li Vrijwilligersniet te betalen Als je hobby je lief is (daarbij het goede doel in zicht hebben) Stankbestrij ding zuivering Bleiswijk r Een gesprek met de hulpkoster, de stovenmaker-timmerman', een man die (bijna) alles maken kanDe 67-jarige FRANK PAUL Regelmatig staan er berichtjes in het kerkblad 'Ontmoeting in Kerkklan- ken' met als opschrift "Van de stovenmaker". En dan volgt een bedrag dat de opbrengst is van de verkoop van stoven, bijzettafeltjes, kapstokje's, lessenaartjes enz. Die opbrengt, vaak rond de duizend gulden, komt ten goede aan het restauratie-fonds van de Hervormde kerk en is bedoeld om de schuld van de restaurant te delgen. De stovenmaker vermeldt nooit zijn naam. Toch weet iedereen die het berichtje lees...(de 27ste af rekening is net geschied)...leest, wie de stovenmaker is, want menigeen heeft een stoof, door hem vakkundig met de hand gemaakt, in huis. Er zijn moeders die hun getrouwde kinderen een stoof cadeau doen. Andersom gebeurt dat ook. De stoven die Frank Paul maakt, hebben een bijzonder kenmerk. In plaats van de traditionele ronde gaten (waardoor de warme lucht van de gloeiende kooltjes in de test - vroeger in gebruik - omhoog komt) maakt hij vier hartjes, met in het midden een rondje. Hij is daar eenmaal mee begonnen en kan nu niet meer terug, omdat iedereen hartjes wenst. Verder hebben zijn bloementafeltjes ook gretig aftrek, terwijl de nieuwe rage, de lessenaartjes met een opengeslagen Bijbel waar echt een gekopieerde pagina te lezen valt van een bijbelgedeelte, of zo men verkiest een Psalm of een lied...De kaars erachter werpt er zijn schijnsel op....Verder maakte hij in de loop der jaren veel letterbakken, kinderkapstokken, andere tafeltjes en bewerkte hij planken waarop hij op verzoek van de opdrachtgever een bepaalde tekst of leus door middel van houtsnijwerk, maakt. Het laatste nieuwe is een kleurig geverfde pa pagaai die, eenmaal in beweging gezet, langdurig heen en weer balan ceert op zijn stokje Hoe hij aan deze manier van huisvlijt gekomen is; waarom hij het doet en wat hij nog meer in z'n mars heeft, is enigszins verwant aan de 'klok horen luiden, maar niet weten waar de klepel hangt'. Dat klokluiden past ook in het ver haal over deze markante man die behulpzaamheid vooral op de kerk toepast en dan met name zijn Hervormde dorpskerk die hem niet alleen als gebouw, maar ook om de Woordverkondiging, na aan het hart ligt. Hij heeft in het geheel van dit organisme zo'n 35 jaar de functie als vrijwilliger van notabel en hulpkoster. Leidt op Koninginnedagen mensen die de kerk bezichtigen rond, speelt graag gastheer maar kan helaas buitenlanders niet te woord staan omdat hij alleen Nederlands spreekt PAUL - de Zevenhuizenaar Tien jaar vanaf zijn geboorte in 1921, woonde hij aan het doodlo pende gedeelte van de Knibbel- weg om later in de woning achter die in welke hij thans samen met zijn vrouw woont, bij de Catges- brug, vele jaren samen met zijn moeder te wonen. Deze voormali ge woning is nu zijn knutselschuur (Overigens Catges betekent kat jes, de Tweemanspolder heette vroeger ook de Catgespolder). Z'n timmer-opleiding kreeg de jonge Frank op de Ambachts school in Gouda. Dagelijks ging hij er op de fiets naar toe. Er was toen nog geen rijksweg met een fietspad ernaast, zodat de dage lijkse trap heel wat kilometertjes om was: hetzij over Moordrecht, of anders over Waddinxveen. 45 Jaar was hij als timmerman in functie. 15 Jaar in Zevenhuizen bij een bedrijf en 30 jaar in Moer- kapelle. In de werkplaats van zijn laatste werkgever mag hij van de machinerieën gebruik maken als hij bepaalde planken gebruiks klaar wil maken...immers de Frank de timmerman is al enige jaren in ruste...Nou ja, het is meer rustend bezig.... "Doe wat je hand vindt om te doen" is zijn devies. Hoe hij be gon met hetgeen hem thans dage lijks en vanaf 1973 in zijn vrije tijd en tijdens vorstverlet bezighield? RESTAURATIE "Je weet dat er tijdens de restau ratie van de Hervormde kerk het één en ander gevonden is (perio de 1969-1971) o.a. vier gebars ten stoven. Aan mij werd ge vraagd die op te knappen. Dat heb ik gedaan en ze werden wel dra verkocht. In die restauratieja ren en erna werden er diverse Ba zars gehouden waarvan de op brengst de kosten van de restau ratie ten goede kwam. Voor de Bazar in 1973, die in de voorma lige christelijke kleuterschool Prin ses Marijke, op de plaats waar de nieuwe drogisterij staat, werd ge houden, maakte ik een model van een stoof waarvoor men zich kon laten inschrijven. Tien werden en toen besteld. Van rolluiken heb ik enkele ovale stoven gemaakt. Ik wist dat er in Zevenhuizen diverse woningen met rolluiken waren, dus maar eens bij V.d. Pol, dokter Ensing en Benning wezen vragen. Overal kwam ik net le laat. Lagen ze op de brandstapel of waren net vernietigd. Jammer, want er zijn mooie stoven van te maken. Kijk maar' Paul tilt een plant op in de woonkamer en toont de stoof. "Van 1973 tot heden....(we reke nen: 15 jaar) heb ik 507 grote sto ven gemaakt, 140 kleine stoofjes, 20 lessenaartjes en verder nog tal van andere houten gebruiksvoor werpen." Een notitiebloc met op de voorzijde de afbeelding van de Hervormde kerk, daterend uit 1971, wordt tevoorschijn gehaald Op vellen die inmiddels losge scheurd zijn, staan keurig de aan tallen en bedragen genoteerd- We rekenen even en tellen duizen den guldens die de restauratie schuld hielpen verminderen... 'Geweldig' is onze conclusie. "Hoor eens, je moet zo denken, als de mensen niets gekocht had den dan had dit ook niet gelopen. En wat denk je wat ik een mede werking heb gehad van mensen uit de gemeente. Dan had die een eiken ledikant, een ander een kast. Eerst moest ik er om bedelen en iedereen aflopen en nu heb ik voorraad voorjaren' lacht de tim merman hobbyist. "Ik heb ook altijd steun van m'n maat gehad. Dat was Piet v.d. Eijk. Als er er gens hout opgehaald moest wor den dan reed hij even met de auto. En m'n vrouw bracht altijd de bestellingen weg." Zo..dat verklaart waarom er vaak onder de afrekeningen in het kerk blad vermeld stond: de stoven maker, z'n maat en z'n vrouw TESTJES "Op een gegeven moment kreeg ik van V.d. Eijk het bericht dat we testjes voor in de stoven konden krijgen voor een luttel bedrag. Dat bedrag moest met vijf gulden ver- hoo d worden en dat was de prijs waarvoor we ze konden verkopen We verkochten er in een mum van tijd 175 en toen was het op. O ja, verder heb ik altijd medewerking gehad van de drogist. Van hem kreeg ik gratis terpetijn en was. Daarmee behandel ik namelijk al de eiken stoven en andere meu beltjes. O ja, nog even over dat hout...Soms vond ik een zak op de stoep met hout, dan een zak met alleen stoelpoten...En was het ei kenhout, nou dan kon ik het ge bruiken, maar nu heb ik voor jaren genoeg. Kom maar eens mee." DE WERKPLAATS Het is een hele overgang van de kraakheldere schone woning, naar de timmermanswerkplaats achter het huis. Een lekkere rom mel waar menige timmerende hobbyist iets van z'n gading kan vinden. Een allesbrander, ge stookt met houtrestanten, ver warmt de werkplaats. Niet dat Paul daar elke dag is, of hele da gen lang, neen, alleen als hij er zin in heeft...doende te doen wat zijn hand vindt om te doen. VRIJWILLIGERS PAUL - de Hulpkoster Boven het geluid van gillende keu kenmeiden, fluitend en knallend vuurwerk, klinkt in de Nieuwjaars nacht 5 minuten het geluid van de 2 kerkklokken van de dorpskerk. Nadat de laatste slag van twaalf geklonken heeft is een minuut of tien alleen vuurwerkgeknal te ho ren, waarna de kerkklok weer z'n gebeier hervat. Hulpkoster Paul heeft dan de vrienden en familie met wie hij gezamenlijk de drem pel van het nieuwe jaar over schreed, 'veel heil en zegen' toe gewenst en is rustig naar de kerk gelopen, om onder de toren het electrische klokgelui in werking te stellen. Dit luiden van de beide klokken: de zware en de lichte, is een gevolg van iets dat een aantal jaren geleden gebeurde. Voor heen was dit namelijk niet de ge woonte. DEUR INGETRAPT Enkele overmoedige jongeren vonden het maar niks dat de klok in de Nieuwjaarsnacht niet luid de, dus togen ze naar de Her vormde kerk, probeerde-.de deur open te krijgen, en toen dat niet lukte werd de deur ingeramd. Ge lukkig waren omwonenden hier van getuige, zodat de jongelui op heterdaad betrapt, hardhandig in de kraag gegrepen werden en la ter de schade, die aanzienlijk was, moesten vergoeden. Om herha ling te voorkomen wordt nu door hetzij kosteres mevrouw Boevé het mechanisme in werking ge steld of door hulpkoster Paul. De ze is alleen dan in functie als de kosteres verhinderd is. Zo ook met trouwdiensten. Omdat Paul als notabel ook wel eens dienst heeft als collectant tijdens een inzegeningsdienst van een huwe lijk moet hij, als mevrouw Boevé ziek is of op vakantie, invallen als hulpkoster. Nog even terug naar het kloklui den. Dat gebeurt op de zondag morgen een half uur voor de dienst begint. Ook 's avonds her haalt dit zich. Daarna luiden de klokken om vijf minuten voordat de dienst begint weer vier minu ten. Men hoort dan zowel de zwa re als de lichte klok. Ten tijde van Napoleon was de toren uitkijk post en vanaf die tijd gemeente eigendom. De kerk heeft het recht ze te gebruiken voor trouwdien sten en ere-diensten; de gemeen te verwacht dat de koster of de hulpkoster de zware klok, die van de rouw, een kwartier voor een begrafenis laat luiden. De lichte klok wordt alleen bij trouw geluid en de zwaardere bij rouw. Vroe ger luidde de klok bij een begra fenis ca. een uur. Doordat er eens iemand erg ziek was en het klok gelui hem vreselijk hinderde, is om verkorting van dit klokluiden gevraagd. De familie Paul bewaart veel! Toen we op de redactie plannen kregen om een aantal jaargangen van de Dorpskrant in te binden, maar er diverse bleken te ontbre ken, plaatsten we een oproep hier voor in de Dorpskrant. Frank Paul reageerde: vanaf de eerste, experi mentele, had hij ze bewaard. 'Nu bewaren we ze niet meer hoor' lacht mevrouw Paul. 'Wel hebben we alle Kerkklanken vanaf 1945 hewaard.' Zo is er van het Her vormd kerkelijk erf een schat aan informatie over vele jaren te ach terhalen. Het eerste kerkblad kwam uit ten tijde van dominee Ter Steege. De Oudejaarsavond- dienst werd 's avonds gehouden met een minimum kansellichtjes vanwege de verduisteringsvoor schriften. Dat was in de bange laatste oorlogswinter van 1944. Dit kerkblaadje was nog niet de echte Kerkklanken, die verscheen in januari 1945. HET SCHILDERIJ Onlangs maakten we melding van een schilderij van wijlen Van Zuy- len sr., dat het echtpaar Paul ge- schonken heeft aan de gemeente. In dat artikel is gesteld dat me vrouw Paul het niet meer mooi vond en dat het daardoor op zolder belandde...Maar de ge schiedenis is een beetje anders... Paul: "vroeger was ik een enthou siast BB-er. Zo hadden we in de loop der jaren voor instructiebij eenkomsten onderdak in verschil lende gebouwen. Toen de ge meente de oude pastorie, op de plaats waar nu de Burg. Boer- straat is doorgebroken, aan kocht, hadden wij daar op zolder een goed onderkomen. Leen van Zuylen, de broer van Joop en zoon van de bekende schilder, knapte het op en maakte het ge zellig en hing er o.a. een schilde-rij van z'n vader op. Toen ik dat ont dekte was ik gretig om dat te hebben.Dat mocht in ruil voor een andere wandversiering. En zo kwam het schilderij bij ons in de kamer te hangen. Later verhuisde het naar de gang, omdat m'n vrouw mooie borduurwerken maakte die ingelijst moesten wor den opgehangen. En tenslotte kwam het bij ons in de 'oude hoek' boven, met allerlei oude voorwer pen en meubilair te hangen. We hebben het zeker zo'n 17 jaar in huis gehad. Op de schilderijen tentoonstelling van de collectie van Van Zuylen hing het ter be zichtiging in het dorpshuis. Zorg vuldig in een deken verpakt werd het door de heer Van Woerden erheen getransporteerd. Dat het waardevol was begreep ik uit de verzekerde som: duizend gulden. Toen raadslid Zwerus een keer bij ons kwam vroeg ik hem of de ge meente soms belangstelling in het schilderij had. Later, toen ik er niets meer van verman, stelde ik die vraag ook aan wethouder Dorrestijn. Leuk voor het nieuwe gemeentehuis...dacht ik zo. En toen hoorde ik er niets meer van, tot op een dag burgemeester Van Gent en wethouder Dorrestijn hier bij ons thuis het schilderij kwamen bekijken. En zo is het ge komen dat dit schilderij nu in de historische hoek van het nieuwe gemeentehuis hangt. Het gemeen tebestuur heeft nog een bedank brief voor de schenking ge stuurd. Zo heeft nu de hele ge meenschap er iets aan...veel meer dan wij het houden Frank Paul kan veel meer dan stoven maken. De 'liedborden' in de Hervormde kerk, alsme de kniellbank en collectezak- ken-standaard vervaardigde hij eveneens. Het houtsnij werk van deze fraaie ornamen ten komt overeen met dat van de antieke preekstoel. Paul wist dit vakkundig na te maken zodat er één geheel ontstond Rotterdam: De vereninde verga dering van het hoogheemraad schap van Schieland heeft een krediet beschikbaar gesteld van 560.000,— ten behoeve van stankbestrijdende maatregelen bij de afvalwaterzuiveringsinstal latie (awzi) Bleiswijk aan de Me- renweg in Bleiswijk. Geurenonderzoek De uitkomst van het geuron derzoek heeft aangetoond, dat als hoofdbronnen van de stankhin- der het ontvangwerk (aanvoervij- zels) en de zandvanggoten zijn aan te merken. Moerkapelle De awzi Bleiswijk zuivert het af valwater afkomstig van de ge meenten Bleiswijk en Moerkapel le. De afstand tussen de awzi en de gemeente Moerkapelle is groot. De hiervoor benodigde lan ge persleiding transporteert het afvalwater naar de zuiveringsin stallatie. De duur van het tran sport is er de oorzaak van dat het afvalwater stankhinder veroor zaakt. Maatregelen De maatregelen die worden ge troffen betreffen het afdekken van het ontvangwerk en de zand vanggoten. Het ligt in de bedoeling de stank- bestrijdende maatregelen nog voor de zomermaanden uit te voeren.

Dorpskrant | 1988 | | pagina 6