MORGEN De Zilverberk" Ook de brandweer in nieuw 'onder' komen... Doe 'n kamp! Ergens anders. AMNESTY INTERNATIONAL Tuincentrum-Boetiek WIJ VERZORGEN OOK UW SALADES VOOR DE KERSTDAGEN!!! HUZARENSALADE 5,50 per persoon RODE ZALM-SALADE 9,50 per persoon Hors d'oeuvre VLEES-SALADE 9,50 p.p. Hors d'oeuvre VIS-SALADE 9,60 pP WORDT OOK THUISBEZORGD! Café-petit restaurant ''DE OTTER'* wordt je vrouw wakker Met mensen zoals jU- wimmii M SM, m.SJmsfess Gietijzeren braadpannen van Zwitserse topkwaliteit: 20 cm 97.- 22 cm 103.- 24 cm 126.- 26 cm 136.- 28 cm 165.- Tijdelijke aktie: op deze prijzen ontvangt u bij aankoop De nieuwe brandweergarage is vrijwel gelijktijdig met het nieuwe gemeentehuis in gebruik genomen. Deze huisvesting bevindt zich naast en onder het gemeentehuis en vormt door de betonnen muren, als het ware een 'fundament' van een gedeelte van het gemeentehuis. Jaap Staal van de dienst Gemeentewerken die het onderhoud van de brand weergarage onder zijn hoede heeft, was bereid het hoe en waarom van de nieuwbouw van de brandweergarage toe te lichten. En passant bezichtigden we deze betonnen bunker, die aan en on der het nieuwe gemeentehuis is gebouwd en als 'brandvrij' beti teld wordt. Juist op dat moment komen brandweercommandant Rinus Otterspeer en chauffeur/ pompbediende Jan van Dorp, te rug van een bezoek aan 'Egam' in Woerden. Er waren wat kleine mankementjes aan het blusvoer- tuig die op de vroege donderdag morgen 10 december aldaar snel verholpen werden. Omdat de brandweerwagen van dit ritje vuil is geworden, vanwege de natte wegen, neemt Jan van Dorp de slang ter hand om het blusvoer- tuig weer in blinkende staat van nieuw te brengen... BRANDWEERGARAGE IN GEBRUIK! Staal: "Het is heel belangrijk dat de bevolking ervan in kennis wordt gesteld dat de nieuwe brandweergarage in gebruik is. Vooral op vrijdag met de markt worden er overal in het centrum van het dorp auto's geparkeerd, zelfs op de uitrit van de brand weergarage. Men verkeerde tot dusver in de veronderstelling dat de brandweerwagen en de hulp verleningswagen nog in de loods van Van Dorp op boerderij 't Land Kanaan vertoefden. Nu dus niet meer. Men is gewaarschuwd!!! Geen auto's meer op de uitrit" klinkt het gedecideerd. Waarom een nieuwe garage? De noodzaak van de bouw van een nieuwe garage blijkt te heb ben gelegen in de lichte construc tie van het oorspronkelijke ge bouw. De vloer ervan - een zgn. 'kwaaitaalvloer' waarbij men ge lukkig geen betonrot aantrof, moest vervangen worden omdat deze veel te licht was om twee brandweervoertuigen te dragen, die resp. ruim 10.000 kg. en 6000 kg. wegen (blusvoertuig en hulp verleningswagen) en bovendien betonnen muren. Die betonnen muren waren een must, omdat, zoals al in de aanhef is vermeld, een gedeelte van het gemeente huis als het ware, op de brand weergarage ging rusten. "Dus moest er een nieuwe garage gebouwd worden. Ook de andere, ernaast gelegen ruimten werden gedeeltelijk aangepast en opge knapt." Jaap wijst op de B.B.-ruim te, die door de E.H.B.O. wordt ge bruikt. Hier staan de eerste hulp aanhangwagen, brancards en eer ste hulp verleningsattributen. "Vroeger hadden we een B.B. (Bescherming Bevolking). Door de opheffing ervan heeft de brand weer grotendeels die taak overge nomen in samenwerking met de E.H.B.O. SCHOONMAAK Voorafgaand aan de verhuizing heeft alles een grote schoonmaak beurt ondergaan. Zowel de voer tuigen, als de pakken en materia len zijn grondig schoongemaakt." Maar er zijn ook spullen, zoekge raakt..„De brandweercomman dant mist z'n schoolbord en hand- doekenrekken...Van de hulpverle ningsruimte komen we in het in structielokaal. Hierin ligt een nieu we vloerbedekking. Prachtig! grijs -witte plavuizen, kaarsrecht ge legd door een timmerman: Arie de Vos. De onderhoudsman van de gemeente. Een jonge man die alles kan!"Ja, zijn naam mag wei eens in de krant" meent Jaap Staal, waarbij brandweercomman dant Rinus (natuurlijk met zijn on afscheidelijke hoedje op) waarde rend knikt. "Dit instructielokaal wordt zeer intensief gebruikt. Twee avonden per week worden hier op regio naal niveau brandweercursussen gegeven. Deze ruimte is al vanaf oktober gerenoveerd" deelt hij in het voorbijgaan mee. We hebben dan net zijn kamer gezien. Een kantoortje voor de commandant dat bedoeld is om even afgezon derd wat administratief werk, dat ook bij de brandweerwerkzaam heden behoort - zeker na een ca lamiteit - ongestoord te kunnen verrichten. Otterspeer vindt dat het niet alleen voor hem bedoeld is, maar gericht op de toekomst, voor zijn mogelijk opvolger(s). Alle brandweerboeken en het tota le archief worden in deze afsluit bare ruimte, in brandvrije kasten, opgeslagen. Nu heeft de comman dant dat alleemaal thuis...Moet ook alle rapporten en schrijfwerk, thuis verzorgen... De werkzaamheden van de brand weer houden allang niet meer op bij bluswerkzaamheden. Veel vaker gebeurt het dat ze 'eer ste hulpverleners' zijn bij ongeluk ken. Wordt de brandweer opge roepen om beknelde mensen te bevrijden, omdat deze hulpverle ningsorganisatie over de juiste at tributen en werktuigen beschikt om auto's die door een botsing vernield zijn, open te wrikken, te snijden om zo de gewonde uit zijn benarde positie te bevrijden. Brandweerlieden zijn eerste hulp verleners die hiervoor speciale op leiding hebben genoten. Soms is eerste hulp niet meer nodig. Is het leed al geleden, ondanks dat de brandweer toch snel ter plaatse was. Maar ook dan nog helpt de brandweer het slachtoffer uit de auto te halen.„Zoiets gebeurde pas nog op de Plasweg in Wad- dinxveen. Hoewel het ongeval op Waddinxveens grondgebied ge beurde, werd de brandweer van Zevenhuizen opgeroepen...Dan hebben ook deze stoere brand weerlieden een gevoel van diepe verslagenheid.„machteloosheid. Jaap (als Otterspeer zich verwij dert om koffie te gaan schenken): "De brandweercommandant is de spil van het brandweercorps. Hij is de coördinator, moet veel, nee ei genlijk alles weten over het func tioneren van de brandweer, maar .ook waUer gebeurt..,Kennis hah- ben over rampenbestrijding, er komt vreselijk veel op hem af. Juist daarom hoort zo'n man een eigen kamertje te hebben van waaruit hij bepaalde dingen kan regelen, orde op zaken kan stel len. Kijk, er is ook telefoon" wijst hij, "de brandweer moet bereik baar zijn. Binnen enkele minuten op de plek van het onheil of de ramp. Terug naar instructielokaal... Dit lijkt zo op het oog een kantine met een bar. "Nee, dat is het vol strekt niet" klinkt het onder het hoedje achter het koffiezetappa raat. Dit lokaal wordt zeer inten sief voor lesdoeleinden gebruikt, zowel door ons als door de E.H.B.O Ook de politie krijgt hier cursussen en bijscholing. Een pri ma leslokaal overigens." We lopen naar buiten....Otter speer: "We hebben buitentoilet. Nu hoeven de standplaatshou ders op de vrijdagse markt niet meer binnen in het gebouw te zijn. Kan het ook op slot. 't Is onver antwoord met net oog op moge lijk vandalisme om de boel hier open te laten staan." Jaap be aamt het, stelt dat dit toiletge bouwtje aan het hulpverlenings gebouw in de Burg. Boerstraat, alleen op vrijdag open is. Netjes schoongemaakt wordt en een uit komst is bij hoge nood.. Afrondend komen we tot de con clusie dat de brandweer een de gelijke stevige nieuwe garage heeft, die constructief gebouwd is en de interne verbouwing zeer doeltreffend is. Jaap: "Er wordt weieens gemopperd dat de brand weer handenvol geld kost. Men vergeet dat de rijksoverheid veel terugbetaalt. De brandweer is heel hard nodig bij hulpverlening en rampenbestrijding...Jammer dat men altijd over de kosten praat... Onder bovenstaande titel is de aktiviteitenfolder verschenen van de Stichting Kampwerk Terbreg- ge. Jaarlijks organiseert deze stich ting kampwerken voor kinderen Noordelijke Dwarsweg 80 - Telefoon 01802-1463 Zevenhuizen Z.H. Strandweg 1 - Zevenhuizen - Tel. 01802-4 21 20 25 en jongeren van 7 tot 18 jaar. Een greep uit de folder: Kinder kamp 1: 7-12 jr; 30 juli-6 aug. Kinderkamp 2: 7-12 jr.; 6-13 aug. Tienerkamp: 12-15 jr: 13-20 aug. Bovenstaande kampen in een padvindersblokhut in Nunspeet, kosten 115,- per kind per kamp. Paasweekend löplus in Oostvoor ne: 1-4 april, 75,-: 16-18 jr. Jongerenkamp: 16-18 jr: 13-20 aug. Langdorp (België) 125,-. Deze folder kan worden aange vraagd bij het secretariaat van de Stichting, tel. 01807-13686 (Tom Janse) of schriftelijk: Post bus 33518, 3005 HA Rotterdam, en voor Zevenhuizen bij: Nel Meij er, Noordeinde 3, tel. 1549. Kampen en weekends van de stichting Kampwerk Terbregge zijn gezellige en aktieve vakanties Vakanties met kinderen of jonge ren van je eigen leeftijd, waar je met elkaar veel plezier aan beleeft vandaar de slogan: DOE 'N KAMP! Amnesty International zet zich overal ter wereld in voor mensen die opgesloten, ver volgd en mishandeld worden. En dat alleen maar om hun politieke overtuiging, etnische achtergrond, taal, godsdienst, geslacht, kleur. Word lid: Amnesty International, Keizersgracht 620, 1017 ER Amsterdam Tel. 020-264436. Of stort een bijdrage: Postgiro 454000. tnv Amnesty International. Onder vermelding van 'Najaarsaktie'.

Dorpskrant | 1987 | | pagina 6