cEen unieke gebeurtenis vereist een unieke kaart! c? In Zevenhuizen spelen baby's en peuters op muziek drukkerij elgersma CHappy Cards' De Bonkelaar cum laude geslaagd. ROTTA volleybal kollektie 1988/89 die bij ons ter inzage ligt. Ontvang nu gratis een fraai fotolijstje bij afname van min. 60 kaarten. Een nieuw hoogtepunt in uw leven: Uw verloving of huwelijk. Een persoonlijke gebeurtenis die een unieke kaart waard is uit de nieuwe Kennemer Huwelijkskaarten muziek hoort bij het leven. je kunt er niet jong genoeg mee beginnen. Een impressie van het omgaan met muziek, als wezenlijk onderdeel van het leven. "In muziek kun je je emoties kwijt". Wie met muziek omgaatzelf een instrument bespeeltgraag zingt of ritmisch beweegt, zal dit kunnen beamen. Margré van Gestel(34), moeder van drie jonge kinderen en vrijwel continu met muziek bezig als AMV- lerares(algemene muzikale vorming red.jheeft er ervaring mee. speeluur Op een zonnige donderdagmiddag is het genieten van het plezier wat kleintjes beleven aan het bewegen en spelen op muziek. In de kring, met de juf en enkele moeders; samen met de wimpels bewegen... In de handen klappen, manieren bij het zingen doen en samen intensief bezig zijn Wat vroeger de naam 'peuterspeel- zaal'droeg in dorpshuis Swanla,is nog steeds een uitstekende ruimte om er in te hollen en je uit te leven. Peuters tot vier jaar genieten hier wekelijks één uurtje zo ontzettend, dat ze met rode kleurtjes op hun wangen en stralende oogjes, heel moeilijk afscheid kunnen nemen. Zelfs de baby van vijf maanden, die een half uurtje op moeders schoot, met muziek bezig is geweest,van in handjes klappen tot wiegen en luiste ren en meedoen met de zangspellet jes, ligt met rode konen en met speeksel bellen blazend na te genie ten van de inspanning en ontspan ning die hij ondervond. "Kinderen huilen hier nooit. O, ja, alleen als ze weggaan, ze hadden nog even willen blijven", lacht Margré wiens drie-jarig zoontje uit wil rusten op haar armen. En omdat haar niets teveel is, blijft hij gedurende ons gesprek, tegen moeders lijf gedrukt, op haar heup hangen. Andere kinde ren rustten tussendoor wat op de grote kussens, die speciaal voor dit doel door de leidster zijn neergelegd. fit door de muziek Intussen vindt er achter onze rug de aankleedceremonie plaats van de kinderen, die warm en bezweet zijn en nu warm ingepakt moeten wor den. Het is een vaste gewoonte geworden dat er moeders blijven om mee te doen tijdens dit wekelijkse muziek-uurtje in het dorpshuis, o.l. v. Margré. Allerlei zang en kriebelspel letjes worden in dit muziek-uur aan geleerd. "Veel moeders hebben zelf nauwelijks muziek-onderricht ont vangen, weten niets van muziek en leren gelijktijdig hoe ze met de kinde ren thuis op muziek kunnen bewe gen en met hen kunnen zingen en andere muziekspelletjes doen. Ik heb een cassettebandje gemaakt waarop de liedjes door mij gezongen worden die we hier zingen,met aan dorpsstraat 62a - zevenhuizen - tel. 01802-2289 Kennemer muziek brengt zonneschijn Ze ontdekte dat veel moeders be hoefte hebben om zelf met muziek om te leren gaan; noten willen leren lezen.Daarom start ze binnenkort met een cursus 'noten lezen' voor ouders. Zij hebben intussen ervaren dat muziek hen blij maakt, zonne schijn brengt. En wat het omgaan met muziek betreft, ze hebben er zelf plezier in om hun kind thuis met waardeloze dingen bezig te laten zijn; hen op geluiden te wijzen; een voudig speelgoed dat klank geeft als je ermee omgaat. Een plastic bekert je dat een speciaal geluid maakt als je het fijn knijpt. De kinderen ballonnen weg te laten blazen, hetgeen een training is voor de adem. Zo kun je zonder woorden met kinderen pop penkast spelen. Op opera-muziek de lijven en monden (indien dit kan) la ten bewegen. Dat is komisch en leer zaam. In de aanhef zeiden we het al: het hele leven van Margré bestaat uit muziek. Na het peuteruur(kosten f25,per kind per maand) komt het kleute ruur van half vier tot half vijf op de donderdagmiddag: ook dit is weer algemene muzikale vorming. Leer lingen vanaf groep 3 van de basis scholen leren zelfs al muziekinstru menten te bespelen en naast het noten lezen, ook noten te schrijven. Spelenderwijs worden de kinderen bij haar, met muziek vertrouwd gemaakt. Er komt nu een generatie kinderen in Zevenhuizen die, mede dankzij stimulerende ouders, leren omgaan met muziek. Niet door de hele dag onafgebroken de radio aan te laten staan, waardoor ze de mu ziek niet meer horen, maar gewoon gericht te luisteren of zelf te spelen. Margré is bovendien vakleerkracht AMV op de openbare basisschool 't Reigerbos. Ze hoopt deze zomer af te studeren aan het conservatorium voor de algemene vakken om daarna door te studeren voor docente AMV, welke studie ze in de avondu ren volgde. "Het is fijn dat ik dagelijks met de praktijk van de AMV bezig ben, dat levert je in deze studie enorm veel voordeel" de andere kant leuke muziek. Wie nooit met muziek heeft omgegaan, mist bepaalde vaardigheden.Door het cassettebandje hebben de kinde ren thuis nog een extra stimulans. Bovendien geeft muziek vreugde. Op muziek bewegen en zingen is heel goed en je moet er heel vroeg mee beginnen. Eigenlijk al tijdens de zwangerschap veel zingen voor je baby en als de baby geboren is ook zingen en met het kind bewegingen doen. Dat bewegen is heel goed voor de motoriek van het kind. Het leert met beide handen en het hele lijf mee te bewegen. Een baby in de moeder buik reageert zelfs al op moeders muziek door hierop te bewegen..." proefproject Onder auspiciën van de culturele vereniging De Zeven Muzen is Margré sinds oktober met peuters en baby's bezig met muziek. Zeven huizen fungeert met twee andere plaatsen, als proef project van de landelijke stichting 'peuters en mu ziek'. Daarvan is Margré secretares se. Ze vertelt dat een voor onderwij zers bekend persoon, nl. Annie Langelaar,landelijk bekend om haar ijver voor muziekonderwijs op scho len, nu inmiddels al tot de bejaarden gerekend, nog niet van ophouden weet waar het het onderwijs geven in algemene muzikale vorming, betreft. Zij was eerst een stimulans voor kleu ters. Thans propageert zij muzie- konderricht met veel zingen en be wegen, aan hele jonge kinderen. Margré is inmiddels ook razend en thousiast. peuters van de zeven dwergen Zij ging al eerder naar de speeloch- tenden van de peuterspeelzaal"de zeven dwergen" om daar per groep, op muziek te gaan bewegen en nieu we liedjes te leren. Ze vindt het leuk om te vernemen dat de leidsters die liedjes nog zingen met de peuters en hen ook in het bewegen, d.m.v spel letjes, stimuleren. Iets wat ze ouders van harte aanbeveelt. Waddinxveen - weekprogramma woensdag 1 februari 9.30 tot 12.00 uur Taalles vluchtelingen 9.30 -12.00 uur B.e mannen, 15.00 - 17.00 uur scholiereninloop; 19.00 - 21.00 uur scholiereninloop, donderdag 2 februari: 9.00 tot 11.30 uur B.e. vrouwen 9.00 tot 11.30 uur peuteropvang; 20.00-22.00 uur clownerie; 20.00 tot 23.00 uur k.j.c. zaterdag 3 februari 13.00 tot 16.00 uur repetitie turkse kinderen woensdag 8 februari 20.00 tot 22.00 uur Aerobic. Zevenhuizen, De 23-jarige Frens Ymker is cum laude geslaagd voor het HTS-diploma weg en water bouw. Omdat Frens de hoogste cij fers van alle examinandi van de Rot terdamse HTS behaalde, kreeg hij de ir.J.Blom-prijs toegekend, nl een bedrag van duizend gulden. De prijs wordt jaarlijks toegekend uit de nala tenschap van deze ir Blom. Frens had, samen met een studiegenoot, als praktische examenopdracht het vervaardigen van een overkapping van de Alkmaarse ijsbaan. Zowel voor de constructie als voor het staal kan hij beide nog in de prijzen vallen. Deze worden over een half jaar toe gekend. behandeling concept brief tegen herindeling. Donderdagavond zal de gemeente raad van Zevenhuizen ongetwijfeld nog eens ingaan op de brief die uit gaat naar de Vaste Kamercommis sie, tegen de herindeling, die samen voeging van de gemeenten Zeven huizen en Moerkapelle beoogt. In de jongste commissievergadering van algemene zaken klonk een unanimi teit 'tegen' de herindeling en ak koordbevinding van de inhoud van de brief. Socialist D. Overdijk vond dat het college geen puntje over het hoofd had gezien, terwij! Christende mocraat Brouwer het een goed be toog vond, maar net niet hard ge noeg. De heer M.Zijderhand van gem.bel.vond dat ook, wilde een cli maxHij vroeg zich af of de gemeente Zevenhuizen er ook niet beter aan had gedaan om de zaak van samen voeging na herindeling, wetenschap pelijk, in plaats van politiek te laten onderbouwen. Eén en ander ter navolging van de gemeente Moerka pelle. Deze gemeente heeft door een deskundige van de Leidse uni versiteit, de heer Dekker, een weten schappelijk rapport over Moerkapel le laten opstellen. Dit is gisteravond in de gemeenteraad van Moerkapel le ter sprake geweest. In de volgende Dorpskrant zal de levendige discus sie die zich hierom ontspon, uitge breid aan de orde worden gesteld, red.) Landschapsonderhoud in het Koornmolengat De Natuur-en vogelwacht "Rotta" en de "Knotgroep Waddinxveen" werken a.s. zaterdag samen in het Koornmolengat in Zevenhuizen. (Het natuurreservaatje waardoor in de zomer rondleidingen plaatsvin den) red.) De onderhoudswerkzaamheden bestaan o.a. uit het verwijderen van braamstruiken, wat kap-en zaag- werk; het afvoeren van bladafval en het verwijderen van opslag van lij sterbes, berk, eik en els. Wie wil komen helpen is hartelijk welkom", aldus de vrijwilligers van beide natuu rorganisaties. Er wordt om 9.00 uur begonnen. Men behoeft niet de hele dag te komen werken, ook een paar uurtjes stelt men zeer op prijs. Er is koffie en thee,terwijl ook werkhand schoenen, snoei-en kapmateriaal aanwezig is. Er wordt aangeraden om met waterdicht schoeisel te komen, b.v. laarzen, want het is erg drassig in het natuurreservaatje het Koornmolengat. Overigens maakt die drassigheid dit gebied bijzonder interessant. Dit unieke veenrestant omvat nog gave stukjes "trilveen": lopend in het 'gat' beweegt de grond onder je voeten! De onderhoudswerkzaamheden zijn er dan ook op gericht dit bijzondere landschap te bewaren en waar moge lijk, te verbeteren. Als belangrijkste bedreiging wordt gezien: de toene mende verrijking van bodem en wa ter en de daarmee gepaard gaande begroeiing. Zo zijn grote delen van het Koornmolengat in de loop der tijd volledig overwoekerd door bramen, zeer veel bramen zelfs!. Ruim twee jaar geleden is een begin gemaakt met het verwijderen van deze plan ten. De resultaten zijn reeds zicht baar: planten die van oorsprong in een laagveenmoeras thuishoren, krijgen weer licht en ruimte en kun nen beter uitgroeien. Dit is. b.v. goed aan de varens en zeggepollen te zien. Dat er niettemin nog erg veel moet gebeuren zal iedereen duidelijk zijn. Maar de moeite die men onderneemt is niet voor niets: een natuurgebiedje blijft zo in stand!. Rentokil-ZVH dames te sterk voor AV'40! In het dorpshuis Swanla speelden de dames van Rentokil-ZVH tegen het Delftse AV'40 een ploeg met een groot aantal ervaren speelsters. De Rentokil dames wisten door een sterke service de dames van AV'40 onder druk te zetten en kon met de krachtige aanvallen van Mariëtte Ensing en een hecht blok van Joyce Ruygrok de punten binnenhalen. Nadat de eerste set tot 5-6 gelijk opging kon Rentokil het beslissende gat maken en met 15-9 de set winnen. In de tweede set liep Rentokil al snel uit naar een 12-1 voorsprong, die niet meer in te halen viel voor de Delftse dames en goed verdedigend steven de Rentokil naar een 15-6 setwinst toe. Ook de derde set werd door de dames met deze cijfers gewonnen en zijn de drie winstpunten bij Rentokil terechtgekomen. Rentokil-dames zullen tot 18 februari geen competitie-wedstrijden heb ben, maar zaterdag 18 februari krij gen de dames gelijk een zware tegen stander. Dan komt Riva/VSC de nummer twee van de derde divisie G, op bezoek in dorpshuis Swanla.

Dorpskrant | 1989 | | pagina 8