook van de politiek, waarin scherts en tenentrapperij lang niet altijd haatdragend wordt opgevat EEN VRIJE AVOND "Doordat onze vakantie naar Praag niet doorging heb ik ineens enkele vrije avonden. Deze zijn verder spaarzaam, maar één avond per veertien dagen wil ik niet missen. Dan geven m'n vrouw en ik samen huiscatechese aan jongeren van onze Geref. kerk. Dat is het enige kerkewerk dat ik doe. Enna en ik hebben destijds in Muiderberg, toen ik daar zitting kreeg in de gemeenteraad, afge sproken dat zij het kerkewerk zou doen en ik de politiek" Die poli tiek fascineert hem, houdt hem in elk geval meer dan de officiële 8 uur per dag bezig! Ook de week einden want op zaterdag zijn er vaak partij-ontmoetingen, con gressen of spreekbeurten in den lande...Alleen op zondag heeft hij vrij, maar ook dan kan hij het niet laten om zoveel mogelijk te lezen over politieke vraagstukken al dan niet geënt op of geïnspireerd door de Bijbel. Het werk van de Dr. Abraham Kuyperstichting Door de Anti revolutionaire par-tij werd in 1922 wetenschappelijk bureau opgericht in het pand in de thans geheten..hoe kan het ook anders...dr. Abraham Kuyper straat. Colijn en Idenburg, de eer ste een staatsman en de tweede voormalig gouveneur generaal van Indië en Suriname, hebben na de dood voortgezet hetgeen door dr. Kuyper begonnen is, nl. goede principiële christelijke poli tiek, die ook wetenschappelijk ver antwoord is. De A.R.P. was de eerste politieke partij in Neder land die een eigen wetenschappe lijk instituut had. Drs. Oostlander: In Amerika bestaan ook al sedert een lange reeks van jaren zulke instituten doch deze zijn nooit aan een politieke stroming ver bonden. In 1980 fuseerde A.R P C.H.U. en K.V.P. tot het CDA, zo fuseerde ook de dr. Kuyperstich ting, met de twee andere weten schappelijke bureaux van de part ners. Het wetenschappelijk bu reau houdt zich voornamelijk be zig met het ontwerpen van nieu we politieke alternatieven, zoals herstructureringen van de ge zondheidszorg. Op het regeerbe- leid kan onze stichting zo redelijk veel invloed hebben. Een aspect waarmee velen zich bezighouden is de technologie. Ook wij zijn daar intensief bij betrokken. Vra gen als: wat doen we met de tech- nologie? wat is de invloed op de samenleving? het milieu? Hoe schadelijk? wat moet de Neder landse overheid eraan doen? wat de E.E.G.? Welke taak moeten de vakbonden hebben in de particu liere bedrijven? Verder houden we ons bezig met pijnlijke en moeilijk bespreekbare onderwerpen zoals b.v. euthana sie. Al enkele jaren geleden ver scheen er bij ons bureau een rap port. We gingen ervan uit dat je heel voorzichtig met leven en dood dient om te gaan. Een ander rapport ging over het huwelijk en andere twee-relaties. Hoe moet je bestuurlijk met hun rechten om- gaan, hoe moet je die vastleggen I voor homofielen. Lang niet ieder- een is er aan toe om zoiets te bespreken, of er een positief woord over te zeggen...Soms staat je zienswijze los van partijpolitiek, I eist christelijke verantwoordelijk- heid dat je bepaalde dingen open i lijk zegt maar dat je ook pleit voor gelijk berechtiging. Wij zijn altijd met nieuwe dingen bezig, houden ontwikkelingen in de maatschap pij goed in de gaten. Soms zijn we heel voorzichtig, zoals bij het vre de en veiligheidsbeleid. Dat on derwerp lag heel gevoelig en we hebben intensief bestudeerd wat binnen de grenzen van het chris tendemocratisch denken zou kun nen vallen. Daarnaast timmeren we graag aan de weg en schuwen we publiciteit niet. Daarom liggen onze rapporten in veel boekwin kels te koop. Daar moet je dan wel even voor gaan zitten, omdat ze gemiddeld zo'n 100 pagina's be slaan. Zulke rapporten hebben niet alleen voor de eigen partij een functie, maar ook voor het parlement. Zo hebben we veel contact met leden van de Eerste en Tweede Kamer, de regering, maar ook weten de gemeente raadsfracties van het CDA in den lande waar wij ons mee bezighou den. Als het een beetje wil expor teren we onze ideeën zelfs" lacht drs. Oostlander: "Naar Europese Federatie van christelijke partij en (Vlaanderen, Italië, West Duits land, Denemarken, Spanje, Por tugal en Ierland). Christelijk geïn spireerde partijen die dat openlijk in de grondslag zeggen hebben hebben Engelstalige landen niet. In Latijn Amerika heb je dat wel. Op de Filippijnen is de beweging van mevrouw Aquino eigenlijk een voorbeeld van christen-demo cratische revolutie. Bij het samen stellen van verkiezingsprogram ma's voor Europese verkiezingen worden wij ingeschakeld. De vori ge keer mocht ik het verkiezings programma van de christelijke partijen in Europa schrijven. Leuk is dat: in Nederland ontwikkelde ideeën over de grens brengen. Je ontdekt dat democraten in ande re landen dezelfde uitgesproken conflicten op hun weg ontmoeten Het gekke van dit werk is dat je je zo ongeveer met alles bemoeit wat in de politiek een belangrijke rol speelt." Een brandende vraag die op onze lippen ligt, maar die we nauwe lijks kunnen stellen omdat eerst het vorenstaande geuit moest wor den door de op zijn stokpaardje rijdende direkteur is, hoe hij door de dr. Kuyperstichting als direk teur benoemd werd. 12 jaar ge leden woonden we nog in Muider berg. Ik was psycholoog en do ceerde aan de V.U. experimentele psychologie. Als je van wiskunde houdt een leuk beroep, maar door menigeen saai gevonden. Ik was al een jaar of vijf gemeente raadslid voor de A.R. als opvolger van een stoere oude man. Deze kwam mij destijds vragen of ik zijn opvolger wilde worden in de raad. Ik maakte ook nog in m'n tweede zittingsperiode de fusie tot het CDA mee. Ik hield van dat knok ken in de gemeenteraad. Heerlijk. Soms ging ik moe naar een verga dering en kwam ik er fris en mon ter weer vandaan. Bovendien gin gen de belangen van de gemeen te en de inwoners me ter harte en gebeurde er in Muiden veel! Op een keer zag ik een advertentie in de krant voor de vervulling van een vakature als direkteur bij de dr. Kuyperstichting. Ik ben toen gaan informeren en had het ge voel dat dit iets voor me was. En zo werd ik door het stichtings bestuur benoemd en verhuisden we naar Zevenhuizen, wat op een korte rijafstand van Den Haag ligt. 12 jaar heb ik deze functie nu al en ik geniet er nog dagelijks van. We" werken met een klein team van afgestuurderden. De één heeft rechter, de ander geschie denis, nog één beide, een volgen de bestuurskunde en de laatste sociologie gestudeerd. Verder zijn er vier secretaressen, die de agenda's bijhouden, van alles or ganiseren, het tijdschrift verzor gen, commentaar leveren enz. De medewerkers van ons weten schappelijk bureau hebben een levensbeschouwelijke achter grond zoals die past binnen het CDA: katholiek en protestants. In onze politiek weten we ons ge bonden aan de grondslag van ft CDA: het Evangelie. Datzelfd» verwachten we van de werkgroj en van deskundigen, professore mensen van de vakbeweging, v ziekenhuizen, uit het onderv enz. Ter zake kundigen dus.- helpen ons de koers van het CD, steeds bij te sturen. Verder va ren wetenschappelijke medewe kers gesprekken met bestuurdi en politici, adviseurs van alle; lei aard. De nieuwste in het le-ve geroepen werkgroep is die ov;1 'economische groei' o.l. v. Jelleii stra. De financiën om de Dr. Abraha Kuyperstichting draaiende te hi den komen 1/3 van het Rijk) van partijsubsidie en 1 /3 uit dei brengst van het eigen fonds" a| dus Oostlander. DRUKKE AGENDA In de aanhef schreven we al dat heer Oostlander een druk bet man is. Zijn agenda vermeldt» spraken, lezingen, ontvangsten enz. Daartussendoor schrijft li z'n toespraken en bereid artike en programma's voor. Daarnaa is veel lezen een noodzakelijkpï zier...zelfs in de vakantie. Dan gaat er een koffer met filosi sche boeken, sociale vraagstt ken en theologische onderwei pen mee. "Ik geniet van alles.Er zoveel aan de gang. Het lijkt o( een grote taart die ik nooit J m'n leven op krijg. En het is zi nig, heel zinnig werk!" i.v.d. Ce Bon Zevenh f3e pri HEREN 3 KOPLOPER Afgelopen zaterdag speelden de heren van Rentokil ZVH 3 in eigen huis tegen Leython 2, de koploper van de Promotieklasse. In een aantrekkelijk duel wisten de Zevenhuizense heren vanaf het begin de heren uit Leiderdorp onder druk te zetten. Een snelle 6- 1 voorsprong werd nog door Ley thon ongedaan gemaakt, waarna een tot 8-7 gelijk opgaande strijd te zien was. Echter de heren van Rentokil waren optimaal gemoti veerd en konden deze set met 15- 9 in hun voordeel beslissen. In de 2e set maakten de heren het zichzelf nodeloos moeilijk, maar de service van Herman Lindhout bracht de heren weer op het goe de spoor en uiteindelijk was de winst met 15-12 hun deel. In de 3e set kwam Leython terug in de wedstrijd en kon een voorsprong nemen in het begin. Vooral de aanval door het midden scoorde erg veel en liet de Zevenhuizense heren keer op keer het nakijken geven. Maar aan Zevenhuizense kant was nu Job de Ronde die met zijn service een gat kon slaan naar een 11-8 voorsprong. Echter de ze werd toch nog teniet gedaan en Leython kon zelfs nog op setpoint komen (13-14). Maar de heren van trainer-coach Nico den Hol lander bleven werken voor elk punt en deze arbeid werd dan ook beloond dooreen 16-14setwinst. Hierdoor komen de heren samej met Skania aan de leiding in de Promotieklasse. Zaterdag a.s.sptj len ze weer in eigen huis en< om 19.00 uur tegen Voy. De Stichting Samenwerkende Woningbouwcorporaties krijgt J meentegarantie om in de m Zuidpias in Waddinxveen een I woon- en winkelcentrum te boi wen. Het nieuwbouwplan omv: de bouw van zes winkels met da boven 64 woningen. De koste hiervan bedragen 12,1 milj gulden. In de wijk Zuidpias verkoopt i gemeente Waddinxveen grond aan Noorlander Bouw B.V.. De: is bedoeld voor de bouw van 4 premie C en 12 vrije sectorwon' gen. Het woonwagenkamp krijgt aansluiting op het aardgas. I vindt een onderzoek plaats waa voor de gemeenteraad 20.OM beschikbaar stelde, om te onda zoeken welk renovatieplan va het zwembad het gunstigste is fan v. K.van C.M. M K. App J. Haa T. Jon, C. Het, Refr V. K.H. V, A. Vis 5c pri. S.van 1 R. Niei dorpsstraat 62a - zevenhuizen telefoon 01802-2289 .-J Baars •C. van I,d* Eng r«itel Nr I.Joustra f*rianne •°un bunder Scheld '•E*era« f-de Vos V Bosui (•van Dij, T«» Kni BandiJ, Bot-de M i Mc Ioi«»a.r v "atssl, 2w«ere Brards u "CCU !,V.an Krml t rrai- Groen A 7 Zandijk *et«ela Elgersm na SchBidt tHn der Kr f. )c" *n j *ro°ndi J. ei Q1- r/ St*rk R, Bpinkh ■F- Ooes C p «ooper V Bidksho, B°«h p Ockean V Skipper •"SBclib 2

Dorpskrant | 1987 | | pagina 14