Filevorming in de Dorpsstraat automatisering van de bibliotheek Cursus om gaan met kin deren bij echtscheiding FOTO'S in de Dorpskrant! Afwezig Goudse ope rette Een schitterende, stijlvolle bruidstijd drukkerij elgersma Dat wilt u toch? Kies dan uit de fraaiste Mercard huwelijkskaarten de mooiste. Uw drukker heeft de Mercard-kollektie. Bekijkt u die. Vraagt u naar Mercard. Van harte gelukgewenst seren zijn b.v. verder nog: de collec tie -aansluiting op andere bibliothe ken. Het aanvragen en reserveren van bepaalde titels en schrijvers is eenvoudiger. Zevenhuizen heeft b.v. aansluiting op Bleiswijk, over en weer kan men van eikaars bestand lenen, de vervoersdienst zorgt er voor dat boeken aangeleverd of afge leverd worden, die per computer aangevraagd zijn. De centrale computer, waar alle gegevens van vele bibliotheken in Zuid-Holland opgeslagen zijn, be vindt zich bij de Provinciale Biblio theekcentrale te Schiedam. Op de foto de dames De Roode en V.d. Meer met het nachecken van de gegevens op de ledenbestandskaart jes: een tijdrovende klus. In verband met het automatiseren van de uitleenadministratie is de openbare bibliotheek van Zevenhuizen van 20 februari t/m 19 maart gesloten. De uitleenadministratie van de Ze- venhuizense bibliotheek wordt geau tomatiseerd. De vrijwilligsters van de bibliotheek zijn samen met bibliothecaresse Karin de Roode, druk in de weer met het verzamelen van ontbrekende gegevens op de leden-administratie kaartjes. Bij vele ontbreekt b.v. de geboortedatum en de postcode. Dit dient allemaal vermeld te worden, al vorens de ledenadministratie naar een ponsbureau in Woerden wordt gebracht. Het vervaardigen van de pasjes hoort hier ook bij. Het veelom vattende coderingswerk is een gi gantische klus en moet handmatig gedaan worden. In de boeken moet men een label inplakken waarop een code met een nummer staat en die gegevens in de computer brengen. Nu is het al zo dat de 36 vrijwillig sters, wekelijks vele uren maken, voorafgaand aan de automatisering. Straks, als de bibliotheek een viertal weken gesloten is, zal er in de biblio theek 12 uur per dag gewerkt moe ten worden, om alle boeken te labe len en de gegevens in de computer te stempels verdwijnen "Het klassieke beeld van het stempe len verdwijnt, evenals de kaarten bakken met de ledenadministratie en de bakken met de boekkaarten. Het eeuwige gezoek in die bakken behoort straks tot het verleden. Ons werk wordt er stukken gemakkelij ker op, we krijgen nu veel meer tijd om tijdens de uitleen informatie te verstrekken aan de lezers/leners," aldus Karin, die voor de automatise ring een bijscholingscursus volgde, pasje "Ieder lid krijgt straks automatisch z'n pasje thuisgestuurd. Dit heeft men nodig voor de uitleen. Bij inna me van de boeken gaan de boeken straks over een optisch lezend oog(een soort scan) dat dwars door de achterpagina heenleest. Zo wordt het ingenomen boek automatisch weer toegevoegd aan het bestand en uit het" dossier" van het lid, gewist. Er komen apparaten bij de uitleen en bij de inname. Bij de uitleen wordt het codenummer van het boek en dat van het lid geregistreerd. Men dient altijd het lidmaatschappasje bij zich te hebben. Zonder dat is uitleen gewoon niet mogelijk, omdat de computer de gegevens (bij het uitle nen) van het lidmaatschapskaartje afleest." sluiting Het automatiserings-gereedmaken van 16000 boeken is een gigantische klus. Daarom heeft het bestuur van de openbare bibliotheek Zevenhui zen besloten, deze voor een viertal weken te sluiten. "De lezers mogen, net als met de vakantie, in plaats van vier, nu zeven boeken mee naar huis nemen voor deze periode. Het is gewoon niet te doen om de biblio theek open te houden. MEN MAG WEL BOEKEN KO MEN INLEVEREN TIJDENS DE PERIODE 20 FEBRUARI -19 MAART. GRAAG ZELFS. HOE MEER BOEKEN ER THUIS ZIJN, HOEVEEL TEMEER ER VAST GELABELD KUNNEN WOR DEN!" lacht Karin, die blij is met zoveel vrijwilligsters rondom haar. boetevrij inleveren "En.... wie al lange tijd boeken in huis heeft en ze niet meer terug durft te brengen mag dit tijdens deze vier weken doen, zonder daarvoor een BOETE te behoeven te betalen. Zo hopen we weer een aantal zoekge raakte boeken terug te krijgen." automatisch Naast de twee apparaten dié ge bruikt worden voor de uitleenadmi nistratie, komt er nog apparatuur met een toetsenbord met beeld scherm bij de inlichtingenbalie. In deze computer bevinden zich gege vens over het boekenbestand en het ledenbestand en kan men informatie over een bepaald boek of speciale schrijver inwinnen. Wat er verder verandert ten gevolge van de automatisering is de wijze van betaling: voortaan krijgt men één maal per jaar een acceptgirokaart thuisgestuurd. Men dient dus voort aan het lidmaatschapsgeld te gireren in plaats van contant te betalen, wie zal dat betalen? Een vraag die rijst bij het overgaan van de gewone administratie naar de geautomatiseerde, is "wie betaalt de kosten van dit automatiseren?" Wel, dit doet de gemeente. Deze subsidieert in de exploitatie van de automatisering en dan met name de uitleenadministratie. Er zijn weieens mensen die moppe ren dat het instandhouden van een bibliotheek de gemeente handen vol met geld kost. Echter, Zevenhuizen mag zich gelukkig prijzen dat dit werk door een koor vrijwilligsters wordt gedaan. Zij allen zijn ontzettend blij dat de werkzaamheden zullen verminde ren, er meer tijd is voor persoonlijk contact met de lezers en er mis schien een mogelijkheid komt de openingsuren te verruimen. Andere voordelen van het automati- De bewoners van de Burgemeester Klinkhamerweg, haalden maandag morgen opgelucht adem. Ziezo, al het doorgaande verkeer was men kwijt vanwege de reconstructie van het kruispunt:Opril/Swanlaweg/ B.K.weg. Automobilisten waren ver rast nu toch echt een gesloten Burg.Klinkhamerweg aan te treffen. Al twee weken werden de omlei dingsborden gewoon genegeerd, omdat men dacht dat het loos alarm was; de rijbaan echt niet gestremd zou worden. Maandag was dat ech ter wel het geval: op de heenweg reed men nog vrolijk fluitend achter het autostuur richting rijksweg 12, maar terugkomend van de dagelijkse werkkring was er een verbetenheid in het filerijden op het Noordeinde, vanwege opstoppingen in de Dorps straat. Immers de Dorpsstraat was het enige alternatief dat men, een maal over de spoorwegovergang, via Noordeinde, kon nemen om toch door Zevenhuizen te komen. Velen zullen zich ongetwijfeld vanaf nu (voorlopig??) voornemen om een andere route te kiezen. Van de be woners van de Burg.Klinkhamerweg, mogen ze dat blijvend doen. Zij halen op dit mo ment nog even fris adem... zonder uitlaatgassen en genieten van de rust, waar ze ook weer een beetje aan moesten wennen redactie. In principe wordt deze cursus ieder voor- en najaar gegeven door de RIAGG Midden-Holland. Waarom deze cursus? Als ouders gaan scheiden is dat ook voor de kinderen een ingrijpend ge beuren. Wie gaat scheiden zit midden in de emotionele en praktische pro blemen. In deze verwarrende situatie moet veel geregeld en bepraat wor den. Soms merken ouders dat hun kinderen zich anders gaan gedragen. Ze zijn opeens lastiger of juist heel stil en gesloten of het gaat op school niet goed. Sommige kinderen geven ogenschijnlijk geen problemen terwijl de ouders het gevoel hebben dat er iets niet klopt. Waar gaat de cursus over? In acht bijeenkomsten willen we met ongeveer tien ouders in groepsvorm bespreken hoe de scheiding, juist voor de kinderen, zo goed mogelijk kan verlopen. Aan de orde komen: - Bij wie gaan de kinderen wonen; - bezoekregeling; - hoe leert een kind weer een relatie op te bouwen met elk van de ouders apart; - hoe kunnen ouders vermijden het kind blijvend in hun conflicten te be trekken; - wat betekent het om alleen op te voeden; - hoe is het om een kind als 'gast' te ontvangen; - is overleg tussen ouders over be langrijke opvoedingszaken toch nog mogelijk; Voor wie is de cursus bedoeld? De cursus is bedoeld voor mensen die er zo goed mogelijk voor willen zorgen dat hun kinderen niet in de knel komen tijdens of na de schei ding. De groep is voor vaders en moeders, ongeacht aan wie de kinde ren zijn toegewezen. Ex-partners worden niet in de groep geplaatst. Uiteraard kan elke ouder alléén meedoen. Verdere informatie - de cursus bestaat uit minimaal 8, maximaal 12 deelnemers; - er zijn 4 wekelijkse en 4 tweeweke lijkse bijeenkomsten: de eerste avond is kennismakings- en informatiea vond; tussen de tweewekelijkse bi jeenkomsten vallen huiswerkbijeen komsten, elders gehouden. - de cursus wordt in principe 2x per jaar gegeven - in voor_ en najaar. Over de precieze dag van aanvang ontvangen zij, die zich opgeven, be richt. - De cursusavond is van 19.45-22.00 uur. Bij voldoende aanmeldingen is het mogelijk een cursus overdag te doen - plaats: RIAGC gebouw, Ronsseweg 225,2803 ZB Gouda, (het gebouw ligt vlak achter het NS-station). - cursusleiding: de cursus wordt ge leid door telkens 2 van hiernage- noemde personen, zoveel mogelijk één man/één vrouw: - Ans Biloen, psychologe; - Cynthia vd Feltz, peda goge/preventiemedewerkster; - Aad v. Londen, psycholoog. - kosten: geen. Voor nadere inlichtingen over de inhoud van de cursus, aanvraag van een folder en voor opgave kan men bellen met Cynthia vd Feltz: 01820- 16422, of bij haar afwezigheid vragen naar Bep Elsas. 12,7 x 17,8 is het formaat van de foto's die gratis afgehaald kunnen worden, direct na het uitkomen van de Dorpskrant. Wie het eerst ^omt, krijgt de foto gratis. Bijbestellen kan ook ad 7,50 per foto. Zevenhuizen- Dokter W. J. van Brug gen is afwezig van 30 januari tot 13 februari. De praktijk wordt waarge nomen door dokter J.A. Ensing en dokter W. Vroegindeweij. Afspraken en aanvragen voor consulten en visi tes, zoals gewoonlijk via de praktijk telefoon 1783. Apotheek gewone tij den open De Goudse Operette zet in Gouda weer een aantal uitvoeringen op de planken in de Schouwburg. Dit keer is gekozen voor de operette: Der Zarewitsch. Op 17,18 en 21 maart kunnen operette-liefhebbers hun hart ophalen. dorpsstraat 62a - zevenhuizen telefoon 01802-2289

Dorpskrant | 1989 | | pagina 10