Help de natuur een pootje. n Pandabroodje Coen Schiereck TWEE HUISHOUDELIJKE HULPEN GEZOCHT; MARKUS KIP bakkerij verbeij 55 jaar getrouwd. vertraging bouw Kruiden uit Sri Lanka Nieuw. Pandabrood. Help samen met het Wereld Natuur Fonds de natuur een pootje, door het eten van. een Pandabroodje. Elke dag bij TEL. 01802-2929 ons. in Koninginnedag a 0 bouwkundige werk zaamheden en adviezen oud papier actie De Eendragt 1. werkster 2. een huishoudelijke assistente algemene dienst leeftijd ca. 40 jaar. Werktijd: 1 ochtend in de week (liefst samen) Gaarne recente referenties (hoeft niet perse) U kunt bellen op werkdagen tussen 19.00 en 22.30 uur. VERS uit onze eigen slachterij BRAADKUIKENS en delen daarvan 1 kg POTEN 4,00 5 kg. POTEN ...ƒ17,50 1 kg FILET12,50 5 kg FILET60,00 Bermweg 26 - Zevenhuizen Tel. 01803-12528 UW WARME BAKKER dorpsstraat 163 - tel. 01802-1335 - zevenhuizen geen jubileum dat met edelmetaal wordt beloond, maar gewoon een gedenken van een zegenrijke periode Waddinxveen, 1 februari zal het precies 55 jaar geleden zijn dat Koos Hoogendoorn met Diny Voshol in het huwelijk trad. Dit echtpaar dat al 41 jaar aan de Esdoornlaan 21 in Waddinxveen woont, werd ons op het spoor gebracht door hun in Moerkapelle woonachtige dochter, mevrouw C. Broer- Hoogendoorn. Omdat na zoveel jaren samen in voor en tegenspoed elk jaartje telt, heeft deze lustrumviering een dusdanig feestelijk tintje dat we daarom ook over het bruidspaar" spreken. De bruidegom telt op hun trouwdag precies 77 jaren. De bruid is twee jaartjes ouder. Beiden stralen blijdschap, dankbaarheid en levenslust uit. Ze wonen 's zomers, vanaf 1 april tot half september, al een jaar of vijftien, in een sta caravan in Renesse,waar ze veel wandelen en van de natuur genieten. Ze kijken terug op een in materieel opzicht, eenvoudig, maar in geestelijk opzicht, 'rijk'leven. Za zijn tevreden met het AOW-pensioen waarvan ze leven en bovendien nog een auto kunnen rijden. Beiden hebben veel meegemaakt in hun leven, soms de dood voor ogen gezien. Ze erkennen daardoor dat geluk soms aan een zijden draadje hangt. Hun geluk bestaat in geloofsvertrouwen, het elkaar nog hebben en de band met de 9 kinderen,29 klein-en 6 achterklein kinderen. Liefde met een hoofdletter staat centraal in hun leven.... hun verleden Bruidegom Koos woonde met z'n ouders en twee broers in een boerderij aan de Zuidelijke Dwarsweg in Waddinxveen: hij is dus een echte Waddinxvener. Zijn bruid Diny is afkomstig uit Zeeland, om precies te zijn uit St. Annaland op Tholen. Zij, thans grijs, moet heel donker van haar geweest zijn, als je naar hun kinderen kijkt. Op 10-jarige leeftijd kwam haar familie naar Wad dinxveen: vader Voshol had de boerderij"Vreedenburg" gekocht aan de Plasweg, achter boer Van Eeden-Petersman. Daar moest zij al op jonge leeftijd heel hard meehelpen aanpakken en veel zware landarbeid verrichten. Bieten rooien, aardappels rooien, melken, bieten hakken, in de berg gaan staan in het hoekgat en de zware korenschoven aanpakken die later gedorst werden enz enz. Haar moeder stierf toen ze 15 jaar was,dus moest ze bovendien haar zus meehel pen in de huishouding en delen in de zorg voor de jongere kinderen.Met Koos was het al niet anders, ook hij was al op jonge leeftijd betrokken bij alle voorkomende werk op hun boer derijtje. Toch was er weieens een keertje een dag vrij om naar het strand te gaan. Alvorens Diny kon, moest ze eerst helpen melken, kaas maken, de boel schoonmaken en warm eten voor vader koken. Om dat het pas in de middag zou worden, reisden haar zus en vriendinnen met de trein en de tram vooruit naar Sche- veningen. Toen Diny daar arriveerde werd ze door de Waddinxveense meisjes opgewacht en struikelden die gezamenlijk over twee Waddinx veense jongens die ook een dag naar zee waren. Piet Sekeris en Koos Hoogendoorn.Koos en Diny werden algauw daarna,onafscheidelijk en na drie en half jaar verkeren, trouwden ze en gingen in De Vlist wonen met de ouders van de bruidegom die daar een boerderijtje gekocht hadden. Echter de tijden waren slecht. Melk bracht nauwelijks iets op en boter en kaas ook niet .Niemand was er rouwig om terug te verhuizen naar Wad dinxveen. Het gezin Hoogendoorn jr. was inmiddels uitgebreid met één. "Dat was in 1936. Ik werd boerenar beider en verdiende 15 gulden per week en we betaalden f2,30 per week huishuur. We woonden vanaf 1938 in een huisje aan de Zuidelijke Dwars weg." Dat huisje staat er niet meer, wel een paar schuurtjes naast het in dustrieterrein 'Coenecoop' die er gens aan herinneren.." bombardement Het was verschrikkelijk, maar ik ben er levend onder vandaan gekomen" verzucht mevrouw Hoogendoorn bij de herinnering. Zij zat met drie van haar kinderen bij de tafel in hun woning. Dochter Diny op schoot en Toon en Bram onder haar stoel.Jopie was in de schuilkel der bij de buren en het andere kind was bij vader in het land toen het bom bardement, bedoeld voor de aan grenzende spoorlijn, op de dolle dins dag in september 1944 hun huisje trof. Ze werden onder het puin bedol ven maar konden met lichte kwetsu ren uit het puin worden gehaald." 'Je bent de dans ontsprongen' zei de pastoor die mij een handje hielp. Ik zei: ik ben door God gespaard" dakloos Tijdelijk is het gezin toen bij familie ingetrokken tot er een noodwoning voor hen was. Deze was van erg slechte kwaliteit, maar bood, hoewel primitief, onderdak "Je keek door de kieren naar buiten" lacht de heer Hoogendoorn. Zo bleven ze tot 1948 in de omgeving van de Zuidelijke Dwarsweg wonen, vanwaar ze een overzicht hadden over de Zuidpla- spolder. Volgens hen moeten en tallo ze 'blindgangers' in de polder liggen. Ook onder de onlangs gebouwde woningen. Ze hebben ze immers met eigen ogen zien vallen en niet zien ontploffen. Dolblij waren ze met de hun toegewezen woning aan de Es doornlaan in 1948: deze behoorde tot de eerste serie woningen die na de Tweede Wereldoorlog in Waddinxv een werden gebouwd. Hier vonden 9 kinderen een liefdevol onderdak. Hun vader was al van baan veran derd. Hij werkte 10 jaar bij Verwaal houtwaren in de Dorpsstraat, waarna hij 20 jaar met plezier bij de amandel- spijsfabriek van de firma C.P.Broer werkte. liefdewerk In z'n vrije tijd stond hij op de bres voor de belangen van de boerenlandarbeiders.Hij deed dat zoveel jaren in de chr.landarbeidersbond dat hij daar voor door het CNV met een gouden speld is beloond.Hij hanteerde vele jaren de voorzittershamer van de land-en tuinbouwarbeidersbond. Verder was hij zeker 20 jaar actief in de Zendingscommissie van de GZB(Geref.Zendingsbond) en orga niseerde bijna evenzovele jaren het vervoer per bus naar de landelijke zendingsdag op de tweede donder dag van augustus. Mevrouw Hoogev- een is vele jaren lid geweest van de Herv.Vrouwenvereniging, waarvan ze nog contacten heeft. Ze gaat er niet meer naar toe omdat haar ge hoor het niet toelaat. Evenzo is er bij het bezoeken van de zondagse kerk diensten in het kerkgebouw tegeno ver hun woning aan de Esdoornlaan er sinds drie jaar niet meer bij. Haar man schaart zich nu aan haar zijde, wil zijn waar zij is en zo beluisteren ze samen via de moderne techniek, thuis de kerkdiensten. ziekte Die gehoorafwijking is een gevolg van een blikseminslag. Toen zij tijdens een hevig onweer uit het raam van hun caravan keek in Renesse, trof de bliksem haar, waardoor er hersencel len zijn doodgeslagen. Het zenuwges tel van haar gehoor is geraakt. Ach en verder waren er nog wel wat ziektes, maar dat is geweestvoorbijZe voelt zich nu prima. De bruidegom heeft ook wel het één en ander gehad. Hij stopte op z'n 63 st? jaar vervroegd, met werken omdat hij, het rustig aan moest doen na een longvergiftiging en een gevecht op leven en dood. Nu kan hij weer lachen en zeggen dat hij vanaf zijn genezing begonnen is met rentenieren. Echte hobby's hebben beiden niet, maar in alles wat ze doen is plezier omdat ze het samen doen.... nog kunnen doen... En verder zijn er de kinderen en hun aangetrouwde kin deren, klein en achterkleinkinderen. De kinderen wonen allemaal dicht in de buurt, wippen vaak even aan. Heerlijk vond het bruidspaar het dat alle kinderen thuis kwamen op de dag dat zij 55 jaar geleden aantekenen- den... Met al hun 'nazaten' hopen ze op 1 februari hun 55-jarige 'echt'-ver eniging in besloten kring te geden kenDe Dorpskrant wenst hen samen nog een aantal goede jaren in gezondheid Zevenhuizen Verenigingen, clubs en andere orga nisaties die mee willen doen met de viering van Koninginnedag, dit jaar op 29 april, worden uitgenodigd a.s. dinsdagavond 31 januari om 19.45 uur in de raadszaal van het gemeente huis aanwezig te zijn. ini. tel. 2327. Een stukje geschiedenis: Door de eeuwen heen hebben spece rijen niet alleen een rol gespeeld in de keuken. Peper, kruidnagel en kaneel zijn om hun handelswaarde van grote invloed geweest op het ekonomische en politieke wereldgebeuren. Oorspronkelijk dienden ze als ge neesmiddelen en als bestanddelen van zalven, parfums en kosmetica, maar later werden ze in de eerste plaats gebruikt om het voedsel op smaak te brengen en te conserveren. Tijdens de kruistochten werden de specerijen via de Arabieren door het westen „ontdekt". Al gauw vertrokken de eerste expedi ties oostwaarts. Gebieden als de kust van India, Sri Lanka, Java, Sumatra en Malakka werden door Portugal, Engeland en Nederland geanne xeerd. Het was het begin van het koloniale tijdperk. In 1602 werd in Amsterdam de Vere nigde Oostindische Compagnie op gericht, die zich ten doel stelde een Nederlands rijk op te bouwen in Azië. Inderdaad slaagden ze erin tussen 1605 en 1621 de Portugezen van de specerij-eilanden te verdrijven. Al snel wist de V.O.C. het monopolie op de handel in diverse specerijen te verwerven. Om dit monopolie te beschermen vernietigden ze o.a. kruidnagelbomen, behalve op Am- bon, en op het bezitten, verkopen of verbouwen van kruidnagelen kwam de doodstraf te staan. Dat de oorspronkelijke bewoners van deze gebieden niets in te brengen hadden, is duidelijk. Ze werden als slaven uitgebuit: op Sri Lanka werden de dorpen gedwongen om een vastgestelde hoeveelheid ka neel te leveren. Lukte dat niet, dan werden de mannen gemarteld of gedood en de vrouwen zwaar gege seld. Amsterdam werd een bedrijvige en rijke handelsstad. Veel koopmanshuizen en pakhuizen stammen uit die tijd. Deze situatie duurde voort tot 1799: in dat jaar ging de V.O.C.die grote verliezen leed door hoge administratiekosten, smokkel en zeeroverij, failliet. De Engelsen namen de heerschappij over de specerij-eilanden over. wordt vervolgd. Riet Peddemors. Omdat de gemeente een half jaar gelden geen flauwe notie had van vervuilde grond onder de onlangfs gesloopte woningen tegenover het gemeentehuis, waar de bouw van het appartementencomplex is gestart, is er niet ruimschoots van tevoren een grondmonster genomen. Het milieu bureau Midden Holland heeft dit nu bij de aanvang van de bouw van het complex gedaan en geconstateerd dat de bodem enigszins verontreinigd is. Er is in lichte mate loodvervuiling geconsteerd. Destijds toen er met de bouw van de 10 woningen er vlak achter gestart werd heeft het milieu bureau een vervuiling van de grond opgespoord, ontstaan door verfres- ten. De grond is daar ter plaatse toen afgegraven en afgevoerd. Nu is dat vrijdag ook gebeurd met de grond waar deze lichte loodvervuiling is ge constateerd. De woningen die op deze plaats gestaan hebben zijn ca. 100 jaar geleden gebouwd. Daarvoor moet er op de aarde as en slakken van verstookte steenkolen, zijn gedepo neerd, waarschijnlijk ten behoeve van erfverharding. In opdracht van het milieubureau is de grond door een firma die hiertoe vergunning heeft, in vrachtwagens afgevoerd naar een elders hiervoor aangewezen lokatie. Het is normaal dat er een gedeelte grond wordt afgegraven. Normaliter wordt deze bestemd voor tuinaarde. Nu kon dit niet het geval zijn. De bouw van het complex is slechts met één week vertraagd. t-> Dorpsstraat 12 - Zevenhuizen Tel 01802-2581 b.g.g. 01828-18718. opbrengst voor de peuter speelzaal! Op donderdag2 februari a.s. wordt er door de chr. basisschool "De Een dragt" weer een oud-papier-actie gehouden. Dit maal is de opbrengst niet voor de school, maar voor een goed doel. En dat goede doel is dit maal: peuterspeelzaal "'De Zeven Dwergen" Na de opknapbeurt en de verhuizing naar het gebouw in de Dorpsstraat, moet nodig de kas aangevuld worden om de peuters van voldoende spel-en ontwikkelingsmateriaal te voorzien. Tussen 08.00 en 19.00 uur kan men oud papier inleveren op het parkeer terrein aan de Burg.Boerstraat/De Lente. Er wordt gevraagd stevige bundels te maken van karton en oude kranten, des te meer kan er in de con tainer!

Dorpskrant | 1989 | | pagina 10