%%KXjCX restauratie hervormde kerk moerkapelle Ingrid Paul wel in voorbereiding, maar nog niet in beeld. Moerkapelle, Het ziet er niet naar uit dat er binnen een termijn van vijfjaar begonnen wordt met de restauratie van het monumentale Hervormde kerkgebouw. De totale kosten zijn op 1,5 miljoen geraamd, waarvan 20% ten laste komt van de kerkelijke gemeente en Monumentenzorg, de grootste lastendrager is. In geld omgerekend betekenen die 20% voor de Hervormde gemeente, zo'n f 350.000,De kerkvoogdij vindt het nog te vroeg voor acties, omdat het pas over enkele jaren duidelijk zal zijn of er inderdaad gelden voor de restauratie beschikbaar komen. Het enthousiasme zou er weieens af kunnen gaan. Daarom begint men heel rustig met het houden van extra collectes. Die konden op het collec te-rooster voor 1989, worden tus sengevoegd. Ook komen er al giften binnen op de bank en de giro. Men is aan de éne kant wel blij dat er een aanloopperiode is om te kunnen sparen. De kerk is wel aan restaura tie toe, maar staat echt nog niet op instorten. architect Tijdens de vorige gemeenteraads vergadering voteerde de raad een krediet van f 45.000,—, bestemd als voorfinanciering voor het maken van een bestek- een bestedingsplan. Een restauratieplan, helemaal tot in de puntjes uitgewerkt, zal architect Bob C. van Beek uit Oegstgeest gaan maken. Hij is één van de drie archi tecten die door de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente, waren uitgenodigd voor het maken van een offerte voor het restauratieplan en tevens voor de kosten van begelei ding tijdens de restauratie. Alle drie de architecten werden in overleg met Monumentenzorg, vanwege hun ervaring op dit gebied, aangezocht. Bij de beoordeling van architectkeu ze stelde de kerkvoogdij een aantal criteria. Uiteraard gaf daarbij het kostenaspect de doorslag. Architect Van Beek bood het voordeligste plaatje. Hij maakt nu een bouw-en kostenplan, dat bij wijze van spre ken, zo aan een aannemer kan wor den voorgelegd, wanneer Monu mentenzorg het sein op groen zet voor de restauratie. Er wachten Hervormd Moerkapelle dan nog wel financieel krappe tijden, want er zal een gedeelte voorgefinancieerd moeten worden, omdat de rijksover heid niet ineens grote bedragen be schikbaar stelt. Als er zicht op is dat er van Monumentenzorg geld in aantocht is, wordt direct met acties gestart. Nu wordt er alleen maar gecollecteerd en gespaard en komen er giften binnen. Wie een gift over wil maken voor de restauratie van de Hervormde kerk van Moerka pelle kan een bedrag overma ken of storten op Raboban- krekening 3750 05633 of post girorekening 132 69 69 t.n.v. de Hervormde Gemeente Moerkapelle, met vermel ding: restauratiefonds. Naar aanleiding van Monumenten dag 1987 verscheen in augustus van dat jaar een brochure getiteld: Moerkapelle en haar dorps kerk. Samensteller van dit histori sche en goed gedocumenteerde boekwerkje, is de heer Leo Bos, gemeentelijk technisch medewerker en zeer geïnteresseerd in bouwstij len, met name de architectuur van kerkgebouwen. Hij heeft dan ook als deskundige zitting in een commissie die de restauratie voorbereidt. Nog niet zolang geleden publiceerden we een eerste artikel over de noodzaak van de restauratie van de hervormde dorpskerk van Moerkapelle, waar van de dakconstructie totaal aange vreten is door houtboren. Ook de fundering verkeert in slechte staat, waarvan de oorzaak niet helemaal duidelijk is. Sommigen beweren dat het iets te maken heeft met het grondwaterpeil, waardoor de palen, waarop de kerk gebouwd is, op het veen, niet diep genoeg meer in het water staan. Ook is niet helemaal duidelijk hoe het staat met het kerke- water onder de kerkEchter één ding is duidelijk: er moet gerestau reerd worden wil het fraaie monu ment behouden blijven.... de kerk Vanuit de verre omtrek zijn de con touren van de Hervormde kerk waar te nemen. 's-Avonds is het grote gebouw met de kleine toren, als een baken in de duisternis, zelfs duidelijk vanaf de rijksweg zichtbaar, doordat schijnwerpers de kerk verlichten. De Hervormde kerk is voor velen, de trots van Moerkapelle. Een vesting, waar binnen een deel van alle gelovi gen, als Hervormde Gemeente, wekelijks tweemaal, op de eerste dag van de week, samenkomt. Al meer dan 300 jaar is dit kerkge bouw het karakteristieke middel punt van Moerkapelle. naam moerkapelle Juist op dit moment, met de blik op de hoorzitting van de Vaste Kamer commissie, op 17 februari, waar tij dens gemeente-bestuurders hun zegje mogen doen om te pleiten voor zelfstandigheid van Moerkapelle en Zevenhuizen, is het misschien eens een idee, om na te gaan waar de naam Moerkapelle vandaan komt. lil de brochure staat vermeld: "De dorpsnaam is op zichzelf veel zeggend. Het geeft aan dat er eens een capelle, aan- of op het moer stond. Dat moeras werd "De Wilde Veenen" genoemd; hetgeen nog steeds de naam van de polder is. De bekende dichter Vondel schreef eens: "Gelukkig is het land, daar 't kind zijn moer verbrandt". Moer heeft hier de betekenis van turf. De polder de "Wilde Veenen" is dan ook ontstaan door het vele turf steken en later, toen het water par ten ging spelen, ging men over tot het "slagturven". Het beeldje de slag- turver" bij het gemeentehuis herin nert hier aan. Doordat steeds meer mensen hun brood moesten verdienen met slag- turven en vissen en hier hun eenvou dige woningen bouwden, ontstond er van lieverlede een gehucht. Op de landkaart van de bekende landmeter Jacob van Deventer van ca. 1540, zien we in het Wilde Vee- nen-gebied, een klein (symbolisch?) torentje getekend met de vage aan duiding "Op Moer". Dat was blijk baar het bescheiden, bijna naamloze begin van het dorp, dat naar de kapel aan het moer, nog lange tijd "Moer- capelle" genoemd zou worden. kapel De eerste kapel is waarschijnlijk rond 1600 gesticht. Van deze kapel is weinig bekend. Het oude dorpswa pen van vóór 1817, toont ons het beeld van een kapel, zoals die er vermoedelijk heeft uitgezien. De kapel deed na de bouw van de huidi ge kerk nog lange tijd dienst als schoolgebouw en later als boeren woning, totdat het rond 1900 door brand werd verwoest. de nieuwe kerk Ter vervanging van de eerste kapel werd in 1662 de bouw begonnen van de huidige dorpskerk. Eén van de overwegingen die van belang waren voor de Staren van Holland en West Friesland was:dat de tegenwoordi ge capel ten gevolge van den God- vruchtigen ijver der leeraren, niet meer in staat is om aan den Godzali gen drift der toehoorders te voldoen, zoodat een nieuwe kerk noodig wordt geacht, ter eere Gods en tot voortplanting van de ware Gerefor meerde religie". De bouw van een nieuw kerkgebouw kostte ook toen een vermogen. Waar moest dat geld vandaan ko men? De inwoners van het dorpje waren lang niet in staat het benodig de geld op tafel te leggen. De eerste vermelding van de wens om een nieuw kerkgebouw te stichten, da teert van 11 augustus 1655. Op die dag stonden de Staten van Holland en West Friesland de bedijkers van de Wilde Veenen toe om achterstal lige belasting (f 4892,90 vanaf 1644 te reserveren voor de bouw van een nieuw kerkgebouw. Uiteraard was dit bedrag niet toerei kend. De ambachtsheer, schout, regeerders, kerkmeesters en inge landen, kregen het voor elkaar, dat gedurende 25 jaar tolgelden konden worden geheven en ook de accijnzen op bier, wijn, turf e.d. Deze tolgelden werden aanvankelijk geheven bij de Donderdam, ten oos ten van het dorp. Omdat het verlaat bij de Hollevoeterbrug in slechte staat verkeerde, kreeg men ook toe stemming om daar tol te heffen,. Hiervan kwam de helft ten goede van het van het onderhoud en verbete ring van het verlaat en de andere helft voor het "bouwfonds" van de kerk. Om deze reden is de naam van de "Moersche vaart" in de loop der tij den veranderd in "het Kerkewater". Ook andere subsidies werden ver kregen voor de bouw van de kerk. Van de stad Haarlem werd bijvoor beeld een bedrag van f 250,ont vangen op 22 maart 1660; wellicht door toedoen van Balthasar Coy- mans, lid van de Haarlemse vroed schap en de Haarlemse koopman Johan Herrewijn jr.; medebedijkers van de polder. Met name Covmans wordt in Moer kapelle nog herdacht, doordat een straat naar hem is vernoemd. Hij wordt nader aangeduid als Balthasar de derde, de heer van Streefkerk en Nieuwlekkerland; schepen van Haerlem; ridder in de orde van St. Michiel. Wellicht is ook de zgn. Koemanstocht naar hem genoemd. Zoals meer bedijkers gewoon waren, liet Johan Herrewijn in de bedijkte polder een kapitale boerderij bou wen. Het is de nog steeds bestaande boerderij "Land van Belofte" aan de Noorddijk, gebouwd in 1660. Ook Mr. Daniël van Hogendorp, ambachtsheer van Moercapelle en Wilde Veenen, heeft een belangrijke aanzet gegeven voor de bouw van de kerk. Hij was tevens baljuw (burge meester) van Rotterdam en dijkgraaf van Schieland. Hij was van 1646 tot aan zijn dood in 1673, ambachtsheer. Ondanks de goodwill van de eerder genoemde personen, moesten de kerkmeesters een lening van f 6000,aangaan om de bouw te kunnen realiseren. De rente die be taald moest worden en andere kos ten kwamen ternauwernood op ta fel. Nadat de bouw in 1662 kon begin nen, kon uiteindelijk in 1667 het gebouw in gebruik worden geno men". (wordt vervolgd) terug op Nederlandse bodem Zevenhuizen - Er wachtte de dames van de Nederlandse schaatskern ploeg, die deelgenomen hadden aan de Worldcup-wedstrijden in het Canadese Calgary, een hartelijke ontvangst, dinsdagmorgen 14 fe bruari op Valentijndag. Bloemen waren een huldeblijk van de KNSB. De Zevenhuizense blonde schaats ster Ingrid Paul, werd ook door haar ouders hartelijk verwelkomd op Schiphol. Toevalligerswijs kwamen we haar en haar ouders dinsdagmor gen in de beklemming van de drukte van de Zevenhuizense Dorpsstraat, tegen. Ingrid, stralend achterin de auto, is duidelijk weer hersteld van de gemene griepaanval die haar par ten heeft gespeeld tijdens diverse belangrijke wedstrijden. Ja, daar door kon ze o.a. niet deelnemen aan één onderdeel van de World-cup- wedstrijden die in Groningen werd gehouden. Normaal gesproken is het zo dat je er wel één kunt missen vein de serie van zes. Dit geldt waar schijnlijk niet door de 3000 meter. En juist op deze afstand is Ingrid goed. Nu zelfs in goede vorm. Ze nam eer der deel aan Worldcupwedstrijden in Berlijn en Bude en het afgelopen weekeinde in Calgary. Ze behaalde een tijd van 4.27.25 op de 3 km. en werd daardoor vijfde. Ze behoort nu tot de beste acht dames ter wereld op deze afstand. De tijd van 1.24.7 op de 1000 meter was voor Ingrid een per soonlijk record. De 500 m. reed ze in 43.6.5. De 1500 werd in 1.9.60 afge legd. Op 10 maart vindt in Inzeil nog een wedstrijd plaats voor deze Worldcupwedstrijden met op 17 en 18 maart de finale in Heerenveen. Zelf vindt ze haar prestaties van het afgelopen weekeinde niet onaardig en hoopgevend, na een onder de maat geleverde prestatie op de NK in Den Haag, waar ze ziek was. Nu, in Calgary heeft ze weer gereden op het niveau van vorig jaar en er de smaak en vechtlust weer van te pakken en dat terwijl het wedstrijdseizoen bijna over is...Ingrid zou aan de ene kant nog graag ev en doorgaan, maar verheugt zich er ook op om de draad van haar artsenstudie weer op t;e nemen en voor acht weken naar een ziekenhuis in Calgary te gaan, waar ze een co-schap intern meeloopt. Haar andere co-schappen hoopt ze in Nederland te volgen, alhoewel er een mogelijkheid is om dit nog een paar weken in het buitenland te j doen. We wensen Ingrid veel succes bij de laatste wedstrijden op 10 en 17 maart en hopen met haar dat het puntentotaal, ook voor de 3000 m., slechts van vijf, in plaats van zes wedstrijden nodig is.

Dorpskrant | 1989 | | pagina 4