VAN RIJS VOOR Stalhouderij P. H. van Bree FIETSEN MOERKAPELLE 01793 2353 Als je hobby je lief is! PAARDEN....KOETSEN... RIJTUIGEN-POSTKOETSEN enz. Rode Kruis Sinterklaasdisco Badminton 7 dagen lang 10% KORTING DEZE MAAND GRATIS SLIJPABONNENEMT BIJ AANKOOP VAN NIEUWE SCHAATSEN! Sint aankopen doen? 5k Zevenhuizen - De 41-jarige Frans van Schie geniet in Zevenhuizen als persoon misschien niet zo'n bekendheid. Wél valt hetgeen waar mee hij bezig is opPaarden, koetsen en rijtuigen. We denken even aan Sint Nicolaas en aan de Kerstman, die binnenkort naar Zevenhuizen komen. Hoe rijden zij door het dorp? ...Ja natuurlijk met een koets en met een arreslee! En wie trekken die koets en die arreslee? Uiteraard: een span prachtige paarden. En wie is de koetsier? Juist ja, FRANS VAN SCHIE! Ooit een trouwstoet gezien die er eerste klas uitzag? Vast koetsen en rijtuigen van Van Bree uit Berkel geweest. Soms is van Schie er zelf ook bij, als zijn drukke werkzaamheden het toelaten dan is hij koetsier op z'n eigen koets.... Onlangs zagen we hem en z'n paarden en koets, na afloop van een trouwerij op de parkeerplaats van Hotel Vos, waar de palfrenier ieder een van een hapje en een drankje voorzag, alvorens de stoet weer naar Berkel terugkeerde. Een aan leiding om eens een gesprek met Frans van Schie te hebben. De man die weieens kleuters trakteert op gratis ritjes. Dat gebeurt op een avond bij hem thuis. Aanvankelijk lijkt er niet veel over z'n hobby te vertellen. Is er een zekere terughoudendheid, maar even later komt er een story, die mis schien niet spectaculair is, maar wel de moeite waard. Een fraaie video film begeleidt z'n verhaal over een postkoetsentocht vanuit Noord ne- derland die uiteindelijk in Leiden eindigde. Wegkomen valt niet mee, want je raakt in de ban van het oude ver voermiddel dat door de familie Van Schie ook tijdens de vakantie op de camping in Nunspeet als zodanig wordt gebruikt. Dwars over de Ve- luwe maken ze met de Zwarte Frie zen voor hun koets gespannen, prachtige ritten, waar tijdens ze nau welijks mensen tegenkomen. Die blijven doorgaans op de camping. FRANS EN Z'N HOBBY Even voorstellen: Frans van Schie, is getrouwd met Joke Glintmeijer en heeft twee dochters: Jolanda van 10 en Franciska van 5. Daarvan kan de oudste ook al aardig mennen, getuige een video-opname waarop zij de teugels van een mini-pony wagen in een bruidsstoet met maxi- koetsen, als één van de drie bruids meisjes, manhaftig hanteert. Die bruidsstoet had onlangs in Pijnack- er veel bekijks, want er was ook een echte postkoets bij en een prachtige oranje Omnibus voor 18 personen, vervaardigd door de Zevenhuizense rijtuigenmaker Neleman. De doch ter van paardenvrienden, met wie zij jaarlijks op vakantie gaan, trou- de. Hoe kwam je aan een koets en waar staan je paarden? zijn twee vragen die aan het begin gesteld en aardig wat stof opleveren: "Als kind kwam ik bij vrienden op de boerderij die een paard hadden. Ik woonde vroeger in Pijnacker en ging, toen ik nog op school zat, een man helpen die met paard en wagen zeeppoeder en petroleum enz. langs de huizen verkocht. Dat werd later een beetje ook mijn beroep toen hij onverwachts stierf. Ik was toen 16 jaar en kon voor een prikprijsje het paard en de wagen van zijn ouders kopen. M'n handel liep terug toen het aardgas kwam. Het paard en de wagen waren allang verkocht en ik reed m'n wijk met een bestelauto. Op m'n 20ste ben ik vrachtwagen chauffeur geworden."-' Een aantal jaren was zijn grootste hobby de Autocross en sleepte hij nationaal en internationaal prijzen in de wacht. Ergens hadden paar den toch wel zijn aandacht en toen hij bij het Haagse tectyleerbedrijf, waarvan hij nu mede-eigenaar is, kwam' werken,"Steeg het paardertvk rus van de eigenaar van het tecty leerbedrijf weer over. Hij kocht een span paarden, helaas overleed er één van, nadat ze ruim een jaar sa- mengelopen hadden voor een koets die Van Schie kocht. Het ene paard werd toen verkocht en een ander span teruggekocht. De koets werd ook verkocht en toen kwam de landauer, waaraan Van Schie, en met hem de Zevenhuizense jeugd en velen die erin gezeten hebben, hun hart verpand hebben. In deze landauer is ooit burgemeester Van 't Verlaat van huis afgehaald tijdens een Koninginnedag, doet Sint Nico laas zijn intrede, worden liefdadig- heidsritten gereden enz. Doch doet ook wéleens commercieel mee als volgwagen van de bruidskoets. De kap (als cabriolet) kan neergelaten worden, zodat de* inzittenden met mooi weer, vorstelijk Veel bekijks hebben...Vele jaren stond de 100 jaar oude gerestaureerde landauer in de garage achter de woning van de familie Van Schie aan de Es doorn. (Voor tuigen van zijn fraaie zwarte Friezen gaat Van Schie altijd naar zadelmakerij Van Rijs: een zaak met internationale allure!) (ook de kleding, up to date en tot in de puntjes verzorgd, komt bij Van Rijs vandaan). Over de kleding valt ook het één en ander te vertellen. De koetsiers van Van Bree dragen allemaal blauwe jassen, witte plastrons, witte rij broek en een zwarte hoed. Soms wordt Van Schie z'n koets ingezet bij een tocht waarbij speciale kledij gedragen wordt, b.v. rood. "Je kunt in een stoet altijd zien of de eigenaar van de koets ook meerijdt. Die heeft een grijze hoge hoed op als hij z'n ei gen wagen bestuurt." Van Schie is niet vaak van de partij, omdat het hem gewoon teveel tijd kost. Hij heeft het te druk met z'n tectyleer bedrijf. Werkt van de vroege och tend tot de late avond. Z'n landauer rijdt vaak wel mee in een stoet van Van Bree.. Aan ritten, puzzeltoch- ten in het weekeinde, of b.v. een bloemencorso in eht weekeinde doet hij graag mee. Z'n vrouw en kinderen zijn dan ook van de partij. Op de dag dat Sint Nicolaas hier 's middags in Zevenhuizen arriveert, rijdt hij hem 's morgens Rotterdam door op z'n intocht. Paarden: De twee prachtige paar den staan bij de familie Van Gent aan de Bermweg in Zevenhuizen. De hele week worden ze door mevr. Van Gent verzorgd, terwijl Van Schie op zijn beurt op vrijdag alle boxen, ook die van de paarden van Van Gent, uitmest.... Het huidige span paarden is het derde span van Van Schie. Het zijn ruinen. Hij vindt dat zij het rustigste zijn voor de koets, alhoewel er ook zijn die merries hebben, ja zelfs met een hengst goed kunnen rijden. Rouwstoet: Indrukwekkend noemt hij een rouwstoet met paar den en koetsen. Twee jaar geleden maakte hij een tocht mee als koet sier van een rouwkoets. Er moest dwars door de-stad gereden-worden Wij zijn gespecialiseerd in het trouwrijden met koetsen door geheel Nederland Ook vier- en zesspan mogelijk. Eveneens aanspanningen voor jubilea en festiviteiten. Jan-plezier aanwezig. Ook begraven met rouwkoets. Tevens mogelijkheid voor pensionstalling. Middelweg 11 2651 KT Berkel en Rodenrijs tel. 01891 - 14008 privé: Westersingel 50 2651 CP Berkel en Rodenrijs tel. 01891 - 15333 van het Kinderziekenhuis naar Rot terdam-Zuid. Een meisje van 9 jaar werd daar begraven. Alle mensen, die de stapvoets rijdende rijtuigen met de met rouwkleden afgedekte paarden zagen, knikten vol meele ven. Mannen die een hoed droegen zetten die af als eerbied voor de overledene... Koets in Berkel: We praten over het vervoer van de koets: per vee wagen v.v. Berkel. Soms neemt hij er ook z'n paarden in mee naar Berkel. Ze gaan ook met de vee wagen op vakantie. Er kunnen zes paarden in en twee koetsen achter gehangen worden. De helft van de wager, is omgebouwd tot camper, zodat ook met de vakantie ervan ge bruik gemaakt kan worden. En dan de video: We genieten van prachtige postkoetsen; een gespon sorde tocht van Groningen naar Leiden, georganiseerd door de 3 oktobervereniging in Leiden (2 jaar geleden). Prinses Margriet en haar man, Vonhoff en de burgemeester van Leiden waren van de partij. De prachtige videofilm met de 10 postkoetsen zou aanvankelijk op de t.v. uitgezonden worden, is ook he lemaal professioneel daarvoor ge maakt. Helaas gebeurt dat niet, omdat er teveel reklame in zit. De postkoetsen waren nl. allemaal in gezet door grote ondernemingen. Douwe Egberts had een postkoets zoals die op afbeelldingen valt te zien. Ook de paarden: één wit paard waren hetzelfde. Van Schie en z'n vriend reden op een wagen van Sikkens. Er was ook nog een tijdra- ce aan de tocht verbonden. Onder weg hadden de postkoetsen die bij zonder stijlvolle passagiers vervoer den, in kledij aangepast uit de tijd van de postkoets, erg veel bekijks. Een gedeelte van de tocht voerde over het IJsselmeer. Kosten: Paarden houden is een dure hobby. Gelukkig zijn de kos ten een beetje gedekt door de uit leen van een trouwstoet. Als een paard ziek is moet de dierenarts komen. Van Schie heeft een hof- dierenarts en een hofsmid. Op een dag had één van z'n paarden een pijnlijke voet, waarvoor speciaal be slag nodig was. Z'n dierenarts die ook de paarden van de Koninklijke stallen in Den Haag onder z'n hoe de heeft, raadde hem aan naar de in Zoetermeer wonende 'hofsmid' van de Koninklijke stallen te gaan, een man met 'gouden' haden. Sindsdien hebben de paarden van Van Schie hoffelijke hoefijzers....! Het Rode Kruis is ook in het rampjaar 1988 weer over heel de wereld paraat geweest. De nood was groot. Het leverde tenten, de kens, medicijnen en voedsel, het geen veel leed verzachtte. Ook medische teams werden uitgezon den, om, waar mogelijk hulp te bie den. Deze uitgaven hebben een groot gat geslagen in de toch al teruglopende inkomsten van het Rode Kruis. Wil het Rode Kruis doorgaan met hulp verlenen en bovendien in ons eigen land actief blijven met o.a.: - vakantie-weken op de Henry Dunant; of in de va kantiehuizen voor gehandicapten en dan - de Welfare; - telefoon cirkels; - opsporing en/of gezins hereniging van vluchtelingen; - rolstoelvervoer, enz. enz., zonder hierbij onderscheid te maken in nationaliteit, ras, stand, gods dienstige overtuiging of politieke opvatting, dan heeft het Rode Kruis uw hulp nodig! Bent u al lid. dan helpt U al mee aan deze gro te noden. Niet-leden krijgen ift de komende dagen een folder in de bus, lees deze goed, pak een pen en wordt lid! Overal ter wereld zal men u dankbaar zijn. P.S.: Kijkt u ook naar Veronica- Nieuwslijn-special op woensdag 30 november a.s. om 21.45 uur! Waddinxveen - Op woensdag 30 nov. organiseert buurtcentrum de Boog een sinterklaardisco voor kinderen van 9-12 jr van 16.00- 17.30 uur. Kosten 0.75. Op deze middag is er naast allerlei flit sende disco-muziek ook aan dacht voor het naderende sinter klaasfeest. Er wordt een Sinter- klaasspel gespeeld, waarbij de kin deren leuke opdrachtén kunnen doen, en prijsjes kunnen winnen. 0 Zevenhuizen - De Badmintonve reniging Zevenhuizen heeft dit jaar vier teams die meespelen in de Districtscompetitie van de Ne derlandse Badminton Bond Zuid- Holland. Het eerste teams peelt in de 5e klasse en staat momenteel bovenaan de ranglijst. Afgelopen zondag heeft het team gespeeld tegen Ommoord en die wedstrijd met 7-1 gewonnen. Het 2e team speelt in de 8e klasse en staat op de 4e plaats. Ze speelden afge lopen zondag tegen Schollevaar. Ze hebben de wedstrijd met 4-4 gelijkgespeeld. Het 3e team komt uit in de 9e klasse en voert de ranglijst aan. Afgelopen zondag speelden ze tegen Highlite. De uitslag was 8-0 voor Zevenhuizen Het 4e team speelt eveneens in de 9e klasse en staat op de 6e plaats. Afgelopen donderdag speelde het team tegen Schollevaar. De wedstrijd eindigde in 5-3 voorZe- venftui?qn. op fiets- en bromfiets onderdelen en accessoires (uitgezonderd folder-aanbiedingen NATUURLIJK WEER BIJ: OFFICIEEL DEALER GAZELLE - BATAVUS - SPARTA

Dorpskrant | 1988 | | pagina 6