VERLOOP j Officiële opening Bibliotheek VERDUYN B.V. Kleuterschoolge bouw SIERVISHANDEL sooBte* OPEN HUIS TROK VEEL BEZOEKERS het adres voor uw aquariumhobby LEKTUUR riV BENODIGDHEDEN O J Een verheugend bericht klonk er uit de mond van de directeur Ivan de Provinciale bibliotheekcentrale van Zuid-Holland, de |heer Johan de Jong. Hij deelde, tijdens de officiële openings- I ceremonie van de openbare bibliotheek mee dat Zevenhuizen binnen afzienbare tijd in het automatiseringswerk van de pbc kan worden opgenomen. Eén en ander als gevolg van de instemming van dagelijks bestuur van deze centrale op het (wijzigingsvoorstel in de tariefstructuur van de directie. reet gereserveerd worden. De ver voersdienst brengt deze banden snel en kosteloos naar de biblio theek. De bibliotheek wordt bij de ingrijpende en ingewikkelde auto matiseringsoperatie ondersteun en begeleid door de Dienst Auto matisering van de centrale. De ver wachting luidt dat één en ander in het laatste kwartaal van 1988 ope rationeel zou kunnen zijn. Op dit moment zitten de 2 grote compu ters van de PBC stampvol. Jaar lijks worden zo'n 13 miljoen uitle ningen gerealiseerd. Er is thans geen plaats meer, de zaak is uit verkocht. Toch komt daar verbe tering in. De heer De Jong stelde dat binnenkort de eerste compu ter van een nieuwe generatie wordt afgeleverd. Nadat hierop de catalogusautomatisering geïn stalleerd is, wordt deze ook ge schikt gemaakt voor uitleenwerk zaamheden. Tot dusver was het kostenplaatje voor Zevenhuizen om een geau tomatiseerde bibliotheekadmini stratie aan te schaffen te hoog, doch de heer De Jong beloofde, dat, zoals het er nu naar uitziet, de bijdrage van Zevenhuizen be perkt zal blijven tot zo'n 11 a 12 duizend gulden per jaar. Men krijgt daarvoor een volledige geau tomatiseerde uitlening en leden administratie. De collectie wordt via het beeldscherm op vele ma nieren toegankelijk gemaakt voor het personeel (in Zevenhuizen slechts 1 personeenslid en voor het overige vrijwilligers) en even tueel ook voor het publiek. De bi bliotheek krijgt tevens via het beeldscherm inzage in de collec ties van bijnff 60 andere bibliothe ken in Zuid-Holland en de collec tie van ca. 300.000 titels van de PBC. In veel gevallen kan uit deze kollecties, op het beeldscherm di- Toespraken bij opening bibliotheek Voorzitter mevrouw L. Daals heet J te vrijdagavond alle genodigden I hartelijk welkom op de openings- I bijeenkomst in de nieuwe biblio- theek. Aanwezig waren o.a: het college van B. en W., vrijwilligers die in de bibliotheek assisteren en oud-vrijwilligers, oud-bestuursle- I den en de vier oud-voorzitters, nl. mevr. E.C. Mulder, mevr. D. Kegel, mevr. M. v.d. Vleugel en mevr. E. Dorrestijn. Ook aanwezig waren I vertegenwoordigers van scholen I en instanties waarmee de biblio- theek samenwerkt, o.a. de pro vinciale bibliotheekcentrale. Mevr. Daals gaf in haar toespraak een overzicht van de geschiede nis van de Zevenhuizense biblio theek vanaf de oorlog die oor spronkelijk vanuit de bestuurders bond NVV nieuw leven werd inge blazen welke begin 70'er jaren ter ziele ging en her opgericht werd in 1974. Twee dorpsbewoners, nl. de heer H. Sleeuwenhoek en mevr. E. Mulder gaven hiertoe de stoot. Gelijktijdig werd het boe kenbestand van de vorige biblo- theek overgenomen. De afstam ming werd gerespecteerd in de naam die 'stichting openbare NVV-bibliotheek' werd. Onlangs zijn de statuten gewijzigd en is de naam NW losgekoppeld omdat de bibliotheek echt ook 'open baar' dient te zijn. Zij schetste de huisvesting, vertelde hoeveel de startsubsidie was: 800,-, het zui nige beleid van mevr. Mulder en anderen, de verhuizingen van één oud schoolgebouw naar een kleu terschoolgebouw en thans een ei gen huisvesting hetgeen zij een mijlpaal noemde, evenals de aan stelling van de bibliotheektechni sche kracht: Karin Jouvenaz. Ze bedankte de feest- en inrichtings commissie en alle 32 vrijwilligers, onder wie slechts 1 man en bood hen een roos aan als blijk van waardering. I I Burgemeester Van Gent vond de bibliotheek een niet meer weg te denken voorziening in de gemeen schap als element van cultuur overdracht. 'De eigen inwoners lezen voor hun ontwikkeling of als verstrooiing. Spreker herinnerde zich het eerste gesprek dat hij als burgemeester van Zevenhuizen met het bibliotheekbestuur had eind 1982, waarbij twee zaken aan de orde kwamen: a. hoe ver der met de huisvesting? en b. pro beerde het college het bestuur warm te krijgen voor een professi onele bibliotheektechnische kracht. Het bestuur vond het op dat tijdstip nog niet nodig, maar in 1986 wel en toen moest de ge meente er warm voor gemaakt worden. De heer Van Gent memo reerde aan hetgeen hij ontdekt had, nl. dat er op 12 oktober 1898 in Zevenhuizen al een biblio theekverordening van kracht werd. Rond die tijd had Zevenhui zen contacten met een centrale reizende bibliotheek en werd een kist met boeken uitgeleend. Het eerste seizoen 100 boeken, waar van slechts 2 lezers gebruik maak ten. Daarom werd het volgende seizoen slechts een aantal van 50 geleend. Ook in de oorlogsjaren was er een bibliotheek in Zeven huizen. In sept. 1943 moest de contributie van 0,25 per kalen derjaar tot ƒ1,- worden verhoogd Wat de gmeeentesubsidie betreft die is in 10 jaar gestegen van 13.500,- tot heden zo'n 103.000,- a 104.000,- per jaar. "De bibliotheek lijkt op een snelrijdende trein van een spoor wegmaatschappij die nieuw mate rieel in ontvangst mag nemen. Wij hopen dat door het nieuwe materieel het blijvende doel, als service-instituut voor de hele be volking hoog mag worden gehou den." Oud-voorzitter mevr. E. Mulder beklom het spreekgestoelte om op een geestige manier de bijzon der goede onderlinge verstand houding van de vrijwilligers te be nadrukken en de wens uit te spre ken dat het de bibliotheek goed mag gaan. Rabobankdirecteur Ammerlaan bood namens zijn organisatie de bibliotheek een Encyclopedie aan terwijl de heer J. Dister namens de blinden bibliotheek gratis gespro ken boeken aanbood voor een wisselcollectie. Tenslotte schonk de heer G.S. Abbekerk namens de stichting Openbare kleuter school, een bedrag van 500,-. ZEVENHUIZEN IS EEN LEESGRAAG VOLKJE... In zijn toespraak tijdens de ope ningsplechtigheid van het nieuwe gemeentehuis vertelde mr. S. Pa- tijn dat hij donderdagochtend ook kennisgemaakt had met de nieuwe bibliotheek. Hij vernamen dat Zevenhuizen een leeshonger heeft. Men leest er gemiddeld 10 boeken per jaar.... n.a.v. peuterspeelzaal-verhaal Informatie bij het bestuur van de Stichting Openbare kleuterschool leert, dat er reeds in een vergevor derd stadium onderhandelingen gevoerd worden met een moge lijke huurder van het kleuter schoolgebouwtje. Men zoekt een tweede huurder en zou het, zo hoorden we uit de reactie van één van de bestuursle den toejuichen als de peuters overdag van hun schoolgebouw gebruik maken omdat het echt een gebouw voor kinderen is, ge bruikt wordt waarvoor het destijds gebouwd werd. De huurprijs die het bestuur wil verlagen hoeft geen belemmering meer te vor men, zo bleek op onze vraag het antwoord. Onthulling beeldengroep: lezende kinderen De openingshandeling van de openbare bibliotheek bestond vrijdag avond uit de onthulling van een fraaie beeldengroep van drie lezende kinderen, vervaardigd door Emmie de Graaff. Bijgestaan door de voor zitter van de bibliotheek, mevrouw Daals, kweet burgemeester A.H. van gent zich van zijn taak deze handeling te verrichten. Een door Joke de Vries met Emmie vervaardigde vlag die uitgevouwen werd met daarop een logo van Emmie waarvoor twee van haar drie beelden model ston den, completeerde deze ceremonie. Desgevraagd vertelde de Zeven huizense beeldhouwster dat zij de opdracht voor de beeldengroep aan het eind van de zomer kreeg van het bestuur van de biblio theek, waar zij als vrijwilligster aktief is. "Ik ben toen op ware grootte de beelden uit klei gaan boetseren. Uiteraard met een ver stevigd binnenwerk. Nadien heb ik ze van een dikke laag gips voorzien en enige tijd erna de gismal leeggehaald (klei en steun materiaal). Daarop heb ik er een mengsel van aluminiumcement en marmer korrels ingegoten waardoor een soort beton ont stond. Na uitharding kon het gip eraf. "Ik ben er drie en een halve maand mee bezig geweest. Aan het begin bijna dag en nacht. De laatste hand bestond uit polijsten van deze hardstenen figuren..Ze wegen elk zo'n 40 a 50 kilo en zijn haast niet te tillen." Het resultaa dat op een 'speciaal voor dit doe vervaardigde sokkel staat is he bekijken waard: een stukje vak werk van beeldhouwster Emmie die alle lof verdiend voor he welslagen van haar eerste grote opdracht! Een grote schare kinderen tussen 4 en 12 jaar genoot in de nieuwe bibliotheek zaterdagmiddag van een leuke poppenkastvoorstel ling van het poppentheater Rob- hetty getiteld 'Eriks poppenfeest' Muziekeffecten en optredens met zgn. buiksprekende poppen bui ten de poppenkast verhoogden de spanning die niet verstoord werd door achtergrondgeluiden, want het gewone bibliotheekwerk ging tijdens de abnormale ope ningstijden onverstoord door. Bij het voorlezen van Rudy-van Se samstraat eerder die dag werden de bezoekers gevraagd vooral te fluisteren. Erg leuk was dit onder deel voor de peuters en kleuters tijdens het open huis. Dat begon zaterdagmorgen met een koffie concert verzorgd door De Zeven Muzen en waarvoor veel volwas sen publiek naar de bibliotheek kwam. Degenen die de biblio theek nog niet gezien hadden kon den dat en passant die ochtend doen maar ook later op de dag die tot 15.00 uur duurde. Kinderen, in de leeftijdsgroep die poppen kast niet meer zoe boeiend vindt speelden het Zoekspel over Euro pa. Menigeen uitte zijn bewonde ring voor de prachtige bibliotheel de sfeervolle aankleding en op stelling en het overzichtelijke er van het geheel in dezelfde kleur stelling als het gemeentehuis: mintgroen, roze en grijs met als ei land van kobaltblauw de balie Deze balies treft men op diverse plaatsen in het gemeentehuis als publieksbalie bij de afdelingen en in de hall, als blikvangende con trasten aan. TANKBOUW EN INSTALLATIEBEDRIJF BENZINESTATION Wollefoppenweg 107A - 2761 DL Zevenhuizen - tel. (010) 4550475 In- en verkoop van olietanks constructiewerken centrale verwarming olie opslagtanks (KIWA) In onze showroom een mooie collectie M g AQUARIA, KASTEN EN TAFELS W VOOR KLEIN EN GROOT n Ook verzorgen wij plaatsing, inrichting en onderhoud. 2 NOORDEINDE 349 - BOSKOOP TELEFOON 01727-5569 VRIJDAG KOOPAVOND!

Dorpskrant | 1988 | | pagina 6