6 6* OP DE DREMPEL VAN HET NIEUWE JAAR: INTERVIEWS MET WETHOUDERS GEMEENTERAAD MOERKAPELLE AFRIKA NU De gemeente Moerkapelle gem een bijdrage van 6000,- aan o" landelijke aktie voor hongeren Afrika: AFRIKA NU. Dit voorste tijdens de rondvraag van de 9e' meenteraadsvergadering, door christendemocraat Lindhoud 3£_ daan. vond bijval van alle frakte Drie jaar geleden bij de vorige a De 58-jarige wethouder Ben v. IJperen kan, nu hij sinds kort wegens zijn uittreding bij 40- jarig dienstverband bij de Bank v. Nederlandsche Ge meenten, het ervan nemen. Ge nieten van veel vrije tijd...Ein- delijk niet meer in de file naar Den Haag!!! Toch is hij weinig thuis, heeft tal van zaken vanuit zijn wet houderschap, kijkt niet naar kleur of achtergrond van de inwoner die een beroep op hem doet, gaat naar vrijwel alle plaatselijke aktiviteiten en weet zich geruggesteund door z'n vrouw. Portefeuille: openbare werken, ruimtelijke ordening, verkeer en milieu. Bouwa^nvragen, bestemmingsplan nen, hoorzittingen enz. houden hem bezig. v. IJperen: "Centrumvorming, het raadhuis, de woningtoewijzing, zijn zaken geweest die speelden." Woningtoewijzing: "De gemeen d-te Zevenhuizen hanteert nog steeds geen verdeelsleutel ondanks vragen hierover bij de alg. besch." conclu deren we...Van IJperen: "Ik denk niet dat zoiets nodig is. Er wordt zeer zorgvuldig omgesporngen met woningzoekenden. Een verdeelsleu tel is erg moeilijk." Bouwcommissie raadhuis: "We vormden een bouwcommissie, waar in ook de burgemeester en gemeen tesecretaris zitting hadden, terwijl ook de bibliotheek erbij betrokken was..." Dorpshuis: "We willen eenzelfde soort bouwcommissie, met college en vertegenwoordigers van bouw en stichtingsbestuur dorpshuis, straks ook in het leven roepen bij de bouw van de sporthal en verbouwing van het dorpshuis." Verkeer: "In '87 hadden de quar- tiaire en tertiaire wegen onze bijzon dere aandacht. Plannen werden voorbereid en uitgevoerd, zoals b.v. de fietstunnel. Bij de realisatie van b.v. het fietspad dat hierop aansluit en opknapbeurt Burg. Klinkhamer- weg en verkeerstechnische oplos sing bij Opril, heb je toch de finan ciële steun nodig van de provincie. Voor '88 is voor het laatste ook geld toegezegd. Verder staat de kruising Willem II op de urgentielijst. Het is daar levensgevaarlijk. Er leven ideeën dat Zevenhuizen, vooruitlo pend op medewerking van Schie- land en Waddinxveen, zelf een aan vang maakt met een bochtcorrectie op Zevenhuizens grondgebied... om dat de overzijde van de kruising waarschijnlijk meegenomen wordt met de aanleg van het geplande fietspad langs de Bredeweg in 1990? of zo. Verder moet er bij de Opril een verkeersoplossing gevonden worden die mogelijke toekomstpro blemen met de nieuwe wijk Swanla het hoofd bieden...Er zijn verschil lende visies. Eén ervan is de aan-leg van een rotonde. Ruimtelijke Ordening: Bestem mingsplannen zijn vastgesteld. Lan delijk Gebied, Swanla en Zevenhui- zerplas en voor het dorp in '88 in voorbereiding te nemen. Prognose bouw Swanla: We ho pen '89, maar naar het zich laat aan zien - wat moeite met grondverwer ving - denken we dat dit pas '90 wordt.... Uitbreiding industrieterrein: Moeizaam. Zevenhuizen moet met grondaankopen op z'n tellen pas sen. We hebben een gezonde ge meente, willen redelijke prijzen en de onroerend goedbelasting zo laag mogelijk houden voor de inwoners. Hun lasten niet verzwaren. Conclusie 1987? Belangrijkste: nieuwe gemeentehuis! 't Is een fraai gemeentehuis, waarbij we ons van advies lieten dienen van een advies commissie en een welstandscom missie waarbij dit ontwerp in de prijzen viel. Achteraf hebben we van deze keus geen spijt gehad. Een leuke oplossing is de lichtinval. Aan de noordkant waar de kamers van de burgemeester en de gemeente secretaris liggen verwacht je geen zon. Toch is die er door weerkaat sing. -Knap bedacht van- de archi tect, het is er dan gelijk vrolijker. Een compliment wil ik de burge meester en de gemeentesecretaris geven voor de hoeveelheid tijd die zij gespendeerd hebben aan de reali satie, waarbij de financiën ontzet tend goed in de gaten gehouden wer den. Er daardoor achteraf geen te genvallers zijn.... Een wens voor 1988: Ik hoop dat Zevenhuizen blijft draaien zoals de ze gemeente altijd gefunctioneerd heeft en dat het iedereen in het ko mende jaar goed mag gaan en ge zondheid mag blijven" aldus wet houder Van IJperen. Wethouder J.E. Dorrestijn politieke partij: C.D.A. leeftijd: 62 jaar heeft 13 1/2 jaar zitting in de Zevenhuizense gemeente raad portefeille: onderwijs, welzijn, so ciale zaken en volksgezondheid. Sinds 1 jaar in de VUT na 40 dienstjaren bij de belanstingen. Samen kijken we bij hem thuis terug op dingen die in 1987 aan de orde kwamen en in 1988 op het programma staan... Op het gebied van ONDERWIJS is er niet veel bijzonders gebeurd. Er zijn verregaande bezuinigin gen volgens de zgn. LONDO nor men. Er is en nieuwe regeling voor het schoolvervoer die de gemeen te geld kost. We praten over de bezuinigingen op het gebied van Welzijn de gedeeltelijke invoering van de welzijnswet per 1 januari. Het flankerend ouderenbeleid dat ook onder deze noemer valt. "Eendeels worden er bezuinigin gen ingevoerd en anderzijds wil men alles in het werk stellen de bejaarden zolang mogelijk zelf standig te laten wonen. Er komt een uitbreiding van de alarme- ringssystemem (5 zijn er uitgezet) en de gemeente verleende mede werking voor de aanschaf van nog eens 7) ledereen die ziek is of bejaard kan uitzendmaaltijden bij De Zevenster bestellen. Verder zijn we blij dat er een tweede opvangkamer in het bejaardente huis beschikbaar is waar langdu rig zieken een aantal weken kun nen vertoeven. Soms zijn er wel twee of drie aanvragen tegelijk. Wat de overheidsbezuinigingen betreft in de welzijnssector bete kent dit niet dat er ook doorge voerd worden in de subsidietoe kenningen aan de plaatselijke ver. Het sociale aspect van zijn por tefeuille... "Ik ben blij dat er in Zevenhuizen zo weinig werkelozen zijn. We proberen zoveel mogelijk te be middelen... bijstand te verlenen maar ook klantgericht te denken. Volksgezondheid...denkt daar bij aan de toekomst, aan de vesti ging van een derde huisarts in overleg met de gemeente Moer- kapelle en de plaatselijke artsen... en of dit te verwezenlijke is. Raadhuis: een collegezaak, maar waar de heer Dorrestijn aanvan kelijk wat minder betrokken was. "Ik zat wel in de bouwcommissie, maar de vergaderingen vonden overdag plaats. In het begin werk te ik nog. Bovendien ben ik een poosje afwezig geweest, vanwege een hartaanval... "Ik ben ontzet tend blij dat het gemeentehuis klaar is... jammer dat het een beet je gehorig is... Er is al jaren op een goede huisvesting voor het ge- meentepersoneel aangestuurd. Fijn dat ze nu zulke mooie afde lingen hebben. Bij de begrotings behandelingen kwam het telkens aan de orde... Eerst de gemeente en dan het dorpshuis. In 1988 staat er naast de dorpshuis uit breiding weinig spectaculairs op het programma. De bouw van de sporthal en uitbreiding van het dorpshuis... uiteraard. En de biblio -theek, die mogen we niet verge ten. Een geweldige voorziening die onder 'welzijn' valt, waar we als gemeente trots op mogen zijn. Een uitstekende voorziening voor alle lagen.van de bevolking. Voor de jeugd ook geen drempel meer met de contributievrijwaring per 1 januari van" Verder praten we nog over de culturele commissie., over verste viging van banden ermee, moge lijkheden die tot dusver er niet waren maar nu misschien werke- lijheid kunnen worden door de uitbreiding... Er is best nog veel meet te praten met deze wethouder... ook met andere wethouders. Misschien dat we van tijd tot tijd bij elk van hen nog eens langs gaan om wat meer inside-information... Of met het voltallige college een gesprekje hebben. Er is nog zoveel blijven liggen. Soms worden door raadsleden vragen gesteld... Het antwoord dat ze dan krijgen is soms vaag... Graag willen we als Dorpskrant die 'grauwsluier' proberen te doorbreken... pleiten voor meer openheid en democratisch beleid. Wethouder Jac. v.d. Spek van Moerkapelle is sinds 1978 wethou der, 66 jaar oud, sinds vorig jaar, na 41 jaar arbeid, landbouwer in ruste. KÓmt uit een geslacht van wethou ders...Zijn broer Daan v.d. Spek zat 30 jaar in de raad van Moerkapelle, was hiervan 18 jaar wethouder (ook voor de SGP). Voordien was een oom van hem wethouder, de heer MC vd Spek die aanvankelijk voor de AR zitting had, omdat Moer kapelle toen nog geen SGP-kiesve- reniging had. "En daarvoor moet ook nog een V.d.Spek wethouder zijn geweest" denkt de huidige zich te herinneren... Verscholen achter de Moerkapelse Zijde, in de omgeving van de Rotte- dijk, bevindt zich de woning van de fam. V.d. Spek. Gezelligheid kent geen tijd bij dit gezin, waarvan 5 van de 7 dochters hun vleugels al uit sloegen... COMMISSIES Portefeuille V.d. Spek: openbare werken, woningbedrijf - grondbe drijf en antennesysteem. Hoe staat u, nü na een jaar t.o. de instelling van de commissies? Vorig jaar was de SGP tegenstander. "Het werkt prettig Ik vind dat ieder een zo beter geïnformeerd is. Onze fraktie was vanwege het kostenplaat je er geen voorstander van. De amb tenaren kregen het ook drukker. We moeten in januari één en ander na der bestuderen. ANTENNESYSTEEM "Dit onderdeel had ik uit principië le overwegingen liever niet in m'n portefeuille gehad, maar ik bekijk het nu uitsluitend vanuit de zakelij ke kant, terwijl de burgemeester de vragen hierover in de raad beant woord. Het signaal krijgt Moerka pelle nu, evenals Waddinxveen, via Alphen. Vermoedelijk gaat de orga nisatie over naar Casema. Dit komt het volgend jaar aan de orde. Industrieterrein: Het industrie terrein van Moerkapelle wordt uit gebreid. We praten over de grond prijs: 110,- per m2. Over de tot standkoming van dit bedrag zegt de wethouder: Wij geven aan de aan de agrariër 4,50 per meter. Van de provincie mogen we niet meer beta len. Voordat wij de grondprijs voor de bedrijven gingen vaststellen heb ben we de omgeving verkend: Bleis- wijk 125,- de m2, Waddinxveen 135,-. We hebben een plaatje ge maakt dat kostendekkend is. Nog lagere grondprijs zou te aantrekke lijk worden voor bedrijven buiten de gemeente. Ik schat, gezien de vraag, dat de nieuwe uitbreiding over 2 of 3 jaar weer vol is. Er ligt nog veel meer grond die beschikbaar kan komen vanwege de industriebestemming. Degene die verkoopt krijgt naast een bedrag per meter een schade loosstelling in de vorm van een ka vel bouwrijp verkoopbare grond, waarop gegarandeerd gebouwd mag worden. Als een agrariër grond verkoopt voor industriebestem ming wordt hij zwaar belast, dus bekijkt hij of hij het perceel indus- triegrond dat zij terugkrijgt zelf gaat gebruiken, verkoopt of ver huurt.." Wethouder v.d. Spek weet best veel af van grondverkoop- transacties en bekijkt de zaal altijd van 2 kanten. Is soms bemiddelaar. Daarom kan hij ook mensen die bij hem komen altijd helpen. "Het industrieterrein is in de eerste plaats voor Moerkapelse bedrijven. Dat Reneman steeds uitbreidt is een gevolg van jaren geleden toen het nog van beperkte afmetingen, overkwam naar Moerkapelle. Nu komt het loonbedrijf van Schreu- ders naar het industrieterrein. De eigenaar woont in Moerkapelle en net over de Bredeweg aan de Juliana weg bevindt zich op Zevenhuizens grondgebied z'n bedrijf... Openbare werken: Naast indus trieterrein is dat ook: de nieuwe be graafplaats, de aanleeg van de stra ten in d enieuwbouw en de nieuwe aula op de begraafplaats. Vooruitblik: De nieuwe begraaf plaats komt waarschijn in mei in ge-bruik. Bijzettingen in familie graven op de oude begraafplaats blijven mogelijk. De bouw van de aula vordert gestaat en zal - naar de verwachting luidt, eind februari worden opgeleverd. Dat en nog meer zegt een wethou der die er principes op nahoudt; zich inzet voor z'n dorp en niet naar kleur of stand kijkt onder het mot to: 'alles kan niet, maar er kan wel veel'. Die z'n dorp niet zo streng reforma torisch vindt, wel vriendelijk..." De mensen van buiten willen graag hier wonen" concludeert hij. Hij hoopt dat 1988 een goed jaar voor de gemeente Moerkapelle en z'n inwoners mag worden. Mevrouw A.M. van der Feltz-Aar- sen, wethouder voor Algemeen be lang te Moerkapelle: 51 jaar portefeuille Welzijn, onderwijs, so ciaal cultureel werk, woonruimte zaken, sport en recreatie. Werd in juni 1977 benoemd als raadslid wegens vertrek van de heer Duursma. Is nu IV2 wethouder. Wat vind u van de instelling van de commissies? "Zeer nuttig. We moe ten ermee doorgaan. Zo kunnen details doorgesproken worden en hoeven er in de raadsvergaderingen geen discussies plaats te vinden Het werkt erg verhelderend". Was 1987: een belangrijk jaar voor Moerkapelle? (Ze bladert in haar agenda...) "Als ik geweten had dat je deze vraag gesteld had, had ik me erop voorbereid". Toch herinnert ze zich snel de belangrijkste feiten. "Wat de sport betreft en zeker ook de recreatie zijn we blij met de trimbaan bij het dorpshuis. Het is een echt trimpark aan het worden met de bomen die er op Nationale Boomplantdag geplant zijn". En onderwijs?: "Ik ben blij dat de I.J.P. Keijzerschool eindelijk een complete basisschool wordt... vana vond is een krediet voor het dak verstrekt, zodat de verbouwing vol tooid kan worden. Wat er met het kleuterschoolgebouw Jip en Janne- ke, waarin één lokaal de peuter- groep gevestigd is gebeurt, is nog niet bekend... ja zelfs een groot vraagteken. Welzijn: Het flankerend ouderen beleid functioneert. Maaltijdver strekking via het bejaardentehuis Beth San wat door vrijwilligers be- zord wordt. Van het alarmerings systeem van de Ver. Maatschap. Dienstverl. Zuidpias, wordt slechts door één bejaarde gebruik gemaakt. De overige bejaarden zijn aangeslo ten op het systeem van het bejaar dentehuis Beth San. Sociaal- cultureel werk: Een kunstwerk in het dorp spreekt me wel aan. Er zijn vragen geweest om een beeldhouwwerk. Er staan er al enkele-in het dorp. Maar we willen begin 1988 iets bedenken... er is it de commissies al over gesproken.. We praten er nog even niet over wat het wordt"... klinkt het geheimzin nig. Woonruimteverdeling: Gaat Moerkapelle een puntensysteem in voeren ofwel een verdeelsleutel hanteren? "Ja we geven gevolg aan de vraag van de raad. Een voorstel hiertoe kan pas komen als één ander ambtelijk is voorbereid. Maar een systeem om een nog betere afweging van urgentie voor de wo ningtoewijzing, zit in de planning voor 1988". Heeft Moerkapelle veel wo ningzoekenden? "Ja er is een grote lijst, maar met nauwelijks urgente gevallen. Wo ningnood is er niet- wel een behoef te. We hebben vier categorieën nl a. Moerkapelle inwoners, b. bejaar den; 3. economisch gebondenen; 4. sociaal gebondenen. Huurwoningen komen vrij ten ge volge van doorstroming naar de koopwoningen of door verhuizin gen." Sport en recreatie Onder dit motto nog even naar het dorpshuis.. Op Moer... "Een fijn bestuur, met hardwerkende mensen die hart voor hun zaak hebben. Met dit dorpshuis en de sportvelden: voet bal en tennis, mogen we als gemeen te bijzonder blij zijn. We hebben prima voorzieningen voor ons e- norm rijke verenigingsleven." Ze lacht als we haar vragen hoeveel tijd haar wethoudersfhnctie kost per week. Vanavond is ook haar ontslag als ambtenaar van de burgerlijke stand hoewel niet van harte aan vaard waardoor ze weer meer tijd heeft voor dit werk.... "Tja, op dinsdagmorgen hebben we B en W. vergadering, soms lopt die uit tot in de middag. Verder zijn er commissievergaderingen, is er veel leeswerk zit ik namens de gemeente in het stichtingsbestuur van het dorpshuis, in de woonruimte-a viescommissie, neem net als andere wethouders uit de regio, deel aan de Midden-Holland vergaderingen- heb je representatieve verplichtin gen, word je door veel mensen opge belde.. Daar moet je voor open staan dat is ook een gedeelte van je taak: luisteren... Al met al neemt het over het hele jaar genomen zo'n drie dagen per week denk ik"... We bedanken alle wethouders voor de bereidheid om een ge sprek met ons te hebben. Zijn erkentelijk voor het in ons gestel de vertrouwen. We wensen de gemeentebestu-| ren van Zevenhuizen. Moerkape!; Ie en Waddinxveen veel wijsheid en een slagvaardig - democra tisch en menslievend beleid! de redactie •4 tie'Eén voor Afrika'werd eenze de bedrag overgemaakt.

Dorpskrant | 1987 | | pagina 28