"BLOEMENLUST WAT TE DOEN MET DE TUIM? KRUIDENTUIN olkstuinvereniging DE BOERDERIJ Perkplanten 'OFLOOK en BIESLOOK et is weer de hoogste tijd rode bloemetjes buiten te zetten! TUINCENTRUM - HOVENIERSBEDRIJF Grote sortering heesters, struiken, bomen, vaste- en perkplanten. Grote keus siertegels en sierbestrating. HILLHOUT-DEALERÜ! U kwaliteit hout met 10 jaar garantie!! Pelzen (2.60 m.) 37,50. Gereedschappen tegen de laagste prijzen ^inaanleg en -onderhoud. aa9 vrijblijvend prijsopgaaf. Vn Vv Brill handmaaiers vanaf/* 119,- Brill gazonmaaiers Roto Prinz van 1282,00 voor f 840,00 Brilll gazonmaaier met elektrische starter Roto King van 2090,00 voor f 1350,00 Brill heggescharen vanaff 245,00 Elektromaaiers vana f340,00 Verder nog keus uit tientallen andere machines voor tuin en park EIGEN REPARATIE-DIENST! GARAGE C. VAN DER KNIJFF v allerlei tips en veel informati over tuinieren en tuinaanleg in deze DQRPSKRANT! look kent bijna iedereen. De sprietjes kunnen afge- worden en in soepen en sauzen verwerkt. Ook Utk als decoratie fijn gesnipperd...is net wat minder (jjn uit of prei en afgeknipt loopt het zo weer uit! jendien vorstbestendig..En heb je het een poosje niet 'ie dan krijg je prachtige paarse bolletjesbloemen.... krote madeliefjes een schattig boeketje voor een klein OFLOOK heeft lang niet iedereen in de tuin. We ■en meer in zuidelijke landen. Daar is knoflook een bestanddeel van het dagelijks voedsel. In Nederland iana niet, hoe gezond ook. Velen schrift de nare adem emmer dat er nauwelijk meer ongemalen koffie ge- kt wordt, want even kauwen op een koffieboon en de Otis weg... look bloeit erg mooi, een sieraad voor de tuin... eten de bollen met 'teentjes1 tegelijk, anders wordt voedsel te sterk van smaak. De hoogte van de plan- varieert van 40 tot 100 cm. De bloemen zijn vuilwit, lijken uienbollen. Leuk om in een boeket te verwer- Men gebruikt knoflook als voorbehoedmiddel tegen iverkalking en het regelen van de stofwisseling...erg ond! ie volksgeneeskunst wordt er een desinfecterende en ibiotische werking toegekend. PERMUNT ...(blaadjes ervan kauwen na de knof- ...vieze smaak weg). De pepermunt bloeit van juli tot tember en wordt ca. 50 tot 80 cm. hoog. Men gebruikt kruid als reuk en smaakverbeteraar (kauwgum peper- nt enz.) en gebruikt het om de maag te prikkelen. 1RJ0LEIN - Deze bloeit van juli tot augustus, wordt !ot40cm. hoog en als geneeskruid gebruikt men het in iloeitijd geoogste kruid. Marjolein wordt toegepast als ieesmiddel: bevordering spijsvertering en is urine- afdrijvend. In de keuken gebruikt men het om vleesge rechten te kruiden. Behoort bij de worstfabricage. CITROENMELISSE: eenmaal gezaaid, altijd terug, net als bieslook, maggiplant en andere. De bloei is in juli t/m augustus. De bloemen worden 30 tot 100 cm. hoog. Ze zijn wit, en leuk combineerbaar in een veldboeket uit eigen tuin. Van de bladeren kan men thee trekken en is een probaat middel tegen darmkram pen en slapeloosheid, gecombineerd met lavendel en mei doorn. Verder als kruid te gebruiken in diverse gerechten. MAGGIPLANT - Wie zaad heeft van de bloeischermen van de maggiplant en dat zaait, mag zich het volgende jaar op een boom van een plant verheugen. Deze kan tel kens worden afgeknipt. De bladeren kunnen meegetrok ken worden in de bouillon en geven een heerlijk aroma tische smaak, vooral door tomatensoep...Verse tomaten met maggi uit eigen tuin.... HET DROGEN VAN KRUIDEN De bladeren kunnen, evenals van zoveel kruiden kan, gedroogd worden. Dat vergt wel de nodige ervaring. Er zijn tegenwoordig handige kruidendroogapparaatjes te koop, maar soms lukt het ook in de oven of gewoon in de zon...let erop telkens keren! Verder zijn PETERSELIE en SELDERIE twee kruiden die in geen enkele tuin mogen ontbreken. Na de eerste vorst nergens meer in de tuin te bekennen, maar toch door de wind gezaaid komt het her en der op in de tuin. Vooral selderie...Dit is vochtafdrijvend en heel erg gezond...een goede smaakmaker van groentesoep. Fijnge knipt, of als bosje meegetrokken met het soepvlees en later eruit gehaald. PETERSELIE heeft voornamelijk een decoratieve functie, maar is ook fijngeknipt te ver werken in bepaalde spijzen.. Handig is een KRUIDENWIJZER in de keuken....! erin Zevenhuizen een volkstuincomplex ligt waarop zomerhuisjes taan, is echt niet zo bekend. Eén en ander als gevolg van de ligging: aan de rand van wiiuizen aan de Wollefoppenweg. Al weten Zevenhuizenaren weinig of niets van bestaan van dit fraai aangelegd complex, de 'tuinders' van de volkstuinvereni- De Boerderij, kennen Zevenhuizen wel. Weten de weg te vinden naar de -koopwinkel in de Dorpsstraat, en andere winkels waar ze tuinattributen fopenJe grote sortering perkplanten en groente-plantjes van kwekerij ïgenzon(van Oosten) is de volkstuinders allang opgevallen: ze zijn vaste klant... ■tanen ze de weg naar het tuincentrum van Jan vd Dussen, aan de Albert van't «5. Ook Sol en De Zilverberk weten ze te vinden, ere tuincentra kennen ze niet zo, maar wie weet komt daar verandering in door jdelvan deze TUINSPECIAL van de Dorpskrant \\\v Hoefweg 201a - Bleiswijk Tel. 01892-12367, b.g.g. 's avonds 18016 )JIr' 9erust eens een kijkje nemen in onze gezellige bloemen- 1 Plantenkas, waar persoonlijke bediening, vakkundigheid 61 service nog heel gewoon is TOT ZIENS! Rien en Brigitte Uittenbroelc o.a. Alysum, wit, paars, rose voor 1.75 Geraniums (vanaf 8 voor 10,-) Fuchsia's (4 voor 10,-) Alles voor de groentetuin o.a.: sap-, vlees- en kerstomaten, witvrije geënte komkommer-, meloenen-, peper-, en paprikaplanten Bonestokken, meststoffen, zaden, chrysantenstekken, graszoden enz. Kamerplanten - snijbloemen - bloembakken en haken 20 soorten tuinkruiden. "KWEKERIJ VRIJDAG KOOPAVOND VAN OOSTEN NIEUWERKERK A/D IJSSEl Eerste Tochtweg/hoek Zuidelijke Dwarsweg, Tel. 018Q2-2430 INRUILAKTIE: uw oude bosmaaier is altijd f 330,00 waard! Bredeweg 31 - Moerkapelle - TEL. 01793-1728 Overigens wordt de Dorpskrant, die in de kantine ligt, gretig gelezen... we be loven er voortaan een stapel neer te leggen, opdat iedereen nota neemt van hetgeen zich in Zevenhuizen, Moer kapelle en een gedeelte van Waddinx- veen afspeelt... VAKANTIE IN ZEVENHUIZEN Immers de volkstuinders zijn zo'n bee tje vakantiegangers in Zevenhuizen. Logeren in ieder geval buiten de zomer vakantie, vrijwel elk weekeinde op hun volkstuin die inmiddels in de loop van vijf jaar een eldorado geworden is... Sommigen hebben de caravan verkocht omdat ze deze manier van vakantie houden veel aangenamer vinden dan het passieve 'voor je caravan zitten'.... Menigeen heeft voor dit stekkie ëen financieel offer gebracht. Niet alleen is er de jaarlijks terugkerende huurprijs van f 1,24 per m2 per jaar, daarnaast betalen de huurders nog eens f 291,- aan contributie per jaar. Wie nieuw komt betaalt ook nog f 250,- inschrijf geld. In de contributie-prijs is het no dige begrepen, zoals de huur van de vuilcontainer en de investering die men als vereniging moet doen om kapitaal objecten gerealiseerd te krijgen. Men heeft b.v. zelf een waterleiding en aansluiting op de riolering gemaakt (f 1 10.000,- in zelfwerkzaamheid ver- richt)...Dankbaar laat het bestuur zich uit over de medewerking hierin van de gemeente Zevenhuizen die ervoor zorg de dat de persleiding tot op het terrein gelegd werd...Het volkstuincomplex ligt niet op eigen grond. Eigenaar hier van is de familie Struckman. De vierkante meter huurprijs wordt af gedragen aan deze eigenaar. Bij de start moest de vereniging ook nog een grote schuur kopen die aanvankelijk als kantine, winkel en kantoor dienst deed. Nu heeft het bestuur hier elke za terdagmorgen zitting.Js het hier een komen en gaan van tuinders, die zake lijke mededelingend oen, af komen reke nen, maar die hier ook even voor een babbeltje terecht kunnen. Naast het kantoor ligt de winkel waar tuinaarde en eerste tuinbenodigdheden gekocht kunnen worden. Noemden we straks al de kosten van huur en contributie, die volkstuinder die vijf jaar geleden hier op deze grond begon, realiseerde zich niet hoe de kwaliteit ervan was...Na vijf jaar bemesten en op de juist wijze be handelen is deze nu dermate goed van kwaliteit, dat alles er inderdaad ook op r t M H n 1 F groeien wil. COMPOST De gedachten van de tuinders dat alle tuinafval in de container moet, zijn in middels ook al veranderd...waar afgaat en niet bijkomt: dat wordt minder. En telkens tuinaarde erop waarvan de oor sprong wat onduidelijk is, kan weieens storend zijn voor de zuiverheid voor de grond...Nu weet men wat men heeft en tuinafval is goed tot compost te ver werken, d.m.v. een composthoop. Hier omtrent worden de tuinders voorgelicht in een brochure die het bestuur onlangs uitgaf-Dat bestuur is buitengewoon actief.Js nu plannen aan het maken voor het aanbrengen van verhardingen in de paden....denkt aan een beschoei ing van het totale complex, maar dit zijn gigantische kapitaalsinvesterin gen...Daar wit men 'rustig aan' mee doen, temeer daar de tuinders al zulke investeringen moesten doen: naast de huur en contributie ook nog eens een huisje lieten bouwen met toestemming van de gemeente Zevenhuizen. Die huisjes zijn soms net luxe houten vakantiebungalows, alleen electriciteit ontbreekt. Men doet het met butaan- gas...Een dergelijke leiding aanleggen zou weer een grote investering bete kenen en men is al zo geschrokken van de kosten die nog steeds jongen.... TELEFOONBOX Lovend laat het bestuur zich uit over de medewerking van de gemeente Zeven huizen, men name de Dienst Gemeen tewerken, waarmee men het meest contact heeft.,.. Toen de persluchtinstallatie van de rio lering uitviel zij a la minuut ter plaatse waren en waar ze zelf niet konden hel pen voor anderen zorgden.Jammer vindt het bestuur het feit dat er, on danks veel moeite en aandringen hun nerzijds, geen mogelijkheid bestaat tot het plaatsen van een telefooncel buiten het terrein. Deze ou dan tegelijkertijd dienst kunnen doen voor de vele recre- anten...Eerste hulp is wel in de buurt: aanwezig op het volkstuincomplex, en diverse malen nodig geweest bij ver keersongevallen op de Wollefoppen weg, maar er zouden ook op de Zeven- huizerplas weieens calamiteiten kun nen gebeuren en dan is een telefoon onontbeerlijk.... Omdat er nog vele honderden wachten den voor hen waren voor een telefoon cel besloot het bestuur zelf een box te maken. Deze is nu in aanleg. Alleen voor de eigen leden te gebruiken en af sluitbaar met een speciale toch wel kostbare sleutel die men in de vorm van 'statiegeld' huurt. Wie stopt met tuinie ren krijgt het geld terug van de sleutel- huur. Tja, want valt er nog meer te vertellen over dit complex, waar ze op zaterdag morgen 7 mei ontzettend hard bezig waren...De tuincommissie aan het spit ten, maaien en tegelen...Andere vrijwil ligers in de kantine (een pracht houten gebouw op het terrein) achter de bar stonden, patat verkochten en andere lekkernijen die snel klaar zijn-Waar van de opbrengst ook weer ten goede komt aan de vereniging...die dit hard kan gebruiken, omdat de investeringen in deze aanloopperiode de pan uit rijzen.. De activiteitencommissie die leuke a- vonden organiseert, helpt met bingo feestjes geld in het laatje te brengen. Prijzen worden bij Kors in Zevenhuizen gekocht.... Ook op deze zaterdag zijn er die lekker in hun tuintje wroeten, sommigen ne men languit een zonnebad en de stem ming is optimaal. Men kent elkaar van lieverlede...maar neemt toch afstand- ieder z'n privacy. Leent grote hulpmate rialen van de vereniging, kijkt bij el kaar hoe de één het doen of de ander... Rijdt met elkaar mee even naar Zeven- huizen..."En als je rustig zit dan vliegt er ineens een fazanthaan om je oren, of rent er een haas door je tuin" lacht mevrouw Gerritsen, de secretaris van het bestuur. Zij heeft haar caravan weg gedaan en hier de rust gevonden. Nou ja, rusL.ze is zeer actief in het bestuur en besteedt evenals de anderen veel tijd aan haar functie...Zij woont vlakbij in de Alexanderpolder. Penningmees ter A. van Haren komt uit Krimpen a.d. IJssel. Hij vertelt dat de tuinders uit alle delen van Hollands hart komen, tot zelfs uit Hellevoetsluis...Uit de rand stad vertoeven er velen hier die in een flat wonen....Het is hier heerlijk...met de plas vlakbij...de weilanden rondom ent och de voorzieningen van de grote stad en het dorp Zevenhuizen, onder bereik.. WETENSWAARDIGHEDEN Er liggen ca. 122 tuinen met een huisje; 20 tuinen zijn zgn. 'nutstuinen'. De volkstuinvereniging is aangesloten bij de Rotterdamse Bond van Volkstuin verenigingen. Het complex is 48 ha. groot: tuinen worden door het bestuur uitgegeven. Dit bestuur wordt terzijde gestaan door diverse commissies en vrijwilligers die er niet voor schromen veel vrije tijd op te offeren voor het wel .van de vereniging. v

Dorpskrant | 1988 | | pagina 13