Gemeentesecretaris A. Visser Uit in eigen land? Zonnen aan de Costa del Sol? Wandelen door berg en dal? Wij wensen u een prettige vakantie. t Hobbelpaard: een begrip in Moerkapelle! Uitslag verloting Zwemvierdaagse 25 jaar in gemeentelijke overheidsdienst VEERMAN VERZEKERINGEN Dorpsstraat 200 - Zevenhuizen Tel. 01802-1866 Specialisten in Sparen. (vervolg van vorige week over de peuterspeelgroep 't Hobbelpaard in Moerkapelle "De peuterspeelgroep hoort er inmiddels helemaal bij in Moerkapelle. Er is nog steeds een wachtlijst. Ooit hebben we in het begin een middag- groep gehad, om de wachtlijst weg te werken. Dat was geen succes. Drie jarige peuters sukkelden met de slaap; waren eigenlijk te moe om te spe len. Zelf had ik het gevoel dat het een noodsprong was. We zijn gestopt toen de wachtlijst minder werd." vertelt Beppie Roos "Bij ons kun je kiezen voor twee of drie ochtenden per week. De drie ochtendengroep kan ook op 2 ochtenden bezocht worden. B.v. op maandag- en woensdagmor gen. of op woensdag en vrijdag morgen of maandag- en vrijdag morgen. Later, als het kind ge wend is kan dit met een ochtend uitgebreid worden, want het kind blijft bij dezelfde leidsters." BESTUUR In 1973 werd t Hobbelpaard een rechtspersoonlijkheid: een stich ting wat een voorwaarde was van de gemeente om subsidie te verle nen. De leidsters werden toen ook gelegaliseerd, iets wat bij de aan vang in feite geen salaris, maar een vergoeding was, werd nu echt. Vooral Bram Noordam en Jacques Hessing brachten in het bestuur financiële deskundig heid, waardoor alles beter liep dan voorheen. Het begrip peuter speelgroep was toen nog nauwe lijks tot iedereen doorgedrongen. Het fenomeen was nieuw. Direct in 1973 werd er voor een be stuursvorm gekozen waarbij drie van de vier leidsters in het bestuur kwamen. De vierde woonde en woont wel de vergaderingen bij maaq heeft geen stemrecht. In het 18-jarige bestaan van 't Hobbelpaard is Beppie de 7 e leid sters Hie vertekt, maar uiteindelijk is zij pi die tijd de enige geweest die de oprichting meegemaakt heeft. In totaal heeft de peuter speelgroep dus 10 leidsters ge had. De thans in functie zijnden zijn: Maria Pieters, Cary v. Steijn, Willy Helmer en Beppie natuurlijk "Hoewel we het niet als voorkeur stelden, waren de meesten gedi plomeerd kleuterleidsters, een moeder met gevóél voor jonge kinderen is me net zo lief!" LIEFDEWERK OUD PAPIER Schreven we al eerder dat de con tributie bij de aanvang erg laag was. Die wilde men, alhoewel een verhoging onontkoombaar was, toch zo laag mogelijk houden. Een contributie naar draagkracht vond men erg moeilijk. "Om aan geld te komen hielden we o.a. oud papier acties. We maakten zo diep tepunten mee van vier cent per kilo tot 23 cent als hoogtepunt, de oude meneer Rip uit Waddinx- veen kwam één keer per maand een vracht ophalen. Tot we er op last van de brandweer mee moes ten stoppen. We kregen voorlich ting over brandpreventie, waarbij ons duidelijk werd dat binnen drie minuten het totale gebouw in vlammen op zou gaan als er brand uitbrak en we zoveel kran ten in huis hadden. Die lagen ach ter in ons keukentje opgestapeld. Gelukkig was er de mogelijkheid om via de braderie en de actie Jantje Beton geld in het laatje te krijgen. Doordat we ontzettend zuinig waren, b.v. Sint Nicolaas- cadeautjes zelf maakten, konden we net quitte spelen. HOOGTEPUNTEN Het eerste lustrum werd gevierd in 1975, met een receptie en ba zar. Het tweede lustrum werd een groots spektakel, een heel dorps feest. "We hebben geprobeerd het hele dorp Moerkapelle erbij te betrekken, hadden een paarde- tram gehuurd, waarop gratis ritjes gemaakt konden worden. Ook schreven we de 191 oud-peuters aan, waarvan de meesten kwa men. In het dorpshuis (naast ons) werd een disco gehouden, want voor die dagen (in 1980) best vooruitstrevend was. Voor de kleintjes was daar een optreden van clown Ron Rokel en een buikspreekpop, het dorpshuis zat afgeladen. Voor deze gelegen heid werd er ook een clublied ge maakt door een cabaretier, de echtgenoot van een bestuurslid, op de wijs van 'k Zag twee beren. We zingen het nog steeds op de peuterclub"...zegt ze weemoedig. Tijdens dat 2e lustrum kregen de leidsters van het bestuur deze mooie ketting aangeboden" (ze wijst op de ketting om haarhals met een hobbelpaardje eraan) Ze zegt er erg veel waarde aan te hechten. Ze is er bijzonder trots op. "Ik ben de enige die hem al 8 jaar om heb als ik naar de peuter club ga. Het hoort bij mij. Ik ben een deel van 't Hobbelpaard, of andersom" lacht ze. Het 15-jarige bestaan werd niet als dorpsfeest herdacht, maar he lemaal afgestemd op de peuters. Clown Hakim - van Sesamstraat - gaf een voorstelling voor de peu ters. Dit was financieel haalbaar dankzij het bedrijfsleven. VERHUIZING NAAR JIP EN JANNEKE Toen moest de peuterspeelgroep alweer verhuizen naar de voorma lige openbare kleuterschool Jip en Janneke aan de Jhr. vd Wei straat. "We merkten dat we in de loop der jaren een plaatsje vero verd hadden in Moerkapellle, omdat we op een positieve ma nier altijd strijdbaar waren ge weest, zonder anderen te kwetsen We droegen onze idealen uit en stonden open voor menigen van anderen. Na ons tien-jarig be staan hoorden we van plannen dat het dorpshuis zou worden verplaatst, ofwel een ander dorps huis zou worden gebouwd. Met angst en beven zagen we de ge sprekken met het gemeentebe stuur tegemoet, doch het werden hele positieve gesprekken. Uitein delijk heeft het wel even geduurd voordat we volmondig achter het plan van de gemeente stonden. We waren een neutrale speel- groep die voor 50% uit christelijke en 50% uit ouders die voor open baar onderwijs kiezen, bestond. Jip en Janneke was een openbare school. Om de neutraliteit van despeelgroep te handhaven kre gen we een eigen ingang, afge scheiden van de andere school die er toen nog in gehuisvest was. In 1983 zijn we erin getrokken. We moesten eerst even wennen aan de veel grotere speelruimte, maar genoten van de lage ramen en het vele licht. Vanuit een sfeer volle kleine ruimte naar een grote zaal.beteknt dat je er zelf sfeer aan moet gaan brengen. CONTACTEN MET OUDERS We houden 2x per jaar ouder avond en één keer per jaar een 'klussenavond'. Dan komen veel ouders een avond karweitjes op knappen. Sommigen kunnen niet maar nemen dan speelgoed mee naar huis om te repareren. Van tevoren hangen we een inteken lijst op. We wijzen er dan ook nog op en brengen zoiets heel enthou siast over. Als je zelf niet enthou siast bent om iets te doen, hoe zouden ouders dat wel zijn? En ouders willen best iets doen,als ze maar weten wat! KENNISMAKEN Een nieuwe peuter komt, om te wennen twee keer een uurtje met zri moeder of vader of verzorg ster op bezoek. De voorwaarts is dat degene die meekomt blijft. Het kind kent hem/haar en voelt zich er veilig bij. Kan vanuit de verte de leidsters en de kinderen gadeslaan, mag ook meespelen, maar weet: moeder of vader is er nog. Daarna komen de leidsters een uurtje thuis op bezoek. Het kind leert hen beter kennen. Op de peuterclub zien peuters de juf niet, alleen het vele speelgoed en de andere kinderen. Toch moet er een band met de leidster groeien. Zij moet troosten als het nodig is, warmte geven" zegt Beppie. Thuis, in een ontspannen sfeer wordt alles doorgepraat, hoe de gang van zaken op de peuterclub is. wordt een welkomstboekje overhandigd, met huisregels en leuke tips. Ook horen we op huis bezoek of de peuter al zindelijk is. Dit is geen voorwaarde voor plaat sing." EEN HEERLIJKE SPEEL- OCHTEND Om 8.45 uur komen de eerste peuters. De meeste peuters laten snel de hand van hun moeder los om te gaan klimmen en klauteren. Anderen trekken één van de schorten aan en stropen hun mou wen op om lekker in het water of zand te spelen. "We proberen de kinderen een aanvulling te geven op de situatie thuis. In een jong gezin zou het on denkbaar zijn om 's morgens al met water, verf of klei te gaan spelen. En in het klim- en klauter- huis kunnen ze hun fantasie bot laten vieren." (dit huis werd steeds groter gemaakt door vaders.... prachtig!) En zo wordt er gespeeld dat het een lieve lust is. Totdat het sein klinkt 'opruimen'. Het loopt dan al tegen tienen en iedereen doet ijverig mee om alle spulletjes uit het klimhuis te halen, de han den te wassen e.d. Twee- en drie jarigen kunnen nog niet alleen opruimen. Ze zijn wel enthousiast, maar weten niet hoe. Daarom geef ik ze opdrachten 'doe jij dat'. We prijzen ze en stimuleren hen. Op dit moment zijn ze ook best moe. Eraan toe om een rustpunt te hebben. Het is tijd om te eten" En dan worden de tasjes tevoor schijn gehaald. Met een appel en drinken, of een liga, een stukje komkommer of een boterham. Dat eten wordt keurig op bordjes gedaan in twee kringen met stoel tjes om tafeltjtes. In de ene kring zit juf Willy en in de andere kring juf Beppie. Eerst moet iedereen zit ten en dan wordt er begonnen met het lied. Op de wijs van Hap py Birthday klint het "Eet sma kelijk terwijl de handjes elkaar pakken. Zo wordt na een kwar tiertje ook weer besloten. Na de maaltijd wordt er ook gezongen. Verzoeklied nummer één is op dit moment: "zagen, zagen"..„Heer lijk! Na afloop van de maaltijd is er de piasronde. En dan naar buiten allemaal, het weer is goed. "Behal ve als het regent, maar vrijwel al tijd gaan we even naar buiten.Als het vreselijk slecht weer is gaan we naar het andere lokaal dat sinds enige tijd ook leeg staat. Hier staat de glijbaan en de lad der. We doen hier soms ook kring spelletjes. Eén van ons beiden blijft achter in de speelruimte om de peuters die iets rustigs willen doen die gelegenheid te gunnen: een puzzeltje maken o.i.d. OM 11 uur besluiten we de ochtend met een grote kring. We vinden hierin als groepsgebeuren een verbon denheid. Als er behoefte aan voor lezen is, wordt er voorgelezen (ook tijdens de ochtend doen we dat veel, heel knus!) We doen nog een spelletje, praten wat en zin gen, evt. met de muziekinstrumen tjes. Deze afsluitkring duurt ca. 15 minuten. En dan komen de ou ders. We zwaaien de peuters uit: tot de volgende keer! Daarna op ruimen en het verslag van de ochtend schrijven. We maken nl. van elke ochtend een verslag. Zo onthouden we voorvallen maken we dingen aan de andere leidsters kenbaar en weten hoe de kinde ren het gedaan hebben. Reuze functioneel." HET WERKEN Vraag: laten jullie de peuters wei eens iets maken? "Bijna niet. We zijn een speelgroep, werken met peuters, en echt, dat zijn geen kleuters in zakformaat. De peu ters komen om het spel en om el kaar. We stimuleren de taalont wikkeling en de beweging, en vooral de vaardigheid om met an dere kinderen om te gaan, maar echt, en ik wil dit zo graag bena drukken, we zijn niet gericht op de prestatie. Dus bijna nooit iets ge- richts voor vader- of moederdag. Met pasen, Sint en Kerst maken we meestal wel iets, maar o, je moet zo oppassen dat het geen 'werkje' van de leidsters wordt. Waar is dan het plezier voor de peuter? Nee, liever in de lente verven met geel, groen en wit en op Koninginnedag plakken met oranje, rood wit en blauw. Laten we alsjeblieft met elkaar de peu ter op z'n eigen niveau benade ren! Wil dat kind iets maken voor de verjaardag van vader, moeder, opa of oma? Mag altijd, maar dan weer: op z'n eigen niveau. Ze ver ven om het verven en 'spelen' met de lijm.... Als het kind jarig maakt de leidster wel een feestmuts. Wil de peuter de muts niet op. o.k. het kind mag ook iets willen..„De jari ge staat centraal, er wordt voor gezongen, en mag trakteren. Als één van de leidsters jarig is, wordt haar verjaardag echt gevierd, compleet met cadeautjes, waarbij een zelfgemaakte tekening bijzon der gewaardeerd wordt..„evenals een stukje zeep." En zo komt er een eind aan het verhaal waarin liefde voor jonge kinderen centraal staat. Duidelijk wordt dat: Een leidster van een speelgroep in Moerkapelle niet persé gediplomeerd kleuterleid ster of zoals thans de bekwaam heid geld gediplomeerd P.A.-er hoeft te zijn. "Het gaat in de- omgang met een peuter vooral om veiligheid en warmte. Je moet voélen wat er in een kind omgaat. Geborgenheid is een garantie dat het kind zich behaaglijk voelt. Het moet een echt spéelgroep zijn.„en daarbij moet de leidster er voor waken dat het geen school is, waarbij altid prestatie geleverd moet worden." Beppie zegt de peuters vaarwel., vindt dat haar tijd van gaan geko men is. Ze hoopt haar peuters in Moerkapelle vaak tegen te ko men, te zien groeien naar volwas- senenheid...Zij mocht aan een stukje meehelpen bij honderden peuters! Deed dat 18 jaar lang... Haar oudste peuters zijn inmid dels 21 jaar....Volwassen en zul len nog vaag beseffen dat er er gens in hun jonge bestaan een be gin was dat op school leek, maar waar sfeer het belangrijkste was. Zevenhuizen - de prijzen vand verloting zijn gevallen op d- nemersnummers80,107 en 39 Deelnemersnummer 80 was 'i co vd Tas uit Moerkapelle, de dere 2 prijswinnaars (zie deeir merskaart) kunnen hun pn afhalen aan de kassa van het De oudste deelnemers warei mevr. Kadiks uit Moerkapelle* mevr. Becker uit Zevenhuizen resp. 72 en 71 jaar. Beide da ontvingen een badlaken. De twee jongste deelnemersnj ren Isabel Hesseling,5jaarenfc per Koch, 5 jaar. Beide ontvr gen een kaart voor lOxzwem en een bal. Zevenhuizen - Op 1 augustus is de heer A. Visser, gemeentesecret" van Zevenhuizen, 25 jaar bij de gemeentelijke overheid.. Hij begon zijn ambtelijke loop baan in 1963, als leerling ambte naar bij de gemeente Capelle a.d. IJssel en vertrok daar in 1967 als klerk A van de afdeling financiën. In de gemeente Bleiswijk trad Visser per 1 juli 1967 in dienst als adjunct commies A, afd. financiën en vertrok daar op 1 februari 1970 als administrateur van het grondbedrijf. Vanaf dat tijdstip tot 15 juli 1973 was de heer Visser hoofdcommies en waarnemend gemeentesecretaris, ambtenaar van de burgerlijke stand was een functie die erbij kwam en vertrok als comptabele en administrateur van het grondbedrijf. Tot 1 mei 1978 was hij in de ge meente Maartensdijk, chef afd financiën, onderwijs en perso neelszaken en le waarnemend' gemeentesecretaris. Daarna kwam hij met zijn gezin naar Ze-, venhuizen, was hier ter plaatse benoemd en is sindsdien gemeen tesecretaris, administrateur van het grondbedrijf en ambtenaar van de burgerlijke stand. De heer Adrianus (Ad) Visser werd tien jaar geleden opvolger van ge meentesecretaris D. Groenendijk- die naar de gemeente De Lier vertrok. Spaarbank

Dorpskrant | 1988 | | pagina 6