SPORINGSTECHNIEK VAN DE JAREN 90 StehOuwer bandenservice v Maatschappelijke dienstverlening Zuidpias blij met nieuwe huisvesting snelschaak- toernooi Jeugddienst Tafeltennis Zaalvoetbal-toernooi voor Duiven-verenigingen SÉSÉÏ sets Een artikel ter nadere kennismaking met het maatschappelijk werk m Zevenhuizen en Moerkapelle in z'n algemeenheid vanuit de nieuwe huisvesting Dorpsstraat 68 in Zevenhuizen. Zevenhuizen, De Vereniging Maatschappelijke Dienstverlening Zuidpias is in oktober 1988 verhuisd van het dorpshuis "Swanla" naar een nieuw onderkomen aan de Dorpsstraat 68. De afdelingen Gezinsverzorging en Algemeen Maatschappelijk Werk hebben hier elk hun eigen ruimte. Aan de voorzijde van het gebouw is de peuterspeelzaal gehuisvest. kennismaking Wie bij Gezinsverzorging of Maat schappelijk werk moet zijn, heeft, van tevoren een afspraak gemaakt, of komt tijdens een spreekuur. De entree is gemeenschappelijk met de peuterspeelzaal, doch de wach truimte is gescheiden. Wie hier bin nenstapt wordt welkom geheten door sfeervolle muziek uit de luid sprekers. Die muziek heeft een twee ledige functie: enerzijds het op het gemak stellen van de cliënt/bezoe ker en anderzijds leidt het de aan dacht a^ van de deur, waarachter zich, bij "bezet" mogelijkerwijs een andere cliënt bevindt. Er valt, mede gezien de degelijke constructie van de deur en door de muziek, geen woord te verstaan. En dat is ook de bedoeling. Hoewel de wachttijd zeer kort is tijdens het spreekuur, kan die bekort worden door het lezen van tijdschriften. En dan is er de kennismaking met de maatschappelijk werkster in haar werkkamer. Hierin staat een groot bureau, waarachter ze de dagelijkse zaken afhandelt. Een gesprek met een cliënt vindt op ontspannen wijze plaats in de gezellige zithoek. even voorstellen Joan Lannoye is sinds oktober 1987 de" algemeen maatschappelijk werk ster" voor de gemeenten Zevenhui zen en Moerkapelle. Voordat ze in het maatschappelijk werk terecht kwam, heeft ze als verpleegkundige gewerkt in algemene en psychiatri sche ziekenhuizen. Deze ervaring kan ze goed gebruiken in haar huidi ge werk, vooral als het gaat om de begeleiding van cliënten. Als er iemand met een pro bleem komt, wat is dan je wer kwijze? "Hulpverlening begint met luisteren. Soms is er sprake van een chaotisch verhaal. Dat mag. Het is mijn taak daarin structuur te brengen. Je moet bedenken dat het heel wat is als iemand om hulp komt vragen. Je gaat niet zo makkelijk naar een maat schappelijk werkster toe. Vaak is er heel wat aan zo'n stap voorafgegaan. Vertrouwen moet groeien. Dat bete kent niet dat ik alleen aardig ben, maar er is een vraag om hulp die ingevuld moet worden en dan moet ik wel eens confronterend zijn! Door het verhaal van de cliënt te ordenen en door mijn vraagstelling, hoop ik te bereiken dat de cliënt zelf gaat zien en voelen wat het probleem is. Ik probeer de cliënt op de voet te volgen in zijn/haar bewustwordingsproces. Waar nodig ondersteun ik zoveel mogelijk. Op dezelfde manier pro beer ik na te gaan welke probleem oplossingen de cliënt zelf kan aan dragen. Het is mijn taak om verschil lende mogelijkheden te laten zien. De cliënt maakt echter zelfde keuze! Soms duurt hulpverlening een hele tijd. Er ontstaat dan een relatie, doch deze is uitsluitend in de werk- en hulpverleningssfeer. Na kantoortijd ben ik niet bereikbaar. Gelukkig is maatschappelijk werk wel 24 uur, zeven dagen lang bereikbaar. Ik ben hier niet woonachtig. Dat vind ik wel goed. Ik denk dat de cliënten het wel prettig vinden dat ze mij elders niet tegenkomen". wat voor hulp biedt maat schappelijk werk? Joan:"In tegenstelling tot b.v. zie kenhuizen en bejaardenoorden enz. heeft ons maatschappelijk werk een algemeen karakter. Algemeen geeft aan dat cliënten met veel vragen bij ons terecht kunnen. Het kan o.a. ERKEND gaan om de volgende probleemge bieden: - de relatie met de partner is ver stoord; - er zijn problemen met het ouder schap; - het leggen van contacten is moeilijk; - er is sprake van rouwverwerking b.v. na een sterfgeval,scheiding, werkeloosheid, ziekte - er zijn identiteitsproblemen: wie ben ik? - er zijn conflicten op het werk; - men is slachtoffer van (sexueel) geweld; - er zijn vragen rond sexualiteit; - er is sprake van eenzaamheidspro- blematiek; - men is depressief, ziet het niet meer zitten; - er is sprake van een slechte relatie met de ouders." Is het probleem bij het eerste contact direct al duidelijk? "Niet altijd". De maatschappelijk werkster zal samen met de cliënt vanuit verschillende invalshoeken naar het probleem kijken. Het kan zijn dat iemand met allerlei lichamelij ke klachten op het spreekuur komt, zoals hoofdpijn, rugpijn enz. Vaak hebben de huisartsen hier geen licha melijke oorzaak voor kunnen vinden en is de cliënt verwezen naar maat schappelijk werk. In de loop van de gesprekken blijkt meestal dat deze symptomen verband houden met materiële en/of psycho-sociale pro blemen. informatie en advies Sommige vragen dienen door een gespecialiseerde instantie behan deld te worden, b.v. door een advo catenbureau. De maatschappelijk werkster onderzoekt in dat geval sa men met de cliënt waar men het beste geholpen kan worden. Ook geeft zij informatie en advies als het gaat om wettelijke regelingen, zoals uitkeringen. bemiddeling Als maatschappelijk werkster be middel je bij een bepaalde instantie. Uw bandenvakman inves teert regelmatig in de modernste uitlijncomputer-technologie. Doel ontwikkeling van verfijnde onderstelkon- strukties in de huidige en de komende generatie automobielen vóórte blijven. En dat geeft U de beste garantie dat de high-tech van de jaren 90 bij hem in vertrouwde handen is. BANDEN BALANCEREN UITLIJNEN SPORTVELGEN Noordeinde 59 Zevenhuizen Tel. 01793-3012 Openingstijden: Ma t/m vrij: 8.00 -18.00 uur. Za: 8.00-13.00 uur. schaakvereniging Moerka pelle Moerkapelle, Voor de vierde maal in successie organiseert de Schaakve reniging Moerkapelle een aantrekke lijk snelschaaktoernooi. Dit snelschaaktoernooi zal plaatsvinden op zaterdag 4 maart a.s. in dorpshuis "Op Moer" in Moer kapelle aan de Raadhuisstraat 40. Na vijf voorrondes in groepen van vier, volgt er een finale-ronde in groe pen van acht. In iedere groep zijn er vier prijzen, variërend van de eerste prijs in groep één van f 100,tot de vierde prijs in de laatste groep, die in natura uitgekeerd zal worden. Het speeltempo is vijf minuten per per soon per partij en het inschrijfgeld bedraagt f 7,50. Dit dient na telefoni sche opgave (01793-1925) te worden voldaan in de zaal. Graag bellen na 18.00 uur. Het toernooi begint om 10.00 uur en men kan na 9.30 uur inschrijven. Helaas geldt er een maximum van 60 spelers. Men dient zich dus tijdig aan te melden, want vol is vol! Zevenhuizen - Zondag 5 maart wordt er in de Hervormde kferk te Zeven huizen een jeugddienst gehouden met als thema: "Bidden Vragend(er)wijs". De dienst, die om 19.00 uur begint, staat onder leiding van dominee K. Bregman uit Renes- se en muzikale medewerking wordt verleend door het koor "El Jade" uit Krimpen a.d. IJssel. als er iets gerealiseerd moet worden. Soms is de dienstverlening heel con creet, zoals het helpen invullen van formulieren of het opstellen van een brief. Ook helpt ze als het gaat om problemen met de besteding van het inkomen, hetgeen kan uitmonden in budgettering of schuldsanering." geheimhouding Joan benadrukt dat al hetgeen aan haar verteld wordt, geheim blijft. "Het Algemeen Maatschaooeliik werk heeft een geheimhoudings plicht. Niemand komt iets over de inhoud van de gesprekken te weten, tenzij de cliënt daarvoor toestem ming geeft." drempel Het Algemeen maatschappelijk werk heeft volgens Joan een lage drempel. Men heeft geen verwijzing van de huisarts of andere instantie nodig. "Cliënten kunnen binnenlo pen tijdens het spreekuur of kunnen bellen voor een afspraak. Meestal is het mogelijk om op korte termijn een afspraak te maken (binnen twee weken)." wat kost deze hulpverlening van maatschappelijk werk? Joan lachend:" Het algemeen maat schappelijk werk is gratis". tenslotte: "Wie een probleem heeft waarmee hij/zij geen raad weet en het heeft op het bovenstaande betrekking, kan zich verzekerd weten van hulp. Men mag daarom altijd op het spreekuur komen, hetzij in Zevenhuizen of Moerkapelle, of tijdens deze uren. opbellen." In Zevenhuizen is er op maandag en woensdag van 09.00 tot 10.00 uur spreekuur: tel. 01802-2523 en 2622 In Moerkapelle is er op dinsdag en donderdagmorgen van 09.00 tot 10.00 uur spreekuur in centrum Moerveen, tel. 01793-2589. Voor vragen kan men altijd terecht bij het hoofdkantoor in Nieuwerkerk a.d. IJssel tel.01803-19444. Na kantoortijden is er de 7x24 uur bereikbaarheidsdienst, tel. 010- 436 2244. Weer winst ZTTC Afgelopen vrijdag 24 februari speel de het eerste team van de Zevenhui- zense Tafeltennisclub ZTTC de vier de wedstrijd in de tweede klasse van de Goudse tafeltennis-kompetitie tegen het Goudse ILAC 5. Óók ILAC konden de Zevenhuizenaren niet stoppen in hun race om het kampioenschap en werden met 8-2 aan de kant om het kampioenschap en werden met 8-2 aan de kant gezet. Voor ILAC kon alleen Marcel de Jong wat tegengas geven en won twee partijen voor de Gouwenaren. Voor ZTTC betekende deze 4e wedstrijd van de eerste kompetitie helft de vierde zege op rij en staan ongeslagen bovenaan. Ad van Ame- rongen won met weer wat beter ge concentreerd spel zijn drie partijen en ook zijn dubbel met Erwin te Paske werd na drie game's in winst omgezet. Erwin te Paske wist twee partijen in winst om te zetten, maar had grote moeite met de Jong van ILAC. De Gouwenaar wist de aan vallen van te Paske goed terug te blokken en daarmee te Paske uit te spelen. Ook Guus van Amerongen werd het slachtoffer van het slim uit- blokken van de Jong. De niet geheel j fitte van Amerongen won overigens zijn andere twee partijen ondanks een aankomend griepje. De volgende wedstrijd voor ZTTC in I het kompetitieprogramma is gep land op vrijdag 3 maart in het dorps huis "Swanla" tegen IS V 1 uit Gouda. 18 februari j.l. was de Postduivenvereniging "De Stormvliegers" uitgenodigd voor een vriendschappelijk zaalvoetbal toernooi, tussen diverse duiven sportverenigingen en uit de Kring Gouda. Het werd een bijz. geslaagd toernooi. Het evenement duivenmelkers in een voetbaltoernooi was zeker voor de toeschouwers zeer spectaculair, vooral omdat bij de P.V. "De Stormvliegers" het allemaal amateurs waren op voetbalgebiedNa 4 maal een kwartier gespeeld te hebben was er om ongeveer 21.45 uur de finale waarbij de ploeg van Woerden met de wisselbeker werd beloond. De P.V. "De Storm vliegers" eindigde op de 8e plaats terwijl deze ook nog met een fraaie beker werd beloond als met al een zeer geslaagde avond en zeker voor herhaling vatbaar. Het team bestond uit: Keeper: T. Looie, J. Heykoop, A. Metselaar, A. Clazing, B. Edeling, J. van Leeuwen, J. Boerop, R. van Rijs. L. van Erk, R. de Ruyter en Captain W. Verschoor.

Dorpskrant | 1989 | | pagina 18