Vrijdag Amandel broodjes Zaterdag roomboter CAKE 4 halen 3 betalen i f 3,50 H.J. ESHUIS Hervormde kerk van Moerkapelle aan restauratie toe! drukkerij elgersma Appartementen complex BROOD- en BANKETBAKKERIJ 1 i uw advertentie in de DORPSKRANT wordt gezien! unicef voor Dorpsstraat 34 2751 BA Moerkapelle Tel. 01793-1348 Kroniek van Moerkapelle GROET EEN VRIND en HELP EEN KIND... voor de grootste keuze in geboorte- en trouwkaarten "Staat de Hervormde kerk op instorten?" vragen we aan Leo Bos, mede werker van de afd. Gemeentewerken te Moerkapelle. Aan de scheuren waarop een apparaatje bevestigd is om te bekijken of deze groter worden zou je het haast wel zeggen...Bos lacht: "Nee hoor. De eerste 15 jaar hoeven we niet te vrezen dat zoiets gebeurt, maar dat er ingegrepen moet worden is wel duidelijk". Hij wijst naar de kap van de kerk, waar hout- boorders. een soort grote houtworm, welig tieren. De kap al dusdanig aan gevreten hebben dat er dunne plekken zijn ontstaan, die weer schimmels als gevolg hebben. Met de ontdekking van houtboorders op de grond is het eigenlijk allemaal begonnen. Waar kwamen die vandaan? Toen de kap aan een inspectie werd onderworpen bleek deze te krioelen van houtboorders. Inmiddels hebben deze, op eikehout verzotte eters, ook de preekstoel en een enkele bank ontdekt. Ze zijn niet meer te stuiten in hun opmars.... Als de kerkmuren spreken kon den. Op een zonnige vrijdagmid dag maken we een rondgang door het meer dan driehonderd jaar oude kerkgebouw van Moer kapelle. Kosteres Broer maakt de kerk in orde voor de zondagse ere dienst. De heer Bos vertelt over de geschiedenis van de kerk, waarin hij zich verdiept heeft. Overigens ook in die van andere kerkgebou wen. Hij maakt hiervan in zijn vrije tijd een studie. Ter gelegenheid van een monumentendag stelde hij een goed gedocumenteerd boekje samen over de geschiede nis van de hervormde kerk in Moerkapelle. Fragmentarisch wil len we in de komende tijd hier wat artikelen uit plaatsen. Immers het gegeven: de Hervormde kerk is dringend aan restauratie toe, moet in de belangstelling blijven. Daarbij behoren ook toekomstige acties om een gedeelte van het benodigde kapitaal wat de restau ratie gaat kosten, bij elkaar te krijgen. Uiterlijk belangrijker dan inner lijkEen fraai kerkgebouw oogt goed. Zeker als het dusdanig hoog gebouwd is dat het vanuit de verre omtrek te zien is. 's Avonds daarbij nog totaal verlicht is en als zodanig een baken in de duister nis vormt. Duidelijk aan het oude Moerkapelse kerkgebouw is dat de bouwers een toren niet zo belangrijk vonden. Hij is in om vang een contrast met het grote gebouw. In veel gemeenten is de toren het eigendom van de bur gerlijke gemeente. Dit heeft, zo is de overlevering, te maken met het doorgeven van berichten. Door klokgelui werden de dorpelingen tot in de wijde omtrek op de hoog te gesteld van gebeurtenissen. Nog steeds is dit zo op hoogtijda gen en behoort tot de ceremonie- Ie gebruiken bij rouw en trouw. Hoe het komt dat de toren in Moerkapelle geen gemeentelijk ei gendom is, valt niet te achterhalen en is in dit verhaal over dë restau ratie ook niet belangrijk. Het gaat immers nu om het gebouw? En dat gebouw is in slechte staat. Ook de fundering is dermate slecht dat hier ingrijpende maat regelen moeten worden getroffen Of de oorzaak ligt in het peil van het kerkewater? Is het grondwater peil zakkend? Dat kerkewater houdt ook weer verband met het polderpeil. Onder het Hervormde kerkgebouw is nl. een soort put (een kleibak) die de fundering nat houdt. Dat water staat weer in ver binding met het water langs de Moerdijkstraat, waar ooit ingegre pen is door deskundigen toen een demping van dit laatste gedeelte van het kanaal aan de orde was. Waarom is er bij de vorige restau ratie in de vijftiger jaren niet op de fundering gelet? is een vraag die velen zich stellen. Leo Bos denkt dat het een tendens was van die tijd. "Er werd bij restauraties in die jaren uitgevoerd, weinig of niet naar de constructie van de funde ring gekeken. Het uiterlijk vond men belangrijker. Nu blijkt dat di verse kerken in de omgeving die in dezelfde periode gebouwd zijn, hetzelfde euvel: de fundering in slechte staat." Hij noemt daarbij voorbeelden als Hazerswoude en Woubrugge. Na de ontdekking van de slechte staat waarin het kerkgebouw verkeert, is Monu mentenzorg ingeschakeld. Deze stelde een rapport op over de conditie van het gebouw. De kerk voogdij ging i.s.m. de gemeente op zoek naar een goede architect en maakte een keus uit drie. De restauratie gaat zeker 2 mil joen kosten. De gemeente Moer kapelle heeft, vooruitlopend op die restauratie, uit een overschot uit de jaarrekening van b.v. het jaar 1987, reeds een bedrag van 50.000,- gereserveerd. Bos: "De gemeente is voornemens bij te dragen aan de restauratie en heeft zelf al een meerjarenrestau- ratieprogramma gemaakt. De ver wachting is dat de restauratie aan de kap zeker 1 miljoen gaat kos ten en de fundering zeker eenzelf de bedrag. De verwachting luidt dat het rijk (vanwege het Monu ment) 80% in de kosten bijdraagt. De gemeente is welwillend. Er is voor hen geen percentage voor geschreven, maar er is een ge dachte dat er 10% wordt bijgedra gen. Dat moet de kerkelijke ge meente zelf ook nog eens 10% op tafel leggen. Uiteraard kan hier voor geleend worden en is hier voor ook een meerjarenrestaura- tiefonds in het leven geroepen. Onlangs is de opbrengst van een koorzangavond bestemd voor de restauratie." (de opbrengst van de door de heer Bos geschreven brochure "Moerkapelle en haar dorpkerk" is eveneens bestemd voor het res tauratiefonds.) De verwachting is dat er binnen afzienbare tijd ac ties zullen starten in Moerkapelle. Welke dat zullen zijn hopen we nader aan te kondigen. Ook over de keuze van architect die een compleet restauratieplan moet gaan maken, zullen we berichten. In d ekomende maanden blijft de Moerkapelse dorpskerk een mo nument waarop niet alleen 's avonds, maar ook overdag, de SCHIJNWERPER op is gericht! i 1300: De Wilde Veenen maken deel uit van de veenen en moeren behorend bij Zevenhuizen en Zegwaard. 1540: landmeter Jacob van Deventer tekent een gehucht op de land kaart met klein torentje, nader aangeduid met "Op Moer". 1600: er wordt "moer" (turf) gestoken uit de Wilde Veenen, voorname lijk bestemd voor de stadsburgers in Gouda. 1645: na het turfsteken heeft men nu ook de "onderwater"-turf naar boven gehaald en zo het gebied uitgeveend (slagturver); vissers ver dienen er hun kost. 1645: Moercapelle en Wilde Veenen worden zelfstandig en behoren niet meer tot Zevenhuizen en Zegwaard. 1646: 8 okt: Staten van Holland en W. Friesland verlenen oktrooi aan Jhr. Warnard vd Wel om de Wilde Veenen te bedijken en d.m.v. molens droog te leggen. 1655: De Wilde Veenen zijn d.m.v. 7 molens (6 aan de Rotte en 1 midden in de polder) drooggelegd. Jhr. vd Wel is inmiddels failliet en zit gevan gen. Hr. Daniël v. Hogendorp is eigenaar geworden en heeft het werk af gemaakt. Samen met andere bedijkers (Johan Herrewijk, Bathasar Coy- mans e.d.) wordt het polderland verdeeld en bebouwd. 1660: Johan Herrewijn bouwt een grote boerderij genaamd "Het land van belofte" aan de Noorddijk. 1662: Nadat de bedijkers was toegestaan om achterstallige belasting te reserveren voor de bouw van een kerk, nemen Mr. D. v. Hogendorp en B. Coymans het initiatief om het nieuwe kerkgebouw te laten bouwen. Pieter Post, stadhouderlijk architect wordt aangezocht een plan te maken en uit te voeren. 1667: De kerk is voltooid en wordt in gebruik genomen. De geleden zijn met moeite bijeengebracht; o.a. door tolheffingen aan de Donderdam en het verlaat bij de Hollevoeterbrug. 1672: Tijdens de oorlog met de Fransen wordt de polder in opdracht van Prins Willem 111 onder water gezet. Veel huizen spoelen weg. 1682: Door het noodweer breken de dijken. De polder staat opnieuw onder water. 1715: Opnieuw komt de polder onder water te staan. Men besluit nu ook de aangrenzende polder "De Honderd Veertig Morgen" droog te leggen, zodat het water minder bedreigend wordt voor de inwoners. 1715: Het interieur van de kerk wordt grondig gewijzigd. Het koorhek van de St.Laurenskerkte Rotterdam wordt aan de Moerkapelse gemeen schap geschonken. 1720: Jaarlijks worden flinke bedragen aan Cornelis Silverschoon. meester glazenmaker, betaald voor het herstellen van de glas in lood ramen der kerk, pastorij en school. 1831: De kerk wordt gerestaureerd. De complete ramen incl. gebrand schilderde glazen worden verwijderd; verder herstel van dak, goten, trappen, banken, windvaan, schilderwerk. Door bezuinigingen wordt het plafond niet geschilderd. Kosten 4100,- 1872: Het kerkhof wordt overgedragen aan de burgerlijke gemeente. De bedraafplaats Moerhage wordt aangelegd. 1952: De kerk wordt opnieuw gerestaureerd. Arch, buro Hoogervest maakt het plan. Het werk wordt in twee fasen uitgevoerd. Begrotingen worden flink overschreden. Kosten totaal ca. 132000,- Het interieur wordt grondig gewijzigd. 1987: Bij onderzoek blijkt dat de kerk opnieuw aan restauratie toe is. dorpsstraat 62a zevenhuizen tel. 01802-2289 Unicef wenskaarten en kado- artikelen verkrijgbaar bij uw plaatselijke verkoopadres: Zevenhuizen: Ina vd Hoek. Ko renstraat 19. tel. 2260. Moerkapelle: Joke Verhulst. Joh. Frisoplantsoen 2. tel. 2344 of Francis Jansen. Beatrixlaan 109. tel. 2771 Zevenhuizen - Onlangs publicet den we een artikel over een nieuv appartementencomplex t.o het gemeentehuis in Zevenhuizen- Hierbij horen twee (inmiddels verkochte) garages. (Wij vermei den dat dit er drie zouden woi den).

Dorpskrant | 1988 | | pagina 12