OCCASION PARK WADDINXVEEN HEEMSKERK B.V. FOTO'S va f 0,49 Energiebedrijf Rijnland DE KLEINE TROMPETTER concerteert INRUIL kleurentelevisie een filmnet-abonnement! bj P.J. HEIJ BrWer* VERGADERING CONSUMENTENRAAD Tevens kunt u bij ons trecht voor FOTOLIEFHEBBERS 0P6ELETIII dorpsstraat 62 - zevenhuizen r#/i KLEURENPOSTERS Drinkwater in 2000 de belangrijkste gietbron voor glastuinders in zuidwesten van Zuid- Holland Meer dan 30 occasions scherp geprijsd. Overzichtelijk opgesteld in ons park. Allen met 3 maanden Bovag Garantie. Wij hebben gunstige financieringsmogelijkheden. groot- en kleinbeeld vanaf f 250," tot f 7503"!!! nu Dorpstraat 33 - Waddinxveen - Tel. 01823-1 2218 (excl. ontwikkelkosten) nabestellingen slechts 10 cent duurder! KIEURENPOTO'S 20x28 tijdelijk f 2,95 Het gebruik van drinkwater voor giet- doeleinden is in het zuidwestelijk deel van Zuid-Holland de afgelopen jaren fors toegenomen. Deze groei zal zich de komende jaren doorzetten, omdat veel tuinders in de nabije toekomst voor de begieting van hun gewassen geheel of gedeeltelijk zullen overscha kelen op drinkwater. In het jaar 2000 zal bijna de helft van de tuinders drink water gebruiken voor gietdoeleinden. Oppervlaktewater (slootwater) ver liest steeds meer terrein als bron voor begieting. De kwaliteit van dit water maakt toepassing van moderne teelt technieken vrijwel onmogelijk. Dit alles blijkt uit een marktonder zoek dat tijdens het le kwartaal van 1988 is uitgevoerd onder glastuinders in het Westland, de Kring, De Hoek- sche Waard. Rotterdam en randge meenten en het eiland Voorne-Putten De glastuinders in het genoemde ge bied worden door 5 waterleidingbe drijven van gietwater voorzien. Het betreft de NV Westlandsche Drinkwa terleiding Maatschappij (WDM), de Stichting Drinkwaterleiding "De Tien Gemeenten" (DTG), de Openbare Nutsbedrijven Schipluiden (ONS), de Drinkwaterleiding Rotterdam (DWL) en de Stichting Bronwaterleiding Hoeksche Waard (BHW). Het onder zoek vond plaats in opdracht van deze vijf waterleidingbedrijven. Uit het onderzoek blijkt dat gemid deld 30% van alle tuinders voor de be gieting gebruik maakt van drinkwater. De komende jaren zal in totaal 45% van de tuinders gebruik gaan maken van drinkwater. Van de tuinders die nu geen drinkwater op de tuin gebrui ken, zal gemiddeld 21% in de toe komst dit wel gaan doen. Het meren deel van hen denkt die stap ergens tussen 1990 en 1995 te nemen. De glastuinders beschikten vóór 1983 nauwelijks over voorzieningen voor de opslag van drinkwater. Inmiddels heeft ruim 20% van de tuinders de be schikking over een drankwatersilo of - bassin. Voor wat betreft de opslag van regenwater zijn de bassins veruit in de meerderheid. 30% van de tuinders heeft een regenwaterbassin, terwijl 16% in het bezit is van een regenwater silo. De substraatteelt heeft sinds 1980 een sterke groei doorgemaakt en zal ook in de toekomst verder toenemen t-k.v. de teelt in de volle grond. De tuinder noemt als belangrijkste rede nen: Substraat geeft een hogere produktie per vierkante meter en een kwaliteitsverbetering van het eindpro- dukt; Substraat nodigt uit tot spe cialisatie: Teelt in de volle grond brengt het risico van ziekten in de grond mee: Bij de grondontsmet- ting, die vaak met methyl wordt ver richt. treden meer en meer problemen op- Recirculatie wordt bij de substraat teelt nog nauwelijks toegepast. Slechts 3% van de substraattuinders maakt van deze techniek gebruik. De substraattelers die niet recirculeren motiveerden hun besluit als volgt: - het systeem is onvoldoende ontwik keld; - het is niet veilig i.v.m. ziekte verspreiding. Er zal eerst een goed ont smettingssysteem moeten worden ont wikkeld: - het is te duur en econo misch niet haalbaar. Voor gietdoeleinden wordt nog steeds het meest gebruik gemaakt van oppervlaktewater. Vanaf 1975 is ech ter een duidelijke daling waar te nemen. Redenen hiervoor zijn de plaatselijk toenemende vervuiling van het oppervlaktewater, de ongeschikt heid voor substraatteelt en de sterke daling van de kwaliteit, terwijl de kwa- liteitsbehoefte juist is toegenomen. Uit het onderzoek kwam naar voren dat gemiddeld 61% van de tuinders opper laktewater voor gietdoeleinden ge bruikt. Voor regen- en drinkwater be dragen deze percentages resp. 39 en - Het gebruik van oppervlaktewa ter zal in de komende jaren fors terug kopen. In 1990 zal 53% van de tuin ders zich hiervan bedienen, terwijl dit cijfer in het jaar 2000 niet meer dan 41% zal bedragen. Het drinkwater roag zich daarentegen in een groeien de belangstelling verheugen. Van Energiebedrijf Rijnland verzorgt de energievoorziening in een groot deel van noordelijk Zuid-Holland, een gebied dat zich vooral kenmerkt door forensenplaatsen, landbouw en toerisme. Het gebied telt 22 gemeentes waarvan de stad Leiden de grootste is. De veiligheid heeft bij ons een hoge prioriteit. Daarnaast zoeken wij mee naar oplossin gen voor het energievraagstuk op de lange termijn, want wij menen dat dat past bij onze maatschappelijke verantwoordelijkheid. Als nutsbedrijf streven wij openbaarheid na, gekenmerkt door een open karakter. Postadres: Postbus 41 2300 AA Leiden Gevestigd: Leiden Langegracht 70 Telefoon: 071 - 25 29 11 Telex: 39011 De consumentenraad heeft tot doel de verbruikers van het Energiebedrijf Rijnland directer te betrekken bij de manier waarop het bedrijf en de klein verbruiker met elkaar communiceren. De consumentenraad adviseert het College van Beheer over alle aangelegenheden die de kleinverbruikers rechtstreeks aangaan. WIST U... dat de vergadering van de Consumentenraad bij het Energiebedrijf Rijnland openbaar is? U kunt daar zo binnenstappen en zo'n vergadering bijwonen. Bovendien liggen op de werkdagen voor en na iedere vergadering alle door de raad uitgebrachte adviezen voor iedereen ter inzage bij de afdeling PR en Voor lichting. Op 14 juni is er zo'n vergadering. De volgende onderwerpen staan op de agenda: 1. Opening en vaststelling agenda 2. Installatie en kennismaking nieuwe leden 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Besluitenlijst vergadering d.d. 9 februari 1988 Stand van zaken eerdere adviezen a. Legitimatie meteropnemers ten behoeve van slechtzienden b. Doe-het-zelf-advies Concept-adviezen a. Het Blok Fusie-proces Energietarieven Voorbereiding Algemene Raad a. geopend op Koopavond (evaluatie v/d proef) Rondvraag Sluiting Heeft u belangstelling? Kom dan gerust langs op dinsdag 14 juni om 20.00 uur in het hoofdgebouw van het E.B.R., Langegracht 70, Leiden. Voor inzage in de bij de vergadering behorende stukken of voor vragen met betrekking tot deze vergadering kunt u dagelijks terecht bij de afdeling PR en Voorlichting, tel. (071) 25 23 56. 0% nu naar 24% in 1990 en 45% in het jaar 2000. Regenwater scoort op dit moment 39%. Dit percentage zal geleidelijk stijgen tot 44% in het jaar 2000. Met gemiddelde gietwatergebruik voor alle gebiden over 1987 bedroeg 9.700 kubieke meter per tuinder. Hier bij traden per gebied grote verschillen op. In de Hoeksche Waard lag het gemiddelde op 5.100 kubieke meter, terwijl dit in Schipluiden 13.100 kubie ke meter bedroeg. Dit houdt verband met de verschillen in de omvang van de tuinen in deze gebieden. De ge- mioddelde kasoppervlakte per tuin der bedraagt in Schipluiden 1,2 hec tare en in de Hoeksche Waard 0,5 hectare. Uit het markonderzoek blijkt dat de ontwikkeling van de specialisatie in teeltenz ich verder zal voortzetten. Dit geldt met name voor de Kring en het Westland. In Schinluiden en de Kring heeft de bloementeelt, incl. de teelt in potten, de overhand. In de Hoeksche Waard en op het eiland Voorne-Put ten is de groenteteelt sterk in de meer derheid. De meest geteelde bloemis terijgewassen zijn potplanten en chry santen. Sla en tomaten zijn koploper bij de groenten. Alles wiist er op dat het belang van de bloementeelt in de toekomst verder zal toenemen. Dit strookt met de ontwikkelingen van d;e laatste jaren in de Nederlandse glas tuinbouw in zijn totaliteit. Zuid-Hol land neemt ruim de helft van het to tale glasareaal in Nederland voor haar rekening. Op basis van het marktonderzoek hebben de 5 waterleidingbedrijven een prognose samengesteld van de afzet van drinkwater voor gietdoelein den. In 1990 verwachten zij een afzet van 10.7 miljoen kubieke meter drink water voor gebruik in de glastuinbouw In 1995 zal de afzet zijn gestegen tot 12,8 miljoen, terwijl voor het jaar 2000 een afzet van 13,6 miljoen ku bieke meter wordt voorzien. De WDM zal hiervan met 9,3 miljoen kubieke meter het leeuwedeel voor zijn reke ning nemen. Dat het hier om aanzien lijke hoeveelheden gaat, mag blijken uit het feit dat het drinkwaterverbruik in een middelgrote stad als Delft met ruim 88.000 inwoners en enkele gro te industrieën in 1987 circa 8 miljoen kubieke meter bedroeg. Voor nadere informatie: Drinkwa terleiding Rotterdam, dhr. P.A. Dane, afd. Onderzoek, Planning en Verkoop bevordering, tel. 010-4895401. Junioren muciseren bij De Kleine Trompetter a.s. zaterdagavond, in harmonie met senioren. In dorpshuis Swanla wordt een zomeruitvoe- ring gegeven, die om 20.00 uur begint. Voor de pauze treedt De Kleine Trompetter als fanfare voor het voetlicht: erna eerst een optreden van de drumband, gevolgd door de harmonie, die weer een stapje harmoni euzer is geworden. Het programma ziet er als volgt uit: FANFARE: 2 The great little army; Music to relax: Mixed Pickles; The beatles in concert. - Klarinet quintet van het Ambuchts Ensembleorkest 'Timbres Divers'; - Egerlanderkapel Zevenhuizen: Der Strohwitwer; lm sonnigen Süden; Liebe furs ganze Leben; Rosamunde; Bis bald auf Widerseh'n. PAUZE MET VERLOTING. - DRUMBAND: Regiment Lyrist; Militia Christy: Noblesse Oblige: Lose Streich. - KLARINET QUINTET - De jeugd met de senioren als HARMONIE-ORKEST: Italian Festival; #The Syncopated Clock; The Happy Cyclist; Can t take my eyes off you; Manhattan Tower Ouverture. - BAL NA M.M. TRIO D.I. EEN GOED SAMENSPEL De 36-jarige dirigent Rien den Hertog is enthousiast over zijn Kleine Trompetter: 'Het is toch een hele durf van De Kleine Trompetter geweest om dit experiment te starten. Geweldig deze mogelijkheid om de jeugd te laten musiceren. Dat zoiets kan met medewerking van de gemeente! Wij prijzen ons gelukkig dat ook de senioren begrip hebben voor het tempo en niveau van de jeugd. Dat houdt in dat zij die al vele jaren een koper muziekinstrument bespelen nu met de integratie op een lager niveau spelen. De ca. 20 jongeren zetten zich met ijver in en ook meer kennis van muziek op te doen. Dat gebeurt op individuele muziek lessen. èoENtCOO" Hl 4 Occasion Park 4 M dekouwehoek Zuidelijke Dwarsweg 1 B Waddlnxveen Tel.01828-17713

Dorpskrant | 1988 | | pagina 11