President-kerkvoogd in ruste OPRUIMING wij laten onze prijzen vallen! Fa. W. v.d. Vlist Van der Vlist hééft het!!! ?50 DE GEMEENTE MOERKAPELLE BIJ U THUIS Afgegeven bouwvergunningen Mutaties Wegwijs Vergaderschema BURGERLIJKE STAND Collecteschema TELEFOONNUMMERS/ OPENINGSTIJDEN FA. K.A. HAVELAAR ZN. ü=i Japonnen nu 50,- Blouses vanaf15,- Dames pantalons 35,- Japonstoffen, 140 cm. breed voor 5,- per mtr. Scheepjes wolnu voor de halve prijs! Restanten Pointer Kinderkleding VOOr halve prijs Kindertruien en- blouses voor 10,- Sportkousen en -sokkenper paar 1,50 Hollandia meisjes hemdjesper stuk/ 1,- Bedrukte slopen 2 voor 10,90 Dekbedhoezen 1 persoons .......g VOOTf 59,00 Spijkerbroeken, Levi en Lois-65,00 L^is overhemden -nu voor 25,- Slaapkamer tapijt 400 breed -per mtr. 69,00 Ledikant, grenen, 90 x 200, met lattenbodem198,00 Burgemeester en wethouders hebben op 20 januari 1988 bouwvergunning afgegeven aan: E. Holstege, Julianastraat 41, voor het aanbouwen van een kantine/keuken/berging, plaatselijk bekend Julianastraat 41. Een ieder die meent in zijn/haar belang te zijn getroffen kan binnen 30 dagen na verzending van de beschikking ingevolge de Wet Arob een bezwaarschrift indienen bij burgemeester en wethouders van Moerkapelle. Pagina 29: Gezondheidszorg Opnemen: Nederlandse Brandwonden Stichting, Postbus 1015, 1940 EA Beverwijk, tel. 02510-12201/29311; Pagina 37: Secretariaat Vrouwenvereniging "Tryfosa" wijzigen in: Mevrouw R. den Hertog-Visser, van Mecklenburq Schwerinlaan 17, 2741 CW Waddinxveen, tel. 01828-14425; Pagina 52: Secretariaat Tennisvereniging "Love '70" wijzigen in: Mevrouw M.C. van der Steen, postadres: Beatrix- laan 24, 2751 XS Moerkapelle, tel. 2470. Pagina 45: Politie Groepscommandant groep Waddinxveen wijzigen in: Groeps commandant groep Nieuwerkerk aan den IJssel, S. van der Velde, Mozartstraat 19, Nieuwerkerk aan den IJssel. Groepsbureau wijzigen in: Burgemeester Jasstraat 7 2912 AB Nieuwerkerk aan den IJssel, tel. 01803-1444. 20 januari 1988: Vergadering commissie Welzijn c.a. te 19.30 uur; 25 januari 1988: Vergadering commissie A.B.Z./Fin. te 19.30 uur; 9 februari 1988: Vergadering gemeenteraad te 20.00 uur. Bovenstaande openbare vergaderingen worden in het ae- meentehuis gehouden. GEBOREN: Jakob Johannes, zoon van: Smaal, Andries Arie en: van der Spek, Jannetje, op 12 ja nuari 1988. OVERLEDEN: Grootveld, Johanna Maria, w/v van der Nol, oud 84 jaar, op 9 januari 1988. Tot en met 27 januari 1988 worden er geen collecten of inzamelingen gehouden. 9"^ d® afscheidsbijeenkomst van de heer Johan Brouwer als presi dent-kerkvoogd van de Hervormde gemeente te Moerkapelle, door qe- brak aan ruimte in de voorlaatste Dorpskrant, wat beperkt verwoord werd, meenden we er goed aan te doen hem thuis aan de Herenweg 33a op te zoeken voor een wordt vervolgd'- ciën: het salaris van de predikant en de inkomsten en uitgaven. In komsten door vrijwillige jaarlijkse bijdragen en collecten en de uit gaven: de salariskosten van de predikant, verwarming, verlich ting en onderhoud van kerkge bouw en de huisvesting van de predikant: de pastorie, alsmede de kerkelijke lokaliteiten, zoals De Na 37 jaar kerkvoogdij hoopt hij binnenkort eindelijk eens naast z n vrouw inde kerk te gaan zitten. Een kerkvoogd, notabel of kerke- raadslid; ouderling of diaken, zit in de Hervormde kerk van Moer kapelle, voorin de kerk in speciale banken. Kerkvoogden en notabe len houden zich bezig met de ma teriële gang van zaken: de finan- ALARMERING MILIEUKLACHTEN Brandweer 2666 01820-28011 b.g.g. 01820-24255 Politie 1333 Gemeentelijke diensten b.g.g. alarmnummer 071-410041 Gemeentesecretarie 1940 informatie 01803-14444 Werkplaats (van 8.00-9.00 uur). 1940 MEDISCHE HULP Ambulance- OPENINGSTIJDEN dienst 01820-16066 Gemeentesecretarie elke Arts 1687 werkdag van 8.00-1 2.00 uur STORINGSDIENSTEN POLITIEPOST Gas elektriciteit 071-252911 maandag en woensdag van Waterleiding 01736-6940 16.00-18.00 uur en C-A.l01828-17613 zaterdag van 10.00-1 2.00 uur. Huisvuil: iedere donderdag Grof vuil: iedere donderdag Oud ijzer: iedere laatste donderdag van de maand Klein chemisch afval: iedere werkdag van 8.00-9.00 uur in de werkplaats. rank. De notabel is in feite de toe zichthouder van de kerkvoogd. Laatstgenoemde maakt deel uit van het dagelijks bestuur. De ker- keraad daarentegen heeft herder lijke en pastorale taken. "M'n schoonvader was een erge kerkelijke man. Ik bedoel niet dat hij zoals dat weieens genoemd wordt 'zwaar' in z'n opvattingen was, nee, hij had een grote liefde voor al wat met het kerkelijke gebeuren te maken had en voor oude kerkgebouwen. Die liefde erfde zijn dochter, mijn vrouw, en ik werd ook besmet. Hij stond 37 jaar geleden ook positief tegeno ver mijn benoeming als notabel. M'n moeder had voor de grap voor Sint Nicolaas een collecte- zak gemaakt, want collecteren voor de kerkvoogdijcollecte is o.a. een taak van een notabel DIERENLIEFDE Johan Brouwer was 40 jaar toen hij benoemd werd, veehouder en landbouwer van beroep en vader van vijf kinderen, waarvan de jong ste in de wieg lag. Bij de overwe ging van zijn benoeming stelde hij als voorwaarde dat hij een kerk voogdijvergadering weieens zou moeten kunnen verzuimen van wege de 'wake' bij z'n levende ha ve. "Een veulentje zonder toe zicht geboren laten worden kan dit dier met de dood moeten beko pen als de waterblaas niet op tijd stuk gaat zodat hij zelf kan gaan ademen. Ik heb het diverse malen meegemaakt dat ik telaat kwam. Bij een koe kun je de geboorte zien aankomen, maar een paard kan je een half uur voor de ge boorte nog misleiden door omkij kend een vraag in z'n ogen te leg gen: 'wat kom je doen baas?' Het is inderdaag een enkele maal voorgekomen dat ik een kerk voogdijvergadering moest verzui men. Als president-kerkvoogd, wat ik in 1968 werd, na in 1957 kerkvoogd geworden te zijn, kun je helemaal niet verzuimen, tenzij je ziek bent. Je kunt de vergade ring ook niet door laten gaan. De Vrij is vice-voorzitter, die was ca pabel genoeg om mij te vervan gen. We vergaderden niet volgens een vast vergaderschema. Alleen wanneer het nodig was. Vaak zijn het routinezaken, maar ook wel verzoeken om geldelijke steun voor minder draagkrachtige Her vormde gemeenten." De heer Brouwer herinnert zich dat hij o.a. de heer W.P. v.d. Tas als president-kerkvoogd meege maakt heeft en dat hijzelf opvol ger werd van de heer V.d. Berg. De toenmalige Hervormde predi kant was ds. Zijlstra. Diens echt genote gaf de stoot tot de oprich ting van het verjaardagfonds. Uit die pot werden later na de restau ratie de fraaie kronen voor de kerk gekocht. BANKEN Toen Brouwer in de kerkvoogdij kwam was de restauratie van de kerk aanstaande. In de periode 1952-1956 werd de kerk grondig vernieuwd en kwamen er nieuwe banken. Van die banken weet hij nog te herinneren dat ze geolied waren. Daardoor kreeg iedereen een natte jas. 'Arie den Hertog, die pas overleden is, heeft toen belangeloos alle banken van een niet afgevend smeerseltje voor- zien...Die man heeft wat gedaan voor de kerk...geverfd, geschil derd. De Rank, het verenigingsgebouw, het schilder-onderhoudswerk aan de voormalige pastorieën...alle- maal als vrijwilliger..." KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Ook degene met wie we spreken heeft het nodige in Moerkapelle gedaan, maar dan meer op het or ganisatorische vlak. We memore ren zijn koninklijke onderschei ding: een ere-medaille in goud, verbonden aan de orde van Oran je Nassau... 'O ja, burgemeester Keijzer had destijds een verras sing' lacht hij. Deze kreeg hij voor z'n verdiensten in het llandelijk kredietwezen als Rabobankbe- stuurder. Verder had hij vele jaren zitting in het Oranjecomité, zat in het stichtingsbestuur van het dorpshuis, was bestuurslid van de gymnastiekvereniging Tarzan en had een funktie in het polderbe stuur van De Wilde Veenen. Het enige wat hij nog doet is het mee helpen organiseren van bejaar- denreizen.... BETAALD ZITTEN Van de restauratie in de vijftiger jaren, komen we op de akties die gevoerd zijn om geld bijeen dat ten tijde van ds. Boertje ge vierd werd. We praten over predi kanten waar Hervormd Moerka pelle van hield...en die soms nog voorgaan in de zondagse ere diensten. En thans de predikants- vakature en zoals in de aanhef 'het zitten in de kerk'. Vroeger was het geen vanzelfsprekende zaak dat iedereen een zitplaats had. De kerk telde toen ook nog geen bijna 500 zitplaatsen zoals nu. Men huurde een plaats en betaal de daar een jaarlijks bedrag voor. Er is ook sprake van geweest een plaats te kopen, waarvoor je dan toch nog een jaarlijkse bijdrage gaf. Wie geen plaats huurde kon ergens achterin de kerk gaan zit ten op een lege plaats of moest anders wachten tot het lampje ging branden. Dat was een paar minuten voor de dienst, het was het sein dat vanaf dat moment de plaatsen vrij waren. Dan kwamen de vaste bezoekers niet meer... of te laat. Dat systeem is gelukkig af geschaft. Men betaalt niet meer voor een plaats in de kerk...stel je voor. Maar ja, als een bepaalde gewoonte ingevoerd is wordt het traditie en tradities afschaffen is erg moeilijk." HET KERKGEBOUW Vanuit de verre omtrek is de Herv. kerk van Moerkapelle te zien, om dat hij hoog staat. Hij is gebouwd op palen die met natte voeten in het veen staan. Onder de kerk be vindt zich een grote waterput die ervoor zorgt dat het fundament: de palen onder de kerk, nat blij ven. Met een bepaald soort klei is er als het ware een dijk gebouwd die water houdt, en op de één of andere manier te maken heeft met het watertje langs de Moer dijkstraat, daarmee in verbinding staat...Dit wordt ook wel het 'ker- kewater' genoemd. "Destijds in de periode burgemeester Keijzer wil de het gemeentebestuur dit water dempen. Ik heb me er toen sterk voor gemaakt dat dit niet gebeur de. Een klein stukje is toen wel ge dempt nadat er zeer deskundig te werk is gegaan en er een geperfo reerde buis onder is aangelegd en er grof zand is gestort dat goed vochtdoorlatend is. Er konden toen wat parkeerplaatsen ge maakt worden. Ooit kreeg ik van m n schoonvader de waarschu wing Johan, Johan, denk eron dat je water onder de kerk houd anders valt hij om' In Zevenhu zen weten ze nu ook wat veen i en hoe het kan werken, zoals d( Dorpsstraat. In Waddinxveen ooi daar hebben ze een sloot ge dempt, huizen gebouwd die eet jaar later bijna omvielen.„In Gou da z;jn er ettelijke miljoenen be steed aan het opknappen van de fundering van de St. Jan. Zolant er water onder blijft ben je eeu- wen gedekt." Wat is de oorzaak dat de fun dering van de Herv. kerk zakt? Vermoedelijk toch een verande ring in het algemne waterpeil van de polder. In de zestiger jaren is er gecontroleerd hoe de watertoe stand onder de kerk was. Uitste kend. Ook nu lijkt dat nog zo. Ik weet nog hoe schoenmaker Doornheim altijd de waterstand controleerde als er bepaalde graafwerkzaamheden in de omge virig van de kerk plaatsvonden. "Toen er sprake van was dat het kerkewater gedempt moest wor den, en wij er bezwaar tegen maak ten is er, ondanks dat Monumen tenzorg van mening was dat het gerust kon, een schikking ge maakt die notarieel beschreven is bij notaris Bos...Toen Pak een kel der onder z'n winkel wilde laten bouwen is dat door ons ontraden omdat daarmee het kanaal van het kerkewater zou worden afge sloten en gevaar voor opdroging van de vijver onder de kerk be stond. Eén en ander is door een maatschappij in Delft onderzocht en die bevestigde onze theorie dat, als hiervoor toestemming ge geven zou worden, de kerk niet lang meer zou blijven staan. Desondanks toch een verzakking! Brouwer hoopt dat er snel een op lossing gevonden wordt en het kerkgebouw dat hem zo lief is, nog lang mag blijven bestaan. Nu slaat hij de ontwikkelingen vanaf de zijlijn gade. Heeft overdag niet meer zoveel omhanden, maar hoopt straks te genieten van het fraaie boek met kerken en kerkin terieurs dat hij bij zijn afscheid heeft gekeregen. Wel kijkt hij met verlangen uit naar het voorjaar als hij weer in z'n tuintje hoopt te werken.... speciale aanbiedingen: FASTO keukengeizer van 508,- nu 395,- VAILLANT keukengeizer van 468,- nu 365,- Dorpsstraat 28 Moerkapelle Tel. 01793-1307 te Dorpsstraat 24, Moerkapelle, Tel. 01793-1315 brengen. Het 300-jarig bestaan 11=11=11=11=11=11«1=1 !=i L-=iL=iL=_iI_=i l=i b=i l=i 1=

Dorpskrant | 1988 | | pagina 4