RIJNLAND Brand in de Jonge Jan Kerkdiensten ALGEMENE VERGADERING VAN AANDEELHOUDERS Hoe democra tisch is Neder land? n arry de Jong speelt maar liefst zeven verschillende rollen allemaal typetjes, terwijl Pouw Hofman de rol van de officier van justitie vertolkt. In het Jachthuis aan de Rotte, eigen dom van regisseur Ruud Huldy, wordt iedere woensdagavond geinspireerd geoefend. Wil de Jong, Harry's vrouw, heeft het met Adri Hofman, de echtgeno te van Pouw, druk met het ver wisselen van de kledingstuk ken. In de toekomst, in het de bedoeling dat Wil dit tijdens de optredend alleen verzorgd. Ze zal er dan ongetwijfeld een rou tine in gekregen hebben. Ze heeft bijna alle kostuums van de zeven typetjes bij elkaar ge zocht, doch die van KRUIDE NIER onbreekt (wie heeft een ouderwets kruideniersjasje?). Een simpele ziel die pertroleum verkoop, op zondag niet laat betalen, maar wel zwarte spik kels van de kat uit de rijst moest halen op een tijdstip, waarvoor misschien een alibi nodig zou kunnen zijn, omdat de man an ders als verdachte aangemerkt zou kunnen worden... MOERKAPELLE MEDISCHE DIENSTEN Zevenhuizen 21 januari: Herv. kerk 10.00 uurds. W. Si- rag, Leusden; 19.00 uur ds. H. Gaasbeek. Geref. kerk 9.30 uur ds. Joh. Heule, Wassenaar; 18.30 uurds. mevr. T. Bergsma, Den Haag. Oud Verlaat 10.00 uur ds. H. Gaasbeek. r.k. gemeenschap Zeven- huizen/Moerkapelle: 10.15 uur communieviering; voorg. R. Hoeijmakers en C. Jansen. Herv. kerk 9.30 en 18.30 uur ds. J.W. van Estrik. Geref. gem. 9.30en 18.30 uur ds. D.Rietdijk. 21 januari: dokter W. Voorthuy- zen, Lijsterlaan 2b, Bleiswijk, telefoon 01892-15241. 22 januari: dokter W.J. van Bruggen, De Wielewaal 20, Ze venhuizen, telefoon 1783. MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERLENING ZUIDPLAS spreekuren: maatschappe lijk werk: mevr. J.Lannoye, Ze venhuizen, Dorpsstraat 68. Spreekuur: maandag en woens dag: 9.00-10.00 uur. Tel. 01802- 2622. Moerkapelle, centrum Moer- veen, Spreekuur: dinsdag en donderdag: 9.00-10.00 uur. Tel. 01793-2589. Gezinsverzorging: mevr. R. Bosch, Zevenhuizen, Dorps straat 68, Spreekuur: dinsdag, donderdag en vrijdag van 9.00- 10.00 uur. Tel. 01802-2622. Moerkapelle, centrum Moer- veen: de heer C. v. Mourik. Spreekuur: maandag en woens dag van8.30-9.30 uur. Tel. 01793-2589. Dinsdag, donder dag en vrijdag via tel. nr. 01727- 13304 van 8.30-9.30 uur. VOor hulpverlening maatschappelijk werk in de avonduren en week einden: tel. 010-4 36 22 44. De NV Energie- en Watervoor ziening Rijnland bestaat sinds 1 januari 1989. De bedrijf die zijn opgegaan in de NV EWR zijn: GEB Alphen aan den Rijn, GEB Boskoop, NV Elektriciteitsbedrijf HLS te Lisse, Energiebedrijf Rijnland te Leiden, Gas- en Watervoorzie ning Bloembollenstreek te Hillegom, Gemeentebedrijven Katwijk, Gas-, Water- en Elek triciteitsbedrijf Noordwijk, Gemeentelijk Waterleidingbedrijf Rijnsburg, Gas-, Water- en Elektriciteitsbedrijf Voorschoten, Gemeentelijk Energie- en Water bedrijf Wassenaar en de NV Leidsche Duinwater Maat schappij. De NV EWR is statutair gevestigd in Leiden. Postadres: Postbus 111, 2300 AC Leiden. Tijdelijk gevestigd: Leiden, Langegracht 70, telefoon (071)25 29 11. WISTU... dat de vergadering van de Algemene Vergadering van aandeelhouders van de NV Energie- en Watervoorziening Rijnland openbaar is? Bovendien liggen op werkdagen voor en na iedere vergadering alle openbare stukken voor iedereen ter inzage bij de afdeling PR en Voorlichting. Op 25 januari is er zo'n vergadering. De volgende onderwerpen staan op de agenda: 1. Opening. 2. Mededelingen. - Stand van zaken rond benoeming algemeen directeur. - Stand van zaken en uitgangspunten voor de instelling van een Consumenten- raad. 3. Goedkeuring leverings- en aansluitvoor waarden. 4. Procedurevoorstel tot statutenwijziging (uitbreiding Raad van Commissarissen). 5. Samenstelling Raad van Commissarissen in afwachting van statutenwijziging, genoemd onder agendapunt 4. 6. Benoeming accountant. 7. Vergaderschema AVA. 8. Wat verder ter tafel komt. 9. Rondvraag. 10. Sluiting. Heeft u belangstelling? Kom dan gerust langs op woensdag 25 januari om 20.00 uur in de Raadszaal van het Stadhuis van Leiden, Stadhuisplein 1. Voor inzage in de bij de vergadering behorende openbare stukken of voor vragen met betrekking tot deze vergadering kunt u dagelijks terecht bij het Informatiecentrum, Langegracht 70, Leiden. Waddinxveen - Op woensdag avond 8 febr. a.s., aanvang 20.00 uur, vindt er in de raad zaal van het gemeentehuis van Waddinxveen, een zeer bijzon dere forum-discussie plaats over de vraag: Hoe democra tisch is Nederland? Na een korte inleiding door prof. dr. Rob Tielman, voormalig voor zitter van het Humanistisch Verbond Nederland, wordt er gediscussieerd tussen de inlei der, mr. Klaas de Vries (PvdA), drs. Arie Oostlander (CDA) en (de directeur van het weten schappelijk bureau van de VVD), dhr. K. Groenveld. Zevenhuizen - Brand in de Jonge Jan - iseen heel bekend stuk van Herman Heijermans jr. Binnenkort wordt dit in Ze venhuizen ten tonele opgevoerd. De opbrengst van de twee voor stellingen die er van dit meesterstuk gegeven worden, is bestemd voor UNICEF. Het welbekende Kindernoodfonds. Om alvast te noteren: 25 maart en 8 april Op deze data vindt in ieder ge val een opvoering plaats van 'Brand in de jonge jan'. Of er meer in Zevenhuizen volgen valt nog te bezien. Wel is het de bedoeling dat Harry de Jong en Pouw Hofman, bijgestaan door Hans Sytsema en Mark Hof man, meer zullen optreden. Dit team wordt bijgestaan doord;e eerder genoemde dames de Jong en Hofman, souffleuse Nel van Prooijen en Piet van Vliet als toneelmeester. Alles onder regie van Ruud Huldy. Er zijn talloze toneelgroepen die dit stuk gespeeld hebben. Slechts zelden gebeurde het op de manier zoals Heijermans het bedoelde: 1 persoon die zeven typetjes speelt...Harry de Jong durft het aan, kan ook goed typetjes spelen. Hij speelde ooit op 7-jarige leeftijd al de rol van Dik Trom tijdens een familie feestje en werd op 18-jarige leef tijd lid van een Cabaretgezel schap. Vervolgens kwam hij na z'n militaire diensttijd bij een toneelgezelschap, verbonden aan een havenbedrijf. Beroeps acteurs als Pieter Lutz, Ton van Duynhoven, Onno Molenkamp e.a. regisseerden deze toneel vereniging waar Harry enige tijd inspecient was. In Zeven huizen kwam de nu 53-jarige, destijds via Wim Verwaal in aanraking met de toneelgroep VOO en werd invaller. Hij bleef gedurende vele jaren sterk betrokken bij het ama teurtoneel in Zevenhuizen. Het spelen van de zeven karakters in Brand in de jonge Jan samen met Pouw, ziet hij als een af scheid. Pouw Hofman is een ge boren en getogen Zevenhui- zenaar. Heeft sinds 1982 na mens de PvdA zitting in de ge meenteraad. Hij begon met amateurtoneel bij de chr. jonge mannenvereniging. Voetbal Henkie was z'n eerste rol. Lid worden van een echte toneel groep als ODI deed hij niet, de toneelgroep van Jong Volks onderwijs, trok hem meer aan. Vele jaren heeft hij actief in deze groep meegedraaid. Favo riete stukken waren: "de dorps dokter", "de spooktrein", "de bungalow", e.a. De groep speel de niet alleen in Zevenhuizen, maar werd overal in de regio uit genodigd. Vele jaren speelde hij overtuigend mee bij de to neelgroep van VOO. Thans gaat een wens van hem in ver vulling, om met medewerking van de culturele commissie De Zeven Muzen en Ruud Huldy dit stuk van Heijermans op de plan ken te brengen..... Brand in de Jonge Jan In 1903 schreef Herman Heij ermans, op verzoek van een be vriend acteur (Henri de Vries) het monologenspel in 1 bedrijf in de jonge jan. Het centrale gegeven in deze schets, is het onderzoek van een al of niet met opzet gestichte brand in een woonhuis, annex sigaren- fabriekje met de naam in de jonge jan. Het drie-jarige dochtertje van fabrikant Jan Arend komt bij deze brand om het leven. Een en ander is voor de brandverzekeringsmaat schappij aanleiding om doorde officier van justitie een diep gaand getuigenonderzoek in te laten stellen. Hoofdverdachte is de labiele broer van Jan, An- sing Arend, die tevens mede werker in het bedrijf is. Door de getuigenverklaringen komt er een aantal nieuwe, verrassende aspecten aan het licht, waar door de officier van justitie eer der getrokken conclusies moet opgeven. Toen 'in de jonge jan' in 1903 in boekvorm verscheen, samen met een tweetal andere spelen, maakte Herman heijer mans er de volgende kantteke ning bij: 'dit stukje is bedoeld als gegeven voor 1 karakterspe ler, die alle rollen, behalve die van de officier van justitie, speelt.' tevens werd hierdoor de Nederlandse taal verrijkt met het werkwoord 'jongejannen', als equivalent voor het spelen van meerdere rollen door 1 ac teur in hetzelfde toneelstuk. Herman Heijermans heeft bin nen dit kleine melodrama tra giek en humor knap met elkaar weten te vermengen....

Dorpskrant | 1989 | | pagina 5