Mm m I i i i i een jonge gemotiveerde WERKNEMER m/v W bakkerij verbeij 'ft Natuurwandeling door het Koornmolengat Rommelmarkt Oogstfeest RIECO'S schoei RIECO'S-DANSSCHOOL DROG. W. VAN VLIET GEMOTIVEERD jong meisje FIETSEN MOERKAPELLE 01793 2353 NIEUWE OPEMIMGSTIJDEM: Ill ƒ.1 HA w mw;^m SlU iA zzzmmzzzsmmc. —rrr—t—rmmii start op 12 september in 'Hotel Vos'de cursussen brons en zilver en op 14 september de jeugd en senioren cursus. Voor informatie en inschrijvingen: Rieco de Jong, Rozenstraat 53, 2761 GJ Zevenhuizen - Tel. 01802-1732 of op 26 augustus van 19.00 tot 21.00 uurin 'Hotel Vos'. ansa— UW WARME BAKKER brood, beschuit, koek, speculaas, gebak, taarten, cakes, chocolade, bonbons, schuim, biscuits PAPRIKA KWEKERIJ FA. E.H. BUKMAN en ZN. Moerkapelse Zijde 19 - Moerkapelle zoekt per 1 september '88: Kom langs of bel: 01793-3104 of na 18.00 uur: 01793-2403 Dorpsstraat 3 - Moerkapelle GEVRAAGD: voor onze drogisterij Inlichtingen: tel. 01793-2824/2873 's maandags gesloten DINSDAG T/M VRIJDAG: geopend van 8.00 tot 18.00 uur ZATERDAG van 9.00 tot 16.00 uur OFFICIËLE DEALER GAZELLE - BATAVUS - SPARTA - PUCH mi-,f\i 'SL&Êt VMm "vroeger zeiden ze: 'laat de natuur z'n gang maar gaan' en kreeg je na verloop van 20 jaar eenzelfde soort bos. Nü wordt daar heel anders over gedacht, zie je. doordat de natuur bijgehouden wordt. Planten van alle soorten, die in een dergelijk gebied als dit hier thuishoren." Joop Delfgaauw uit Berkel wijst op deze vrijdagavond, tijdens de wekelijkse rondwandeling in het beschermde natuurgebied 'het Koornmolengat' bij de Rotteme- ren, op de bijzondere bloemen en planten die hier groeien. Opval lend is de herkomst van het in gro ten getale opgekomen publiek, van Rotterdam tot Ermelo. Je zou verwachten dat er onder de belangstellenden mensen zijn die op kampeerterrein Zevenhui zen staan en veel Zevenhuizena- ren. Niets is minder waar: geen enkele campinggast en slechts een drietal Zevenhuizenaren. Alle natuurliefhebbers zijn op deze ex cursie, die om 19.00 uur begint en elke vrijdag t/m 9 september a.s. gehouden wordt, onder auspiciën van Natuur- en Vogelwacht ROTTA uit Bleiswijk, geatten deerd door perspublicaties. Om dat de groep veel te groot is voor één excursieleider, wordt deze bij het begin, op het verzamelpunt, bij het mededelingenbord van het recreatieschap Rottemeren, nabij De Roerdomp, vlakbij de camping in 2 groepen van ca. 35 mensen gesplitst. Jaap Bes uit Bleiswijk leidt de andere groep. Beiden vin den dat de groepen toch nog veel te groot zijn, maar er is geen andere mogelijkheid, omdat veel leden van ROTTA nog op vakan tie zijn. Opvallend is het, dat zij die tot de échte natuurliefhebbers ho ren, uitgerust zijn met fototoestel, verrekijker, groene schutkleuren dragen...en op het ergste voorbe reid: dragen ze laarzen. Die zijn hier in dit unieke natuurgebiedje niet nodig, want er ligt dwars door het Koornmolengat een prachtig wandelpad op palen... ONTSTAAN Aan het begin van de «xcursie licht Joop de sluier van de geschie denis en het ontstaan van het Koornmolegat. Ooit moet hier, in deze omgeving een korenmolen hebben gestaan, een dwangmo- len. Boeren uit dit gebied, van ze ven boerderijen, brachten hun ko ren naar deze molen... Vandaar de naam: Zevenhuizen. De aangrenzende polder ligt en kele meters lager dan het Koorn molengat, omdat die vroeger ont- veend is; De Rotte ligt hoger. 3500 jaar geleden was het hier een open moeras, was de Rotte, i.p.v. de hoogste plaats, nu de laagste plaats van de omgeving. PRACHTIG Met de zon in z'n rug, spelend tegenlicht tussen de takken, op de achtergrond het geluid van hon dengeblaf vanaf de overkant van de Rotte, met daarbij een luiden de Bleiswijkse kerkklok, vormen de entourage en ambiance van de wandeling. Deze geluiden versto ren nauwelijks de rust die in dit gebiedje heerst. Het Koornmolen gat is een moerassig terrein, met plassen en veen waar vroeger zeldzame bloemen als orchidee ën bloeiden (15 a 20 jaar geleden) Door middel van een beheersplan opgesteld i.s.m. het recreatie schap, probeert Rotta de natuur een beetje te helpen om het Koornmolengat weer z'n oor spronkelijke gezicht te geven. Dat lukt nog niet helemaal door de waterstand en het voedselrijke water van de Rotte. Voorwaarde voor een dergelijk gebied met zeldzame planten en bodem, is armoede....De mensen van Rotta zijn evenwel hoopvol gestemd dat er met beperkt ingrijpen, verwij deren o.a. van braamstruiken en jong groen, de natuur zich hier he lemaal herstelt. Voorbeelden hier voor zijn er te over. Via een romantisch brugge tje worden ons wilgenroosjes ge toond, zien we plantjes met een kopje op een stengel die op een minuscuul bloemkooltje lijken: koningskruid. Verder wordt ons valeriaan en watermint getoond. Het laatste mogen we proeven. Het liesgras tussen de oever en de wal lijkt op riet...Lange, op bies look lijken stengels worden Pitrus genoemd. We pellen een stengel en ontdekken een witte substan tie, een soort lont. Volgens Joop werden deze stengels voor lonten en lampepitten gebruikt...Hij ver telt en passant, dat we af en toe onder reigernesten doorlopen. We zouden weieens een witte flap kunnen opvangen. Dat ge beurt gelukkig nietIn dit stukje ongerepte natuur broeden ca. 20 reigers. Verder is het een rustge bied voor trekkende vogels. Op dit moment zijn veel vogels in de rui en komen ze rusten in het Koornmolengat...Veel variatie is er momenteel niet, het zijn voor namelijk eenden op dit moment. Een aalscholver is een eenling in zijn soort. Later in het seizoen oe fent deze omgeving aantrekkings kracht uit op ransuilen en toren valken...Wie echt vogels wil gaan kijken, moet volgens Joop, naar de Oostvaarderplassen gaan, daar rusten veel vogels..."Giste ren zag ik hier nog een gierzwa luw...over een maand zie je er geen één meer." Hij toont de zeggepoL.een pol met sprieten, ze zijn grover als gras en langer. Deze komen terug nu braam struiken verwijders zijn. Overzal zie je ze verder hier onder de bo men langs de kant staan. Veel ste kelvarens en straks in het najaar groeien hier veel paddestoelen en planten die in dit moerasgebiedje thuishoren, distels b.v.: de kale jonker. MARTERS De excursieleider wijst op een sta pel kreupelhout..."We hopen hier meer marterachtige dieren te krij gen. We hebben daarom een nest gemaakt. Ze zijn hier in de omge ving al gesignaleerd. Bunzings, wezels en marters...De fauna stand houden we wel bij, maar on ze primaire taakr ichten we op de flora hier. Er moet af en toe gecor rigeerd worden, bloemen en klein groen, door zaadjes meegebracht door vogels, verwijderen. "Op za terdag 3 september gaan we bij voorbeeld hier weer met een ploeg vrijwilligers werken.„ieder een mag meedoen", lacht hij. Aan het eind van de tocht, die dwars door het Koornmolengat loopt, vervolgd wordt met een boog ach terlangs de Rotte en die eindigt waar we van start gingen, herhaalt hij deze datum nog eens. Dit als antwoord op vragen van de excur siedeelnemers, die het maar vreemd vinden dat deze, meer dan twee uur durende excursie, helemaal gratis is... (wie wil komen helpen, al is het maar voor een paar uurtjes, als b.v. tegenprestatie, is hartelijk wel kom ....vanaf 9.00 uur!9 Buiten het Koornmolengat... Eigenlijk hebben we nog ver zuimd over de flora langs de Rot te te vertellen, de kattestaarten, de wolfspoten, de engelwortel, het proeven van het blad van de duizendknoop die op de waterpe per lijkt....Met nog een hete peper- smaak van de waterpeper in de mond, de hop in beeld die in de bomen in het Koornmolengat slin gert, doch op eigen hout groeit, de smeerwortel en de vele hazelaars, bekijken we de vogelkers. In het voorjaar zien deze bomen langs het fietspad er niét uit, lijken hele maal ingekapseld door sprinrag en dood te gaan. Maar, o wonder, er komt nog een tweede bladgroei en de bladeren herstelllen zich wonderwel, ndat de grijze panty sluier opgetrokken is. Dit wordt veroorzaakt door de eitjes en het spinsel van de vlindermot, waarna de rupsjes alles wat blad is, opge vreten hebben en zij zich ontpopt hebben in vlinders... menigeen heeft, hier langs fiet send in het voorjaar, weieens het hofd geschud en gedacht dat de ze bomen ten dode toe waren opgeschreven.„Maar nee hoor. Ook in het Lage Bergse Bos schijnt dit fenomeen: stippelmot- spinsel, een voorkomend ver schijnsel. Overigens is er nog veel meer van dit Koornmolengat te vertellen. Luisteren naar een boeiende uit leg is interessanter dan te lezen, omdat je al lopend, de dingen ge lijk kunt bekijken. Toch eens doen! De laatste wandeling is op 9 september. Verder iedere vrijdag avond: aanvang 19.00 uur vlakbij kampeerterrein Zevenhuizen! Zevenhuizen - Tijdens het oogst feest op 3 september a.s. is er ook weer een rommelmarkt op het kerkplein van de Ned. hervormde kerk. Spullen daarvoor worden opgehaald op zaterdag 27 augus tus a.s. Wilt u eerder de spullen kwijt dan kan dat en wel op het adres Dorpsstraat 14, fam. W. v. Erk. Vanaf 9.00 uur rijdt de auto door het dorp. De aanvang van de rommelmarkt op 3 september is half tien. dorpsstraat 163 - tel. 01802-1335 - zevenhuizen

Dorpskrant | 1988 | | pagina 12