GASTOUDERPROJECT KUNST GEBITTEN Waddinxveen en omstreken D e Stichting Gastouderproject Waddinxveen en omgeving blijkt in een toenemende behoefte te voorzien, in vraag en aanbod voor Kinderop vang. Hoe dit gastouderproject functioneert; kinderopvang geregeld wordt, horen we op een druilerige maandagmorgen van coördinator Vronie van Manen aan de Zuidplaslaan. Vronie is van beroep ortho pedagoog. In haar praktijk werkt zij met kinderen bij wie de ontwikkeling niet helemaal vlekkeloos verloopt. Vanuit haar 'pedagogische kijk' is haar functie van coördinator in het gastouderproject, bedoel voor Wad dinxveen e.o., haar of het lijf geschreven. In feite heeft Vronie van Manen een bemiddelende taak tussen twee partijen: degene die kinderopvang nodig heeft en degene die in eigen huis één of meer kinderen wil opvan gen Chili komitee Klaverjasen jokeravond Tropica Nelis Metselaar een sympathieke vorm van kinderopvang Voor begrafenissen C.H. DE VRIES ZN. UITVAARTVERZORGER TESSELSCHADELAAN 20 2761 AT WADDINXVEEN TEL. 01828-14719 reparatie's KLAAR TERWIJL U WACHT) WADDINXVEEN TEL. 01828-12958 op de leeftijd van 62 jaar. dit is mevr. van der maale; zij past op baby koen, wiens moeder 2Vï dag werk zaam is in het onderwijs. Zelf heeft ze twee schoolgaande kinderen.... "Je kunt het vergelijken met een uitzendbureau, wij vragen een kleine vergoeding voor bemidde- lingskosten, terwijl er tevens een contributie van één gulden per maand wordt gevraagd. De ouder die opvangt (gastouder), krijgt een vaste vergoeding van drie gden per kind per uur. Degene die om opvang vraagt (vraagouder) betaalt een vergoeding afhanke lijk van zijn/haar inkomen. Een voorbeeld: een vader in de bij stand, die zich nu herschoolt, ter wijl zijn vrouw ook cursussen volgt, betaalt slechts twee kwart jes per uur. Uit het retributiefonds wordt zodanig bijgepast dat de gastouder van het kind (de kinde ren) toch drie gulden per uur per kind ontvangt. Naast het bemid delen tussen 'vraagouders' die op vang Voor hun kind(eren) zoeken en 'gastouders' die kinderen van anderen willen opvangen, bemid delt het GASTOUDERPROJECT ook voor zgn. 'ruilouders' die op afgesproken tijden eikaars kinde ren opvangen. Bij het Gastouder project gaat het om regelmatige opvang gedurende langere perio de door een vaste gastouder. Voor de ouders heeft het voorde len om gebruik te maken van het Gastouderproject. Zij krijgen ad viezen en richtlijnen over de on derlinge afspraken en betalingen. Als er problemen zijn kunnen zo wel de vraag- als gastouders een beroep doen op het Gastouder project. TELEFOONTJES Dat het Gastouderproject in een toenemende behoefte voorziet, blijkt wel uit het aantal telefoon tjes dat binnenkomt tijdens ons gesprek. Vronie aarzelt of ze haar antwoordapparaat zal inschake len. Ze doet het toch maar niet, neemt de telefqpn,aan en verwijst belangstellenden naar haar ver vangster Elsemiek de Jong. "Er werd zonet gebeld of we konden helpen met het zoeken van een opa en oma voor kinderen die die zelf niet hebben." vertelt ze... "Leuk zeg, om het op deze wijze voor kinderen mogelijk te maken toch in contact met ouderen te komen. Andersom een idee voor ouderen die misschien zelf geen kleinkinderen hebben of ze wel hebben, maar ver weg wonend."... TERUG NAAR HET BEGIN... Hoe de start was... "We zijn pas in 1986 gestart. De Stichting Peuterspeelzalen Wad dinxveen heeft het idee gelan ceerd om een Gastouderproject te starten, daar de Stichting steeds meer vraag kreeg naar kinderop vang. Immers, een peuterspeel zaal is niet bedoeld als kinderop vang, maar echt om te spelen, dus kon men geen oplossing bieden. Een Kinderdagverblijf starten zag men ook niet zitten, dat zou tè kostbaar zijn. Bovendien is het nadeel van een Kinderdagverblijf dat je met vaste openingstijden te maken hebt. B.v. van 8.00 tot 17.30 uur, waardoor een ouder, die wisselende diensten heeft, b.v. een verpleegster, geen gebruik kan maken van deze vorm van kinderopvang. Stel, vader stu deert en moeder moet voor het in komen zorgen, ze heeft onregel matige werktijden, dan is het toch heerlijk te weten dat het kindje op een goed adres is waar begrip is en liefde voor het kind en je bij draagt naar vermogen. Afijn, toen het idee tot een plan uitgewerkt was, heeft de stichting peuter speelzalen Waddinxveen een ad vertentie geplaatst met de oproep voor een veldwerkster die het Gastouderproject zou gaan star ten en coördineren. Omdat het grenst aan m'n eigen vak sollici teerde ik en werd aangenomen" vertelt Vronie. Vanuit een grote dosis bezieling ging zij zich lande lijk oriënteren door deel te ne men aan overleg binnen de Werk gemeenschap Kindercentra Ne derland, overkoepelend orgaan van alle vormen van kinderop vang. Van daaruit werd zij één van de afgevaardigden die op het mi nisterie van WVC haar best deed om o.a. het Gastouderproject in Waddinxveen gesubsidieerd te krijgen. En het lukte...Zo kreeg Waddinxveen als één van de 14 projecten subsidie met ingang van 1987. Voorlopig als experi ment voor twee jaar, zodat er geen onrust heerst tot 1990. "We zijn momenteel voorzichtig bezig Waddinxveense bedrijven te be naderen om hen op het bestaan van het Gastouderproject te wij zen. Zij zouden op een eenvoudi ge manier aan personeel kunnen komen door deel te nemen in het Gastouderproject, zodat moeders al dan niet met een opleiding, inhérent aan dé vakature die ze zouden kunnen vervullen, kun nen herintreden, hetgeen onze regering zo stimuleert in het be lang van de economie. Bovendien is het voor een bedrijf interessan ter gedurende een aantal jaren in kinderopvang te investeren dan een waardevolle werknemer(ster) te laten vertrekken. Overigens is er nog een blij vooruitzicht. Er zijn plannen van overheidswege om het belastingstelsel te vereenvou digen. Dit zou een kostenbespa ring van 125 miljoen op moeten leveren, hetwelk...zo heeft men beloofd, ten goede komt aan de Kinderopvang. "Dus nu zou het tweeverdienen in de hand kunnen worden ge werkt...door subsidieverlening, zo zouden de mensen hieruit op kunnen maken?" "O nee, het is juist anders bedoeld De mensen met een geringer inko men, een uitgeschakelde kostwin ner, gescheiden moeders, vaders die alleen achterblijven met jon ge kinderen, het is ook voor hen bedoeld. Een echtpaar dat beide een inkomen heeft, moet bij het Gastouderproject het volle pond betalen. Logisch. Nu, door het re tributiefonds (mogelijk door sub sidie van WVC) kunnen wij ook hén die met de handen in het haar zitten, helpen. Stel je voor, er doet zich een geval voor van een vader die na het overlijden van zijn vrouw met de kinderen overblijft.. of in de steek wordt gelaten...An dersom kan ook.... Wat is het heerlijk om je kinderen dan bij een vertrouwd iemand on der te brengen, waarvoor je een vergoeding betaalt die bij jouw portemonnee past, in plaats van elke maand van de gemeenschap te moeten leven, omdat je moest stoppen met werken." Hoe komt een verbintenis tot stand? "Wel, iemand belt en vraag een gastouder voor zijn of haar kind (eren). Meestal hebben wij nog ouders achter de hand, zoniet, dan plaatsen wij een oproep in de plaatselijke krant. Eigenlijk ko men daar altijd reacties op. Ik be zoek beide partijen. Zowel de aan vrager als de aanbieder. Het komt voor datje iemand moet teleurstel len. Dat er afwegingen zijn om het kind ergens niet te plaatsen. Ik breng hierover verslag uit aan m'n bestuur. Dat is mijn werkgever. Er zit o.a. een vertegenwoordigster van de stichting peuterspeelzalen in en verder is het bedrijfsleven er ook in vertegenwoordigd. Over het algemeen komen de contacten soepel tot stand, ver loopt alles zonder problemen. Na vijf weken is er een evaluatiege sprek in mijn bijzijn. Op dit mo ment wordt besloten of men met elkaar verder gaat. Tegelijkertijd worden de onderlinge afspraken op papier gezet. Buitenschoolse opvang, een nieuwe actie Wat we nu willen gaan propage ren is 'buitenschoolse opvang'. Er zijn veel gastouders die bij voor keur op een baby of een peuter willen passen, zodat ze hem of haar op zien groeien. We zillen in Waddinxveen het opvangen van kinderen van 4-12 jaar na school tijd promoten. Dat gaan we onder de moeders van schoolgaande kinderen doen. Immers één of twee kinderen erbij, naast eigen kinderen, om uit school op te passen, kan heel gezellig zijn. Juist in de categorie schoolkinde ren blijkt grote behoefte te zijn aan opvang na schooltijd." een voorbeeld: ouders hebben een winkel. Vooral donderdag, vrijdag en zaterdag hebben zij het druk, werken samen. Waar blijven de kinderen? Rondlummelen op straat, kattekwaad uithalend, öf fijn bij een moeder uit school ge zellig aan de thee, kletsen over school...een spelletje doen, wat huiswerk maken...Een vervanging van thuis dus... Een ander voorbeeld: Moeder of vader is alleen, moet de kost ver dienen, maar altijd om half vier thuis zijn voor de kinderen. Zo heeft men een gerust hart, dat het dierbaarste wat je hebt, waar jij voor werkt, onder veilige hoede is. KINDEROPVANG Dit artikel is niet bedoeld om het uitbesteden van kinderen te pro moten. Het is echter wel een rich tingaangever, dat de mogelijk heid van kinderopvang bestaat. En andersom dat ér voör thuis blijvende vrouwen/moeders die het leuk vinden met kinderen om te gaan, de mogelijkheid bestaat anderen van diest te zijn. Op dit moment zijn er in Waddinxveen ruim 130 vraag- en gastouders met elkaar in contact gebracht door het Gastouderproject. Dit beperkt zich uiteraard niet tot Waddinxveen. In het eerste jaar, toen de gemeente Waddinxveen subsidie verleende, was dat wel het geval. Nu kunnen ook regio gemeenten profiteren van de mo gelijkheid gebruik te maken van de diensten van het Gastouder project. Misschien is er wel een echtpaar in Zevenhuizen of Moer- kapelle dat zich als grootouders voor kinderen die geen grootou ders hebben, beschikbaar willen stellen....Of zijn er in die dorpen vrouwen thuis, die ook best voor andermans kinderen willen zor gen....Is er een vader, of een moe der, of zijn er ouders, die graag vertrouwde opvang voor hun kind(eren) wensen...in een huise lijke vertrouwde sfeer...Gewoon even bellen naar coördinator Vro nie van Manen. INLICHTINGEN, tel. 01828-163 93 (tijdens kan tooruren), b.g.g. 01828-17405, Elsemiek de Jong. Waddinxveen/Boskoop - In de af gelopen maanden zijn een aantal chilenen, die in Boskoop en Wad dinxveen wonen, samen met een aantal plaatselijke nederlanders, actief bezig geweest te zoeken naar ondersteunende activiteiten voor chilenen, hier in Nederland maar ook in Chili. Dit groepje heeft zich inmiddels onder de naam Chili komitee Boskoop/ Waddinxveen, geformaliseerd. Dit kgmitee zal zich op 1 oktober a.s. publiekelijk presenteren in het praathuis in Boskoop. Wat is het Chili-komitee B/W? Het chili-komitee richt zich vooral op sociale en politieke steun en informatie. Er zijn gelukkig stich tingen zoals b.v. vluchtelingen werk^ ie goed werk verrichten op humanitair niveau, deze wil men dan ook niet in de wielen rijden. Concreet wil het chili-komitee: het bijeen sparen van geld (d.m.v. activiteiten) om een schooltje te laten bouwen in Santiago waar de kansloze kinderen lager onder wijs kunnen genieten en waar werkloze leraren aan het werk kunnen. Onderwijs is belangrijk voor de mondigheid van de be volking; Indien nodig het onder steunen van de gezinnen van de in Boskoop en Waddinxveen wo nende gevluchte Chilenen; In formatie verstrekken over Chili aan b.v. politieke partijen, vak bonden, vrouwen- en jongeren organisaties enz. Het komitee wil graag uitgebreidere informatie verstrekken op 1 oktober. Deze avond zal ingeleid worden om 20.00 uur door Jan boer en Hector Pasten Armeda. Zij zullen m.n. ingaan op de huidige situatie in Chili (m.n. omtrent de volkstel ling van 4/10), en op de manier waarop het komitee steun denkt te gaan geven aan deze chilenen. Daarnaast zullen zij ingaan op het school-project. Na een verdere voorstelling van de leden van het komitee zal overgegaan worden tot een cultureel programma. Eén van de attracties zal de zan ger Carlos Aquilar zijn. Deze Chi leense banneling zingt zijn eigen protest songs onder begeleiding van zijn gitaarspel. Verder zal de Chileense dansgroep Huelen op treden. De entree voor de avona is gratis, al zal wel met een inza- melbus langsgegaan worden om een bijdrage voor deze avond. Verder kan iedereen terecht bij wat kraampjes van Amnesty Inter national, St. vluchtelingenwekr, wereldwinkel en Chili komitee Gouda. Bij deze kraampjes kan ook genoten worden van de door de chilenen zelf gebakken empla- nada's. Het programma zal rond 23.30 uur afgelopen zijn. Moerkapelle - Vogelvereniging "Tropica" organiseert weer haar eerste grote klaverjas- en joker avond en wel op 4 oktober a.s. vanaf 20.00 uur. Plaats: clubge bouw aan de Nassaustraat. Er zijn leuke prijzen te winnen. Rust nu maar uit Je hebt je strijd gestreden Je hebt het met veel moed gedaan En wie kan voelen wat je hebt doorstaan. Bedroefd, maar dankbaar voor wat hij voor ons alleen heeft bete kend, geven wij kennis dat zacht en kalm van ons is heengegaan, onze broer, zwager en oom A. Metselaar W. Metselaar A.N. Metselaar-van der Star J. Metselaar J. Metselaar-Kerver A. Metselaar M. Metselaar-Sommer G. van der Torren N.W. van der Torren-Metselaar M.A. van Draanen-Metselaar 23 september 1988 Zuideinde 20 2761 DB Zevenhuizen Z.H. De begrafenis heeft plaatsgevonden op dinsdag 27 september jl. op 4' algemene begraafplaats te Zevenhuizen.

Dorpskrant | 1988 | | pagina 6