si DONDERDAG 2 JUNI 8.30 UUR. HEROPENING DICK PAK volume markt PAK MOERKAPELLE 40 JAAR! DE GROTE GRATIS WINKELEN-AKTIE! s .Als hoogtepunt van dit feest is er een op ZATERDAG 4 JUNI r Nu en? ftSM Van transportfiets tot computer gestuurde bevoorrading en van kruidenierswinkel van 4x4 meter sinds enige jaren een all round supermarkt van 400 m2 De transportfiets was voor kruideniers in de na-oorlogse jaren zo'n beetje het enige vervoermiddel dat ze zich konden permiteren. Het was geen beste tijd, vrijwel alle levensmiddelen waren op de bon. Toch had de Kamerikse Jan Pak de euvele moed om in Moerkapelle met een kruide nierswinkel te beginnen. Nou ja, beginnen, hij nam er één over. En dan te bedenken dat er in die jaren al zo'n zeven andere kruidenierswinkels in Moerkapelle waren Als 23-jarige wilde hij wel in het huwelijksbootje stappen. De voor uitzichten in Kamerik waren niet zo goed, omdat de werkzaamhe den op het distributiekantoor in Kamerik geen kwestie van jaren meer zouden zijn. Een zus van zijn verloofde meldde: "Er staat in Moerkapelle een winkel te koop." waar schoonvader direct op af stevende...De koop was snel ge sloten, doch om het vak te leren moest de jonge Jan eerst een poos in de leer bij mevrouw Kalk man. "Ik weet nog goed dat de eerste klant die ik hielp Nel Klos was. Mevrouw Kalkman was ziek en zodoende werd ik voor de leeuwen gegooid. Een zakje dicht doen, was meer frommelen." In 1947 behaalde Jan Pak z'n diploma's en al spoedig daarna kon hij de zaak op zijn naam laten schrijven. Zijn jonge bruid ging de klanten bedienen in de winkel en hij trok er op uit langs de klanten, die her en der verspreid woon den. Van over het spoor aan de Bredeweg tot in Zevenhuizen, ja zelfs in Waddinxveen. Wist hij dat er nieuwe mensen in Moerkapelle kwamen wonen dan zocht hij ze voor de verhuizing op. Zag er niet tegenop om een ritje naar Rotter dam of zo te maken, net waar de mensen vandaan kwamen. Ditsor teerde effect, want heden ten da ge komen zij nog naar de winkel., immers het klanten bedienen thuis...boodschappen opnemen en in het boekje schrijven bestaat niet meer...Wel het thuisbezorgen van de boodschappen die in de winkel gedaan zijn. Een gratis ser vice van zoon Dick, die met zijn vrouw Cocky in 1972 de winkel overnam. OP DE FIETS Maar...zover zijn we nog niet...We nemen even Jan Pak in gedach ten die zeult met transportfiets, die hoogopgestapeld met bood schappen naar de molens gaat aan de Rottedijk. Telkens twee hekken door moet en haast z'n handen niet vrij kan maken...Door weer en wind langs de huizen trekt, begroet wordt als een teken van leven uit een andere wereld, omdat de meeste mensen haast niet verder komen dan hun eigen erf of dat van hun buurman...eind jaren '40. Mevrouw Pak-Kool: "In die tijd waren alle levensmiddelen nog los: bonen, suiker, thee, kof fie, alles werd los verkocht. Koffie maalden we in de winkel...Tijdens de oliebollentijd was de hele win kel meel, omdat iedereen losse bloem kocht." Zij was een hele steun voor haar man en is dat nog voor hun opvolgers, immers nog vier halve dagen is deze krasse 62-jarige in de winkel te vinden waar ze kordaat meehelpt, hetzij achter de kassa of gewoon met het vullen van de vakken...Hij her innert zich nog eens ammonia af gevuld te hebben voor een klant. Hij moest hier tussendoor even naar buiten om adem te happen. Het was nog extract ook. 1947-1956 Een meisje voor halve dagen was nodig toen er kinderen geboren werden. Na de geboorte van de derde zoon kwam er een winkel meisje...Hoewel klein, was de win kel drukbeklant. "We waren ook erg klein behuisd, hadden verder nauwelijks een stukje erf buiten. Onze baby's zetten we in een doos op het erf van m'n zus die tegenover de winkel aan de Moer dijkstraat/Dorpsstraat, waar nu de slager is, woonde. Later ston den ze aan een touw aan de weg." Haar man valt lachend bij: "net als geiten." Zij: "Maar het kon niet an ders, we hadden geen ruimte. Zelfs de was kon ik nergens dro gen. Die hing ik te drogen op het kerkplein. Na de restauratie mocht dat niet meer...Wat was ik blij met m'n eerste centrifuge." IN 1950 EEN AUTO! Vader Pak was blij met z'n eerste auto. Hoewel de familie niet veel goeds voorspelde van een start- omzet van 400,- per week, kon den ze zich door erg zuinig aan te doen, toch drie jaar later de luxe van een auto permiteren. Alhoe wel...luxe, het was noodzaak!: spaarde tijd en arbeid. Echter zat Jan Pak al enige tijd achter het stuur voordat hij een rijbewijs had. De plaatselijke politie was op dehoogte en stond dat ooglui kend toe..Zoiets deed ook zijn op volger, zoon Dick. Al lang voor z'n zestiende reed hij op een brom fiets bij het bestellingen rondbren gen...Eerst als jongen hoog opge stapeld op een fiets en op z'n 15e op de brommer. Net een week voor hij zestien werd betrapte de politie hem. Zo ging het ook met autorijden...."Nu zou zoiets onver antwoordelijk zijn" vindt moeder Pak, gezeten aan de keukentafel in de woning van zoon Dick de opvolger, boven de winkel. "Het verkeer is zo toegenomen." Hier klinken de 'weet je nog?'s.... VERBOUWINGEN Als we over verbouwingen spre ken die ervoor zorgden dat de winkel groter werd, wordt er ge teld. In 1956 had zo'n ingrijpen de verbouwing plaats. De winkel werd eenmaal groter, er kwam een vleeswarenkoeling en men ging meerdere soorten vleeswa ren verkopen. Het assortiment was tot dusver beperkt tot gelder- se worst en rookvlees. Het vergro ten deed men door er een garage bij te betrekken, in 1968 nog eens door een aangrenzend pand te kopen. Er werd tevens geheid om de mogelijkheid te scheppen er later een etage op te bouwen. Dat is nodig gebleken. In 1972 kwam er een dubbel pand bij en de winkel werd weer uitgebroken. In 1975 kwam er een woning op de winkel en ging het magazijn naar boven. Er kwam dat jaar ook een slagerij. Sinds 1980 vindt het goe derentransport plaats met de lift. Mevrouw Pak jr.: "In de eerste tien jaar van ons huwelijk heb ik niets anders dan verbouwingen meege maakt. Nu is het eindelijk zover dat uitbreiden voorlopig niet aan de orde is. Wel veranderen. Haar man Dick valt bij: "De verbouwing die we nu deden en waarvoor de winkel drie dagen gesloten was, is meer een interne aanpassing. De volume marlet winkel is gemoderniseerd. Er is een nieuwe koeling in de slagerij geplaatst, verder is er een nieuwe zuivelkoeling en een geheel nieu we kaas- en broodafdeling. Uniek voor Moerkapelle is de zgn. 'bake off hoek. We hebben nu een oven geïnstalleerd waarin halfgebakken stokbrood afgebak ken kan worden en andere soor ten brood. Verder heeft de hele winkel een andere indeling gekre gen." Het echtpaar Pak heeft net zoveel hart voor hun zaak als vader en moeder Pak destijds en eigenlijk nog heeft. Toen Dick en Cocky de zaak in 1972 overna men waren zij reeds verhuisd, maar toch dagelijks betrokken bij het reilen en zeilen. Van de vijf zoons was eigenlijk alleen Dick degene die echt hart voor de zaak had. Het was een min of meer van zelfsprekende zaak dat deze oud ste zoon de winkel over zou ne men. Hun kinderen Jacco van bijna 17 en Leone van 15 jaar helpen in de vakanties en in hun vrije tijd al een aardig handje mee en hebben ook 'hart voor de zaak' geërfd. Wie denkt dat het de fami lie Pak altijd maar voor de wind gegaan is heeft het mis. Er is al-tijd hard gewerkt. "Aan privé dingen kwamen we financieel nooit toe, alles was voor de zaak" lacht mevrouw Pak sr. Vader Pak: "In de eerste 14 jaar van ons huwelijk gingen we nooit op vakantie. Je dacht dat het niet kon." Zoon Dick: "Tegenwoordig kan het wel, maar je moet voor vervanging zor gen." Hij vertelt dat het in de zomervakantieperiode toch bijna net zo druk is als normaal, wat een oorzaak vindt in gasten van kam peerterrein "De Randstad". Door een vakantieregelng proberen ze met inzet van vader en moeder Pak te rouleren zodat de vijf winkelmeisjes, chef slager en het echtpaar Pak jr., allemaal toch des gewenst, in de zomer op vakantie kunnen....Nu is dat even nog niet aan de orde...Er is zoveel te doen tijdens de heropeningsdagen. Leuke akties en zo Omdat de winkel 3 dagen gesloten moest blijven vanwege een interne verbouwing, betekende dat wat ongemak voor U als klant. Daarom gaan we U de volgende dagen eens extra verwennen, zeker ook omdat U gedurende 40 jaar vertrouwen in ons hebt gehad....! Lever de waardebonnen (van de openingsfolder) in en vermeld duidelijk uw naam, adres en telefoonnummer, vanaf 9 uur kunt u gebeld wordenVOO! 1 milUlUt GRATIS WINKELEN!

Dorpskrant | 1988 | | pagina 13