"Bloemenlust" Uw gazon in optimale con ditie? Ziet het gazon er bij de buren groener uit?? Ivan van der Spek Tel. 01793-2760 Klei grond wat doe je er aan? Je tuintje in de ven sterbank Met een goede verticuteerma- chine voorkomt u vervilting. Laat nu Uw gazon verticuteren, of doe het zelf en huur zo'n super verticuteermachineü! Uw gazon is aan het vervilten, een dichte onderlaag van niet verrotte grasstengels, bladeren en wortels. Het verhindert licht, water en kunstmest in de bodem door te dringen, en werkt als een ideale voedingsbodem voor ziektes en insekten. De verticuteermachine slaat deze vervilting eruit, zodat zuurstof, water en kunstmest weer tot de bodem kunnen doordringen. LAAT HET DOEN OF DOE HET ZELF!!!!! Hoveniersbedrijf en tuinservice Akkerweg 75 - MOERKAPELLE VIOLEN en VASTE PLANTEN KAMERPLANTEN - SNIJBLOEMEN Tuincentrum Hoveniersbedrijf Hoefweg 201a - Bleiswijk, Tel. 01892-12367 U kunt bij ons op de koffie komen! Wij nodigen u uit om een kijkje te nemen in ons vernieuwde en gemoderniseerde tuincentrum. Onze kollectie is weer uitgebreid! Hillhout zandbak nu slechts Prachtige tuinschermen o.a. Ideaalscherm 180x180 cm van ƒ86, Groot assortiment vaste planten, bomen, coniferen, gereedschappen, kamerplanten en bloemen. Kortom alles voor uw tuin. Het tuincentrum waar persoonlijke bediening en service nog heel gewoon is. Tot ziens. Rien en Brigitte Uittenbroek Wat is vervilting? Vervilting is een dichte onderlaag die in uw gras veld wordt gevormd door niet verrotte grasstengels, bladeren en wortels. Het verhindert licht, water en kunstmest in de bodem door te dringen, en werkt als een voedingsbodem voor ziektes en insekten. Omdat al de voedings stoffen die uw gras nodig heeft in de bodem kunnen doordringen om hun werk te doen en uw gras weelderig, gezond en mooi kun nen maken. Lente en herfst zijn de beste jaar getijden om een grasmat te verti- cuteren vóór u bemest, en kijk dan hoe uw gras mooier en ge zonder dan ooit tevoren groeit. Voor meer informatie zie de ad vertentie van hoveniersbedrijf I. van der Spek uit Moerkapelle. hydro-cultuur... wat is dat.. Hydro-cultuuriseen methode die toegepast wordt bij kamerplan ten. Hoewel nog niet zo ingebur gerd, wordt deze groei-wijze veel vuldig bij kantoorbeplanting toe gepast. (o.a. gemeentehuizen van Zevenhuizen en Moerkapel le). Het is een systeem met vele voor delen. De naam hydro-cultuur is afge leid van het Grieks en betekent letterlijk 'watercultuur'. Het sys teem is ontwikkeld door de Zwit serse ingenieur Dr. Baumann. Hij ontdekte in de 50-er jaren dat planten voor hun groei en bloei niet uitsluitend in aarde hoeven te worden opgepot. Planten gedijen vaak nog beter in zgn. 'niet-organische' substraten (on dergrond). Dr. Baumann koos voor zijn systeem een substraat van gebakken kleikorrels; de bekende rode korrels die mo menteel bij alle hydro-systemen worden gebruikt. voordelen van het systeem Hydro-cultuur ondervangt veel problemen, waarmee iedere plantenliefhebber weieens wordt geconfronteerd. watergeven: heel eenvoudig: lauw leidingwater over de hydro- korrels gieten, totdat het rode stift je het merkteken heeft bereikt. Daarna pas weer water geven, als het merkteken 'min' is bereikt, voeding toedienen: Dit hoeft slechts viermaal per jaar, als de vaste hydro-voeding wordt ge bruikt; bij gebruik van vloeibare hydrovoeding iedere keer bij het watergeven, verpotten In principe hoeven hydroplanten nooit te worden verpot. Alleen als de plant te groot wordt voor de pot (als de verhouding pot/plant niet meer klopt) is het beier te verpotten in een grotere pot. ongedierte De steriele hydrokorrels en de hoge luchtvochtigheid zijn een slechte voedingsbodem voor de gevreesde wortelluis: deze komt bij hydroplanten dan ook (bijna) nooit voor. hoe te beginnen? Men kan planten die al groeien op het hydro-systeem aanschaffen,(duur) zelf kweken, of de bestaande, in de aarde groeiende planten "omturnen". Stekken doet men van stekjes die in water worden gezet in een pot met een plastic zak eroverheen. Als de steLwortels heeft pas hy drovoeding erbij Omturnen kan iedereen ook. De grootste kans van slagen heeft men bij twee tot drie-jarige plan ten. De grond dient verwijderd te worden (pot omkeren, wortels te rugsnoeien), vervolgens in een kunststof kweekpot gezet. Om overtollige verdamping tegen te gaan wordt een transparante plastic zak over de plant en de pot getrokken. Het geheel wordt in een bak met lauw-warm water gezet, waarbij het waterniveau maximaal tot 1/3 van de cultuur- pot mag komen. Het water regej- matig verversen en het waterni veau af en toe flink laten zakken. Zet de waterbak en plant op een lichte plaats, waarbij direct zon licht vermeden moet worden. In de loop van de volgende weken zullen de grondwortels worden afgebroken en zal de plant zgn.'waterwortels' gaan vormen. Deze waterwortels zullen de (toe komstige) hydroplant in staat stellen, om de benodigde voe dingsstoffen uit de voedingso plossing op te nemen. Voor advies kan men bij alle ge specialiseerde bloemen en plan- tenzaken terecht. Er bestaan speciale hydro-cultuur-handlei- dingen. De grond in onze regio is van oor sprong veengrond. Dif veen is af gegraven en daarom nagenoeg verdwenen. In de oudere dorps kernen, de vaak hoog gelegen delen, is hef nog terug te vinden. Onder dit veen zit "onze" klei grond. Voor menig tuinbezitter een lastige grond. Een fikse re genbui zet je tuin bijna al blank en in de zomer is er geen doorko men aan, zo hard is deze grond dan. Maar.... kleigrond, hoe lastig ook, is wel vruchtbaar!!! Tijdens de bouw van nieuwe wo ningen wordt de grond er niet beter op. Er wordt over gelopen, gereden en -er verdwijnt allerlei bouwafval in de grond. Na de bouw wordt het geheel nog eens afgedekt met een nieuwe laag aarde, hetgeen meestal geen zwarte (=humusrijke) tuinaarde is. Dit resulteert in een tuin met een moeilijk bewerkbare grond en een harde laag op 40-60 cm diepte (door de bouw aange drukt). Juist deze laag moet gebroken worden. Dat kan door twee steken (of drie) diep te spit ten. Op die manier komt er ook voldoende lucht in de grond. "Lucht" is één van de belangrijk ste voorwaarden in een goede grond. Dus regelmatig omwoelen (spitten, schoffelen of harken) brengt lucht in de grond. Dit is noodzakelijk voor het dierlijk le ven. Dit dierlijk leven (wormen, ke vers enz.) zorgt ervoor dat allerlei afval, zoals b.v. blad, omgezet wordt in humus. Dit is een hoofd bestanddeel vooreen voedzame grond. Ook maken zij gangen en openingen in de grond, zodat er vanzelf lucht in de grond komt, dmv diffusie en dat scheelt weer spitten!. "Dierlijk leven bevorderen" kun je door plantenresten en blad on der te spitten en door regelmatig wat compostaarde aan te bren gen. Let op welke soorten bemes ting je toepast. Kunstmest mag dan wel goedkoper zijn, maar veelvuldig gebruik heeft een slechte invloed op het dierlijk le ven en op de bodemstructuur!. Dus gebruik bij voorkeur organi sche bemesting. Tegenwoordig is hiervan een breed assortiment te koop (bv. LO.T.merk). "Ondoordringbare" grondlagen zorgen ervoor dat uw tuin 's win ters onbegaanbaar is van het water. In de zomer ontstaan er diepe scheuren van droogte. Deze lagen moeten gebroken worden. Als dit niet lukt of kan met spitten, dan kan een grondboor (is te huur bij uw tuincentrum) vaak uitkomst bieden tegen wa teroverlast. Deze grondboor kan men gebruiken om gaten in de tuin te graven van 10 cm doors nee en bijna een meter diep hier mee boort men door de harde laag heen. Deze gaten worden opgevuld met grind, zodat het overtollige water door deze ga ten afgevoerd kan worden. "Een losse bovenlaag" werkt makkelijk en de planten groeien er goed Vy op. Zo'n laag krijg je vanzelf door veel blad onder te spitten en veel grondbewerkingen... echter dit duurt lang. Veelal wil men in een nieuwe tuin een laag(je) zwarte tuinaarde aanbrengen. Dit is wel goed, alleen moet men het- door de bestaande tuingrond heen spitten - en niet alleen erover strooien!!!. Pas dan krijg je een structuurverbetering. Voor kleigrond is het raadzaam om tuinturf samen met metsel- zand (grof schoon zand) in be hoorlijke hoeveelheid door de aarde heen te spitten, om een goed bewerkbare bovenlaag te krijgen, ook boomschors heeft een langdurige goede werking op de structuur. Ook de boom schors heeft een langdurige goe de werking op de structuur. Om de grond voor het oog "mooi wart" te krijgen kan er wat tui naarde aangevoerd worden. "Kleigrond is kalkhoudend"! En daarom niet geschikt voor alle soorten beplanting: met name coniferen en heide-achtige be- -olanting groeien minder goed op kleigrond en vragen dan ook om een zuurdere grond!. Daarom moet men voor deze planten (b./ v. Rododendrons, Azalea's en zomerheide) de kleigrond men gen met tuinturf op de plaats waar men ze plant (50% klei, 50% turf). Dit moet jaarlijks weer op nieuw aangevuld door wat tuin turf licht door te spitten. Tuincentrum De Zilverberk, dank zij wiens medewerkerRuud Vis dit artikel tot stand kwam, geeft graag advies. De Zilverberk Noordelijke Dwars weg 80 Zevenhuizen tel. 01802- 1463. Meststoffen, Tuinaarde 4 zakken f 10,- Turfmolm, Zaai- en Potgrond en alles voor de Groentetuin: o.a.: zaden, plantuitjes, pootaardappelen, andijvie, sla, kool en aardbeiplanten. Fruitbomen, Broeiramen enz. VRUDAG KOOPAVOND VAN OOSTEN NIEUWERKERK A/D USSEL Eerste Tochtweg/hoek Zuidelijke Dwarsweg, Tel. 01802 - 2430

Dorpskrant | 1989 | | pagina 12