Bibliotheek VRIJWILLIGSTERS Staarthof 25 jaar in overheidsdienst als achtergrondmuziek Advent In pannekoekhuis Seven Lake vond vorige week woensdagmiddag een officiële bijeenkomst plaats door het hoogheemraadschap Schieland bijeengeroepen. Centraal stond tijdens een gezellige ontvangt, hoofd machinist J.G.W. Staarthof, vanwege z'n 25 jarig dienstverband, tot 1974 bij de Eendragtspolder en vanaf die datum in dienst bij het hoog heemraadschap Schieland. Hij werd vergezeld door z'n vrouw. Dijkgraaf van het Hoogheemraad schap van Schieland, mevrouw ir. J.M. Leemhuis-Stout beet het spits *af met haar felicitatietoe spraak, die vergezeld ging van een (blijvende) blijk van waarde ring, nl. een bedrag onder cou vert. De heer J. Heijboer, voorzit ter van het Rottedistrict en lid van het college was de volgende spre ker en bood eveneens een enve loppe met inhoud aan. Een elec- trische heggeschaar was de verras sing van alle medewerkers, door de heer J.M. de Bakker, hoofd van de afdeling waterkwantiteit, hem aangeboden. Als enige nog in leven zijnde oud-bestuurder die in functie was bij de aanstelling van Zevenhuizenaar Jan Staart hof, was de heer Leen Rijm aan wezig. De heer B. Groenveld gaf eveneens acte de presence en is ook één van de weinigen die Jan Staarthof in dienst van de Een dragtspolder vele jaren heeft mee gemaakt. (De heer Groenveld kwam een jaar, nadat Staarthof in dienst was, in het bestuur). Wat zijn de werkzaamheden van een machinist? Dat vragen we Jan Staarthof die bij het ge maal aan het eind (of begin?) van de Middelweg woont. "Toen ik 25 jaar geleden begon was het ditzelf de gemaal. Er is sprake van dat het binnenkort geautomatiseerd wordt, 't Heeft al in de Dorps krant gestaan. Nu bedien ik het nog met de hand. Water wordt er van het kanaal ingelaten als het nodig geoordeeld wordt, maar ik ben er erg spaarzaam mee. Er is altijd een strijd om het polderpeil. De akkerbouwer wil een laag peil, de veehouder wil juist een hoge waterstand. Waarschijnlijk komen hier in de toekomst ooit nog eens officiële richtlijnen voor om het op hetzelfde peil te houden voor allebei." Op de vraag of er ook water van de Rotte in- en uitgela ten wordt, volgt een ontkenning. De waterstand van de Rotte wordt via een gemaal bij het Oostplein geregeld en zonodig geloosd in de Maas..." Heeft u het druk met de be diening van het gemaal? "'t Is niet mijn enige werk. Ik heb ook nog de verantwoording van het geautomatiseerde gemaal van de Tweemanspolder, "bij de mo lens. Ik loop met een pieper op zak. Het gebeurt nogal eens dat er storing is, dan moet je snel in de auto om die te verhelpen." Hoe rijdt u dan? "Ik heb toe stemming om ook over fietspaden te rijden." Ook over die hoge fietsbrug? "Ja hoor, daar kom ik met de auto gemakkelijk over. Zelfs als ik met v.d. Eijk meerijdt in z'n Mercedes gaat dat nog. Er rij den ook weieens boeren met trac tors over...Maar uitsluitend zij die een vergunning, of ontheffing heb ben mogen deze route rijden. An ders is het strikt verboden en veel te gevaarlijk" klinkt het ver schrikt...met het denkbeeld dat zoiets in de krant gevolgen kan hebben....de weg effent voor anderen. De overige werkzaamheden die ik al had toen ik nog bij de inmid dels sinds 1974 opgeheven Een dragtspolder had waren het ver zorgen van het onderhoud aan de Catgesbrug, de kruinen van de dijken en de hekken onderhou den die daar op stonden. Naast het bemalen van de polders, hoor de daar aanvankelijk ook nog het sloten schoonmaken, het zgn. 'krozen' bij. De werkzaamheden, weieens onder ijselijk koude om standigheden verricht (hand be diend gemaal) en andere polder werkzaamheden, zijn Jan niet tot last. Hij vindt het jammer dat hij over 5 jaar al de leeftijd heeft om op te stapppen. "Ik zou nog wel 25 jaar dit werk willen doen" verzucht hij. Op vrijdag 19 december werd in de l.J.P. Keyzerschool te Moerkapelle Kerstfeest gevierd tijdens een Kerstontbijt. Ómdat de school verbouw wordt gingen de kinderen elk in hun eigen lokaal aan tafel. Op initiatief van een tweetal leerlingen werd door de kinderen geld van hun eigen zakgeld ten behoeve van de actie Africa nu afgezonderd en in de doos onder de kerstboom gedeponeerd. Neem b.v. Koninginnedag. Altijd staat de H.V.D. paraat om op het kerkplein voor de Herv. kerk ge zelligheid te creëeren onder net genot van een kopje koffie en een hapje...Die gezelligheid is gratis, de koffie niet; de opbrengst is be stemd voor de instandhouding van de kerkelijke gebouwen. De trots van het dorp: het monumen tale kerkgebouw, is iets waarvoor ook zij die dit nauwelijks aan de binnenzijde zagen, best wel iets over hebben. Daarnaast is er tij dens de braderie de rommelmarkt wat een grootse organisatie ver eist. maar die een goede op brengst heeft en waarvan het to taal besteed gaat worden aan een renovatie van het Herv. Centrum. Met de vooruitblik op de a.s. kerst viering kwamen we op de gedach te de bestuursleden van de HVD eens in de schijnwerper te plaat sen. Niet dat zij dit zo graag wil den maar met het beeld van voor gaande jaren voor ogen als we be jaarden van de jaarlijkse kerst middag in de Herv. kerk kwamen afhalen: aan- en af lopende da mes met zware kannen koffie en thee, soeppannen; kortom detota le verzorging van de kerstbijeen komst voor hun rekening namen, al vele jaren lang, maar geen aan deel hebben in het programma, want dat is voor de Diaconie. En zo treffen we het dagelijks bestuur van de H.V.D. op de maandagmorgen voor de kerstvie ring van 19 december, in verga dering bijeen ten huize van mevr. J. v. Erk-v.d. Zwan aan de Dorps straat. De laatste dingen worden hier doorgesproken, alhoewel de organisatie een routinegebeuren is. Narekenend komen de dames tot de conclusie dat de H.V.D. ca. 20 jaar bestaat. De dames Dorre- stijn en v. Erk herinneren zich dat de H.V.D. in de periode van ds. V.d. Vlist is opgericht. Mevr. v.d. Vlist is de steenleaqer. TAKEN Presidente mevr. Nel Schotte legt uit wat de taken van de HVD-da- mes zijn en wat voor funktie de aanwezige dames in het geheel van de 'dient' hebben. "De HVD- ster is 'oog en hand' van de herv. gemeenten en geeft vragen en noden door aan de kerkeraad of wijkouderling. Voor een goed ver loop heeft iedere HVD-ster een eigen wijkje. Er zijn zo'n 40 da mes. Nieuw ingekomenen wor den - als we weten dat ze Her vormd zijn - met een bloemetje verwelkomd en krijgen een HVÓ- ster op bezoek. Verder trachten we zo snel mogelijk na de geboor te van een baby de kraamvrouw te bezoeken. Men krijgt dan een te geltje met een kindergebedje. De mensen die 71 jaar en ouder zijn krijgen - als ze er prijs op stellen - éénmaal per 2 maanden het evan gelisatieblaadje 'Licht in de a- vond' ,en worden dan bezocht. Verder krijgen zij met Pasen een persoonlijke bloemengroet." Dit wordt door mevr. Lenie Visser beaamd. Zij is de spil van de be- jaardenbezoeken. Zij denkt dat er zo'n 220 bejaarden boven de 71 jaar zijn die in deze bloemen groet delen. Onlangs kregen de ouderen een kalenderblok: een boekje als kalender en tegelijker tijd een Bijbels dagboekje. De Hervormde Vrouwendienst van de Hervormde kerk in Zevenhuizen timmert nauwelijks aan de weg. Velen weten niet dat deze vrouwen als achtergrondfiguren aktief zijn ctp het kerkelijk erf. Hand- en spandiens ten verrichten, maar ook uitermate sterk zijn in het organiseren. HVD. "Zeg maar gerust een sp: in een web" lacht ze. Immers, it dereen die iets weet, iets te mei den heeft, geeft dit door aan haa' Andersom gebeurt dat ook: eer vrijwilligster in een bepaalde wijl krijgt door waar zij op bezoel moet. Bovendien geeft ze haa kennis door aan de betreffend! wijkouderling of waar het diacon; le taak betreft: aan de diaconie. Zt komen we weer bij ons uitgangs punt, nl. de HVD: een dienstver lenende vrouwenorganisatie dii ogen, oren en handen van di plaatselijke Herv. gemeente is! Tevens werden deze mensen alle maal persoonlijk uitgenodigd om de kerstviering in de herv. kerk bij te wonen. Zo'n tachtigtal zei 'ja, we komen'. Zij die niet meer zelf kunnen komen worden door vrij willigers gehaald en gebracht. Dit regelt een diaken. Mevr. A. Groenveld zorgt voor een goed verloop van de kerk diensten in De Zevenster. Geen aparte, maar gezamenlijk beluis teren bewoners en ouderen uit de Schoolstraat en Begoniaplein, hier de dienst van de herv. kerk. Mevr. Groenveld heeft er zich destijds toen de kerktelefoon ge ïnstalleerd werd vanuit haar be- stuursfunktie in de Stichting be jaardenhuisvesting voor beijverd dat de ochtenddiensten 'gezamen lijk' kunnen worden beluisterd. Diverse bejaarden moeten voor de dienst van hun kamer gehaald worden. Daarvoor wordt de hulp van enkele vrijwilligsters en HDV- sters ingeroepen. Mevr. Groen veld heeft de verantwoording dat één en ander goed funktioneert. Op zaterdag zorgt ze ervoor dat de te zingen liederen en het te lezen Bijbelgedeelte reeds in de kerkzaal van De Zevenster ligt, en de kopjes voor de koffie die voor de dienst geschonken wordt, al klaar staan. Ze vindt dit werk heerlijk! de contacten met de be jaarden evenzo...en is van mening dat dit werk beter door wat oude re dames gedaan kan worden om dat deze minder gehaast zijn, van wege hun wachtende gezin en dus meer aandacht aan de bejaar den kunnen schenken. De overi ge HVD-sters zijn eenzelfde me ning toegedaan betreffende hun werk. "Eigenlijk moet je grijze ha ren hebben" lacht mevr. Paulien Dorrestijn, die in de wandeling 'het vliegend equipe' genoemd wordt omdat zij altijd regelt en organiseert, zorgt dat er voldoen de schoonmaaksters zijn voor de grote beurten van het Herv. Cen trum en de jaarlijkse onderhouds beurt van de herv. kerk. Ze organi seert, naait gordijnen, regelt, maar ...doet zelf altijd net zo hard mee. Mevr. J. v. Erk is een soort moeder figuur, "moeder-overste" lacht mevr. Schotte. Bij haar aan huis worden voorbereidingen getrof fen voorbepaalde aktiviteiten, zo als kerststukjes maken voor zie ken en aan huis gebondenen. Dit jaar een vijftigtal. Ook maakt ze li ters soep voor de kerstviering in de kerk. Hun schuur fungeert als pakhuis waar spullen waar spul len voor de rommelmarkt worden opgeslagen. Met Pasen wordt van hieruit ook de bloemengroet ver zorgd. Deze morgen presenteert zij heerlijke koffie met zelfgebak ken cake. Mevr. A. Bos Krijgs-man van de Wollefoppenweg is de een trale HVD-ster van Oud Verlaat. Zij wordt daar terzijde gestaan door twee dames. In Oud Verlaat wonen zeker 20 bejaarden die een bezoekje op z'n tijd bijzonder op prijs stellen. Ze vertelt de de bejaardensoos Levensvreugd, die lx per 2 we ken wordt gehouden, ook een onderdeel van de HVD is. Uiter aard helpen hier ook anderen dan HVD-sters aan mee. En dan komen we weer bij Nel •Schotte van Rijs, de spil van de NIEUWE AANWINSTEN I Romans volwassenen; Aird," Catherine: Aanstekelijk spel: Clancy, Tom: Operatie Rode) Storm; Dekkers, Midas: De narie en andere beesten; Re ding, Joy: Stil bedrog; Goerei Marinus van: En altijd is er striji - Zon over de polders; Herber Frank: Duin Messias; King, Sti phen: De ademhalingsmethodi - Ogen van de draak; Macleai Alistiar: Commando Navarom Mandel, Sally: Uit het leven va een getrouwde vrouw; Moravii Alberto: De voyeur; Noordei vliet, Nelleke: Tine of De dale waar het leven woont; Pieczeni Steve: Psychiatrisch ziekenhui Ross, Tomas: Bèta; Ruyslinc) Ward: Stille waters; Schutte- vaer-Velthuijs, N: Dwalinge Vries, Dolf de: Gesloten gord:, nen; Weide, Marianne: Robots Wolkers, Jan: Kort Amerikaan: Informatieve boeken: Masci ni, Ruud: Nederland in de wereli van de internationale betrekkin gen; Weel-de Boer, EM: De Tweede Kamer en de verkiezin gen; Eijk, Inez v: De spreekhui] Dijkhuizen, Sietzo: Groene gids Zuid-Holland: Hage, Henl Aids, een race met de tijd; Dijl stra, Niels: Coma...wat is da: Nicholson, Lindsey: Jong mooi; Andersen, Max: Hoe word ik spion? Baaijens, Nico Vermogenselektronica; David: David Bowie: Rotterdam '87 Rijk, Marcel de: Stijldansen Wilmink, Willem: Goedena vond Speelman: Willem Wilmink schriftelijke cursus dichten: Ho: land: Holland fascinating flowei fields; Ditzhuyzen, Reina var Italiaanse eilanden; Dominicu: Jo: Sicilië. Verhalende jeugdboeken: Bruna, Dick: boek zonder wooi den '2': Cramer, Stasia: Van bi ten en van binnen: Shira, een jaz later: Ede, Bies v: Geheime Jc nas, Heyne, Isolda; de padder stoel bedreigd; Hilberdink, EJ Appie Kap en de stropers; Kura tomi, Chizuko: Kummeling jarig; Sprookjes van vroeger Starreveld, Jacob: Het leuget schip van Schokland; Terrijn, Chris: Woordjes: voor kindere van 24-36 mnd; - Dieren: voc kinderen van 24-36 mnd: - Kijl boek: voor kinderen van 24-_b mnd; Vanden Heede, Sylvia De spiegelplas; Vanhoeck, R: de ban van Krishna: Wabbes Marie: Het sneeuwt. Klein Kc nijn; - De tuinv an Klein Konijn: De verjaardag van Klein Konijn: Welterusten, Klein Konijn. Verwachting-hoop Dat ons loodst door de donkere dag® in een wereld van elkaar niet verdrag? naar de Ster van Bethlehem. Die licht brengt Overal en hoopt geeft, dat het betere in de mens eens zegevieren zal L Stubbe-den Holla1"*'

Dorpskrant | 1987 | | pagina 30