Ja, ze wist wat ze deed... drukkerij elgersma "DE PADDESTOEL" een wijkcentrum en a Ook voor haar achtste kind koos Toos Beumer een geboortekaartje uit de Kennemer kaarten Kollektie. k°Mt H QdwtUfr cUvr umj A)OkjrwOUuM£r: speeltuin in de Waddinxveense woonwijk De Sniep mm DE STIPPEN VAN DE PADDESTOEL dorpsstraat 62 - zevenhuizen - 01802-2289 Zeker twee generaties, maar ook de derde gene ratie komt eraan!! Vader en moeders, ja zelfs een enkele opa en oma, hebben Willem en Rie v.d. Schee meegemaakt als enthousiaste voortrek kers van de speeltuinvereniging De Paddestoel in Waddinxveen. Beiden werden zaterdagavond 4 juni door de voorzitter gehuldigd voor het vele belangeloze werk dat zij in ruim dertig jaar ver richt hebben bij de speeltuinvereniging De Pad destoel. Als blijk van waardering kregen beiden een tinnen wandbord met inscriptie en de mede deling dat zij beiden op 22 augustus de speld van verdienste van de NUSO, het overkoepelend or gaan van speeltuinen, krijgen uitgereikt Wie speeltuin De Paddestoel noemt, denkt daarbij aan het energieke echtpaar V.d. Schee. Zij worden door velen geroemd om hun ijver en inzet Overigens zijn er meerderen die genoemd kunnen worden voor hetgeen zij als vrijwilligers voor deze bijzonder goed geoutilleerde wijkspeeltuin betekend hebben, maar V.d. Schee en z'n vrouw hebben nu, op dit moment even de bijzondere aandacht in het kader van het 35-jarig bestaan van De Paddestoel. Maar liefst ruim 30 jaar zijn zij actief betrok ken bij het speeltuin- en wijkwerk. Willem is ook vele jaren besti1 urslid ge weest met een pauze van enige jaren toen hun dochter in het bestuur kwam, immers twee leden uit één gezin is niet toelaatbaar. Over hetgeen ze gedaan hebben zou een waslijst gemaakt kunnen wor den. Voorzitter Kramp roemde tijdens een telefonische informatie de handvaardigheden van mevrouw V.d. Schee: Ooit maakte ze de totale outfit van de wandelclub van De Paddestoel! Over de geborduurde kleedjes voor de tafeltjes in het fraaie riante speeltuingebouw c.q. wijk centrum, heeft ze wel enkele maanden gedaan. Ze bood ze zaterdag avond aan. Van de vele talenten die het echtpaar rijk is werden er tijdens een gesprek bij hen thuis slechts enkele genoemd...en dan nog op een zeer bescheiden manier...Hun in Moordrecht woonachtige zoon die getuige van het gesprek was gaf af en toe een aanvulling in de 'weetjenog's. Hij is volgens zijn zeggen de enige van de vijf kinderen die minder vrijwilligerswerk voor De Paddestoel heeft gedaan. Toch is hij, evenals de anderen, er helemaal mee opgegroeid dat De Paddestoel en het wijkwerk verricht door z'n ouders iets was wat bij het gezin hoorde... Er deel van uitmaakte KENNISMAKEN MET WILLEM en RIE Acaciastraat 22 - Ten huize van de familie V.d. Schee zijn niks doen, luieren, of passief televisie kijken, geen bekende bezigheden Mevrouw V.d. Schee heeft altijd wel een handwerkje opstaan of is aan het knutselen. Met kralen bij voorbeeld. Ze breit minuscule tas jes. Die kennis wil ze graag over dragen tijdens een cursus...De ket ting om haar hals: een kralen- pronkstuk, is ook zelf gemaakt. Niet dat ze er zich op voorstaat zoiets en b.v. de collectie pop- penkleertjes, zelf te maken, maar ons oog viel er op.... "Handwerken is m'n lust en m'n leven" lacht ze en toont een baby pop die net aangekleed is. "De kleinkinderen vinden het ook prachtig, dus er verdwijnt nogal eens een aangeklede pop. Deze wil ik graag houden." Ze kan niet stilzitten, houdt niet van lezen. Hij lacht....lacht eigen lijk altijd...het hoort bij hem... Kan, volgens zijn zoon, erg moeilijk kwaad worden. Houdt van stoute kinderen. "Alleen moeten ze de boel niet vernielen. Om vandalis me kan ik me ontzettend kwaad maken. Zoiets is toch walgelijk." klinkt het wat minder lachend.... Gek is hij op kinderen en die op hem. Deze avond is hij met een groep kinderen in het kanaal we zen vissen. Een onderdeel van de feestelijkheden rond het 35-jarig bestaan van De Paddestoel. Zater dag 4 juni kwam clown Malle Mat de jongste kinderen van de leden van de speeltuinvereniging verma ken. Gratis entree. 70 kinderen genoten! Zaterdag 11 juni gingen er bussen naar Duinrell. Voor slechts vijf gulden kon de oudere jeugd uit de wijk een all-round- dagje-uit maken. Consumpties, entree e.d. voor kosten van de vereniging, alleen die bijdrage in de vervoerskosten.... De nu 58-jarige Willem en de één jaar jongere Rie v.d. Schee kwa men in 1955 vanuit Alphen in Waddinxveen wonen. Vlakbij de speeltuin. Er moest reparatiewerk worden verricht aan de glijbaan. Toen bekend werd dat de nieuw komers aan de Acaciastraat handi ge mensen waren en de heer des huizes timmerman van professie, werd er natuurlijk een beroep op hen gedaan. Hij begon met aller lei klusjes. Zij met oppassen. Dat deden meer moeders als vrijwilli ger. Er was een houten hokje waarin in de zomermaanden 's middags werd plaatsgenomen als het weer niet zo mooi was, om van achter glas de verrichtingen van de kinderen gade te slaan. Het op- pashok was van geringe afmeting: ca. 7 x 3 meter. Er kwam een pot kacheltje om op die wijze ook in de winter iets met de jeugd uit die wijk te kunnen doen. Zo ontstond een figuurzaagclubje. Later ont stonden andere clubs, w.o. een handenarbeidclub voor jongens en één voor meisjes. De ruilbeurs die maandelijk wordt gehouden heeft altijd een bijzonder grote belangstelling gehad. De vereni ging prees zich gelukkig toen er 20 jaar geleden eindelijk een echt clubhuis kon worden geplaatst. Een houten gebouw van 20.000,-. Het geld was bijeen gebracht door acties. Menige va der of moeder van nu, die nog in deze wijk is blijven wonen, her innert zich als kind mee te hebben gedaan aan allerlei acties die ten doel hadden geld te sparen voor een eigen gebouw. WANDELCLUB Enthousiast in de organisatie van de bazars, die later tombola's wer den, om op die manier de instand houding van het wijkwerk te verze keren, waren Willem en Rie v.d. Schee. Niet alleen hierin, ook actief in de wandelclubs: mee lopen, soms met het hele gezin. De Goudse Avondvierdaagse, naar Arnhem en overal waar ge lopen kon worden, vele zaterda gen in de zomer. Voor vervoer zorgden ouders, die bij een gratis kopje koffie de terugkomst in de desbetreffende plaats van de groep afwachtten....Het jaarlijkse Kerstfeest is een hoogtepunt van de feestelijkheden. Vroeger met een Kerstspel gevierd, waarvoor vader v.d. Schee de coulissen en de decors zaagde, timmerde en verfde. De kinderen deden dan mee aan de opvoering. Later werd toch voor een andere wijze van Kerstviering gekozen: nu komt iemand dia's vertonen en op die wijze de Kerstgeschiedenis vertellen. Het feest, dat gratis voor de leden is, wordt als traditie met patat afgesloten. Sint Nicolaas en Carnaval zijn twee feesten die op vermakelijkheid en plezier zijn af gestemd. Koninginnedag is een spelletjesmiddag voor de hele wijk. Hierin hebben Ome Willem (zoals hij door de jeugd genoemd wordt) en mevrouw V.d. Schee, een belangrijk aandeel, 's Avonds een feestelijke lampionnenop- tocht...Noemden we de ruilbeurs die ooit startte in het kleine hokje en thans in het nieuwe gebouw, dat ca. 7 jaar geleden in opdracht van de gemeente gebouwd werd, dan hoort daar de naam V.d. Schee bij. Van sigarenbandjes, speldjes, sleutelhangers, kaarten tot aan pastzegels: nog maande lijks. Verder zijn er Bingo-avon den, kaartavonden en andere ge zellige wijkbijeenkomsten. Door gaans staat het echtpaar achter de bar. Wie op een avond dat er geen activiteiten in het gebouw plaats vinden, deze goed geoutilleerde ruimte van De Paddestoel via ver huurder V.d. Schee bespreekt, kan zijn vrouw en dochter erbij krijgen als bediening. Noemden we eerder al de creatieve inslag van mevrouw V.d. Schee, erbij moet zeker nog haar aandeel in de clubactiviteiten. Die van haar man zijn wat de jongensclub be treft afgelopen: die is ter ziele. De meisjesclub draait uitstekend. De meisjes maken o.l.v. mevr. V.d. Schee en haar dochter de fraaiste dingen, b.v. oude poppen, oven wanten, kettingen, bloemstukjes en bakken vinden ze heerlijk! Er zijn vier oventjes tweedehands op de kop getikt, zodat de baksels ook kant en klaar meegenomen kunnen worden. Naast de meisjes club is er op dinsdagavon nog een gezellige damesclub. "Een klets- club" lacht Willem. Zij: "Weineen, het is er reuze gezellig. En we presteren het nodige. Het is een leuke groep." HET GEBOUW Met het echtpaar lopen we even later via de achtertuin en achter pad naar de Lijsterbesstraat er achter. Hier staat het fraaie wijk- gebouw. Een gebouw met hal, be stuurskamer en grote zaal met bar. De zaal biedt plaats aan ca. 70 personen. Tevens is het de peuterspeelzaal Ketelbinkie. Mevrouw v.d. Schee en haar man prijzen het gemeentebestuur voor hun bereidheid om medewerking te verlenen bij de realisering van de aanbouw. "De Peuterspeelzaal kan hier nu haar spullen opslaan. Eerst bleven alle meubeltjes in de grote zaal staan; met een partij of bruiloft moesten we alles leeg- sjouwen naar de bestuurskamer en 's nachts na afloop van een feest weer de zaal in. Nu hebben de peuters een eigen hoekje en kunnen ze ook met hun rijdend en klimmateriaal de grote zaal in." Een schuifwand maakt het moge lijk de peuterhoek af te sluiten, zodat de spulletjes uit het oog zijn. De nieuwe gordijnen zijn even eens een geschenk van de ge meente Waddinxveen, die gewel dig meewerkt in het speeltuin- en wijkcentrum-gebeuren in De Sniep. GEMEENTELIJK VINGER IN DE PAP Voorzitter Kramp: "Wij wilden een jaar of acht geleden, omdat het oude speeltuingebouw verrot was, een nieuw bouwen. We wa ren al rond met de Rabobank voor een lening van 60.000,-. De ge meente is toen met een ander plan gekomen, nl. om zelf een gebouw neer te zetten, dat uitein delijk een half miljoen gingkosten Het betekende dat wij onze zeg genschap kwijt raakten. Vroeger was de speeltuin en het wijkcen trum apart, thans varen speeltuin vereniging en wijkcentrum onder één vlag. Er is een commissie, o.l.v. wethou der Kraaijenstein die de financiële vinger aan de pols houdt, d.w.z. el ke drie maanden de financiën con troleert. Geweldig dat er door een goede verstandhouding - de reke ningen kloppen als een bus - weer andere dingen mogelijk zijn. Zo kreeg de speeltuin drie nieuwe banken van de gemeente werd er een nis voor de peutespeelzaal ge maakt: compleet aangebouwd kwam er een werkkast in het ge bouw en nieuwe gordijnen. We hebben geen liggende gelden, kunnen de speeltuin ondanks dat de contributie per gezin slechts 16,- per jaar bedraagt, goed rond komen. Dat is mede eeng evolg van de jaarlijkse tombola, de Bingo-avonden an andere acties.' De Paddestoel heeft ca. 250 le den! Kramp draait ook al heel wat jaartjes mee in De Paddestoel. Kwam zo'n dertig jaar geleden van de Henegouwerweg, bleef nog jaren actief in het speeltuin- bestuur aldaar en rolde van liever- leden in het speeltuinwerk in zijn wijk. Hij noemt de taakverdeling in het vrijwilligersleger en de ver standhouding, goed: 43 vrijwilli gers. Dit zijn voornamelijk ouders, en mensen die clubwerk doen. Er is nl. naast de clubs van mevr. v.d. Schee ook nog een kinderclub op woensdagmiddag van 4-10 jaar. Dan worden spelletjes gedaan, geverfd en Bingo gespeeld. De contributie is per middag een gul den per kind en tijdens Bingo middagen twee gulden. "Er staan weer allerlei leuke plannen op stapel voor het komende seizoen: poppen maken, tasjes maken, Ou deren die beweging kunnen krij gen, Aerobic cursus enz. "We wil len in het nieuwe seizoen con stant elke middag en avond een programma bieden. De enkele avo of middag die over is, zou dan verhuurd kunnen worden a 15,- per uur. Dit wordt aan de gemeen te betaald. Logisch als je bedenkt hoe geweldig deze meewerkt. Zeker wethouder Kraaijenstein. Het is frappant dat wij zelf geen kinderen meer hebben in de leef tijd die nog in de speeltuin spelen. Allemaal ouderen. Ik ben in de VUT. Elke dag zijn er klusjes. De hele speeltuin moet opnieuw ge verfd. 't ZOu best fijn zijn als va ders en moeders en meehielpen. Nu zijn wij voorlopig met de kwast in de weer. Dat doen we met z'n drieën: penningmeester Hidding, V.d. Schee en ik. Verder zorgt mevr. Schuierman, onze secreta resse, voor al het typewerk. V.d. Schee draait dat weer af op de stencilmachine. Hij zorgt ook voor de verhuur van het gebouw en de stoelverhuur. We hebben een bestuur van zeven personen, maar de dagelijkse gang van za ken en de klusjes verzorgen wij. De andere bestuursleden zijn de dames Noorlander, Dolfing en Vrolijk."

Dorpskrant | 1988 | | pagina 8