DE WIJNRANK" 14,50 r 18,50 r 18,50 19,95 f 17,95 9,50 27,50 23,50 Over interessante mensen gesproken Modelmaken en de Meestermodelmaker SLIJTERIJ VIER ITEMS IN EEN: Van je hobby je beroep je maken Als je hobby je lief is Vrijwilligers, niet te betalen... •Komendenallang gewend! Hj van beroep 'meestermodel- bouwer' en als H.T.S.-er werk zaam aan de T.U. te Delft als hoofd van de modelmakerij van het laboratorium metaalkunde; jurylid bij de internationale beroe- penwedtrijden manifestatie in Australië "Internatinal Skill Olym pic's, die voor de 29ste keer ge houden worden. Australië is dit jaar gekozen vanwege de Bay Centennial - de viering van het 200-jarig bestaan; No. 1 lichte borrel ********J Bols jonge jenever j Henkes Vieux ****************J Jagermeister J Sonnema Beerenburg ««j Koffiekaatje f Joseph Guy j Bacardi rum *******************f moet, verbonden met het touw. Maar steile rots- en ijswanden horen er ook bij. De cursussen du ren doorgaans 8 dagen. Meestal bestaat een groep uit zo'n zes tot acht deelnemers. Voor een ver- gevorderdentocht betaalt men dit jaar bijvoorbeeld 500,- per per soon, om de Silvretta te klimmen. In dat bedrag is ook de betaling van de gids en de instructeur be grepen, maar de logies in de berg hutten) en de maaltijden moet men zelf bekostigen. Maar dat alles is erg goedkoop. Voor een gevorderdentocht betaalt men al gauw zo'n honderd gulden min der per persoon. Je vertrekt van een centraal punt en gaat dan met volledige bepakking een uur of drie klimmen totdat de berghut bereikt ik van waaruit de tochten worden ondernomen. Hier kan men z'n bagage deponeren. Maakt men een huttentocht, d.w.z van de ene naar de andere berg hut, dan moet je dagelijks met volledige bepakking klimmen. Echt het is geweldig leuk om te doen." Rina knikt, zij is het volledig met haar man eens. Het geeft je een enorm gevoel van voldoening dat je de top bereikt hebt." Lid worden van de Nederlandse Bergsportvereniging in Den Haag is een voorwaarde om deel te ne men aan een bergklimtocht. Het lidmaatschap bedraagt voor het hoofd van het gezin - een A-lid - 55,- per jaar. De gezinsleden be talen beduidend minder. Voor dit lidmaatschap krijgt men 8 maal per jaar het tijdschrift: De Berg- vriend, waarin interessante verha len over bergbeklimmers, bespre king van materialen en belangrij ke tops voor de bergbeklimmer staan. Ook ontvangt men dan au tomatisch de Cursusgids van zo merkampen, huttentochten en andere activiteiten. Bovendien kan men voor slechts 35,- per jaar een verzekering af sluiten die ook het risico van de wintersport dekt, een zgn. 'all-in' prijs. Mensen die meerdere malen per jaar naar de wintersport gaan kunnen op deze wijze een goed kope verzekering afsluiten. Wie belangstelling heeft om deze zo mer een gedeelte van z'n vakantie klimmend door te brengen kan schrijven naar de ned. Bergsport vereniging, Van Aerssenstraat 178, 2582 JT DEN HAAG. (P.S. Vorig jaar waren er diverse deelnemers uit de regio in de groep van V.d. Velde; uit Wad- dinxveen bijvoorbeeld....) Reinder en Rina v.d. Velde, sinds oktober 1985 Zevenhuizenaren en woonachtig in een voormalige molen aan het Zuideinde, waarvan het interieur op schilderachtige wijze verbouwd is, zouden uren kunnen ver tellen over hetgeen hen dagelijks, in hun vrije tijd, maar ook in de vakanties bezighoudt. "Interessante mensen die je misschien in de rubriek 'komenden' kunt vermelden" tipte ons buurvrouw Nel Schotte Voor deze suggestie zijn we haar bijzonder dankbaar, want wat ons in een betrekkelijk kort tijdsbestek, al vragende ter ore kwam, zou meerde re pagina's van de Dorpskrant kunnen vullen.... Schaatstrainer. Zij: als maatschappelijk werkster werkzaam bij het Sociaal pedago gisch centrum in Gouda, dat ge specialiseerd is in maatschappe lijk werk voor geestelijk gehandi capten en vrijwilligster bij de Klup hoeve, waarbij ze ook een be stuursfunctie heeft. Samen: Fervente bergbeklim mers, aangesloten bij de Neder landse Bergsportvereniging in Den Haag. Een sport die zij tijdens de zomervakantie in de Alpen be oefenen. Reinder is bovendien cursusleider, ofwel instructeur. Leidt cursussen in bergbeklim men.... EEN WENS VERVULD! Bij een kennismaking voor de krant mag je vragen stellen als: hoe kwamen jullie in Zevenhui zen terecht? Hoe wisten jullie dat deze oude molen te koop was? Waar komen jullie vandaan? enz. enz Reinder: "We hebben een tijdlang in Gouda gewoond, maar wilden liever in een dorp wonen. Beiden komen we uit het oosten van het land; Rina uit Arnhem en ik uit Rheden. Omdat ik altijd in een dorp gewoond heb, wilde ik dat nu ook weer. Rina ook. We fiets ten samen in de weekeinden nog al eens door Zevenhuizen, had den aan de Rottekade een zeil boot gestald, schaatsten op de Rotte en kwamen met heel wat mensen aan de praat. We vonden en vinden de Zevenhuizenaren aardige mensen. Bovendien ligt het dorp gunstig t.o.v. Gouda, Den Haag en Delft. Toen we echt bewust met makelaar Perdijk op zoek gingen naar een woning en we er al enkele bekeken hadden, merkte hij, langs z'n neus weg, op dat hij de volgende dag een mo len in de verkoop zou krijgen. Di rect ging ook het bord Te Koop in de tuin van de molen. Wij vroegen optie en een weekeinde om te be slissen. Op maandagmorgen was de koop definitief. Vanaf toen, april 1985, tot heden zijn we steeds aan het verbouwen en klus sen geweest in onze schaarse vrije tijd." V.d. Velde vertelt dat hij in z'n vrije tijd, twee avonden per week de schaatstraining van D.K.IJV uit Delft verzorgt en op zondagmor gen op de kunstijsbaan in Den Haag en als coach bij de wedstrij den op de Uithof in Den haag aanwezig is. Hoewel ook zijn vrouw een schaatsliefhebber is, is ze niet zover gegaan als haar man om na het volgen van cursussen trainer te worden. Reinder, die sinds 1963 schaatst, heeft zelfs nog onder Reinier Paping op de ijsbaan in Deventer getraind en in 1985 deelgenomen aan de Elfste dentocht. Bergsportinstructeur Schaatsen, in de winter. Zomers conditietraining, fietsen, maar ook bergen beklimmen. Ooit kwa men zij beiden op het idee om een cursus bergbeklimmen te volgen, omdat ze op vakantie wandelend en klimmen door de bergen bij gletsjerspleten aankwamen, waar ze, zonder ervaring, niet overheen durfden. Zo'n 12 jaar geleden be haalden ze het diploma dat door het ministerie van WVC uitgereikt wordt. De theorielessen in Neder land en de praktijk in de Alpen en de Ardennen. Reinder ging zelfs nog verder en volgde een oplei ding als bergsportinstructeur. Zijn kennis draagt hij nu elke zomer gedurende een aantal dagen over op andere adspirant bergbeklim mers. Dat zijn o.a. ouders met kinderen, maar ook jongeren en ouderen, die een voorbereidende training in Nederland kregen, kennismakingsdagen, waar ze ver nemen welke kleding ze moeten dragen, welk schoeisel, helmen, borstgordels, stijgijzers: kortom, hun uitrusting. Is de bergsport een gevaarlij ke sport? vragen we, ons herin nerend hoe we tijdens de vakan tie in de Ardeche mannen achter alkaar aan een touw tegen een steile rotswand zagen klimmen... "Wat is gevaarlijk?" vraagt V.d. Velde. "Als je hier een weg over steekt zonder uit te kijken kun je ook onder een auto komen. Zo is dat ook met bergbeklimmen. Je moet goed luisteren naar de in structies en je eraan houden. Verder ben je met een touw aan elkaar verbonden, wat ook een zekere mate van veiligheid geeft. Wie bergen wil beklimmen moet over een goede conditie beschik ken. Mensen met hoogtevrees overwinnen hun angsten, omdat het klimmen heel langzaam gaat. In een uur klim je maar 400 me ter. In een stoeltjesligt ga je in een mum van tijd omhoog zodat je het verschil in hoogte niet kunt ver werken. Wij doen er 2Vi uur over om 1000 meter hoogteverschil te overwinnen." Is het constant klimmen? "Aan het begin neem je ook wat vlakkere stukken, een eenvoudi ge top en soms wat plateaus met grote losse rotsblokken, waarvan- af je van de ene naar de andere Misschien is Reinder v.d. Velde al naar Australië als dit artikel in de Dorpskrant verschijnt....Waarom hij daar is (of naartoe gaat), het doel er van en wat de aanleiding ertoe is geweest omschrijven we in dit artikel over het Wie weieens de reklamespot van een bekend biermerk ziet, weet dat het bij vakmanschap-meesterschap hoort door het afgebeelde beroep dat een bepaalde manier van 'creatieve vormgeving' is. Aan hele deskundige schoenmakers of anderen in handvaardige beroepen, zoals kleermaker, instrumentmaker, loodgieter, modelmaker, werd vroeger door een gilde een titel verleend, nl. die van gezel of 'meester'. Echt voluit geschreven. Gildes zijn er niet meer, omdat ze als opleiding financieel niet meer konden bestaan. Ze zijn opgegaan in de Vereniging ter Veredeling van het Ambacht. V.V.A. Reinder v.d. Velde van het Zuid einde in Zevenhuizen heeft een meestertitel, nl. in modelmaken. Een opleiding hiervoor volgde hij via het P.B.N.A. In totaal duurde zijn opleiding van gezel tot mees termodelmaker vijf jaar, waarna hij in een examencommissie be landde en een jaar daarna in de internationale jury van de jaarlijk se wereld-beroepenwedstrijden, in 1977 in Utrecht (Later in tal van andere landen in de wereld: Japan, Korea, Amerika), waaraan toen nog door 17 landen landen - thans meer - deelgenomen werd. Deze wedstrijdmanifestatie, ter veredeling van het ambacht heeft ten doel een soort uitstraling te geven naar de jeugd, opdat er niet alleen goede vakmensen aan de top komen, maar ook aan de basis Internationaal wordt er een ver gelijking gemaakt hoe het niveau van de verschillende beroepsop leidingen is. Jaren geleden is er een soort beroepenomschrijving uitgekomen. Aan de hand daar van worden nu tijdens deze wed strijden die in februari in Sydney, Australië, gehouden worden, ver gelijkingen gemaakt. De interna tionale jury bestaat uit vakmen sen. Er zijn uiteraard diverse be roepen, van uurwerkmaker, da meskapper tot schoenmaker. Elk heeft een eigen jury. Die van mo delmaker heeft vijf juryleden. V.d. Velde is één van die vijf. Het aan tal deelnemende modelmakers bedraagt 11. Van de zeven keer dat hij jurylid geweest is, mocht zijn ontwerp vijf maal model staan als onderwerp dat uitgevoerd moest worden. "Je moet zelf een opdracht voor modelmaken ont werpen. Wie van de vijf juryleden het origineelste ontwerp heeft mag dat als 'model' stellen voor het modelmaken. Die ontwerpen liggen op werktuigbouwkundig niveau, zoals een klephuis, een cilinderkop enz. De reis- en verblijfkosten van de Nederlandse deelnemers en jury leden worden bekostigd door de overheid. In totaal gaan er 19 Ne derlanders deelnemen in diverse beroepen. Het is de 29e keer dat deze wedstrijden plaatsvinden. Dat Australië dit jaar als wedstrijd- land gekozen is, vindt z'n oorzaak in het 200-jarig bestaan, de zgn. 'bay centennial'. "Dat de Nederlandse overheid de noodzaak ervan inziet om jonge ren op de ambachtelijke beroe pen te wijzen blijkt wel uit het re- klamespotje "Kies voor Ieren tijdens het werk." Er zijn veel jeugdigen die veel te lang door studeren; niet gewezen worden op studie tijdens werken, via het leerlingstelsel. Het is prima te doen, tijdens je studie praktisch geschoold te worden in je latere beroep. (V.d. Velde kan erover meepraten Volgde in de avonduren na de op leiding modelmaken de H.T.S. werktuigbouw). Na het volbrengen van je voortge zette studie, b.v. L.B.O. of MAVO kun je direct werkend een be roepsopleiding volgen. In feite was Spanje het eerste land dat de belangrijkheid van een internatio nale beroepenwedstrijd onder o- gen zag. Dit land was er de baker mat van. In de loop van de tijd na men steeds meer landen deel. In feite is het een testen van je be roepsopleiding. Wil je internatio naal als land deelnemen, moet je beroepsopleiding goed zijn. Om deel te nemen worden eerst regio nale wedstrijden gehouden. Daar na vindt er een landelijke selectie plaats van de diverse categorieën. De winnaar van elke categorie, of ambacht, wordt uitgezonden. Dit jaar gaan er 19 'beroepen' deel nemen" aldus V.d. Velde. MODELMAKEN Wie niet weet wat modelmaken is moet denken aan een beeldhou wer die eerst een model boet seert van klei. In de industrie is dit vormmateriaa! zand waarin na het verwijderen van het model het vloeibare metaal gegoten wordt. Dan vormt het omhulsel van zand de gietvorm. In de metaal sector noemt men zoiets de vorm. In de (beton)bouw de mal. "Het is voor namelijk een mannenberoep, waarvoor je een werktuigbouw kundige belangstelling moet heb ben. en een goed voorstellings vermogen. Je geeft staal dat 1600 graden heet is en gietbaar, vorm door het in de vorm te gieten en af te laten koelen. De opleiding hier voor wordt gegeven door de stich ting opleiding metaal, de SOM. Tegenwoordig wordt er veel ge- autometiseerd. Toch is er veel vraag naar het vakmanschap van de modelmaker. V.d. Velde houdt er zich in zijn beroep ook mee be zig, maar dan meer op weten schappelijk niveau: de werking van metalen. Op aanvraag via en onder auspiciën van het ministe rie van Onderwijs, geeft hij aan vierde klassen V.W.O. voorlich ting over de studierichting aan de TU te Delft, met een kleine groep studenten; ca. 65 nieuwe aanmel dingen per jaar. Naar hun kennis is in het bedrijfsleven grote vraag." aanbiedingen geldig van 3 t/m 6 februari a.s.

Dorpskrant | 1988 | | pagina 6