I Piep, piep daar ben ik! K GEBR. VENTE Peuterspeelzaal De Zeven Dwergen groeit uit haar jasje! drukkerij elgersma i intercsiril AUTOMOBIELBEDRIJF Visa 17 RD diesel 1984 ledereen is blij en lacht naar mij. Ik ben dan ook een geweldige knul. 4280 gram en 52 cm lang. Mogen mijn papa en mama daar trots op zijn? Daarom hebben zij ook zo'n leuk geboortekaartje voor mij uitgezocht. Hè, hè ik ga nu weer slapen. Oh ja en de drukker was een leuke verrassing Vanaf de oprichting van de peuterspeelzaal in 1971, wordt er ge streefd naar een eigen ruimte. "Alleen op die manier kan de peu terspeelzaal volwaardig funktioneren" aldus José Mooijman, de voorzitter van de stichting Peuterspeelzaal 'De Zeven Dwergen'. Samen met bestuurslid Ina v.d. Hoek vindt een gesprek plaats n.a.v. opmerkingen tijdens de jongste gemeenteraadsvergade ring in december jl. Toen werd door de voorzitter gesuggereerd dat de plannen voor een andere huisvesting van de baan zouden zijnNiets blijkt minder waar SJOUWEN en STOUWEN! "Al jaren zeulen de leidsters al het speelmateriaal en de meubeltjes na afloop telkens naar de berg ruimte, nadat ze het eerder die dag tevoorschijn sjouwden. Het dorpshuis is multifunktioneel dus dat betekent dat direkt na de peuterspeelzaal of 's avonds een andere huurder gebruik maakt van de zaal" stelt Ina. José: "We nemen ons petje af voor de leid sters: elke keer als ze iets leukens willen klaarmaken, moeten ze vroeg in de zaal zijn. Trouwens ze moeten altijd ruim voor tijd aan wezig zijn om alles klaar te zetten. En na afloop alles weer vakkundig opstapelen in de eigenlijk te klei ne bergruimte. Ze doen dat op bijzonder vakkundige wijze. En wat denk je, alles lijdt er onder. Moet je de meubeltjes zien: het aankijken niet waard. Af en toe worden ze opgeknapt, maar dat helpt nauwelijks...We zouden via een subsidie van WVC 'jongeren bouwen voor jongeren' graag nieuw materiaal willen hebben. Langdurig werkeloze jongeren worden aan het werk geholpen waarbij men zich met materialen en meubilair voor peuterspeelza len en kleuterscholen bezighoudt (bij de fa. Nienhuis). Het rijk geeft hiervoor een half miljoen per jaar en honoreert 30 aanvragen per jaar. Tot een max. van 24.000,- kun je meubilair aanschaffen waarbij WVC voor 75% vergoed. Wij hebben er aanvraagformulie ren voor ontvangen, maar zenden ze niet in. We moeten voldoen aan zeer strenge eisen; bewijzen dat we het meubilair echt nodig hebben en sterk naar voren ko men. Hoe kunnen we dat als we geen eigen ruimte hebben, nieuw materiaal in de korste keren ge deukt of kaal tevoorschijn komt na het opstapelen in de bergruim te? We hebben het gemeentebe stuur hierover benaderd of men, zo mocht de peuterspeelzaal een verzoek om meubilair indienen, bereid is de overige 25% in de aan schafkosten bij te dragen, maar hierop geen reaktie gehad. Trou wens, uit de correspondentie van jaren, blijken er op brieven niet of nauwelijks antwoorden gekomen te zijn van het gemeentebestuur. Misschien werd dat destijds tele fonisch gedaan? Thans krijgen we helemaal niets meer te horen..." Het hoe en waarom van de peuterspeelzaal Het waarom van een peuterspeel zaal heeft zich in de loop der ja ren duidelijk bewezen. Ina en Jo sé, beiden vele jaren lang kleuter- resp. hoofdleidster, en thans inval sters op 't Reigerbos en een Schip persschool, merkten duidelijk het verschil in nieuwkomende kleu ters. Die op de peuterspeelzaal geweest waren, vonden de kleu terschool een feest en waren snel gewend. De anderen hadden een lange gewenningstijd nodig. En dat is eigenlijk nog niet eens de be langrijkste reden om een kind dat ibjna drie jaar is, of al is, aan te melden voor de peuterspeelzaal. Veel meer is het een leren spelen met andere kinderen, leren delen. Eens heerlijk op de tractor of drie wieler hard door de zaal te rijden; samen een werkje te maken, lek ker met water of klei kliederen. Het merendeel van de moeders houdt er niet van dat haar kind thuis knoeit. Nu wordt hem die mogelijkheid geboden. Boven dien leert het beter luisteren en is even buiten het gezichtsveld van moeder. Na een korte gewen ningsperiode is het voor elk kind een feestom naar de peuterspeel zaal te gaan...mits de moeder en of vader er ook achter staat. Het niet zielig vindt haar/zijn kind te brengen voor 21/2 uur. Een kort poosje waarin de moeder echt niet zoveel kan doen als zij die de peuterspeelzaal in een verkeerd daglicht plaatsen; veronderstellen ...Er wordt weieens gezegd: 'ze worden gedumpt op de peuter speelzaal zodat moeder uit kan, of kan werken.' Gelukkig meent 80% van de ouders, dat de peuter speelzaal belangrijk is voor de ont wikkeling van het kind; eigenlijk een brugfunktie heeft tussen thuis en kleuterschool. Daardoor en door het toenemend kinderaantal in Zevenhuizen, groeit de peuter speelzaal enorm. In de herfst had den we een wachtlijst van 60 peu ters. Dat vonden we teveel. Om dat we op leeftijd werken - de com puter vermeldt de oudste die bij een leeggekomen plaats van een kind dfat vier geworden is op de speelzaal mag komen - had het zo kunnen gebeuren dat kinderen maar een paar maanden op de speelzaal konden komen" aldus José. VIERDE GROEP Ina: "Daarom is er in januari een 4e groep van start gegaan. Omdat de zaal niet permanent beschik baar is, moesten we gaan schui ven. Ballet en yoga zijn andere daggebruikers. Nu zijn er 4 peuter groepen: 1 op maandagmorgen en donderdagmiddag; 1 op dins dag- en donderdagmorgen; 1 op dinsdagmiddag en vrijdagmorgen en 1 op woensdagmorgen en vrij dagmiddag. Er is 1 groep die een ocvhtend moest verschuiven en dat is voor die betreffende ouders best lastig." Nu is het zo dat we dezelfde leid sters hielden maar dat ze andere uren werken. In het aantal veran derde voor Mennie de Beukelaar en An Bil niets, wel in de dagen; Voor Els Meijer en Marian Duine- veld betekende het een uitbrei ding. Zij kregen er een ochtend en een middag bij. Ondanks deze uitbreiding is er nog een wachtlijst van 25. Zo'n behoefte blijkt er aan de peuterspeelzaal te bestaan. Die neemt straks bij de uitbrei ding in Swanla nog meer toe. Trouwens er worden momenteel al erg veel kinderen geboren. Die komen over 21/2 jaar ook. En wat kun je ze dan aanbieden?" José valt haar bij: "Een zaal met veel te hoge ramen, de kinderen moeten op tafel gaan staan om hun ou ders of verzorgers na te zwaaien. Eén toiletje voor 20 peuters, niet eens een wasbak waar ze hun handjes kunnen wassen, niet eens een gezellige leeshoek met kasten waar ze zelf hun spulletjes uit kunnen halen en opbergen.. Geen gezellige sfeer van een 'ei gen honk'" Ina: "Of er veranderingen c.q. ver beteringen komen weten we niet. Het stichtingsbestuur van het dorpshuis heeft ons de laatste tijd bij de plannenmakerij voor de ver bouwing, niet uitgenodigd voor een vergadering en de gemeente denkt: 'die zitten daar best in dat dorpshuis'. Zij zorgen ervoor dat het dorpshuis ook overdag bezet is: multifunktioneel. Voor hen mis schien een prettige gedachte, maar wij voelen ons ondergescho ven, niet meetellen. In geen enkel overleg worden we gekend. Trou wens, we willen helemaal niet blij ven, tenzij we in het dorpshuis een eigen ruimte krijgen. De werkge meenschap voor kindercentra in Nederland vindt dat een peuter speelzaal een eigen ruimte moet hebben. Deze organisatie raadt het gebruik van speelruimten die ook buiten de openingstijden door anderen worden gebruikt, sterk af. We worden nu gezien als een vereniging die in feite nikt te zeggen heeft...maar we zijn veel meer dan dat. We zitten tussen thuis en basisschool in, vergade ren ons blauw, hebben een be leidsplan opgesteld met de doel stellingen...en niemand luistert naar je." Kleuterschoolgebouwtje Eigenlijk zou de stichting peuter speelzaal De Zeven Dwergen graag een gebouwtje huren zoals dat, wat eigendom is van de Stich ting kleuterschool V.O.O. en on langs leeggekomen is na gebruik door de openbare bibliotheek. Maar zoiets is niet op te brengen omdat de huurprijs die gevraagd wordt schrikbarend hoog is. "Maar ideaal is het wel" stelt José. "Twee lokalen, één om vast in te richten als klasje en de ander als speelzaal. Die zou dan alleen ge bruikt hoeven te worden om in te crossen met de fietsjes, 's Avonds zou een andere organisatie deze ruimte kunnen gebruiken. We hebben gehoord dat de culturele commissie ook belangstelling heeft voor het gebouwtje...mis schien zouden we het samen kun nen gaan gebruiken...mits de huur alleszins acceptabel is en het ge meentebestuur mee wil werken." Het eerste kontakt met het ge meentebestuur over deze lokali teit dateert van 1977. Toen al is er een wanhoopsbrief naar het ge meentebestuur gezonden vanwe ge het niet voldoen van de zaal in het dorpshuis. Echter toen is het gebouwtje tijdelijk weer als school lokaal dienst gaan doen. Voorjaar 1987 heeft de toenmalige voor zitter van de stichting peuterspeel zaal, Ruud de Ridder, een oriënte rend gesprek gehad met de be stuurders van voormelde stich ting die het gebouwtje in eigen dom heeft, de heren Abbekerk en De Jong..Daarna heeft het stich tingsbestuur van De Zeven Dwer gen zoveel documentatie verza meld dat het gemeentebestuur een inzage kreeg van hetgeen doelmatig is om een peuterspeel zaal op een adequate wijze te la ten funktioneren. Vergezeld van een brief heeft het gemeentebe stuur hiervan kennis kunnen ne men. Na veelvuldig aandringen van de voorzitter is hierop een ge sprek met het gemeentebestuur gevolgd, hetgeen echter geen en- kell resultaat opleverde. "We ba len er echt van dat we als peuter speelzaal zo'n gevecht om erken ning moeten leveren..een ruimte hebben die niet echt voor onszelf is. Straks, bij de gereedkoming van het parkeerterrein, voor maar liefst 200 auto's dat misschien lcx per maand volkomt, een hoekje krijgen van 8x4 meter waarvan nog de zandbak afgetrokken moet worden. Alles is belangrijker dan de peuterspeelzaal We hopen zo dat nu, n.a.v. deze schreeuw om erkenning, geluis terd wordt...er iets op gang gezet mag worden, dat uiteindelijk leidt tot een eigen ruimte." luidt de har- tekreet van zowel bestuur als leid sters. Wetenswaardigheden Wie de Zevenhuizense jeugd tus sen de 4 en 19 zou vragen wie van hen op de peuterspeelzaal heeft gezeten, zou op een percentage van 70% uitkomen. De jongeren die nu 19, 20 jaar zijn, zijn de eer sten die in Zevenhuizen kennis maakten van het fenomeen Peu terspeelzaal. Vanaf de oprichting vooralsnog een werkgroep, met een kreatief bestuur, (hetwelk thans nog zo is) samengesteld uit alle maatschappelijke en levens- beschouwlijke richtingen in Ze venhuizen. Iedereens tak de han den daadwerkelijk uit de mou wen. Zo werd er een speelgoedak- tie gehouden. Onderdak werd ge zocht en gevonden in de Geref. pastorie. Het hele huis mochtge bruikt worden, omdat de Gere kerk een ander pand aangekochl had voor een eventuele nieuwf predikant. Daarom werd de paste rie geverfd en helemaal op peu ters afgestemd. Zelfs raadslede: staken daadwerkelijk hun hander uit de mouwen, alles zeer een drachtig: Zevenhuizen zoals he was: leven en laten leven...en brui send vol leven. 15 april 1971 wa een feestelijke dag voor het be stuur, leiding maar nog niet voo alle peuters. Sommigen moeste: nog even wennen. Maar dat gira snel. Helaas moest er tijdens de zi mervakantie naar een ander on derkomen worden uitgezien, om dat de nieuwe predikant graag de oude pastorie wilde wonen; Dus leegruimen en in oorspronk; lijke staat brengen. Toen is he:'l 'delen' begonnen. Er was geen an dere zaal beschikbaar dan het vel renigingsgebouwtje aan de Burg Klinkhamerweg. Hier begon hej behelpen, al was het niet noodza kelijk alles weg te ruimen. De zanj kon zingen.„tussen het rijdend materiaal en de stoeltjes. Een 2i groep erbij bleek, vanwege de toi nemende vraag, snel noodzak lijk en de 3e kwam erbij met de i gebruikname van het dorpshui; Noodgedwongen: er was niet a ders beschikbaar. Toen was h- worstelen met akoestiek: doo- moe werden de leidsters van di galm. Dus werd er een geluidsisi lerende treitjeswand aangebrach| (1975). Een jaar later, toen dit ni< hielp, een verlaagd plafond: all- door bestuursleden en echtgen- ten van bestuursleden en leidste: geassisteerd door dorpshuisvri; willigers. Het bleef behelpen: was geen kindertoilet, maar, n( erg veel briefwisseling e.d. kreei men het voor elkaar: een kinder toilet in de speelzaal, door eer wand afgescheiden.„wachten, o; de beurt, anders op de po. En d- terwijl je natuurlijk allemaal tege lijk nodig moet...Buiten spelen was voor de leidsters weer een vi huizing en een 'ogen en orei open houden' opdat niemand weg zou lopen, maar een heerlijk uitdolplaats....Deze gaat nu gr: tendeels verdwijnen bij de aanlei van het parkeerterrein Conclusie: Deze peuterspeel zaal voorziet in een grote be hoefte en is niet meer weq t' denken. In- en verkoop van uitsluitend 2 C.V., Diane, Visa, GS, BX en AX. 2 CV 6 1982 Gebruikte onderdelen Spuit- en plaatwerk Vlietkade 17a - Zevenhuizen (Z-H) - Tel. 010-550456 dorpsstraat 62a - zevenhuizen telefoon 01802-2289

Dorpskrant | 1988 | | pagina 14