W1ËIVV WIE VERRE REIZEN DOET KAN VEEL VERHALEN.... Vervolg evangelie avonden Anneke van der Vlist uit Moerkapelle houdt van reizen. De smaak ervan kreeg zij in 1979 te pakken toen zij zes maanden in een kibboets in Israël verbleef. Haar eerste buitenlandse reis da teerde van drie jaar ervoor toen zij met kennissen een weekje naar Londen vloog. Een luchtdoop met een herinnering aan een grondige fouillering vanwege mogelijke bomaanslagen door de IRA. Dergelijke veiligheidsmaatregelen werden bij vertrek naar Tel Aviv drie jaar later ook genomen.... Hoe Anneke ertoe kwam om als 19-jarige, met na de HAVO het Schoevers secretaresse-diploma op zak, naar Israël te gaan "Iemand van de jeugdclub 'Con Amore' uit Moerkapelle ging voor een stageperiode naar Israël. Toen hij daar zo boeiend over zat te vertellen hoe hij sinaasappels ging plukken, leek mij dit ook wel wat en het idee was geboren." Met dit doel voor ogen spaarde Anneke van haar zakgeld en va kantiebaantjes de benodigde dui ten, bereidde de reis voor, via de kanalen die hiervoor open staan en kwam in de internationale kib boets Dovrat, 30 km. van het meer van Tiberias. Vaak gingen de jonge mensen vanuit deze kib boets dan ook een dagje zwem men in dit meer. Het vervoer er heen gebeurde met lijndienst-au tobus. "Uitstekend openbaar ver voer" aldus Anneke die in deze kibboets best aardde, maar ze merkte wel dat je sterk op je benen moet staan om allerlei uit spattingen, zoals uitbundige fees tjes, drank en drugs te weerstaan. Zes maanden vertoefde zij in Isra ël en reisde ook het hele land door. De Israëli's die Anneke leer de kennen, waren wel sociaal voe lend, maar leefden hun eigen le ventje. In de kibboets werkten ze via een socialistisch systeem: alles delen, kinderen groeien er niet in gezinsverband op maar spelen, leren en slapen in groepsverband. Anneke ontdekte dat gevoelens van jalouzie bij deze kibboetsbe woners ontbraken. Zij legde veel internationale contacten en be zocht nadien nog tweemaal Israël om oude bekenden te zien. Ver der bezocht zij op latere reizen mensen uit o.a. Amerika, Austra lië en Zwitserland die zij in de kib boets had ontmoet of mee werkte. Anneke werkte daar in een fa briekje, mocht er de Engelse cor respondentie doen, plukte grape fruits, oogstte zonnebloemen, werkte in de katoen. In de keu ken hield zij het echter niet lang uit, voor 250 man aardappels schillen was geen succes! Ieder een die in de kibboets werkte kreeg taken toebedeeld die op een rooster kenbaar gemaakt wer den en het werk kon dus enorm variëren. Toen aan het werk...in Neder land.... Terug in Nederland belandde Moerkapelse Anneke op het Ze- venhuizense notariskantoor, ging in de vakanties naar Griekenland, maakte een drieweekse reis door Amerika en vertoefde in Mexico, bezocht hier een vriendin en reed rond in een limousine compleet met bodyguard. Deze reis was ei genlijk de smaakmaker voor een langer verblijf maar dan met na me Zuid-Amerika. Via een kleine studentenorganisatie boekte zij in 1983 een acht maanden durende reis door Zuid-Amerika. Om door alle landen van Zuid-Amerika te reizen moest zij geldige visa heb ben en tegen tropenziekten e.d. ingeënt worden. NAAR PERU Vijf weken voor de rest van de groep van 15 personen compleet was, reisde Anneke met zes ande ren vast vooruit naar Peru. Deze vijf weken vertoefde zij in Lima, de hoofdstad, om Spaans te leren en een indruk op te doen van het leven in een Zuid-Amerikaanse hoofdstad. "Koloniale gebouwen met prachtige houten balkons rondom de Plaza (het plein), kleur rijke markten waar alles te koop is. Verder armoedig, lawaaierig, stof fig en vuil met erg veel krotten- woningen en kinderen die op straat zwerven. Ik kan mij een voorstelling maken van het pro ject De stad zal bloeien dat in Ze venhuizen en Moerkapelle gehou den wordt voor een wijk in Lima. De situatiedaar is verre van roos kleurig. Die eerste periode ben ik nogal ziek geweest, wat te wijten was aan een ander soort eten, maar na dat m'n maag en darmen gewend waren, ben ik nooit meer ziek ge weest. Ook op andere reizen niet.' Anneke overnachtte met het ge zelschap van ca. 15 personen voornamelijk in tenten en in de steden in hotelletjes, die soms ver re van schoon waren. Douches met één straaltje koud water of helemaal géén water, burenla- waai en soms geen stroom. Het was dan ook niet verwonderlijk dat na enige nachten sommigen last kregen van vlooien. Voor het vervoer was vanuit Nederland een tot autobus omgebouwde vrachtwagen verscheept. Met die auto reisden ze heel Zuid-Ameri ka door. De raampjes zoveel mo gelijk gesloten vanwege het stof waar ze 's avonds toch nog hele maal onder zaten. PERU: Anneke: '"t Begon al goed met die taxiritten door Lima, een belevenis op zich door een chaos van verkeer. Met een boemel- trein zigzag de berg op, vooruit, achteruit, vooruit, naar één van de mooiste markten in Zuid-Amerika onderweg de machtige, prachtig wit besneeuwde toppen van de Andes. De Inca ruïnes, een zware klimtocht van enkele dagen met onderweg de meest schitterende vergezichten en dan opeens....een gaaf bewaarde Inkaruïne Machu Picctiu. Vriendelijke mensen, le vendige muziek, folkloristische dansen, panfluiten en waar de In diaanse bevolking nog goedheid en rust uitstraalt. Veel armoede, maar van het weinige dat ze heb ben, zulle ze delen. BOLIVIA: Nog steeds was het wennen aan de ijle lucht en het was soms bar koud 's nachts. Via "wasbord-wegen' door dorpjes, meer armoede en een voud, kud des lama's en vriendelijke men sen, kamperen op onherbergza me plaatsen. We daalden af in de koper- en tinmijnen en kregen een indruk onder welke omstan digheden de Bolivianen leven. In een klein dorpje deelden we de kinderkleding uit die in Neder land was ingezameld, de vreugde en blijheid van die mensen verge ten we nit gauw. OP naar de grens Bolivia/Chili waar we een fors be drag aan steekpenningen betaal den om het land uit te komen en om daarna in een strook nie mandsland terecht te komen om dat we Chili niet in mochten. Een verordening was van kracht ge worden dat buitenlandse auto's een speciaal carnet nodig had den, een compromis was niet mo gelijk. Dus bivakkeerden we ter plekke en spraken onze mond voorraden aan, twee mensen kre gen toestemming om naar de Am bassade te gaan. Eindelijk, na en kele dagen, kon de reis worden hervat, niet voor lang echter. Iedereen gelukkig dat we weer op asfalt konden rijden dan pang... twee klapbanden in de woestijn. Nu waren we verder van huis, de voorraden bijna op en het goede formaat banden niet te koop in Zuid-Amerika. Een andere oplos sing gezocht en weer verder. CHILI: De Chilenen zijn erg vriendelijk, maar wat gereserveer der van aard en in Santiago, de hoofdstad, maakten we de eerste relletjes mee. Vierden Kerstmis in de hitte ver van huis en besloten op Oudejaarsdag Argentinië bin nen te rijden. Argentinië: Nieuwjaar werd uit bundig door de Argentijnen met veel lawaai en veel drank gevierd. Zuid-Argentinië is erg mooi met bossen en meren. De bevolking is meer Europees aandoend en we gaven briefjes van 10.000 en 100.000 pesos uit of dat het niets was. Door de Pampa's naar Igua- ?u, de mooiste watervallen waar miljoenen liters water naar bene den kletteren. Het werd tropis- cher op weg naar Brazilië: Re gen, nog meer regen, dagen ach tereen, en de wegen veranderden in modderpoelen en menig keer zitten we vast in de blubber en overnachten ter plaatse. Soms kwamen we niet verder dan enke le kilometers per dag. Eindelijk dan de bruisende stad Rio de Janeiro, de stranden, botanische tuinen en het beroemde Christus beeld, even op adem komen om de tocht via Brazilië door het tropisch regenwoud naar het Amazonegebied te ondernemen. Het regenwoud met al z'n typi sche geluiden en doordringende geuren. Een boottocht op de Ama zone waar we in kamphuizen langs de oever overnachtten, wel even wennen in zo'n hangmat, 's Nachts op krokodilienjacht, een lekkernij voor de bevolking. Vis sen op pirana's en tropische vis sen en overal....musquito's! Venezuela: Zuid-Amerikaans carnaval in een Venezolaans dorp je, zo uitbundig overal muzikan ten, vrolijk uitgedoste mensen en dat ging de hele nacht zo door. Van het regénwoud gingen we gaandeweg over het savannege bied en merkten dat Venezuela door de olie toch wat rijker is dan andere landen die we bezochten. Maar, als overal, is de kloof tussen rijk en arm enorm! We maakten een uitstapje naar Curagao: heerlijk twee weken even eens geen gehobbel in de auto, maar luieren op het strand. Colombia: Hier vielen weer de invloeden van de Spaanse over heersers op. De aardige, vriende lijke bevolking onderweg. Als in de meeste Zuid-Amerikaanse hoofdsteden die we bezochten was voorzichtigheid geboden, zo dat we nergens in betrokken zou den raken. We hadden al van alles gezien: relletjes, bomaanslagen, stakingen, tanks een hoofdstad zien binnenrijden, wel even heel wat anders dan thuis. We kwamen door Popayan, een stadje dat toen een jaar geleden door een aardbeving was getrof fen, nu woonden mensen nog steeds in tenten: een spookstad, flatgebouwen door midden ge scheurd maar de mensen bleven erin wonen, het was alles wat ze nog bezaten. Ecuador: De bananen groeien overal. We bezochten het Foster Parents Plan in één van de dorp jes en ontdekten hoeveel er door dit soort projekten voor de plaat selijke bevolking wordt gedaan. Uiteindelijk kwamen we na acht maanden omzwervingen in goe de harmonie en heel veel ervarin gen rijker weer in Peru. En toen ben ik naar Canada gevlogen en moest bijkomen van een 'cultuur schok". Anneke reisde van Oost naar West en was gecharmeerd van de schoonheid van de Rocky Moun tains. "Na in oktober te zijn vertrokken, kwam ik 10 maanden later weer thuis, maar niet voor lang, want ik had voor m'n vertrek naar Zuid- Amerika een werkvisum voor Au stralië aangevraagd en dat visum zou binnen twee maanden verlo pen dus moest ik er snel gebruik van maken. Binnen vijf weken zat ik weer in het vliegtuig voor een lange reis die bijna een jaar zou duren." AUSTRALIË: In die periode van vijf weken pro beerden we met Anneke contact op te nemen, maar telkens was ze gevlogen: op bezoek bij die en gene. En ineens weer weg. Nu, een paar jaar later en nog vele reis ervaringen rijker, dus toch nog een verslag van haar reizen. In Australië begon ze met haar fami lie in Burnië te bezoeken en leer de haar tot dusver onbekende ne ven en nicht kennen. Vond een baantje voor 2 maanden, zorgde voor een gehandicapt meisje en werkte verder in dat jaar nog een periode van drie weken in een fabriek in Sydney. Besloot twee maanden Nieuw-Zeeland te ver kennen en kwam weer terug naar Australië. Om het reizen niet te duur te maken, maakte ze dank baar gebruik van de gastvrije aan biedingen van particulieren. Daar naast overnachtte ze vooral in jeugdherbergen - de goedkoop ste overnachting - waar ze veel contacten legde. Bijna twee jaar was ze weggeweest toen ze in au gustus 1985 weer definitief in Ne derland terugkeerde. Bij het Ze- venhuizense notariskantoor kpon Anneke weer terugkomen. Die winter kreeg de reislust haar weer te pakken en ging ze in de Kerst periode twee wexen naar Israël, had een vakantie in Zwitserland en ging eind 1986 op een notaris kantoor in Gouda werken. Augus tus 1987 vloog Anneke naar de States en reisde een maand lang met de Greyhound-bussen van Noord naar Zuid, bezocht de Grand Canyon, sliep in jeugdher bergen, legde contacten en kreeg Anneke in Lima, Peru; een schoenpoetser knapt haar schoenen op! Als de belangstelling blijft toene men worden er nog enkele Evan gelie-avonden in dorpshuis Swanla gehouden. Vanavond is er weer een bijeenkomst: aan vang 19.45 uur. er nog meer kennissen bij. En toen ineens was ze in februari jl. weer verdwenen. De reislust en een beetje heimwee naar die ken nissen in Australië hadden haar in de greep. Op haar wenslijstje staan nog: China, Zuid-Afrika en een slede- hondentocht op Groenland. Hoe wel ze van alle landen die ze bezocht Peru het interessantste land vindt, vanwege de Inka-cul- tuur, denkt ze er voorlopig niet heen te reizen. Eerst Azië vanwe ge de Oosterse mustiek individu eel of weer met een groepsreis. "Maar ik moet nu weer een poosje sparen en studeren" lacht Anneke WENKEN en ADVIEZEN voor hend ie op reis willen gaan "Als je verre reizen wilt gaan ma ken moet je eerst gaan rekenen hoeveel geld je hebt en wat een dergelijke reis zou kunnen kosten Niet allleen de overtocht kost geld ook de verblijfskosten, eten, drin ken en overnachtingen. Je reis moet je heel goed plannen, reis- duur, reisroute, mogelijkheden, want ook dan nog kom je voor verrassingen te staan. Erg belang rijk is het om een studie te maken van het land of werelddeel waar je heen wilt. Boeken en reisversla gen kun je bij een bibliotheek le nen of zelf aanschaffen. Tijdig de nodige via aanvragen, dan voor komt teleurstellingen en je laten inenten tegen tropische- en be- 1 smettelijke ziekten en zeker prak tische reiskleding meenemen. Je kunt lid worden van de jeugdher bergcentrale (leeftijd is tot 99 jaar) I De overnachtingen in internatio- I nale jeugdherbergen zijn goed. I Voor een paar dollar heb je een I goed met met evt. een ontbijt. Je legt er contacten, beleeft dingen met elkaar, soms maak je afspra ken om samen verder te reizen of je reist alleen verder. Tegenwoor dig zijn er zoveel reisorganisaties, zeker voor ieder wat wils. Wat de taal betreft kom je met Engels aar dig ver, in Spaans sprekende lan den kun je je behelpen met een mondje Spaans, maar ook met 'handen en voeten'. Dat lukt meestal overal. Bovenalles moet je je goed kunnen aanpassen, fle xibel zijn en avontuurlijk zijn aan gelegd." SPANNENDE KWARTIERTJES? A.s. zaterdag op de braderie in Moerkapelle

Dorpskrant | 1988 | | pagina 16