lang weekend Parijs of Londen Magnetronoven CD speler Van Marle 70 jaar jaar tot uw dienst heerlijke taart °p 19 augustus maakt u kans op een: VAN MARLE Wij bestaan 19 cHigUStUS 3.S. 70 jaar dat gaan wij samen met u vieren. Vanaf 3 april tot 19 augustus 1989 ontvangt u in de winkel bij elke bestede fl. 5,-, en kontante betaling, een bon. (uitgezonderd drukwerk) Op de achterzijde van die bon kunt u een rebus oplossen. Bij inlevering in onze winkel, indien de rebus goed is opgelost, maakt u kans op diverse prijzen. De prijzen tijdens onze feestperiode zijn: elke zaterdag 2 WAARDEBONNEN voor een te besteden bij één van de twee plaatselijke bakkers in Moerkapelle. (voor 2 pers. incl. fl. 500,- zakgeld) want dan trekken we deze hoofdprijzen uit alle goede oplossingen. De prijswinnaars krijgen telefonisch bericht. In deze periode hebben we steeds jubileumaanbiedingen, dus zeker de moeite waard om bij ons binnen te lopen. De eerste taarten zijn gewonnen door: E. van Hoven, Julianastraat 7, Moerkapelle P. Verwey, Noordeinde 75A, Zevenhuizen Zij hebben telefonisch bericht gehad. Van sigarenfabriek tot Sigarenmagazijn/ boekwinkel annex drukkerij 70 if 3 c_ QJ n O er c Moerkapelle. Wat 70 jaar geleden als sigarenfabriek begon is thans een winkel annex drukkerij die een niet weg te denken plaats in de Moerka- pelse gemeenschap heeft verwor ven, In augustus, om precies te zijn op de 19e, is het 70 jaar geleden dat de uit Kampen afkomstige Jacobus van Marle met een sigarenfabriek begon. Weliswaar binnen de Moerkapelse bebouwde kom, in de voormalige boerderij van Havenaar en waar thans V.d. Linden Autobedrijf is gevestigd, doch op Zevenhuizens grondgebied. Jacobus logeerde bij z'n tar.te in Moerkapelle en trouwde later diens dochter. De 90-jarige mevrouw Van Marle sr. leeft nog en geniet verzorging in een verpleegtehuis. Van Marle Sr. kwam als sigarenma ker uit Kampen en ging werken bij sigarenfabrikant Bremmer in Wad- dinxveen. In die tijd ging hij in de wei nige vrije uren die hij had met een koffer sigaren lopend de boer op en lag toen de grondslag voor z'n eigen bedrijf. Toen hij in 1919 voor zichzelf begon was dat geen sprong in het ongewis se. Sigaren waren erg in trek, waar door hij binnen een jaar maar liefst 12 man personeel in dienst had. Vanwe ge de tabaksaccijns, die in 1921 werd ingesteld, werd dat personeelsbes tand na een jaar of twee uitgedund tot drie man, hetwelk een rede werd om er een slijterij bij te beginnen en daarna een viswinkel naast de klein handel in-tabaksartikelen Om niet te veel op de gebeurtenissen vooruit te grijpen past in de levens loop van het bedrijf "Van Marle" nog de verhuizing naar de Julianastraat. Waarin uit een gesloten pand de verkoop werd voort gezet van klein handel in tabaksartikelen. De siga renfabriek werd nog voortgezet in een nieuw gebouwde werkplaats aan de zijde. In 1952 werd de sigarenfabriek opge heven en de werkplaats verkocht aan het groene kruis. In 1954 is na een ernstige ziekte de oprichter Ja cobus van Marle overleden. Hoewel er verdriet was om het overlijden van de grondlegger van het bedrijf, ging moeder door, daarin in z'n vrije tijd bijgestaan door zoon Herman deze was toen werkzaam op kantoor bij Machinefabriek Ottevanger waar hij 21 jaar werkzaam is geweest. In die tijd was hij ook aktief in diverse vere nigingen van Moerkapelle welke veel stencilwerk nodig hadden. Hij dacht dat kan ook door ons verzorgd wor den en begon in de avonduren en zaterdags een stencilinrichting op de vliering van het ouderlijk huis. Toen werd geboren wat later een bloeien de drukkerij zou worden, Bij gebrek aan woonruimte betrok Herman met zijn vrouw de boveneta- ge, zodat het huis erg vol was. Te meer daar het hier ook gonsde van de bezigheden. In 1960 kocht men het huidige pand aan de Dorpsstraat. Het jonge paar ging achter de winkel en schoonmoe der boven de winkel, waarin hoofd zakelijk tabak, kleine kantoorartike len en tijdschriften verkocht werden, wonen. Hier werden ook de zes kinderen geboren. Schoonmoeder, die tot haar 76e jaar in de winkel heeft geholpen, en schoondochter ,die het met elkaar heel goed konden vinden, hielpen samen de klanten. In 1974 kwam de oudste dochter Franny in de zaak waarin ze tot haar trouwdag in 1982 haar inzet en jeug dige kijk op zaken heeft kunnen bot vieren wat zeer zeker ten gunste van de zaak is geweest Het stencilwerk gebeurde in een klein kamertje achter de winkel, maar groeide uit tot drukkerij. Daar was duidelijk behoefte aan in Moer kapelle. Twee zoons toonden ook belangstelling en behaalde een diplo ma op de grafische school en zelfs een schoonzoon kwam er later nog bij. Toen was het pand al helemaal verbouwd tot wat het nu is. Dat gebeurde zeven jaar geleden, in 1982. Het echtpaar Van Marle vond een woning aan het Rijnland. Achter het pand, grenzend aan de bakkerij van bakker Eshuis, ligt de drukkerij. Daar gonst het dagelijks van activi teit, drie drukpersen draaien er vrij wel continu, terwijl op geavanceerde (geautomatiseerde) tekstverwer- kingsapparatuur brochures en dru kwerken "offset-druk" gereed wor den gemaakt. Een moderne Doka is uiteraard tot hun beschikking. De indruk die een toevallig bezoeker aan het 70-jarige bedrijf, zowel wat winkel als drukkerij betreft, is die van een dynamisch, efficiënt geheel. Waar rationeel gewerkt wordt door een team van acht mensen, met aan het hoofd een echtpaar dat t.z.t. de sleutel doorgeeft aan de derde gene ratie. Ter gelegenheid van het aanstaande 70-jarige bestaan van Van Marle, wordt er een aantrekkelijke actie gehouden, die van nu tot 19 augustus loopt. In de advertentie staat hierover meer te lezen. T.z.t., in augustus of sep tember zal het 70-jarig bestaan ge vierd worden.

Dorpskrant | 1989 | | pagina 14