F Groeien....naar borstvoeding BABBA's Stoffenhuis Damesvoetbal Coen Schiereck Koffieconcert Grote sortering HERFST-STOFFEN bouwkundige werk zaamheden en adviezen St. Jozef Ziekenhuis zondag 2 okt. 11.15-12- uur. Toegang gratis -'n coffeeshop van het St. J zef Ziekenhuis. Advies, voorlichting, begeleiding voor a.s. moeders, wordt in Wad- dinx en Moerkapelle gegeven door: LA LECHE LEAGUE "Een borstgevoed kind heeft zowel in een welvarend, als in een sociaal benadeeld gezin de allerbeste kansen voor een goed begin in het leven. Borstvoeding verschaft een solide basis voor gezondheid en het vermo gen om lief te hebben." Dit schrijft de directeur van Unicef, Uffe König, en is als citaat vermeld in de aanhef van een brochure die verspreid wordt door de Waddinxveen afdeling van La Leche League... mevrouw Lilian Kok van het Klaverveld in Waddinxveen is er leidster van. Letterlijk uit het Spaans vertaald betekent deze organisatie: DE MELKUNIE. Ondanks het feit dat ze zich niet lekker voelt, laat ze de af spraak die op korte termijn gepland is, doorgaan. "Wat denk je, als ik de gelegenheid krijg om over onze borstvoedingsgroep te praten en dit op deze wijze in de publiciteit te brengen, dan grijp je die kans met beide handen aan." We luisteren naar een verhaal over de voordelen van borstvoeding...Het doel van La Leche League en de functie "Als een vrouw ca. vier maanden zwanger is en zich voorneemt om na de geboorte haar baby borst voeding te geven, kan ze al te recht in onze, of in een andere praatgroep van "La Leche Lea gue". Ze steekt dan veel op door t e komen luisteren op de maande lijkse praatavond bij mij aan huis, brochures door te nemen en de video-band te bekijken. En pas sant kunnen vragen gesteld wor den die ik niet altijd behoef te beantwoorden, een reeds zogen de moeder kan dat als 'ervarene' bij onze groep, ook doen. Door gaans vragen wij de zogende moe ders hun baby mee te brengen voor de gezelligheid en zo kan één en ander aanschouwelijk ge maakt worden voor degenen die zwanger zijn. Het is heel belang rijk dat a.s. moeders en zogende moeders gemotiveerd zijn om borstvoeding te geven. Er des noods wat moeite voor over heb ben. We zijn gelukkig weer terug bij het standpunt dat baby's om een bepaalde tijd gevoed moeten worden. Niet de moeder bepaalt de tijd, maar de baby, door te gaan huilen. Zo'n tien jaar geleden nog, wist je met problemen over borst voeding niet waar je naar toe moest. Groeide een baby slecht dan werd erop het consultatiebu reau geadviseerd om er maar een fles bij te geven. Ik heb het zelf meegemaakt dat onze oudste in een periode niets gegroeid was, en ook zo'n advies kreeg. Ik kreeg het gevoel een waardeloze moe der te zijn. Gelukkig wilde hij de fles niet en kreeg ik nog een week respijt om het toch nog even met borstvoeding te proberen. Dat werd een worsteling van aanleg gen, rustig laten drinken...er nog eens tussendoor laten drinken en na een week was m'n kind ruim 300 gram gegroeid. Veel ouders vinden het een won der om hun kind te voeden. Daar hebben ze best wat voor over. Het schept een band. een geweldige relatie dat een kind alleen door z'n eigen moeder gevoed kan wor den. Ik kreeg destijds het advies om m'n baby om de vier uur te voeden. Niet uit de wieg te halen als hij huilde. Er werd en wordt soms nog, op de jonge moeder ingepraat om de baby te laten hui len...Maar ook een baby heeft be hoefte aan contact. Als wij ons ver velen bellen we een vriendin op, om bij te kletsen. Zo'n baby ligt daar maar in de wieg alleen te zijn, wat is er heerlijker om zomaar tegen moeder aan te liggen en eens een keertje een extra slokje te krijgen?" Lilian vertelt dat som mige moeders op een bepaalde tijd willen stoppen met borstvoe ding. Het is een kunst om zo van borstvoeding op vast voedsel over te schakelen. Doorgaans wil het kind zelf de borst niet meer. Bij de één ligt dat rond de acht maanden en bij een ander een half jaar later Als een kind van de borst af is dan is hij 'gepeend'. Hoewel de landelijke La Leche League al tien jaar bestaat is de Waddinxveense groep nog maar 7 jaar oud. Lilian Kok is de op richtster. Vanuit haar ervaringen en opleiding kon zij weer andere groepen begeleiden en coördine ren tot ze zelfstandig konden func tioneren. Zo b.v. de groep van Moerkapelle, waarvan Coby Bac, Lyfke vd Spek en Meity Banga de leiding hebben. Destijds was Lea Meibergen in Zevenhuizen leid ster. Er zijn momenteel ca. 20 leidsters en evenzoveel borstvoe- dingsgroepen in Nederland, ter wijl er nog 20 in opleiding zijn. Lilian heeft in deze vrijwilligers functie heel wat tijd gestoken en doet dat nog. Zelf ervaarde ze haar kennis, uit boeken opgedaan en bij de eerste zoon, als een ont spanning bij haar overige drie zoontjes. Ze kwam La Leche Lea gue op het spoor door een artikel in het maandblad Kinderen. Ze las dat een mevrouw begonnen was met praatgroepen over borst voeding. Op dat moment had ze zelf juist tepelkloven na de ge boorte van haar eerste zoontje en belde het nummer dat bij het arti kel vermeld stond. Later, toen de tweede geboren was, heeft ze de mevrouw nog eens gebeld, en zo ontstond een gezellig contact. De Zoetermeerse leidster adviseerde later, toen Lilian zo enthousiast reageerde, zelf een borstvoedings groep op te richten. "Ik ben van beroep secretaresse en nu zou ik moeders gaan begeleiden...Na tuurlijk moest ik daarvoor de nodi ge kennis opdoen. Veel lezen en luisteren...En weet je, ik zou toch geen aspiraties hebben om te gaan werken en dit werk (vrijwil lig, red.) is ontzettend dankbaar werk. Het is vreselijk leuk overal uit Nederland vandaan telefoon tjes te krijgen om informatie, om advies, of om zomaar even te luis teren naar een jong moedertje... M'n telefoonnummer staat in veel folders. Wat is het voor een jonge moeder op een druilerige maan dagmorgen, terwijl je kindje zo verdrietig huilt en je zelf als moe der tekortgeschoten zielig vindt, even de telefoon te kunnen pak ken en te vertellen dat je kindje huilt, te vragen wat de oorzaak kan zijn...gewoon hulp aannemen En dan krijg je een week later een danktelefoontje dat de baby min der huilt...Heerlijk toch? Er ligt al tijd een pen en papier bij de tele foon. Soms komt het vanwege m'n eigen kinderen (jongste nog dagelijks thuis, een kleuter en twee grotere jongens) niet uit dat ik iemand te woord sta. Dan no teer ik het telefoonnummer en bel binnen tien of vijftien minuten terug. Soms, als het niet urgens is, vraag ik dat om b.v. 's avonds in alle rust te mogen doen...Zo'n contact is heel belangrijk...De situ atie die ik schetste van die jonge moeder met die huilende baby al leen thuis, overkwam mij ook. Je hebt tot enkele weken voor de ge boorte van de baby altijd een baan buitenshuis gehad en dan ben je ineens hele dagen alleen met een baby in huis die jij nog niet begrijpt.... Je kunt natuurlijk je moeder of een vriendin bellen, maar vaak hebben die zelf geen borstvoeding gegeven. DE PRAATGROEP Hoewel de telefoon er is voor voorkomende situaties die direct om een oplossing vragen, zijn er d emaandelijkse ontmoetingen in groepsverband, waar ontzettend veel geleerd wordt. Hieruit ont staan hechte vriendschappen tus sen jonge moeders. Lilian: "In de nieuwbouwwijk Zuidpias worden veel kinderen geboren. Als je moe ders met opgroeiende kinderen richting scholen of winkels ziet lopen, dan zeggen ze geen boe of ba tegen anderen. Echter jonge moeders achter kinderwagens zie je dikwijls met elkaar wandelen. Ze hebben allemaal pas hetzelfde meegemaakt en komen elkaar te gen bij de borstvoedingspraat groep...Gelukkig is onze kamer on langs groter gemaakt zodat er ze ker zo'n 20 vrouwen in kunnen... De avonden zijn in principe gra tis, doch we zijn genoodzaakt een vergoeding voor folders te vra gen. Daarnaast een kleinigheidje voor de koffie en zo bepalen we gewoon de prijs per avond op 3,-. Onze diensten zijn overigens gratis! Babymassage is ook ontzettend fijn voor de baby en als er voldoen de belangstelling is maken we dat op een aparte avond aanschou welijk door een baby in levende lijve te masseren, zodat de moe ders het ook kunnen leren." Lilian doet nog veel meer dan alleen maar adviezen geven. Ze is coördi natrice van een klein deel van de totale organisatie. Ze maakt ver slagen en woont jaarlijks een con ferentie bij in het buitenland. La Leche League hoopt in heel Euro pa in elk land borstvoedingsgroe- pen op te richten. Op dit moment zijn er al 44 landen met derge lijke groepen...In Duitsland maar liefst 60, in Zwitserland 40, doch slechts drie in Griekenland, 2 in Portugal en Belgie. In Spanje één, één in Noorwegen en tien in Italië enz. (vanwege haar internationale con tacten lukt het om vakantiewo- ningruil te dopen. Zo belandden Oostenrijkers in hun woning en zij in die van de Oostenrijkers voor een paar weken zomervakantie). "Een zittingsperiode in La Leche League duurt drie jaar. Je hebt de vrijheid tussentijds op te stappen, maar dat doe je niet. "Ook propaganda is belangrijk voor deze geweldige mogelijk heid voor jonge vrouwen om steun te krijgen als ze aan borst voeding beginnen." Ze adviseert daarom iedere zwan gere vrouw een borstvoedingscur sus te volgen. Het is ontzettend leuk, alhoewel het niet echt een cursus is. Er bestaat een hardnek kig misverstand dat we een soort extreme geitewollensokkenclub zijn of van die zoetige zwevende vrouwen, maar dat is een fabel. We zijn geen alternatievelingen, integendeel, we gunnen elke baby het beste, puur natuur.... Inlichtingen: Lilian Kok, Klaver veld 7, 2742 GH Waddinxveen, tel. 01828-14618. Hoe functioneert een borst voedingsgroep? In een serie van vier bijeenkomsten worden ach tereenvolgens behandeld: 1. voor delen van borstvoeding voor moe der en baby; 2. de kraamtijd; 3. het voorkomen en oplossen van problemen; 4. het van de borst af wennen en gezonde voeding. De leidster geeft informatie en moedigt de aanwezigen aan hun ervaringen met elkaar te delen in een gezellig kringgesprek. Uiter aard zijn de baby's ook van harte welkom. Goede raad voor de eerste weken Het geven van borstvoeding is een eenvoudige en natuurlijke manier om aan het moederschap te wennen. Nog belangrijker dan de moedermelk zelf, is het con tact tussen moeder en kind en de bijzondere band die tussen hen vaak ontstaat. De geborgenheid in je armen, het geluid van je stem,.het a.aien over z'n bolletje... is net zo nodig voor de groei en ontwikkeling van de baby als de moedermelk. Zo geef je hem de allerbeste start in het leven. Net zo vanzelfsprekend als de dag volgt op de nacht, komt de melk en gaat de baby drinken. Overal ter we reld geven vrouwen borstvoeding en jij kunt dat ook! Dit is een fragment uit de brochu- re 'Gaat u straks ook borstvoe ding geven?' Uitgebreid wordt hierin de voordelen van borstvoe ding onder de aandacht gebracht I B.v. baby's met borstvoeding heb-1 ben minder allergieën. In vergelij king met kunstvoeding blijkt dat 1 volledige borstvoeding geduren- de de eerste zes maanden resul teert in het minder vaak voorko men van allergieën. Beneden de I zes maanden is het darmstelsel I van de baby nog niet rijp voor he: verteren van sommige voedings stoffen. Moedermelk bescherm: tegen overgevoelig raken voorde ze voedingsstoffen zoals bijvoor beeld koemelk en granen Moeders die borstvoeding geven knuffelen en praten meer me:| hun baby's. Onderzoekingen heb ben aangetoond dat zij ook snel ler op het huilen van hun kind reageren...enz. BROCHURES Behalve deze brochure heeft u stichting zo'n 20-tal andere info's van 'heeft de baby een fopspeen nodig?' tot 'hoe kan de zuster hel pen als de kraamvrouw borstvoe ding wil geven?' Vanaf 4 maanden zwangerschap is het aan te bevelen om naarc' borstvoedingsgroep te gaan. ®®®®®®®®®®®®®®>®®®®®®®<s>® Kerkweg West 8 - Waddinxveen Tel. 01828 - 11120 DISTRICTSBEKER WEST II Zevenhuizen - A.s. zondag gaat dele ronde voor de districtsbeker Wvan de KNVB West II van start. Het le dameselftal is ingedeeld bij Blijdorp uit Rotterdam. RVC '33 uit Reeuwijk en Haastrecht. De deelname voor deze beker be staat hoofdzakelijk uit elftallen van de Interregionale klasse za terdag en zondag en aan het eind van het seizoen zal de winnaar van de beker West II vertegen woordigen om het algeheel beker kampioenschap van Nederland. Groeneweg speelt haar le wed strijd a.s. zondag uit bij Haastrecht aanvang 12.00 uur te Souwro Dorpsstraat 12 - Zevenhuizen Tel. 01802-2581 b.g.g. 01828-18718. Gouda - In de coffeshop van hei St. Jozef Ziekenhuis te Gouda worden regelmatig koffieconcer-1 ten gegeven. Op zondag 2 okto ber is er weer zo'n concert, m.m.v. i Magdalena Kuhn (fluit) en Julian Coco (gitaar). Magdalena Kuhn werd in Aarau (Zwitserland) geboren. Reeds op jonge leeftijd had de dwarsfluit haar voorkeur. Zij studeerde bij E- rich Padun aan het Conservatori um van Bern en vervolgde haar studie bij de beroemde fluitist Re; né Le Roy in Parijs. In Zwitserland werkte zij als hoofdvaklerares aan het Conservatorium in Biel. Haar huwelijk bracht haar naar Neder land, waar zij gedurende tien ja ren hoofdlerares fluit was aan het Stedelijk Conservatorium te Arn hem. Momenteel is zij als eerste fluitiste aan het Radio Symfonie Orkest van de NOS verbonden. Sinds 1964 vormt zij met Julian Coco een duo. dat vele concerten verzorgt, w.o. radio- en televisie optredens. Julian Coco werd op Curapao geboren. In 1953 kwam hij naar Nederland, waar hij aan het Am sterdams Conservatorium zijp o? leiding voor contrabas en gitaar volgde. Hij was de eerste in Neder land die het gitaarsolistendiplom3 behaalde. Als contrabassist maak te hij meer dan 25 jaar deel uit van het Utrechts Symfonie Orkest Ais gitarist vond hij niet alleen de ue9 naar het concertpodium van de klassieke muziek, doch zijn spran- kelende temperament liet hem ook furore maken op het gebied van de lichte muze. Zijn ver trouwdheid met de Zuid-Amen kaanse rhytmen geeft hem doo zijn klassieke opleiding een p.aa tussen de meest bekende gita"1 ter- Het duo zal werken spelen vw Locatelli, Guiliani. Trular. Rav* Rodrigo en de la Falla. Tor s van het concert staan een aan Zuidamerikaanse dansen op n programma... ,c

Dorpskrant | 1988 | | pagina 10