cEen uniekg gebeurtenis vereist een unieks kaart! Als je hobby is lief is. Sjaak van Zanten bouwde een PIJPORGEL Volleybal Bazar De Gouwebloem c5Happy Cards een klus van tien jaar! MONTAGNE Bloedafname Een nieuw hoogtepunt in uw leven: Uw verloving of huwelijk. Een persoonlijke gebeurtenis die een unieke kaart waard is uit de nieuwe Kennemer Etuwelijkskaarten kollektie 1988/89 die bij ons ter inzage ligt. Ontvang nu gratis een fraai fotolijstje bij afname van min. 60 kaarten. drukkerij elgersma Zevenhuizen - Het is brandschoon in de zitkamer van de familie van Zanten aan het Hogeland. En in die schone situatie komt vanaf nu nau welijks verandering, want het grote, door de heer des huizes gebouwde pijporgel is gereedgekomenNergens meer duimendik stof van het schuren met de schuurmachine...Geen urenlang gehuil buiten van dat apparaat om de onderdelen van de ombouw vlak te maken....Afgelopen met het rondslingeren van materiaal in huis. De kamer niet meer be zaaid met allerlei ornamenten die passend gemaakt moestenw orden... Niet alleen de maker, maar ook z'n vrouw Gerrie en de twee kinderen Hester en Erik slaken allen een diepe zucht van verlichting en zijn al weken in een opperste staat van verrukking over het geen tot stand kwam: een juweel van een pijporgel.... Een pronkstuk dat door zelfwerk zaamheid gerealiseerd werd, maar gigantisch veel tijd opslokte en...geld... Van Zanten: "Soms stopte ik een paar maanden met de bouw omdat ik bepaalde on derdelen nodig had die veel geld kostten. Daar moest ik weer even voor sparen." Het orgel is dan ook aanzienlijk duurder uitgevallen dan de verwachting aanvankelijk deed vermoeden.„Ook het tijdbe stek dat de bouw omspande: tien jaar! Daarnaast het gewicht: Er moesten zelfs ijzeren binten on der de vloer gelegd worden an ders was het orgel door de vloer gegaan. Maar isolatie aan de mu ren behoefde er niet te worden aangebracht...tenminste, Sjaak hoopt dat hij, door gedempt met dichte deurtjes te spelen, zijn bu ren geen overlast zal bezorgen. Enkelen uit zijn blokje nodigde hij uit op het huisconcert, dat op een zaterdag gehouden werd. Helaas waren die verhinderd. Maar er ko men er nog meer, volgens Van Zanten, die toch wel erg in z'n nopjes is met de bevindingen van de intoneur, die de klank van het orgel als 'goed' omschreef en door Adriaan Verhoef eruit ge haalde mogelijkheden, tijdens het inwijdingsconcert. "Dit inwijdings concert vond plaats op zaterdag avond 15 oktober. Ongeveer 20 genodigden woonden dit concert bij. Voorafgaande aan het con cert demonstreerde Adriaan Ver hoef de verschillende stemmen. Daarna volgde een zeer gevari eerd programma. Voor de pauze speelde Adriaan Verhoef "Fanfa re' van J. Lemmens. Daarna volg den fijne werkjes van de Italiaan Zipoli en Nicolaus Bruhns en de sonate in d-klein van Carl Philip pe Emmanuel Bach. Na de pauze klonk een magnifique vertolking van een werk van Marcel Dupré en koraalbewerkingen over de lie deren 226 (Creaton alme side- rum) en 156 (Asolisortuscardine) Het concert eindigde met een heel fijne bewerking van lied 279 "Es ist gewisslich an der Zeit", ge schreven door de concertgever zelf en vanavond voor het eerst ten gehore gebracht. Een primeur dus!" Erkentelijkheid is hij Gijs Stolk verschuldigd omdat die hem hielp door de bouw van de kast groten deels voor zijn rekening te ne men. Deze handige doe-het-zel- ver kwam hij als vader van één van z'n leerlingen tegen, tijdens een huisbezoek. Waarom Sjaak van Zanten een orgel bouwde.... Z'n vrouw Gerrie: "Als kind schijnt hij al een mini-orgel gemaakt te hebben." Van Zanten: "Ja, een doos met een voetbal erin, die door middel van slang bevestigd was aan een speelgoedfluit. Trap te je op de bal dan ging er lucht door het slangetje en klonk het fluitje." Later maakte hij een gro ter speelgoed orgel, waarin z'n kleinere broer moest gaan zitten, die zgn. orgelgeluiden moest voortbrengen als hij voor het or geltje zat te spelen. Al heel jong wist hij ongeveer hoe een orgel werkte. Omdat hij zoveel belang stelling voor orgels toonde kocht z'n vader voor hem een traporgel, waarop hij van Van der Ende uit 's-Gravenzande les kreeg. Tijdens z'n Mulojaren kwam er niets van spelen, maar op de kweekschool hervatte hij z'n hobby. Hoe orgel- bouwen hem fascineerde blijkt uit z'n afstudeerscriptie over: Orgel- bouwkunde. Uit een Duits boek over orgelkunde haalde hij toen en nu de kennis om een orgel te bouwen. Later woonachtig in Ze venhuizen (thans al meer dan 25 jaar onderwijzer aan De Een- dragt) hervatte hij de orgellessen bij Adriaan Verhoef. Na acht jaar kwam hij bij Hans Erné van de Nicolaïkerk te Utrecht terecht, en ging zich bekwamen voor het di ploma kerkmuziek. Drie keer deed hij examen. De eerste keer was het pet, de tweede keer rede lijk mis en de derde keer zakte hij ternauwernood. Nu heeft hij nog steeds geen diploma. Daar is de bouw van het pijporgel een beetje debet aan, omdat het veel vrije uren van hem opslokte. "Toen ik pas onderwijzer was verdiende ik zo'n vierhonderd gulden per maand. Toch durfde ik het te wa gen om een groot electrisch orgel op afbetaling te kopen, dat ruim 6.000,- gulden kostte. Het staat boven, kom maar mee." En pas sant speelt hij even een kort mu ziekstuk. Dit is jarenlang het oefen orgel van Van Zanten geweest. Hier bereidde hij zich voor op de begeleiding van de zondagse ere diensten resp. in de Gereformeer de en de Hervormde kerk. Thans is hij één van de vaste organisten verbonden aan de Vrijz. Hervorm de Gemeente en heeft hij één keer per maand een dienst in de Geref. Kerk. Hoe is een orgel te bouwen?... Die vraag stelde Van Zanten zich. Hij had daarvoor ook best iets over. Vroeger, bij de aanschaf van het eerste orgel moest hij zich be paalde dingen ontzeggen, o.a. een auto..Gelukkig zijn salarissen in het onderwijs nu aangepast aan het levensonderhoud in tegen stelling tot 25 jaar geleden. Toen het idee vastere vormen aan ging nemen probeerde hij allerlei orgel onderdelen op de kop te tikken. Dat waren o.a. een oud pedaal, oude klavieren en oud pijpwerk. In feite ging hij in omgekeerde volgorde aan de slag. Uit alle de len van Nederland verzamelde hij pijpwerk, tot hij op een gegeven moment in contact kwam met de heer Elbertse uit Soest. Deze was bereid hem met raad en daad ter zijde te staan. "Zonder hem wasik er echt niet uitgekomen" bekent Van Zanten. Hij kwam hem op een vreemde manier op het spoor. In een advertentie in een muziekblad waarin onderdelen voor een harmonium te koopwer den aangeboden, die uiteindelijk niets voor Van Zanten waren, werd hij naar deze orgelbouwer verwezen. Eerst was het vader die Sjaak van advies diende en later de zoon. Het pedaal dat hij op het spoor was gekomen werd door z'n schoonvader verkleind. In de oude klavieren, dat hij dacht voor een prikkie op de kop te hebben getikt, zat houtworm en was eigen lijk niet mooi, maar het oude pijp werk kon gelukkig wel gebruikt worden. Het oudste pijpwerk van het door Van Zanten gebouwde orgel dateert van 100 jaar gele den, en werd vervaardigd door de bekende orgelbouwer Adema... "Je kunt horen dat deze stem een bijzondere, bijna strijkende klank heeft. Voor het pedaal is nieuw pijpwerk aangeschaft. Ook de handklavieren zijn nieuw. Hij zet zich achter het orgel en speelt, na dat hij eerst z'n beide schoenve ters wat strakker heeft getrokken. En dan klinkt "Bist du bei mir", een liefdesliedje van J.S. Bach, door de kamer. Zoon Erik, die met de koptelefoon televisie kijkt, hoort er niets van. Wij wel, maar de buren vast niet, omdat de orgel deurtjes dicht zijn. Even later speelt Van Zanten een ander stuk met de deurtjes open. Het volume is nu veel sterker...Maar het geluid is klankvol. Sjaak is erover in z'n sas. Dan laat hij zien wat er achter de zijdeurtjes te zien is: We zien de windvoorziening, verder dra den en stangen en het pijpwerk Het ziet er ingenieus uit. En wie denkt dat de kamer bij Van Zan-, ten nu wel vol zal staan met dit grote pijporgel, heeft het mis. Er staat zelfs nog een piano in, een bankstel en twee kasten en het toont leeg..„en, zoals we al in de aanhef stelden: erg netjes.... Ger rie van Zanten knikt. Zij heeft tien jaar rommel voor lief genomen.. heeft zich tijdens de bouw flexibel opgesteld.„en is ook blij om water gecreëerd werd. Maar als beiden van tevoren wisten wat ze nu we ten, was er nooit een dergelijk pijporgel gekomen in huize Van Zanten.„Nu het er is, geniet heel het gezin ervan. Regelmatig zul len er huisconcerten gegeven wor den. Wie zo'n concert bij wil wo nen, kan contact opnemen met de familie Van Zanten van het Hoge land in Zevenhuizen.... Jeugd Rentokil-ZVH naar voor ronde Nat. kampioenschap Zevenhuizen - A.s. zaterdag zul len weer zes jeugdteams van Ren- tokil deelnemen aan de voorron den van de Open clubkampioen schappen van Nederland. De in zet is een plaats in de finaleronde. De dames A-junioren en C-jeugd en de heren A-junioren spelen die dag in de Sporthal de Zuidhage in Den Haag. De dames A-jeugd krijgen in hun poule als tegen standers Arbus, Bergdiensten en Riva. De heren A-jeugd spelen te gen Leos, Leython, Futoras en ridderveld. De meisjes C-jeugd ontmoeten Thor, Sliedrecht, Spi rit en Leos. De jongens B-jeugd spelen in Badhoevedorp tegen madjoe, Wa terlanders, Bergdiensten, PZ/DY- namo en Sliedrecht Sport. De jongens C-jeugd spelen een complete competitie tegen Futura en Sliedrecht Sport in het sport centrum te Goes. De B-jeugd dames spelen in Rijs wijk, sporthal de Schilp en in hun poule komen ze uit tegen Zovoc, Madjoe en AMN/Zaan. Voor die teams die uitkomen in een poule, moet de poule gewon nen worden, waarna dan een wed strijd volgt tegen de andere^pou- lewinnaar om uit te maken wie naar de finaleronde mag gaan. Rentokil 2 (heren) goed langs OVRA Zevenhuizen/Haarlem - Het twee de herenteam van Rentokil-ZVH speelde in Haarlem tegen News Flash/OVRA en wist deze wed strijd met 1-3 te winnen. News Flash wist in de le set te zorgen dat Rentokil niet in het spel kwam en dat zorgde voor OVRA voor een 15-10 setwinst. Hierna wisten de Zevenhuizense heren wel in het spel te komen en de verdere sets met een regelmaat te winnen. De setstanden werden 8-15,9-15 en 9-15, zodat de volle drie pun ten mee naar Zevenhuizen gin gen. Door deze winst zorgde Ren tokil ervoor om de aansluiting met de kop te behouden. A.s. zaterdag spelen de heren in Schiedam tegen Rijnmond 2 en daar zitten wederom weer winst kansen in voor Rentokil. Waddinxveen - Op vrijdag 4 en zaterdag 5 november a.s. houdt de Stichting Gouwebloem haar jaarlijkse bazar in het Anne Frank -centrum. Jan van Bijnenpad 1 te Waddinxveen. De openingstijden zijn op vrijdag van 15.00-21 00 uur en zaterdag 14.00-17.00 uur voor zelf wijn, bier, sap, yoghurt en kaas maken: informeer: 01802-1653 Noordeinde 17 Zevenhuizen Moerkapelle - Woensdag 16 nov. is de bloedafname-a- vond in gebouw Moerveen. De oproepkaarten worden binnenkort bij de donoren in de bus gedaan. Alle donoren kunnen tussen 19 en 21 uur hun bloed afstaan. Degene die donor wil worden kan bellen: 01793-2938 (ada vis ser). Ook deqene die geen do nor meer willen zijn, wat na tuurlijk heel jammer is, wor den verzocht dit door te bel- len... .ns»foK>v.> oai- Kennemer dorpsstraat 62a - zevenhuizen telefoon 01802-2289

Dorpskrant | 1988 | | pagina 12