Kattentrouw en -rouw Het Warnaarplantsoen en dierenverzorger Teun Berkouwer Damesvoetbal zie ons bord buiten!! DIERENDAG-AANBIEDINGEN??? Waddinxveen - "Een geit kun je beetpakken, maar een hert valt niet te pakken. Het mannetjeshert, de bok, kan jou wel op z'n gewei pakken. Vooral deze is een beetje nukkig." Teun Berkouwer, de dierenverzorger van het Warnaarplantsoen, weet goed met dieren om te gaan. Het zit als het ware in z'n bloed. Het blijkt uit de wijze waarop hij het mannetjeshert aanpakt als die, terwijl er een fotosessie plaatsvindt voor de Dorpskrant, 'bokkig' reageert. Als heer en meester verjaagt hij met z'n gewei de vrouwtjes, die in paniek alle kanten opstuiven. Meneer hert wil dit extra hapje om het gezin gerust te stellen en voor de foto, helemaal voor zich zelf. Ondanks vermaningen van Teun, blijft hij recalcitrant en wordt daar om flink berispt, waarna hij net doet alsof hij onderdanig isMet een filmcamera zouden dit leuke beelden geweest zijn. Een fototoestel heeft beperkingen Even later zien we, buiten de om heining van het hek, hoe de fami lie hert: een man en tientallen vrouwen en enkele kinderen, weer vredig met elkaar omgaat. De rust is hersteldEnkele sier- duiven pikken de restanten van het graan dat uit de bak van Berkouwer door de woeste ge drag van de bok, op de grond is gevallen. Een lieflijk tafereeltje, wat menigeen zich voor ogen kan halen die zittend op de bank naast het hertenkamp deze dieren heeft gade geslagen. Berkouwer zou u- ren over herten kunnen vertellen, ook over bijen. Laatstgenoemden behoren ook tot de bevolking van het Waddinxveense Warnaarplan tsoen...En dan moeten we nog praten over de geiten, de kippen, de ezel, de eendenen vliegt de tijd... Teun aan het woord Wie hem kent zal beamen dat deze mid-vijftiger zo uit een sprookje gestapt kan zijn. Z'n kle dij, in boswachterskleuren als rust gevend voor de dieren, één met de omgeving, dus groen. Een dito hoed en geschoeid met laarzen maken het beeld nog niet com pleet. Dat doet de baard. Op de juiste lengte, terwijl z'n ogen slim heid uitstralen... 1"9 jaar geleden werd hij als die renverzorger voor het Warnaar plantsoen aangesteld. De herten, geschonken door de fa. Rehorst, gingen dood. Van huis uit had Teun Berkouwer veel kennis in het verzorgen van (zoals hij het noemt) grof wild, want thuis had den ze een wildhandel in Berken- woude. Ook sier- en watervogels behoorden erbij. Z'n familie is be trokken bij het natuurgebeuren in de Krimpenerwaard, zoals de Eendenkooi. Ook diergaarde Blij- dorp heeft veelvuldig geprofi teerd van de dierenkennis van de familie Berkouwer. Teun werd be trokken bij de ziekte die de herten in het Warnaarplantsoen onder de leden hadden. Hij, reeds werk zaam als onderhoudsmedewer ker op de begraafplaats langs de Kerkweg, herkende het ziekte beeld en herkende het als 'koper gebrek'. Door het toedienen van kopersulfaat is er, nadat hij aange steld werd tot dierenverzorger, geen hert meer dood gegaan. Wel verkocht, want anders zou het hertenkamp overbevolkt worden. Zo is b.v. de vorige bok die zeven jaar goed gefunctioneerd heeft en nauwellijks bokkige kuren had, vanwege inteeltgevaar, wegge daan. De hinde's kregen een nieu we man die nu twee iaar in de roe del meeloopt en af en toe een vrouwtje goedgunstig gezind is. In de bronstijd mag hij zich ook echt als man gedragen. Overigens straalt hij, niet alleen vanwege z'n kuren, maar ook door z'n gewei, gezag uit. Het is voor zo'n jonge bok van bijzonder grote afmetin gen..."Er gebeurt hier zelden iets waardoor een dierenarts nodig is. Je 1 kent de dieren en weet hun gedragingen. Binnenkort begint de bronstijd en dan wordt het win ter. Ze krijgen altijd hetzelfde voedsel, af en toe aangevuld door brood van bezoekers, alhoewel we daar niet zo erg blij mee zijn, omdat er conserveermiddel aan toegevoegd is om het brood goed en zacht te houden. Na de brons tijd komt er een rustige periode. De jonge hertjes blijven nog bij hun moeder drinken, maar eten nu al vast voedsel." (we zien dat één hertje bij z'n moeder drinkt en dat een vriendinnetje ervan dat ook stiekem komt proberen, maar wordt weggestuurd door moeder hert). En na de winter, waarin ze slechts af en toe, bij hele strenge koude, binnen overnachten, komt het voorjaar waarin de aanstaan de moeders in gewicht toenemen en negen maanden na de brons tijd lammeren in juni of juli." Honden Rond een uur of twee 's middags is het erg rustig in het park. Teun is op dat tijdstip meestal op de oude begraafplaats te vinden, bezig met onderhoudswerk. Een taak naast zijn functie van dierenverzorger. Meestal is hij van half acht tot negen uur in het plantsoen en 's middags van drie tot vijf uur. Nu dus een uitzondering voor de Dorpskrant. En passant zijn we getuige van een toch wel veelom vattend hondenuitlaatgebeuren... Een enkele hond niet aangelijnd, hetwelk overigens hier verboden is. Terwijl we naar de volière wan delen uit Berkouwer hierover zijn ongenoegens. In het Warnaar plantsoen worden trouwreporta ges gemaakt, spelen kinderen, wandelen moeders met kinder en wandelwagens en wordt er vrij regelmatig in een honden-uit werpsel getraptEen totaal uit- laatverbod komt ter sprake. Zou, volgens het hoofd van de plant soenendienst de heer Bliek, die we hierover een vraag stellen, wel te overwegen zijn. BIJEN Langs de bijen; binnenkort tot één volk gebracht door imker Teun. Klassen schoolkinderen komen jaarlijks op excursie naar het plant soen. Voor Berkouwer is het een bijzonder genoegen om dan van zijn hobby als imker te vertellen. VOLIERE Via het ludieke, bij uitstek voor trouwreportages geschikte brug getje midden in het park, belan den we bij de volière. Twee mus sen zitten niet óp de kooi, maar erin! "Dat hebben die kwajongens natuurlijk gedaan. Kijk, ze wippen bovenop het gaas open en dan kunnen die mussen erin. Eruit valt dan niet mee." Overigens beperkt het vandalisme zich tot kwajon- genswerk in het Warnaarplant soen. Berkouwer vertelt dat de vogels in het park, variërend van parkiet, diamanduifjes, Californi- _scheLuifkwartels en zebravinken. doorgaans eigen kweek zijn. GEITEN, SCHAPEN, KIPPEN en de EZELkortom: de kinder boerderij "Wist je dat geitenmelk erg goed is tegen eczeem. Er komen hier da gelijks mensen geitenmelk halen die er baat bij hebben. Ik melk zelf een paar geiten hier, maar maar thuis hou ik ook geiten om de melk. Ik heb kinderen gezien die het zo erg hadden dat de ouders er geenr aad mee wisten, totdat ze geitenmelk ontdekten." Berkou wer heeft iets weg van een natuur genezer, weet veel van kruiden en hun geneeskracht en herkent ziek tesymptonen bij z'n dieren; kort- tom leeft erg dicht bij de natuur. Inmiddels is het al over drieën en neemt het publiek op deze nazo- merse doordeweekse dinsdagmid dag toe. Vooral moeders met peu ters en wandelwagentjes komen naar het park. Bekend is dat rond deze tijd de dieren gevoederd wor den. "Mag ik het hek in Teun?" vraagt een jongentje van een paar turven hoog. In z'n hand een plas tic zak met oud brood. Teun knikt "ja hoor, het is al drie uur geweest' Hij stelt 'Dat ze in het hek mogen vinden de kinderen het aller mooist, de geiten zelf brood ge ven." Ook wij stappen het hek bin nen, waar de ezel het eerst bal kend komt aangerend, met een paar geieten op z'n hielen, die springen, ruiken en vooral de nei ging hebben om te klimmen. De kippen stuiven weg als gevolg van een aanstormende geit, maar la ten zich even later niet wegdu wen door de geiten bij de geza menlijke maaltijd. Ook een paar fraaie eenden komen aangesneld. WEDEROM VERLIES GROENEWEG-DAMES 2! Zevenhuizen - Voor de 4e maal dit seizoen moesten de dames van het 2e elftal de punten aan hun tegenstander afstaan. Dit maal was het le team van Nieuw koop te sterk voor de dames en zij wonnen de wedstrijd met 2-0. In de le helft ging de strijd gelijkop met kansen voor beide doelen maar het was slechts Nieuwkoop dat de kansen benutte, in de 4e min. was het Suzanne Aantjes die een fout van de Groeneweg-de- fensie afstrafte, 1-0. In de 13e min. was het Miranda Rijnbeek die profiteerde van het mistasten van de defensie van Groeneweg en de stand op 2-0 bracht. Groe neweg kreeg ook wel prachtige kansen maar de schoten gingen net naast of net over of de Nieuw- koop-doelvrouwe greep net in. Na de rust zakte de wedstrijd ge heel weg en werd er door beide ploegen niet meer gescoord, zo dat de Nieuwkoopse dames met een 2-0 overwinning huiswaarts konden keren. De meeste kippen die hier lopen zijn geen gewone kippen, maar Arokkanas kippen die groene eie ren leggen. De geiten zijn ook niet allemaal van Nederlandse oorsprong. Enkele hebben een bol neusbeen en hangoren: het zijn hangoorgeiten, afkomstig uit Egypte. Een haan zonder staart is een vreemd gezicht. Toch lopen er rond op de Kinderboerderij in het Warnaarplantsoen. Hier le ven tal van diersoorten in vrede bij elkaar. Kunnen als ze willen lekker de stal in....Ook hier is voed sel: vers geurig hooi dat tevens een zachte bedding is. En ach, één lammetje van het ras Hampshire- 1 down is een beetje bang voor al die hongerige dieren...Ze geeft het op, loopt langs de afrastering mee met een moeder die een kleintje in de wandelwagen heeft.. Mekkert klagend, als ze zeggen wil: 'laat me eruit, geef me te eten.' het zijn zulke wilden hier!' Teun lacht: "Ja dat lammetje is bij men sen in huis met de fles in leven ge houden. Het is nog niet gewend aan andere dieren. Ieder mens dat ze ziet betekent veiligheid voor haar." WORDT VERVOLGD! DIERENSPECIAALZAAK HET BEESTENSPUL Dorpsstraat 49 - Waddinxveen - Tel. 01828-19494 Wijk- en Speeltuinvereniging D6 PodclcStOcl Waddinxveen PROGRAMMA van 26 SEPT. - 1 OKTOBER Maandag: 13.30-16.00 uur: Instuif volwassenen 19.00-20.30 uur: Meisjesclub 6-12 jaar; Dinsdag: 13.45-14.45 uur: Aerobic 19.30-22.00 uur: Handwerkclub Woensdag: 13.30-15.00 uur: Jeugdinstuif 5-12 jaar 20.00-22.00 uur: Demonstratieavond cursus kralenbreien en haken 19.30-22.00 uur: Postzegelbeurs Donderdag: 13.45-14.45 uur: Meer bewegen voor oudeien: 19.30-21.30 uur: Naaicursus Vrijdag: 19.00 uur: Bingo voor de jeugd 6-16 jaar; EEN WAAR GEBEURD VERHAAL Het is algemeen bekend dat een hond of kat die ge wend is het rijk alleen te hebben, een baby als in dringer beschouwt. Een hond kan b.v. eigen met de baby gemaakt worden door....(het klinkt vies, maar het is een probaat middel)....de inhoud van een luier te laten likken....en de hond steeds bij het kind te betrekken, alsof het een ouder broertje of zusje betreft.... Bij de kat is het anders....ligt het moeilijker. Er zou bij ons nooit een kat over de vloer gekomen zijn als het aan de heer des huizes lag. Tot hij er twee in een mandje voor z'n verjaardag kreeg. Broer en zus, vertederend....Dat bleven ze heel lang. Ze lagen in z'n armen als hij 's avonds studeerde: de één op z'n schoot en de ander op z'n boek. Geen storende televisie in de kamer, alleen het geluid van snorren de katten en het gekraak van manliefs hersens... Als de vrouw des huizes uitging gingen de katten in de schuur met een luik, want een kattebak in huis was niet gewenst. In de schuur was een steen verwij derd, zodat de katten er ook 'uit' konden. Op een dag zat alleen zuslief te wachten op de stoep voor het huis. Altijd keek zij de bus na als hij voor het huis gestopt had en met het vrouwtje wegreed. Een paar uur later zat ze ongeveer nog op dezelfde plaats, alsof ze er al die uren zo gezeten had. Op deze dag net zo, maar broer Piet de Kater nergens te bekennen. Een hele avond roepen en zoeken. De volgende dag, idem dito....totdat ergens een kla gend stemmetje gehoord werd. Arme Piet, zwaar verminkt, kon niet meer lopen en had zich. met alleen z'n voorpoten bewegend, huiswaarts ge sleept. Dagen heeft hij, na consultatie van een die renarts die zei dat hij er overheen zou komen, voor de kachel op een kleedje zielig gelegen, tot hij op een dag weer kon lopen. Hij leeft al jaren niet meer... heeft z'n mannelijkheid nooit tentoonge spreid, hier werd ingegrepen....Zus Mickey kreeg nesten met jongen, die ver over de gemeentegren zen, aftrek vonden..„Hij was toeschouwer. Echter tegen baby's en kleine kinderen kon hij niet...Ec zeem, haaruitval, open poten, ach die kinderen toch, die hem van z'n lekkere plaatsjes op de bank of ergens op een kussen afjaagden...daar kon hij niet tegen.„Op advies van de dierenarts zou hij daarom een injectie krijgen om zacht in te slapen. Na zovele jaren ging het je enorm aan je hart. Toch moest het vanwege een alom heersende ziekte waarvoor in die dagen zwangeren en jonge moeders gewaarschuwd werden....Op een avond zou het gebeuren in de bijkeuken. Daar zat Mickey met een nest jonge katjes. Broer Piet moest de spuit, maar zover kwam het niet, want zus Mickey sprong, nog voordat Piet een schreeuw kon uiten op de schouder van degene die Piet vasthield, en beet hem waar hij kon....Dus kon Piet het hazenpao kiezen. Kreeg nog een jaar uitstel van executie, maar bleef wel een paar weken uit onze buurt, (hij werd steeds nerveuzer van de kinderen en werd onberekenbaar vals). Toch bleven er steeds twee katten. Mickey kreeg nl. nog steeds jongen waar van er soms één geen bestemming kreeg. Die hiel den we, maar het kon gebeuren dat deze onder een auto kwam, met gevolg: kindergehuil, verdrietige harten om een verlies. Mickey kwam op 13-jarige leeftijd treurig aan haar einde. Na een dag naar hei strand te zijn geweest vonden we haar ons niet op wachtend op de bank buiten. VreemdOp het ge roep van de kinderen kwam zij niet aangelopen. Ook fluiten hielp niet. Totdat we buiten zaten te eten...toen zagen we haar rollend, klagend aanko men uit het akkerbouwland. Het leek of ze krols was, maar haar toestand was zeer slecht, ontdekten we naar haar toelopendKattentrouw werd evei later rouw, want ze was met haar pootjes tussen een landbouwmachine gekomen. De onderste helft was eraf gemaaid....Met z'n allen hebben we bij haar gehuild. Manlief bracht haar bij de dieren arts die het lieve diep dat zo verminkt toch nog naar huis was gekomen,- u+t haar lijden verloste

Dorpskrant | 1988 | | pagina 8