NeproTuinhout. Als u van 'n lage prijs houdt. De Zilverberk" Pas op met meneer BEUN DE HAAS als tuinman De Zevenhuizense boomgaard., bijna in bloei. Snoei heeft echt alles voor de tuin NEPROTUINHOUT VINDT U BIJ: Met de keuze uit een grote sortering onder hoge druk geïmpregneerd tuinhout bent u in staat om een gezellige 'woonkamer' buiten te maken. dorpskrant tuinspecial 6 dagen per week open! Een beunhaas voor de tuin? Pas daarmee op! Elk voorjaar zijn ze er weer, die duistere figuren die op zoek zijn naar huizen met een stuk braakliggende tuin. En in gebieden waar veel nieuwbouw gepleegd wordt zijn die er in overvloed te vinden. Veel tuineigenaren staan wat hulpeloos te kijken naar hun pas verworven stukje (klei) grond dat hun tuin moet gaan worden. Juist op deze mensen hebben de zgn."zwarte hoveniers" het voorzien. Ze rijden met hun auto voor en bellen aan om u behulpzaam te zijn met de tuin. Dit is helaas te vriendelijk omschreven voor die gevallen waarbij zij alleen vermelden dat ze 'de tuin komen doen' en meteen aan de slag gaan, zonder enige informatie en afspraak vooraf!. Dit lukt ook nogal eens! Immers, degene die de deur opent, veronderstelt dat de andere huisgenoot een afspraak met deze "tuinmensen" heeft gemaakt en laat hen aan de slag gaan. Deze zgn."hoveniers" rijden met hun auto voor en door een vlotte babbel overtuigen ze u hoe snel en goedkoop zij uw tuin even zullen opknappen. Helaas is het in de meeste gevallen duurkoop. Zeker als je weet dat het "opknappen" niet meer inhoud dan dat de tuin gefraisd wordt, daar na afgedekt met een paar kruiwagens tuinturf en daar overheen worden wat inferieure graszoden gelegd. De prijzen lopen zeer uiteen, maar bedragen altijd enkele honderden guldens. Als de eigenaar dan zegt niet te zullen betalen, worden deze, in het begin o zo vriendelijke lieden, agressief en dreigen zij doorgaans met fysiek geweld, Een enkele maal kan de politie deze mensen in de kraag vatten, maar kan niet voorkomen dat er steeds weer mensen, bij voorkeur ouderen, bekocht worden. Men is gewaarschuwd!!!! Let dus op voor deze lieden! Weet wat je wilt met je tuin en laatje deskundig adviseren! Tips: Ga voor u met uw tuin begint naar een erkend hoveniersbedrijf of tuincentrum en vraag wat adviezen. Het is heel normaal dat zij u op een vriendelijke en vakkundige manier zullen helpen. Voor deze adviezen en informatie dmv folders, behoeft u, in bijna alle gevallen, niet te betalen. Anders is het echter als u een schetsmatig tuinadviesof tuinontwerp wil t hebben. Hiervoor wordt een vergoeding gevraagd, (globaal honderd gulden) voor de gemaakte ontwerp-en mate riaalkosten. (Deze liggen enkele malen hoger dan honderd gulden!): Vaak kunt u deze kosten ook nog van de rekening aftrekken als u het ontwerp laat maken door het adviserende bedrijf!, Maak uw plannen en wensen duidelijk en zet ze op papier. Maak een schetsje van de grootte van uw tuin zie plattegrond van uw huis) en geef aan waar het noorden is. Geef aan welke beplanting u leuk vindt en of u een vijver, zitkuil, pergola of rotstuin wilt hebben. Zorg ervoor dat op uw schets 1 cm gelijk staat aan 100 cm in uw tuin. (schaal 1:100). Breng deze gegevens mee als u naar uw tuincentrum komt. Let op "u gaat naar uw tuincentrum" Zij komen niet aan de deur bellen! Natuurlijk komt er wel eens een folder in de bus of staat er regelmatig een advertentie in de krant, maar dan wel met firmanaam er duidelijk bij. Een gesprek met uw tuinadviseur geeft een duidelijk beeld wat mogelijk si met uw tuin. Geef ook aan wat voor budget u voor de tuin in gedachten heeft, want de aanleg van uw tuin kost net zo veel per vierkante meter als vaste vloerbedekking. Daarin zijn ook verschillende prijsklassen. Vraag vooraf een kostenbegroting op papier. Deze wordt doorgaans geheel vrijblijvend verstrekt en geeft een duidelijke prijsindicatie, zodat u niet voor onaangename verrassingen komt te staan Fruitteler Van Woudenberg die "fruitbomen" gaat kweken Zevenhuizen. Het duurt niet lang meer of de boomgaard bijde"Swan- la-hoeve" aan de Knibbelweg staat in bloei. Je ziet, overal op de takken de bloesemknoppen al uitkomen. Ter gelegenheid van deze Tuinspecial bezoeken we de familie Van Woudenberg met de vraag of fruittelerVan Woudenberg wat kan ver tellen over de snoei van fruitbomen. Dat doet hij, maar en passant komen er enkele feiten aan het licht die het publiceren waard zijn. snoeien "Je kunt fruitbomen van decem ber tot april snoeien, ondanks de vorst. Uiteraard moet je het niet doen bij extreem koude tempe raturen, b,v.-40°C. Ondanks de bloesemknoppen kun je in april best nog druk in de weer zijn met snoeien. Dat is dan meer een corrigeren. Als je veel bloesem hebt aan één tak moet je, zowel bij appel, peer en pruim, wat snoeien. Dat komt het fruit ten goede. We kennen in de fruitteelt ook nog de zgn. "juni-knip". Dat is het temperen van snelgroeiende takken. Anders zou het groeiende fruit tekort komen en klein wor den. Dit passen we hoofdzakelijk bij jonge bomen toe. Oudere bomen groeien niet meer zo." Bert van Woudenberg is er elders van jongsaf mee opgegroeid en heeft deze boomgaard al 20 jaar. Op een gedeelte van de boom gaard staan nog bomen die 60 jaar oud zijn. Daaraan groeien de echte ouderwetse goudreinet- ten, ca. 20 bomen. Op deze halve hectare groeien verder nog diver se Giezer Wildemannen. Bomen die een ouderwets bekende pe ren leveren. Die na enige tijd op een klein vuurtje, mooi rood wor den De rest van de boomgaard is wat jonger. Een gedeelte met bomen die de lekkere appels waaraan Cox en James Grieves groeien, die ca. 20 jaar oud zijn en verder staan er perenbomen naast de woning die ca. 8 jaar oud zijn en bestaat de rest van de boom gaard, naast een aantal pruime- bomen, uit Jonagold en Elstar. Deze bomen zijn ca. 5 jaar. Bert van Woudenberg heeft in de loop der jaren steeds oog gehad voor de ontwikkeling van zijn bedrijf, dat naast "boerderijver koop" ook fruit aan de veiling leverde. "Echter om rationeel te zijn, moet je tegenwoordig voor de fruitteelt minimaal 10 ha. boomgaard hebben. Eronder heb je nauwe lijks een boterham meer. Eigenlijk is er in de fruitteelt al vanaf 1984 een dalend inkomensbeeid. Het gaat, vooral bij de kleinere fruitte lers, gewoon niet goed". Ook zijn vrouw Gerrie, die de boer derijwinkel "bemand", spreekt een duidelijk woordje mee in de bedrijfsuitoefening. Deskundigen lichtten hun bedrijf door, maar lieten een uiteindelijke beslissing over het op dezelfde wijze door gaan, (kan niet en uitbreiding was niet mogelijk), aan hen over. Zij concludeerden dat er daarom over andere teelt moest worden nagedacht. boomkweker Inmiddels hadden we ons voor laten lichtenoverdezgn. "contai nerteelt". Heesters, en coniferen plus fruitbomen, in containers kweken, met druppelbevloeiïng, al dan niet met substraatcultuur, hetwelk weereen nieuwe toepas sing is. Voor die containerteelt, (planten staan in verplaatsbare kunststofpotten) heb je aanzien lijk minder grondoppervlakte nodig, vandaar de grondver- koop. Bert van Woudenberg krijgt des kundige hulp van iemand die zich al enige tijd met deze wijze van boomkweken bezighoudt. De bedoeling is dat hij samen met deze man zelf gaat stekken, enten en occuleren (in oksels van andere bomen), op onderstam men gaat kweken of om mis schien in de toekomst zelf onder stammen te kweken. Een dergelijke kweekwijze met containerpotten, de aanschaf van onderstammen enz. vergt een enorme investering, terwijl er een overbruggingsperiode is, waar tijdens geen inkomsten zijn, omdat de stekken eerst moeten bewortelen en vervolgens groeien. Het ligt niet in de bedoe ling om de produkten van de "eigen containerkweek" via parti culiere verkoop te slijten, doch aan fruitkwekerijen, voor wat de fruitbomen betreft en de heesters aan de veiling of aan handels kwekerijen. Naast de "boomkwekerij" houdt Van Woudenberg de boom gaard met de "boerderij-ver koop" van groente en fruit. Het echtpaar heeft zich in de loop van de 20 jaar dat het in Zeven huizen is gevestigd, een uitge strekte klantenkring opgebouwd. Die wil men graag van dienst blij ven. Zo weet men zich verzekerd van afname van het "eigen fruit" weten de klanten dat het "vers" is, eerlijk, aantrekkelijk geprijsd en krijgen persoonlijke begeleiding. Voor wat de toekomst betreft is er de hoop dat één van de kinderen het bedrijf ooit zal voortzetten. (Wie fruitbomen heeft aange schaft en ze op ziet groeien in z'n tuin, maar niet weet hoe er ge snoeid moet worden, kan altijd bij de Bert van Woudenberg terecht voorsnoei-advies: Knibbelweg 27, Swan la-hoeve.) Bleiswijk. Nooit geweten dat er zo veel verschillende soorten terras- tegels bestaan. Van zeskantige grindtegels, structuurtegels, pas tegels geslepen tegels, betonte- gels tot reliëftegels. Knikkertegels, rubber tegels, allerlei soorten ste nen en "stones". Golfplaten, pa len en sierblokken. Met fantasie kom je een heel eind om van je tuin iets origineels te maken, b.v.leuke palissades of pergola's als je veel ruimte hebt. Een blok hut is ook aardig., een tuinhuisje voor je tuinmaterialen, of zomaar een eigen huisje voor in de zomer Een hobbykas in je tuin kan na tuurlijk ook. Snoei heeft ze in Bleis wijk. In allerlei soorten en maten. Wie er één wil plaatsen bedenke zich daar een vergunning bij de gemeente aan te vragen. Zo ook met een blokhut. En verder broei- ramen voor de groenteteelt, plus betonnen broeibakken. Er wordt bij afname boven de f 500,— gratis thuisbezorgd.(informee' aan de Bleiswijkse Albert van't Hartweg tel.01892-15656.

Dorpskrant | 1989 | | pagina 16