GEMEENTEBEGROTING ZEVENHUIZEN: kleine belastingverhoging noodzakelijk! De begroting voor 1989 van de gemeente Zevenhuizen laat weinig ruimte om onvoorziene uitgaven te dekken. De begro ting is wel sluitend, maar bijzonder krap, zo valt uit de keurig verzorgde boekwerken op te maken. Het bedrag van 37.465,- biedt nauwelijks armslag om de kapitaalsinvesteringen waarvoor reeds besluiten genomen zijn die niet meer in de begroting opgenomen konden worden, te dekken. Vervolgens zouden nog te nemen maatregelen, welke te verwach ten zijn, niet uitgevoerd kunnen worden in 1989. Om de inwoners een niet al te grote schok te geven, wordt daarom door het college van B. en W. een voorstel in de aanbiedingsnota gedaan, de onroerend-goedbelasting, de retributies en de rechten niet alleen in 1989, maar ook in 1990 met 3% te verhogen. Een voorstel dat, na diverse jaren zonder belastingver hoging, de gemoederen in Zevenhuizen niet in beweging hoeft te zetten, want de meerjarenbegroting geeft geen aanwij zingen om te veronderstellen dat in de periode 1991-1993 een belastingverhoging tot de mogelijkheden behoort. Als de gemeenteraad het voorstel tot belastingverhoging goedkeurt betekent dat een extra post van 44.000,- voor 1989 en voor 1990 het dubbele. Echter, na aftrek van de op handen zijnde investeringen, lopende zaken in het door de raad aan vaarde beleid, blijft er van het totaalbedrag van 81.465,- uiteindelijk dan nog maar een bedrag over van ca. 42.000,- voor onvoorziene uitgaven. Heel krap dus voor 1989, terwijl de verwachting luidt dat het voor 1990 een nog lager bedrag wordt. Conclusie: de financiële positie van de gemeente Zevenhuizen is gezond. Om deze stabiel te houden is een 'aanpassing' c.q. verhoging van de belastingen gewenst Begroting 1989 Aan de hand van de aanbiedingsnota van B W willen we in de Dorpskrant aandacht schenken aan een aantal za ken die in Zevenhuizen spelen of be trekking hebben op beleidsmatige as pecten die op het programma voor het komende begrotingsjaar staan, of zelfs verder reiken. Immers, een be sluit in of voor het begrotingsjaar géno men, werkt verder door. Anderzijds is het zo dat 'regeren, vooruitzien' is. Ook met toekomstige ontwikkelingen dient rekening gehouden te worden. Vandaar dat de prognose voor de toe komst in de vorm van een meerjaren begroting is opgesteld. GEMEENTERAAD Politieke reacties op de gemeentebe groting worden kenbaar gemaakt tij dens de raadsvergadering van 20 ok tober a.s. Op die avond worden de al gemene beschouwingen uitgespro ken. De week erna, 27 oktober, volgt het antwoord van het college en wordt de begrotingsbehandeling voortgezet. HERINDELING Na de advisering van de Raad van sta te over de herindeling van noord-oos telijk en midden-Zuid-Holland, waar in voorzien wordt dat Zevenhuizen en Moerkapelle samengaan, volgt de par lementaire behandeling. B. en W. van Zevenhuizen nemen aan dat er dan weer voldoende gelegenheid zal wor den om het standpunt van Zevenhui zen over de herindeling, kenbaar te maken. In het periodieke overleg met het college van Moerkapelle is door het Zevenhuizense college gesteld, de problemen, voortvloeiende uit de evt. samenvoeging van de beide gemeen tesecretarieën, eerst te willen spreken, als een desbetreffend wetsontwerp bij de Tweede Kamer in behandeling is. ONTWIKKELINGS SAMENWERKING Het college van B en W besloot begin 1988 te bezien hoe ook in Zevenhui zen de gemeente vorm en inhoud zou kunnen geven aan de ontwikkelings samenwerking. Een stimulans daartoe ging op dat moment mede uit van de aanbevelingen, die het Noord Zuid comité in deze deed. Inmiddels is een kleine werkgroep bezig zich nader over een gemeentelijke aanpak te be raden. Er wordt ook over gedacht de werkgroep op adequate wijze uit te breiden. Over enkele maanden hopen B. en W. nadere mededelingen over de voortgang te kunnen doen. AUTOMATISERING Er zijn technische voorzieningen ge troffen en er worden door het gemeen tepersoneel cursussen gevolgd, om straks helemaal op de automatisering ingespeeld te zijn. Dezer dagen is be gonnen met de installatie van de appa ratuur. Zoals bekend vindt één en an der in overleg en samenwerking plaats met Moerkapelle: ieder dezelfde appa ratuur, zelfstandig, doch met een mo gelijkheid tot koppeling....B. en W. stel len aan de raad voor een bedrag van 40.000,- in 1988 eenmalig aan de sal- di-reserve te onttrekken, omdat er in de begroting geen rekening is gehou den met de dekking van de kosten van lopende automatiseringscontracten die op korte termijn niet ontbonden konden worden. POLITIE De surveillance neemt een belangrijk deel van de totale werktijdd van de politie in beslag. Er wordt scherpe controle uitgeoefend op parkeerover- tredingen in de Dorpsstraat en het zon der vergunning rijden op de Vlietkade in Oud Verlaat. Overigens lijken de enkele maanden geleden genomen verkeersmaatregelen in samenhang met de uitbreiding van parkeermoge- lijkheden, resultaat op te leveren. Het HALT-project, met het doel be strijding van klein vandalisme, werpt nog niet die vruchten af, die men ge hoopt had. Er wordt teveel verzuimd vernielingen en andere vormen van kleine criminaliteit te melden. WIE IETS VERDACHTS in zijn/haar om geving ziet. VERNIELINGEN ZIET PLAATSVINDEN enz. enz. DIENT DIT TE MELDEN AAN DE RIJKSPO LITIE! Tegenwoordig altijd telefoni sch bereikbaar.... BRANDWEER Er zijn in Oud Verlaat maatregelen ge nomen om de 24-uurs paraatheid te waarborgen. Overdag van 7.00 tot 18.00 uur was voorheen de bezetting te klein. Nu vangt de brandweerwa gen van Zevenhuizen-dorp mogelij ke calamiteiten op. Helaas doet zich sedert enkele weken de situatie voor dat een aantal leden van de eenheid van Oud Verlaat, hun ontslag aanbie den, hetgeen betekent dat ook in de avond en nacht een minimale bezet ting ontbreekt. De eerder genomen maatregelen voor overdag zullen nu voor het gehele etmaal gelden. RAMPENPLAN Oefening - De gemeente Zevenhui zen heeft z'n rampenplan helemaal aangepast aan de eisen des tijds. Op 1 november zal een zgn. rampenstafoe- fening in het gemeentehuis worden ge houden, aan de hand van het rampen- plan. De bevolking zal hier nauwelijks iets van merken. WEGEN, STRATEN, PLEINEN Hierover is weinig spectaculairs te mei den. De Burg. Klinkhamerweg blijft nog enige tijd in de belangstelling staan. Door de Heidemij wordt mo menteel studie verricht naar een om leidingstracé voor de tertiaire weg 67. Zodra tot een afronding is gekomen zal de raad hierover worden geïnfor meerd. Het is echter niet te verwach ten dat vóór 1993 van de provinciale overheid subsidiëring in de kosten van een omleidingsweg zal plaatsvinden. Verbetering Plasweg/Bredeweg; kruising Willem II: Door de provin cie is toegezegd dat in de geraamde kosten van 300.000,-, voor het ver beteren van het gevaarlijke kruispunt een tegemoetkoming van 75% wordt verleend, mits de uitvoering dit jaar wordt begonnen. Waddinxveen heeft max. 25.000,- (mondeling) en het Hoogheemraadschap van Schieland max. 10.000,- (schriftelijk) toege zegd. B. en W. bezien momenteel hoe al dan niet gefaseerd tot een snelle uit voering kan worden gekomen, zo mo gelijk in combinatie met de recon structie van de Bredeweg. De provin cie overweegt om voor die reconstruc tie in 1989 een bijdrage aan het Hoog heemraadschap van Schieland be schikbaar te stellen. Wat het fietspad betreft: de gemeente Moerkapelle heeft van G.S. een subsidietoezegging ontvangen. Groenewegbrug: Onlangs is de Groe newegbrug geïnspecteerd. Het resul taat van dit onderzoek is dat groot on derhoud op diverse punten noodza kelijk is. Aan de provincie is een bij drage (75%) in dit groot onderhoud gevraagd, omdat de brug gelegen is in het quartiaire weg Q-3-26 (Groene- weg). Bij de behandeling van de begroting van 1988 besloot de raad 100.000,- aan de saldi-reserve te onttrekken; toe te voegen aan de reservering voor on derhoud van wegen. De reserves hier van waren niet voldoende om het meerjarenprogramma voor het onder houd te realiseren. DORPSCENTRUM "De inrichting van het dorpscentrum is bijna voltooid. Het sluitstuk", zo schrijven B. en W. "zal de bebouwing van het terrein van de voormalige pan den Dorpsstraat 144 en 146 zijn." Op korte termijn zal een voorstel tot grondverkoop de raad bereiken. In onderzoek is in hoeverre de gedeelten van de Dorpsstraat, niet tot het cen trum behorend, een grote herbestra- tingsbeurt moeten ondergaan. VOETPAD? Binnenkort komen B. en W. met een afgerond oordeel over een mogelijk aan te leggen voetpad aan de Weth. Kreftlaan vanaf de kruising met de Eendrachtsdijk tot aan de Beuk, te komen. Zaken die verder de aandacht hebben zijn: de openbare verlichting en vervanging van verouderde arma turen in een meerjarenprogramma; verlichting achterpaden: in onder zoek; materieel onderhoud wegen: vervanging van zoutstrooier, revisie kleine zoutstrooier, kleine sneeuw- schuif aanschaf persluchtaggregaat. Opslag zout: op een locatie van het Hoogheemraadschap die beperkt voldoet. OPENBAAR VERVOER Een taak van de provinciale overheid is het verlenen voor vergunningen aan taxibedrijven sinds 1 januari 1988. Het ware beter geweest dat het volledige takenpakket was overgedra gen aan het Intergem. samenwerkings orgaan Midden Holland.... Westnederland: Oud Verlaat blijft op zondag en in de avonduren verstoken van openbaar vervoer. Kruisweg oversteken: Buspassagiers van Westnederland krijgen, zo is be loofd, binnenkort een veiliger over steek bij het overstappen aan de Kruis weg. Verkeerslichten worden binnen kort geplaatst. INDUSTRIETERREIN Alle grond is op het oude industrieter rein uitgegeven. De laatste kopers wa ren: v.o.f. Gekas Boot, D.L. v. Vliet Zn. en de NVM B. V.. Op het terrein dat momenteel nog gehuurd wordt door B.J. Verburg t.b.v. zijn discobar tot hij zijn nieuwe gebouw kan betrekken aan de Onderwet, rust een optie van S-Products. De uitbreiding van het in dustrieterrein kon begin 1988 wor den gerealiseerd. Er kwam ca. 2,5 ha beschikbaar. Daarvan is ca. 8000 m2 door Phaff B.V. in gebruik, terwijl P.L. Krijgsman ook 715 m2 heeft gekocht. GAS VOORZIENING Er is een behoeftepeiling geweest in de zgn. onrendabele gebieden. Het zou daarbij gaan om een tiental perce len aan de Onderweg, zeven aan de Rottekade, een viertal aan de Knibbel- weg en 33 aan de Bredeweg. De be woners van de Onderweg krijgen bin nenkort een kostenaanbieding. Indien van minimaal 7 panden de bereidstel- ling tot aansluiting komt en de kosten zijn voldaan, zal tot de aanleg van de gasleiding aldaar door het E.B.R. wor den overgegaan, mits de gemeente ook in de kosten bijdraagt. Als één en ander positief uitvalt komt de gemeen telijke kredietverstrekking aan de or de. Dit is opgenomen in de meerjaren begroting. C.A.I.: Door Nieuwerkerk wordt on derzocht of de CAI aangesloten kan worden op die van Rotterdam. Hier mee zou de ontvangstmast in genoem de gemeente komen te vervallen. Dit zou gaan betekenen dat de signalen voor de centrale antenne dan i.p.v. uit Nieuwerkerk. via de gemeente rotter- dam zullen komen... ONDERWIJS Een uitgebreide behandeling over de financiële ontwikkelingen en bezuini gingen binnen het onderwijsgebeuren in Nederland met de gevolgen voor de openbare basisschool in Zevenhuizen via het gemeentebestuur in het bijzon der en, met de geldende regelingen van boventallig tot D.O.P.-regeling, staat eveneens in de aanbiedingsnota vermeld. Zeer duidelijk en overzich telijk. Medezeggenschapsreglement: Elke vijf jaar dient dit in heroverwe ging te worden genomen: in de 2e helft van 1989 dient dit te worden gerealiseerd, daar de termijn van het eerste reglement bijna verstreken is. Vakantiespreiding: Zoals nog weini gen weten is het verschil tussen de Rotterdamse regeling (regio Zuid) van de vakantiespreiding en die van o.a. Zevenhuizen en Moerkapelle (regio Midden) de aanstaande zomer ontzet tend groot (3 weken). Omdat er Rotter damse kinderen de school in de buurt schap Oud Verlaat bezoeken, maar ook andersom: Zevenhuizense kinde ren die in Rotterdam op school gaan, B. en W. van Zevenhuizen hebben de ze problematiek via het Intergemeen telijk Samenwerkingsorgaan onder de aandacht van de minister gebracht. VIERJARIGENREGELING In Zevenhuizen worden vierjarigen geen beperking opgelegd om naar de basisschool te gaan voor het nieuwe cursusjaar. VERVOER SCHOOLKINDEREN: Het leerlingenvervoer wordt niet meer bekostigd door het Ministerie van Onderwijs voor 80%, maar vanaf 1 aug. '87 is de vergoeding overgehe veld naar het Gemeentefonds, mid dels een verhoging van div. onderde len van de alg. uitkering. Schoolzwemmen: Aan het school zwemmen wordt gemeentelijke mede werking verleend. Een touringcar ver zorgt het vervoer van de leerlingen van de basisscholen van school naar zwembad De Koornmolen v.v. In de kosten van deze vervoersregeling wordt door de ouders 27,50 per jaar bijgedragen. Computers: De minister van onder wijs is voornemens alle scholen voor basisonderwijs tussen 1990 en 1994 op projectbasis te voorzien van één computer per 60 leerlingen. BIBLIOTHEEK: Hoewel aanvanke lijk door de Stichting Openbare biblio theek Zevenhuizen besloten was voor alsnog niet tot automatisering over te gaan, en het oorspronkelijk hiervoor bestemde bedrag aangewend is voor een collectie naslagwerken en docu mentatie in gefaseerde aanschaf voor het op de begroting opgevoerde ge drag van 13.000,- is de stichting toch van plan de automatisering ter hand te nemen. Reeds voor 1 januari a.s. wil men operationeel zijn m.b.t. de uitleenadministratie. Beoordeling van de inpassing in de begroting vindt door B. en W. momenteel plaats. KUNSTWERK: De provincie ver leent een belangrijke subsidie inzake de aanschaf van een kunstwerk bij de ingebruikneming van een nieuw (over heids)gebouw. Diverse malen is hier door raadsleden al op gezinspeeld. B. en W. hopen de raad meer mee te de len terwijl gelijk een richtbedrag moet worden vastgesteld dat voor een op dracht zal moeten worden uitgetrok ken. B. en W. gaan ervan uit dat een beschikbaar te stellen bedrag zal wor den onttrokken aan de daarvoor in aanmerking komende reserve. Gymnastieklokaal: B. en W. willen bezien of verenigingen na de inge bruikneming van de nieuwe sporthal van Swanla nog van de gymnastiek- ruimte aan de Dorpsstraat gebruik zullen maken. Eigenlijk wordt overwo gen dit gymnastiekgebouw alleen in gebruik te geven voor gymnastiekles sen voor de basisschoolleerlingen. WERKLOZEN Het aantal geregistreerde werkzoe kenden in Zevenhuizen kent een lich te daling van 1985, 90 personen tot heden 67 personen. Het Flankerend ouderenbeleid func tioneert tot tevredenheid. Dit regelt kortstndige opname in een bejaarden oord. Verder evenzo de indicatiecom missie, die de noodzaak van urgentie van opname in een bejaardentehuis beoordeelt. Waarschijnlijk zal deze taak veelomvattender worden en komt hierbij ook de opname in ver pleegtehuizen, als hetgeen de minis ter van WVC wil, doorgaat. Gezondheidszorg: In principe is Ze venhuizen bereid mee te doen aan een bevolkingsonderzoek inzake baar moederhalskanker door het Interge meentelijk Samenwerkingsorgaan Midden Holland waarvan de organi satiekosten uit de reserves van dit or gaan worden gedekt Vestiging huisarts: Er is nog steeds overleg gaande met de plaatselijke huisartsen en de regionale vestigings commissie omtrent een mogelijke ves tiging van een derde huisarts. REINIGING EN VUILVERWERKING Hergebruik van klein afval en schei den van afval is in Zevenhuizen goed geregeld. - klein chemisch afval kan worden gebracht bij het gemeentelijk depot aan de Burg. Klinkhamerweg alsmede bij enkele middenstanders; - glas kan gedeponeerd worden in de glascontainers: - papier e.d. wordt op onregelmatige tijden door particulie ren opgehaald. RIOLERING Er zal een beheersplan worden opge steld inzake de riolering. Milieubeheer In het kader van de door de rijksover heid gepropageerde hinderwet nieu we stijl worden verschillende catego rieën bedrijven thans uitgezonderd van de vergunningplicht. Volgens de ze regeling kunnen bakkerijen, sla gers, kantoren en inrichtingen met een propaangas installatie thans vol staan met een melding aan het colle ge. mits wordt voldaan de landelijke standaardvoorwaarden. BEGRAAFPLAATS De laatste grafkelder is uitgegeven. In onderzoek is in hoeverre uitbreiding moet worden gegeven aan het huidige aantal. Onder het motto RUIMTELIJKE ORDENING worden in de aanbie dingsnota van het college van B. en W van Zevenhuizen mededelingen ge daan over o.a. de goedkeuring door de Kroon van het Landelijk Gebied 7e herziening, waardoor o.a. bebouwing van de achter het perceel Noordeinde 57 gelegen gronden, mogelijk wordt. ...Het voorontwerp van het bestem mingsplan Landelijk Gebied 1989 is gereed en zal binnenkort aan de raad worden gezonden, na de behandeling van het plan in de commissie Openba re werken c.a. zal het voorontwerp ge reed worden gemaakt voor de in spraakronde en voor het vooroverleg ex artikel 10 van het besluit op de R.o" ZEVENHUIZERPLAS Een aanzienlijke vertraging hebben de voorbereidingen om te komen tot een uitgangspuntennota voor de Ze- venhuizerplas opgelopen. Een aan vaardbare bestemming voor de oost oever van de plas voor zowel het recre atieschap als het Zevenhuizense col lege blijkt moeilijk. In z'n algemeen heid, zo vinden B. en W„ zal de ont wikkeling kleinschalig moeten zijn. ge richt op de dagrecreant. PLAN SWANLA Tegen het door de gemeenteraad vast gestelde en door G.S. van Zuid-Hol land gedeeltelijk goedgekeurde be stemmingsplan Swanla, is beroep aan getekend bij de Kroon. De behande ling van de beroepen en de beslissing daarop worden afgewacht. Grondverwerving: hiermee zijn in het afgelopen jaar vorderingen ge maakt. WOONWAGENCENTRUM Een afwijzend advies van de Provinci ale planologische commissie maakte dat het bestemmingsplan in het voor overleg gestrand is. Reden voor deze afwijzing is het feit dat de lokatie af wijkt van de in 1985 met de provincie en Volkshuisvesting overeengeko men lokatie (verschuiving met 150 meter in zuidelijke richting). Met deze geringe wijziging zou tegemoet geko men kunnen worden aan de wens van de grondeigenaar zodat zijn perceel niet in tweeën behoefde te worden ge splitst. Inmiddels is opnieuw overleg gaande over de exacte lokatie aan de Julianaweg (het woonwagencentrura komt dus dichter naar Moerkapelle toe). Zevenhuizen wilde het meer rich ting Zevenhuizen, dit is dus afgewe zen. Bestemmingsplan dorp: met een integrale herziening van dit bestem mingsplan hopen B. en W. in 1989 te beginnen. Woningbouw: Zoals reeds eerder meegedeeld is in onze krant mag Ze venhuizen binnenkort met de bouw van 20 woningen in de premie huur beleggerssfeer beginnen in plan West In het dorpscentrum worden vijf koop woningen gerealiseerd tegenover hei gemeentehuis. GROOT ONDERHOUD Dit gaat plaatsvinden aan woningen aan de Noordelijke Dwarsweg, 6 wo ningen aan de Wollefoppenweg. L woningen aan de Akkerstraat en Ko renstraat en 36 woningen aan de Akkerstraat, het Weideplantsoen en de Schielandsingel. WONINGZOEKENDEN B. en W. van Zevenhuizen verwach ten dat het aantal woningzoekenden de komende jaren zal toenemen, me de gelet op de stringente planologi sche contigenteringen in het kaoer van het streekplan Zuid-Holland oost Jaarlijks mogen ca. 25 woningen ge bouwd worden, terwijl B. en W. heb ben becijferd dat dit ongeveer 45 zou den moeten zijn. Als compensaties het streekplan opgenomen de opvang functie van de gemeente Gouda voor de regio. Dit betekent dat Gouda middels ook inwoners van of econo misch gebondenen aan Zevenhuizen onder bepaalde voorwaarden als wo ningzoekenden inschrijft

Dorpskrant | 1988 | | pagina 6