GROTE KERSTSHOW Meubelcentrum VOORBROOD Tweede kerstdag even er op uit naar de van ALS JE HOBBY JE LIEF IS KALLIGRAFIE wit en licht- en donker eiken Het kijken is daar genieten wooncomfort voor ieders stijl P.S. P. Voorbrood Dorpsstraat 119 Zevenhuizen Z.H. Tel. 01802-1342 BRAND Vrijwilligers niette betalen...# Coby van Weringh van de Wethouder Kreftlaan in Zevenhuizen heeft een leuke hobby, nl. kalligraferen. Juist in deze tijd van het jaar leeft ze zich uit op haar 'schoonschrijfkunst', door het maken van Kerstkaarten. Inmiddels kunnen dat dankzij Cobi, ook tientallen Zevenhuizenaren via de door culturele commissie 'Zeven Muzen' georganiseerde cursussen, die bij haar aan huis worden gegeven. Kopieën van produkten van hun schrijfkunst en die van leerlingen uit Zoetermeer en Scheveningen liggen opgeslagen in keurig ver zorgde 'klappers': multomappen. Op verzoek van de Dorpskrant, mede naar aanleiding van haar deze zomer tentoongestelde ver zameling pennen en inktpotten in de Rabobank, vertelt Cobi wat kalligraferen inhoudt Acht jaar geleden ben ik een schriftelijke cursus kalligrafie be gonnen bij het LOI. Deze duurde 10 maanden." Moet je een vaste hand heb ben om deze sierlijke letters te maken? "Niet bepaald, je moet alleen rustig zijn en er de tijd voor nemen. Jezelf dwingen kalm en beheerst te gaan letters teke nen. Zelf kan ik niet tekenen, maar dit is echt voor iedereen te doen." Je schrijft voor de Hervormde kerk o.a. de losse inlegbladen voor trouwbijbels? "O ja" lacht ze "en voor de Zondagsschool, als de kinderen afscheid nemen. Ver der de doopkaarten en belijdenis aandenkens." En de omslag van het kerkblad Ontmoeting in Kerkklanken' van de Herv. en Geref. kerk? Ook dat heb ik een keertje ge maakt. Ooit, toen ik m'n diploma had, heb ik m'n diensten aange boden n.a.v. een huwelijk van een nichtje. Daar maakte ik het inleg vel in de trouwbijbel voor." Haar 'herinneringsboeken' door bladerend komen we menukaar ten tegen, diploma's, getuigschrif ten, affiches, kerstkaarten, gedich ten en opschriften over zeilen en schaatsen. Twee geliefkoosde sporten van het hele gezin. Het zelfgemaakte geboortekaar tje van de jongste spruit, Rutmer, 's een knap produkt van haar ge volgde cursus kalligrafie. Een foto in een pas-partout met daarop de beide zusjes en hun broertje en het opschrift in kalligrafische sier letters. "Ja, ik merk dat er mensen zijn die speciaal bij mij het kalli graferen komen leren om zelf een geboortekaartje of huwelijkskaart te ontwerpen. Hoelang geef je al les? "Een laar of drie in Zevenhuizen. Ger- ne van Zanten kwam vragen of ik voor de culturele commissie les wude geven. Dat kon thuis gebeu- ren, omdat Rutmer toen nog klein was. Nu ze alle drie naar school zijn geef ik ook twee middagen Per week les aan de Volksuniver siteit in Zoetermeer. Verder een ochtend en een avond in Scheve- ["ngen. De beginnerscursus be staat uit 12 lessen. Ik januari be- Sin ik in Zevenhuizen weer een eginnerscursus en een vervolg cursus. In Scheveningen zijn het °ornamelijk oudere cursisten, je zodoende een goede tijdsbe- -eding hebben. Uren zijn die JJsen daar er mee bezig. Ik ook el hoor. Eiqerlljll? kom' ik twee dagen per week tekort." lacht Co bi. Niet dat het lesgeven zo ontzet tend veel tijd kost...nee het kalli graferen vergt veel tijd. Want aan een simpele menukaart zit een halve dag werk. Voor zulke 'com merciële' karweitjes krijgt Cobi een vergoeding. De overige werk zaamheden die ze 'voor anderen' verricht zijn grotendeels geba seerd op vrijwilligheid...Ook het lesgeven in Scheveningen. In Ze venhuizen en Zoetermeer staat daar wel een vergoeding tegen over. Cobi was tot de geboorte van haar tweede kind gymnas- tieklerares. "Met het groter wor den van de kinderen kreeg de kal ligrafie hobby steeds meer de o- verhand. Er worden steeds meer cursussen in gegeven en in de boekwinkels zie je de rij boeken over kalligrafie ieder jaar groter worden. GRAFOLOGIE Een hobby die nog in de kinder schoenen staat, waar Cobi in de spaarzame vrije uurtjes tijd voor maakt, is grafologie, ofwel: hand schriftkunde. Ze volgt er een schriftelijke cursus voor en bestu deert oude boeken, geschriften, leest over de geschiedenis en leest met de hand geschreven tek sten. "Iemands handschrift ver raadt zijn karakter. Daarin ben ik nog niet volleerd. Dat herken ik helaas nog niet." Boekbinden is ook iets wat Cobi graag doet, maar dan incidenteel, omdat dit handwerk veel tijd kost en de ver goeding die ze durft te vragen niet in verhouding staat tot de uren die ze ermee bezig is. Graag had ik een cursus boekbinden gegeven, maar er is teveel materiaal voor nodig. Drie jaar geleden heb ik op de V.U. in Zoetermeer er een cur sus voor gevolgd. Helaas wordt deze cursus niet meer gegeven, anders zou ik iedereen er naar kunnen verwijzen." Tenslotte praten we nog over haar pennenverzamelinq...Keurig met een elastiekje, aan de achter zijde weggewerkt zitten ze op kaarten in documentatiemappen. Op onze complimenten hiervoor antwoordt ze lachend: "Je ziet daaraan dat ik een winkeliers dochter ben. Vroeger zaten alle pennen en kwasten op kaarten." Ze toont allerlei pennen zoals een redispen, een brede pen, een spit se pen, een posterpen en een mu- ziekpen. "Soms blijken cursisten thuis nog oude pennen te hebben en vraag ik of ik ze mag voor m'n verzameling. Voor de cursus gebruiken we ook pennen met een brede of spitse punt, maar maken ook gebruik van ganzeveren of meeuweveren. Het maakt niet uit van welke gro te vogel de veer komt, als deze maar hol is. We snijden deze dan op de gewneste breedte. Ook leert de cursist rietsnijden." Goed voorbeeld doet goed Meubels te kust en te keur voor elk interieur: van modem tot klassiek De kwaliteit ontdekt men tijdens het gebruik. volgen. Terwijl moeder Cobi op ons verzoek een mooie Kersttekst schrijft, pakt de enigszins ziek thuisgebleven tweede dochter Doutsen ook haar kalligrafie schrift om te schrijven. Zij en haar zusje Maaike hebben als Sint Ni- colaasgeschenk kalligrafeerpen- nen gekregen. Ze kunnen het al aardig en doen het graag. Vooral als moeder bezig is. Rutmer, die nog op de 'kleuter'afdeling van de basisschool zit, doet ook al mee... bij veevoederhandel Bac. Woensdagmorgen omstreeks, 7.00 uur is er brand uitgebroken bij de veevoederhandel Jac. Bac aan de Oranjestraat in Moerkapelle. Bij aankomst van de Brandweer bleek dat in de kelder (waar twee tanks lagen met een inhoud van 25.000 kg vet voor de verwerking in het veevoer) de brand woedde vermoedelijk door een sluiting in een verwarmingskabel, daar door is het gemorste vet en meelstoffen in de brand geraakt Door het snel optreden van de brandweer kon een zeer gevaar -lijke situatie worden voorko men. Zeer gevaarlijk voor de omgeving omdat het vuur zich door het vele stof een weg baande naar boven. Gevreesd werd voor een stofexplosie. Enkele brandweermensen wa ren met een slang hogedruk eerder boven dan het vuur, zodat men van bovenaf tussen de silo's door kon blussen. Assistentie werd verleend door de brandweercorpsen Zeven huizen en de regio Midden Holland zorgde voor de aan voer van perslucht. Hetgeen de heer A. Bregman en voor hem de heerP. v.d. Eijk doen en ge daan hebben zou onder het bovenstaande motto kunnen vallen. Eén dezer dagen betrapten we de heer A. Bregman bezig een gigantische hoeveelheid liturgieën voor diverse Kerstvieringen van Herv. organisa ties aan het afdraaien op de stencilmachine in het Herv. Centrum. Hij maakte programmaboekjes voor Zondagsschool, Vrouwen vereniging, Zendev, bejaarden, Jeugdclubs, enz. enz. en tenslotte nog een aantal liturgieën voor de Kerstdiensten in de herv. kerk. Met het 'rapen en nieten' kan hij z n dagen aardig vullen. Een re kensommetje geeft de uitkomst van maar liefst 5.000 liturgieën in de vorm van een boekje samenge steld, in de maand december ver vaardigd. Niet alleen draait hij de stencils af, ook brandt hij elk wit vel van tevoren in, omdat men liever op wit papier dan op sten cils typt. Dat typen doen verschil lende vrijwilligsters, die het voor afgaand aan de kerstvieringen ook druk gehad hebben. Daar naast werd door de heer Bregman nog eens het kerkblad afgedraaid: duizenden A-viertjes vlogen door de machine. Een maandelijks kar wei dat de heer Bregman sinds enige tijd alleen klaart, nadat de heer V.d. Eijk dit vele jaren heeft gedaan. Andere vrijwilligsters ver werken typend de kopy van het blad, terwijl weer een andere groep eenmaal per maand vellen gestencild papier komt rapen om ze daarna te nieten zodat een keurig afgewerkt blad tevoor schijn komt....

Dorpskrant | 1987 | | pagina 15