Jubileum voetbalvereniging Groeneweg... Groeneweg- dames f^MPIOEM Een voorzitter om nooit te vergeten... Een nieuwe naam voor Zevenhuizen/ Moerkapelle??? n&H&wm, 3'KUSO fS5|-a&2 Cees van Helden...Geen woorden, maar daden!. Zevenhuizen^ Eind mei wordt het 60-jarig jubileum van voetbalvereniging Groeneweg gevierd. Ter gelegenheid hiervan is een fraai Jubileumboek uitgegeven over de geschiedenis van voetbalvereniging "Groeneweg. 31 jaar van die geschiedenis heeft de nu 82-jarige Cees van Helden als voorzitter meegemaakt:de periode 1938 tot 1969. Een man van weinig woorden, die alle verhuizingen van "Groeneweg" meemaakte en zich in daden sterk toonde De verhuizing naar de huidige sport velden in de Zuidpias, maakte hij nog mee als voorzitter aan welke functie het volgende jaar een einde kwam. Op foto's uit die jaren is Van Helden te zien bij de opening van het voetbal veld op 't Plasje", naast elftallen, bij de opening van het sportveldencom plex in de Zuidpias, welke later de naam "van 't Verlaat" kreeg. Omdat er in het Jubileumboek geen interview staat en Peter Hovens van de Jubileumcommissie van voetbal vereniging "Groeneweg" zo graag deze man voor het voetlicht wilde halen, probeerden we een afspraak te maken. We belden hem nota bene op z'n 82 e verjaardag. Twee dagen later was er, vanwege het doorlopen de verjaars-bezoek, nog gebak in huis, dat bij een verse kop koffie heerlijk smaakte. Eigenlijk wilde hij liever niet. Daardoor komt het ook dat zijn betoog niet zolang is. Uit krante-artikelen en het Jubileum boek kwam de aanvullende informa tie.. En natuurlijk werd het een ophalen van herinneringen uit een periode dat Van Helden gemeenteraadslid was voor de Partij v.d. Arbeid. Van wege verslaglegging van die vergade ringen was Van Helden vaak in mijn "beeld". Het werd tevens een geden ken aan de overledenen uit die perio de, toen belangrijke beslissingen werden genomen om objecten te realiseren, zoals b.v. het sportvel dencomplex. Onder burgemeester Am. Boer werden plannen gemaakt en onder leiding van burgemeester A.v.'t Verlaat uitgevoerd "Groeneweg" was heel hard aan nieuwe voetbalvelden toe De dertiger jaren.. Toen v.v. "Groeneweg" werd opge richt was Cees van Helden actief bii de voetbalvereniging T.O.G. (Tot ons genoegen). Deze werd op een gegeven moment opgeheven, doch even nadien werd weer een poging ondernomen deze te laten herleven. Er werd toen gevoetbald op het land van Herman de Koning aan de Noor delijke Dwarsweg. Toen de Moerka- pellenaren naar de nieuwe club in Moerkapelle vertrokken, die vele jaren onder de naam "Blauw Wit" door het leven zou gaan en er leden van TOG naar de nieuw opgerichte voetbalvereniging "Groeneweg" vertrokken, kon TOG het wel schudden. Zo belandde Cees van Helden aan de Groeneweg. In mei 1938 maken de notulenboe ken voor het eerst melding van de naam Van Helden. :(vele keurig ver zorgde schriften waarin Peter Ho vens uren heeft zitten lezen. Het kostte hem soms weieens hoofdbre kens om het schuin geschreven schrift te ontcijferen. Peter denkt dat hij nu een bril moet....) Het kiezen van een nieuwe voorzit ter stond toen op de agenda van een vergadering. De heren J. de Graaf en C. van Helden kregen hetzelfde aantal stemmen. Dan volgt er een nieuwe stemming welke door de heer De Graaf wordt gewonnen. echter hij bedankt voor deze taak en., de heer Van Helden wordt de nieuwe voorzitter. Wat is en was die Van Helden voor een man? Iemand, zo begrijpen we uit kran te-artikelen en notulen, die met hart en ziel de voetbalvereniging was toegewijd... Die de beste jaren van zijn leven er voor heeft gegeven... Het begin Hij voetbalde eerst bij TOG, daarna ging hij wielrennen met Arie van Vliet Hij woonde aan de Eendrachts- dijk in een oud huisje van Kees Sol, dat er nu nog staat. In de gang ging hij oefenen om op de race-fiets stil te blijven staan en viel op een Keer met het stuur van de kap door de kinder wagen... Hij was van plan bakker te worden en werkte drie periodes van vijf jaar bij resp. bakker Van Tol, bakker Rook en bakker Verduyn. Tenslotte koos hij voor de frisse buitenlucht en ging op het land bij een akkerbouwer werken. Na wielrennen werd het weer voet ballen, maar nu niet zo dicht bij huis als eerst. Op de fiets naar de Groene weg dus. Hij was heel weinig thuis, het was gek als hij thuis was. Een pets Van de voorzitter van het eerste uur, de heer C. Edeling, die tot 1937 deze functie uitoefende, herinnert hij zich dat deze, jonge voetballers, die slecht gespeeld hadden, na de wed strijd een klap voor hun hoofd ver kocht. op de foto: Arie van Meijeren, zoon Cees, Arie Haak, Alewijn v. Delft, Wim v.d. Haak, Kees Stuurman, Wim Roos, Kees Koole, Bert Huisman, Van Es en Wout Verschoor. Het kwam voor dat de voorzitter als grensjager moest vlaggen, als er te weinig mensen waren... armoe: Geld was er nauwelijks. En toch moest de huur van het veld betaald worden. Dan maar attracties organiseren. Zo was er jaarlijks altijd een soort feest aan de Groeneweg, met een zweefmolen en een con sumptietent. Eén keer was er verge ten een vergunning te vragen om tijdens een feest bier te mogen tap pen. Een politieman kwam het tap pen verbieden. Toen is voorzitter Van Helden snel op de fiets gestapt en naar burgemeester Klinkhamer gereden, die alsnog een vergunning uitschreef... We praten over de oorlogsproble- matiek. Er is in 1943 materiaal- schaarste en het ledental loopt terug. De Duitsers gingen gebruik maken van het voetbalveld.... In het Jubileumboek wordt melding gemaakt van de geweldige inzet van Cees van Helden, Arie van Ede, Anton van Vliet en Cees van Manne- kes.... 't PlasjeVan kippenren naar vuilnisbelt.... Na de oorlog begint een speurtocht naar een nieuw voetbalveld, omdat de velden aan de Groeneweg allang niet meer voldoen. Op 19 augustus 1950 is er een groot feest: Van Helden trots en burge meester Am. Boer mag het lintje doorknippen... Het nieuwe voetbal veld op "'t Plasje" is een feit. Er ontbrandt een geweldig dorps feest waaraan de plaatselijke fanfare "De Kleine Trompetter" meewerkt. Dat nieuwe terrein werd voordien gebruikt als vuilnisbelt. Daardoor kon het nogal eens gebeuren dat er scherven bovenkwamen. Menig voetballer verwondde z'n knieën. Het gebeurde nogal eens dat de voorzitter een snippermiddag nam, ja soms dagen bezig was om gedeel ten van het veld om te spitten en bovenkomend puin aan het verwij deren was. Met Cees Roos groef hij ook eens sleuven voor dat afval. Burgemeester Boer stond wat raar te kijken van de klachten:' het gras groeide immers goed?' Echter er was geen grip op wat er zich onder die grasmat bevond... Nu staan er huizen op.. Gek dat een voorzitter het gras om ging spitten. Dat voetballers of vrij willigers dat niet deden. Van Helden: "Als ik het aan onze beste voetballer Van Vliet vroeg, dan zei hij:' ik ben lid om te voetballen niet om te werken'. Bij de verhuizing van Groeneweg naar het dorp was er geen cent. Er moest een keet gebouwd worden (Schotte), een afrastering gemaakt en doelpalen geïnstalleerd. Toen kon je nog niet naar de bank voor een lening voor je vereniging. Zo werden Klaas Crone en Cees Glintmeijer borgen. de verenigingskas, omdat de vereni ging lang niet zulke uitgaven kent als thans. De omzet was ook navenant: Toen werd er geen bier geschonken, war me kroketten en allerhande hapjes waren er niet bij. Nieuwe kantine Toen het sportveldencomplex in de Zuidpias gerealiseerd werd in 1967/ 1968, moest er een kantine komen, zo vond het bestuur. Echter was er maar f 22.000,voor een voetbal keet met koud water en licht, en twee verkleedgelegenheden, terwijl dat er eigenlijk vier zouden moeten zijn, voor elk veld twee. Van Helden be dacht en overpeinsde: bij slecht weer moesten de meisjes en echtgenotes van de spelers zich kunnen warmen, of vanuit de kantine naar de wed strijd kunnen kijken...Bedacht "we doen het zelf'belde de wethouder die instemming betuigde en vervol gens Klaas Verweij uit z'n bed. "Cees ik ben blij dat je het eerst naar mij toekomt" zei deze. Deze firma Ver weij Adegeest leverde alle bouw materialen tegen inkoopprijs, de gemeente werkte mee, droeg f 21.000,bij in de kosten voor de kleedaccomodatie, terwijl de Neder landse Sportfederatie met f 10.000,— over de brug kwam. Zelf werkzaamheid van bestuur en vrij willigers werd niet beloond, daar door werden de kosten ontzettend gedrukt... Het uiteindelijke resultaat was tot ieders tevredenheid. Zeker tot dat van burgemeester A.v't Ver laat die een dergelijke kantine aan vankelijk niet zo zag zitten. Hij her riep dat ook later, volgens de heer Van Helden. Diverse kranteknipsels uit augustus 1968 kondigen de open ing aan, of doen verslag van de open ing van het nieuwe sportcomplex door burgemeester Van 't Verlaat. In een artikel in Holland Silhouet wordt op 22 augustus een overzicht gege ven wat tot standkwam; de loftrom pet gestoken over de kantine met de prachtige bar, waar mevrouw Van Helden slechts voor korte tijd de scepter zou zwaaien.. Over de inzet en ijver van de voorzitter, die al z'n vrije tijd op het nieuwe complex bezig was. In diverse andere artike len die verslag doen van de officiële opening wordt de trots van Zeven- huizens burgervader vermeld en hetgeen voorzitter Van Helden zei: "Een droom is vandaag werkelijk heid geworden". Die droom heeft z'n functie inmid dels allang bewezen, is uitgebreid en aangepast.... Voetbalvereniging "Groeneweg" zou niet zonder kunnen.... Dat had Van Helden in 1967 al met een vooruitziende blik gezien. verliezen strijd om 3e plaats van G.D.A.-dames Alhoewel alle burgemeesters Van Helden even sympathiek waren, heeft oud-burgemeester Boer een plekje in zijn hart omdat die altijd met zijn dochter naar de wedstrijden kwam kijken. In 1962/1963 werd het eerste elftal kampioen GVB Gouda en promo veerde naar de vierde klasse KNVB. Een schitterend cadeau voor Cees van Helden, die toen in het Havenzie kenhuis in Rotterdam lag en wat narigheid te verwerken had gehad. Het hele elftal en supporters reden naar .het ziekenhuis om hun blijd schap met de voorzitter te delen. Tevens werd Van helden gefelici teerd omdat hij op die dag 25 jaar voorzitter was... Keet Toen niemand deze taak op zich wilde nemen,ging mevrouw Van Helden ervoor zorgen dat er in de pauze van de wedstrijden, een warm kopje thee geschonken werd. Ze deed dat vanuit een keet achter café Hof van Holland vanuit een luik, onder de meest barre weersomstan digheden. Ook werd er snoep ver kocht. Spelers en publiek konden hun handen warmen aan een warm "bakkie". Zo'n jaar of 18 zorgde mevrouw Van Helden dat er wat te drinken was. Ze heeft wat staan te blauwbekken in het open luik van de noodkantine. Winst was er wel, maar alles was in dubbeltjes en kwartjes, maar kon goed qebruikt worden in Zevenhuizen. Voorafgaande aan de wedstrijd tegen G.D.A., hadden de Groeneweg-dames de thuiswed strijd tegen de Oliveo-dames, welke i.v.m. de activiteiten t.b.v. het 60- jarig bestaan van de vereniging voor uit werd gespeeld, gewonnen met 2- 1. Op dinsdag 25 april werd deze wedstrijd gespeeld. In de 16e minuut nam Groeneweg verrassend de lei ding met 1-0 door een doelpunt van Jolande van Vessem, uit een vrije schop. In de 2 le minuut bracht Tine ke Krijgsman, na een goede Groene- weg-aanval, Groeneweg op een voorsprong van 2-0. Vlak voor de rust kwam Oliveo terua en bracht de stand tot 2-1. na de rust werd er niet meer gescoord en won Groeneweg op verdiende wijze deze aantrekke lijke wedstrijd. met een gelijk aantal punten en een wedstrijd meer gespeeld, vertrok de Groeneweg-formatie van trainer/ coach Pascal v.d. Ham, richting Loosduinen om te proberen de der de plaats in de competitie te verove ren. Echter Groeneweg werd afge straft door G.D.A.met maar liefst 5- 0 moest Groeneweg het onderspit delven tegen een G,.D.A., dat over vrijwel alle linies veel beter speelde dan Groeneweg. Reeds na vijf minu ten kwam G.D>A. op voorsprong. Sonja Meijer bracht de bal voor en G.D.A.spits Linda van leeuwen tikte de bal langs Groeneweg-doelvrouw Wil van Kralingen. Groeneweg pro beerde uiteraard wat terug te doen en reeds drie minuten later kreeg Conny Baas, na een goede actie, een uitstekende mogelijkheid maar haar ingeschoten bal ging net naast. Groeneweg liet zich niet afbluffen en probeerde G.D.A. goed partij te geven, echter liet deze duidelijk zien dat zij niet voor niets lange tijd kans hebster voor de kampioenstitel was geweest, in de 15e minuut lanceerde Jolande van Vessem op een voor treffelijke manier Groeneweg-spits Nelleke Noorlander, maar die schoot de bal net naast. Haar colle ga, Linda van leeuwen, deed het duidelijk beter en bracht G.D.A. in de 22e minuut,, na een uitstekende voorzet van de G.D.A. linksbuiten, met een goede kopstoot op een ver diende voorsprong van 2-0. Groene weg gaf de moed niet op en probeer de in ieder geval toch aansluiting te krijgen met G.D.a., maar verder dan kansjes via Conny Baas, Tosca van Vliet en Jolande van Vessem kwa men zij niet. na de rust maakte G.D.A. aan alle twijfel een eind en bracht in de 45 e minuut G.D.A.-spits Linda van leeu wen, de stand op 3-0 en nog geen twee minuten later was het wederom Linda van Leeuwen die G.D.A. op een verdiende voorsprong bracht van 4-0. Groeneweg was geheel van slag en wist slechts daarna nog tot een enkele maal de G.D.A. doel- vrouw te bereiken. Zo kreeg Jolande van Vessem in de 51e minuut nog een uitstekende kans om de 4-0 een draaglijker aanzien te geven, maar zij faalde. G.D.A. wist daarentegen nog niet van ophouden en in de 61 e minuut was het Margareth van Din- ther, die met een prachtige kopbal, na een voorzet van Sonja Meijer, Groeneweg vrouw Wil van Kralin gen kansloos liet: 5-0. Groeneweg probeerde het nog wel, maar miste eenvoudig de kracht en inspiratie om het G.D A, met aanvoerster doel- vrouw Karin de Kok, nog lastig te maken., Niettemin, ondanks de 5-0 nederlaag tegen G.D.A kunnen de Groeneweg-dames terugkijken op een uitstekend seizoen. Uitslagen van afgelopen week: Groeneweg dames 2 Randstad Sport -dames 1 3-1; Groeneweg dames 2 Udo-dames 1 0-3 Hemelvaartsdag: dames 1 toernooi bij V.V.O.P. aanvangstijd onbekend. Een Moerkapelse mevrouw zond de volgende limmerick in: "Door Moerhuizen raken we van de kaart Zo'n naam is het schrijven niet waard. Maar 'k bedacht op zolder, een naam als "Molenpolder (sj Span U in,.dan is het zo geklaard Mevrouw Oudijk-Bos, Moerkapelle.

Dorpskrant | 1989 | | pagina 6