Conny Frans gaan trouwen!! drukkerij elgersma t OOGST OOGST OOGST SURFMARATHON FOTO'S IN DE DORPSKRAN1 ook trouwplannen...?? mmmr-4 oogstfeest 3 september zevenhuizen i intercaril JAN BIJSTERBOSCH BROOD BANKET TEL. 01802-2462 PRODUKTEN recht- streeks van de BOERDERIJ!! Héél binnenkort is het groot feest voor Frans en Conny kom eens langs....! Een gesprek met bedrijfsleider Bukman van Agrarisch Belang "Zevenhuizen" B.V. Zaterdag 20 augustus, terwijl we dit schrijven, is het verwachte slechte weer boven Zevenhuizen ineens losgebarsten. De oogst gaat, voor zover de granen oogstbaar zijn, (even?) niet door. Sommige akkerbouwers waren nog druk bezig met de oogst van het graan, anderen waren al klaar of moesten nog wachten tot het graan voldoende rijp is om te oogsten. Dit betrof veelal de zomergranen. Ook zijn er al begonnen met de oogst van uien en/of aardappelen, alhoewel van beide gewassen de echte grote hoos pas later op gang komt Vandaag is al meer dan 75% van de graanoogst binnen. We zijn veel vroeger dan vorig jaar toen er tijdens het oogstfeest nog veell graan geoogst moest worden. Nu zal dat op 3 september, voor wat de granen en zaden betreft, vrij wel zeker een feest van de oogst kunnen zijn, alhoewel dan nog nit alle peulvruchten geoogst zullen zijn. Veldbonen namelijk is een gewas wat pas half tot eind sep tember oogstbaar zal zijn. Veel akkerbouwers doen aan oogstspreiding. Zij verbouwen meerdere graansoorten zoals tar we en gerst en daarnaast erwten en veldbonen, opdat deze produk ten op verschillende tijdstippen doorgaans oogstbaar zijn. Hier mee wordt zowel het oogst- als financiële-risico gespreid. Daar naast kan dan met één machine een groter oppervlak per jaar ge oogst worden, wat uiteindelijk het rendement ten goede komt. Aan het woord is bedrijfsleider Jaap Bukman van Agrarisch Be lang "Zevenhuizen" B.V., die de ze week met zijn medewerkers veel meer uren maakte dan bui ten de oogst het geval is. Agra risch Belang Zevenhuizen B.V., vroeger de Coöperatie, een vere niging van agrariërs, thans nog door velen zo genoemd, is lid van de Cebeco-Handelsraadgroep. Een organisatie, werkzaam in Ze venhuizen, Moerkapelle en omge ving en uniek in zijn opzet. Na een aantal fusies en reorganisaties van coöperaties is Agrarisch Be lang een B.V. geworden. Overi gens functioneert Agrarisch Be lang volledig als een coöperatie. Voorheen was het een zuiver Ze- venhuizens gebeuren. Tegen woordig beperkt zich het functio neren niet alleen tot de akker- YOGHURT - VANILLE VLA VRUCHTEN YOGHURT - AARDBEIEN YOGHURT - KARNEMELK - KWARK - EIEREN - ROOMBOTER - Ook hebben wij: 8 SOORTEN BOERENKAAS bouw in Zevenhuizen, maar re kent Agrarisch Belang Zevenhui zen ook de wijde omgeving als zijn werkgebied - dat overigens steeds ver uitdunt door uitbrei ding van woon- en leefgebieden en kassenbouw. Zo heeft men naast twee graanontvangstpun- ten in Zevenhuizen er ook nog één in Benthuizen en één in Bleis- wijk. In Zevenhuizen zijn te vin den aan de Dorpsstraat en aan het Zuideinde. Granen en erwten, door akker bouwers gestort bij de ontvangst plaats aan het Zuideinde, moes ten, soms tot diep in de nacht, vanaf het terrein met de transport band nog in een van de vakken in de loods gestort worden. De granen die bij Agrarisch be lang binnenkomen worden deels verwerkt tot veevoeder en deels gebruikt in de meelindustrie. Vrij wel alle gerst wordt afgezet aan de mouterij, die het uiteindelijk weer geschikt maakt voor de •bierbrou werijen. Vooral Bavaria is een be langrijke afnemer van de gerst van Agrarisch Belang. De bij Agra risch Belang aangeleverde erw ten worden eerst voorgereinigd, vrijgemaakt van grond en onkruid zaden, voordat ze worden opge slagen, om daarna gedroogd te worden. Op een later tijdstip wor den de opgeslagen erwten ver kocht en afgezet aan de vee voederindustrie. Naast graan en erwten voor bo vengenoemde functies wordt er ook veel aangeleverd wat later weer als zaaizaad afgezet wordt. Deze partijen zijn speciaal voor deze doelstelling geteeld. Er wordt in Zevenhuizen zelfs meer zaaizaad geteeld dat nodig is. Het overige wordt dan in de groothandelssfeer afgezet. Het is voor de akkerbouwers belangrijk dat er in de regio zaaizaden ge teeld worden. Zij zijn dan ervan verzekerd dat er voor redelijke prijzen voldoende zaaizaad ver krijgbaar is en de kans op insleep van ziektes en onkruiden uit an dere gebieden wordt hiermee ver meden. Het drogen, bewerken en de op slag van zaaizaden gebeurt aan de Dorpsstraat, daar waar vroe ger alle granen ontvangen wer den. Deze opslag is eigenlijk te klein. Dit betekent dat een deel van de zaaizaden na een korte eer ste bewerking tijdelijk bij derden opgeslagen moet worden, om la ter in de Dorpsstraat verder be werkt te worden. Het zou daarom mooi zijn als de opslagcapaciteit iets groter was, maar wie weet komt het eens nog zo ver. Naast zaaizaden Worden ook nog een aantal kleine produkten, zo als koolzaad, haver, maalgerst en maaltarwe bewerkt voor bijzon dere bestemmingen. Zo wordt er aan de Dorpsstraat nog met mo lenstenen gerst en tarwe tot meel vermalen. Dit meel wordt door gaans in de particuliere sector verkocht. Overigens bakken de bakkers uit Zevenhuizen nog niet met meel van Agrarisch Belang en is dus brood van hier in de regio geteeld graan nog niet te koop. Tot voor kort was dit zeer begrijpelijk. Het deeg van de hier in de regio ge teelde tarwerassen was niet of nauwelijks machinaal te verwer ken. Echter dit jaar zijn er in de regio voornamelijk baktarweras- sen verbouwd. De kwaliteit hier van blijkt volgens voorlopige cij fers ook goed te zijn. Dus wie weet wat u binnenkort eet!!!! AANLEVERING We schreven al eerder over de werkwijze vari' :dê Weegbrug dat via een monster de hoeveelheid vocht bepaald wordt, dit analyse ren geschiedt met speciale appa ratuur bij Agrarisch Belang. De zakjes met monsters van de gra nen en peulvruchten worden bij de weegbrug afgehaald en aan de Dorpsstraat op kwaliteit onder zocht en het vochtpercentage be paald. Later wordt ook de finan ciële opbrengst bepaald. De ak kerbouwer vraagt aan de bedrijfs leider Bukman zijn produkt te verkopen. Veel van de produkten worden via een gezamenlijke af zet, pool, afgezet. Dit betekent dat op gezette tijden een deel van de oogst verkocht wordt en aan de akkerbouwers uiteindelijk een ge middelde prijs uitbetaald wordt. Doorgaans is dit een verrekening van een reeds eerder aan de ak kerbouwer uitbetaald voorschot. Op dit moment is het financiële resultaat nog niet bekend. Wel is van de wintertarwe redelijk tot goed in zowel kwaliteit als kwan titeit. De erwten blijven wat ach ter in opbrengst en de opbreng sten van de zomergranen, zomer- tarwe en brouwgerst, zijn vlakaf tegengevallen. Als oorzaken voert de heer Bukman aan de late inzaai in het voorjaar, als gevolg van de lange natte periode waar door tijdig zaaien onmogelijk was, en de veelal slechte structuur van de grond. De slechte structuur werd veroorzaakt door het natte najaar en het wegblijven van een echte winter. Er moet vorst ko men, dat komt de structuur van de grond en uiteindelijk het gewas ten goede. Tijdig zaaien betekent een lange groeiperiode, waardoor er langer geproduceerd kan wor den en de opbrengsten hoog kun nen zijn. Dat was dit jaar voor de zomergranen nou net niet het geval. Vandaar! Hoewel de graan- en peulvruch- tenhandel een van de belangrijk ste peilers voor Agrarisch Belang is, houdt zij zich ook nog met tal van andere zaken bezig, zoals met de teelt van poot- en consumptie aardappelen voor de Z.P.C. te Leeuwarden. De doelstelling hier van is het vermeerderen van spe ciale aardappelrassen voor bijzon dere bestemmingen om hiermee voor de akkerbouwer een beter rendement te verkrijgen dan dat bij de teelt van de traditionele ras sen het geval is. Tevens is de afzet van meststoffen en vele andere agrarische benodigdheden en de WELKOOP winkel belangrijke activiteiten van Agrarisch Be lang. Echter de afgelopen weken en waarschijnlijk de komende week zal voor hen het accent lig gen met name bij de graanoogst, waarna zij op 3 september zeker ook aan het oogstfeest gaan deel nemen Zevenhuizen - Een uitputtingsslag was de 24-uurs surfmarathon door EUROSURFING in Oud Verlaat als SURF-AROUND-THE- CLOCK, zaterdag jl. werd georganiseerd. Een happening die veel bekijk trok, doch onder minder gunstige weersomstandigheden toch door kef gaan. Slechts 4 teams vielen uit van de 150. Het was een fraai gezicki tegen een blauwe, met wit bewolkte lucht en blauwe weerkaatsing dl gekleurde zeilen in te zien wegschieten bij het startschot van wedsricl leider Dick Veltman uit Reeuwijk. Dat gebeurde zaterdag om 15.00 uul op het Sporteiland De Zevensprong waar een tentenkamp op de oever! van de Zevenhuizerplas was gecreëerd. De wedstrijdleider is 24-uur J touw geweest. Er waren 's nachts wat protesten met voorrangregets'enl moest moed ingesproken worden. Verder beoordeeld worden of er vJ plank gewisseld mocht worden als de surfer vond dat dit door een de:; J of mankement moest gebeuren. Wat de harde wind betrof, die viel 's nachts som sweg om keihard terug:! komen. Hoosbuien waren ook geen mentale oppeppers. Deteams-cl uit 3 surfers besotnden, bepaalden zelf het tijdstip van wisseling. Dat kei variëren van één uur tot diverse ronden. Een uur slaap en dan op si plank viel niet mee. Het waren dan ook grappig suf uitziende gezichte! die uit de tentjes kwamen....Al met al is dit 24-uurs gebeuren nieteej voudig geweest, 's Nachts was het afzien, presteerden enkelen het oma stiekem tussenuit te knijpen en om 8 uur weer rondsurfend te doen dm alle uren nog in de race warenGelukkig kwam er om 9 uur w<tf publiek op de oever om aan te moedigen en was iedereen om 13.00uir blij deze monstertocht te hebben volgehouden. Om 15.00 uur werd tf zondagmiddag afgeblazen. LEEST U DIT ARTIKELTJE GOED!!!! Elke gepubliceerde foto mag direct na het verschijnen van de Dorp krant afgehaald worden: gratis....! Komt u b.v. een week later, dan moeten we zoeken!! Dat kersttijd-81*! kost geld! Na een week moeten we daarom geld in rekening S^J brengen. Dus daarom, let op, elke GEPUBLICEERDE foto is af te n«r Wie het eerst komtBijbestellen levert geen probleem op. mits snel mogelijk na het verschijnen van de krant, dit even aan de drukKej komt melden. Een bijbestelling kost 7,50. Voor deze belangrijke dag in hun leven drukten wij de huwelijkskaarten. Ook kregen zij van ons nog een GRATIS FELICITATIE-PAKKET dorpsstraat 62a - zevenhuizen - 01802-2289

Dorpskrant | 1988 | | pagina 10