ET ZONNETJE IN HUIS! M MUL i wytrans milieu 010-4379022 Acova radiator: Veel meer dan een radiator! /v 60 jaar Onder linge Brand waarborg maatschappij Fa. P. Visser Zonen Kunstprijs van Gouda 400 XT STAAND BEROEP??? VERZORGEND BEROEP??? Wat een contrast! Met een zonnebril op eigen sterkte van Dijkshoorn merkt u het verschil meteen, geen last van scherp licht meer, geen knijpen van de ogen maar een ontspannen Comfortabele manier van modieus "zonnebaden". En wat een keus! Méér dan 50 modellen! En zonneklaar, dus compleet, voor maar Aansluitbaar op verschil lende energiebronnen. De radiator verfraait uw interieur. Verkrijgbaar bij: Dorpsstraat 169 - Zevenhuizen - Tel. 01802-1206/2124 Groensvoorde 74 WADDINXVEEN 01828-12887 U vindt bij ons een uitgebreide kollektie BIRKENSTOCK-SANDALEN; Klompen en sandalen van de merken BADSTAD en SCHOLL H VAN HOREN EN ZIEN DE BESTE. ROTTERDAM, Vierambachtstraat 73, TEL: 010 - 4772545 SCHIEDAM, Hof van Spaland 5 TEL: 010 - 4701730 SCHIEDAM, St üduinastr 1 TEL: 010 - 4267649,4263711 keuzo uit glas of kunststof, sterkte tot S+ of -4. Afwijkende sterkte iy, en uitvoering geringe bijbetaling. MAASSLUIS, Noordvliet 25 TEL,: 01899 -12288 ZEVENHUIZEN, Burg Boerstr 2 TEL: 018O2 - 3050 Zevenhuizen. Sinds 1980 is heeft de op 1 april 60-jaar geworden Onderlin ge Brandwaarborgmij, aan de Groe- neweg 14, een eigen "huisvesting, in de boerderij van penningmeester secretaris J.G. van Vliet. Ruim drie jaar eerder kreeg hij deze functie al, nadat voor hem vanaf 1940, "meester" Christiaanse uit Nieuwerkerk deze functie uitoefen de. Destijds voor hem een "bijbaant je", na z'n dagtaak als onderwijzer van de openbare lagere school te Nieuwerkerk a.d. IJssel, maar vanaf het moment dat Jo van Vliet de taak op zich nam, een dagtaak. Vanwege de expansie van het "onderlinge" verzekeringsgebeuren, kwam er personele uitbreiding en werd er ge automatiseerd. Ene A. van der Dussen, voorzitter van de Coöperatieve Landbouwve- reniging, gaf in 1928 de stoot tot de oprichting van de "Onderlinge brandwaarborgmaatschappij." Deze doortastende persoon blijkt ook de Coöp. Boerenleenbank in Nieuwerkerk te hebben opgericht.. 200 uitnodigingen werden verzon den naar agrariërs, voor een bijeen komst in een café in de Nieuwerkerk- se Dorpsstraat. Spreker op die bi jeenkomst was de directeur van de Onderlinge Brandverzekering van Polsbroek en Vlist. Van de 23 aanwe zigen, gaven zich 18 op als lid. De officiële naam van de coöperatie werd:" Vereeniging tot Onderlinge Brandverzekering van Roerende en Onroerende goederen, Nieuwer kerk a.d.IJssel en Omstreken". Deelnemers konden alleen eigena ren, bezitters, pachters en huurders zijn die de onroerende goederen bewoonden, gelegen in de provincie Zuid-Holland en zich tot Nieuwer kerk a.d. IJssel en omstreken uit strekkende. Boekhouder van beroep kreeg Wil lem Oskam het bijbaantje van secre taris-penningmeester. Voorzitter werd de Nieuwerkerkse veehande laar Maarten den Hollander en uit Zevenhuizen kwam Pieter van der Eijk in het bestuur. Verder hadden agrariërs uit Capelle a.d. IJssel en Hillegersberg, zitting in het bestuur. Het eerste verzekeringsjaar werd afgesloten met een verzekerd be drag van bijna f 150.000,en enkele tonnen aan toezeggingen. Men wilde welmaar het opzeggen van verzeke ringen bij andere ondernemingen, ging niet eenvoudig.. Naast een bestuur moesten er ook "experteurs" gekozen worden. Die noemde men "schatters". Daarnaast waren er "opperscheidslieden", die moesten bemiddelen in conflicten. Hooibroei was een grote vijand van de boeren, maar ook van de verzeke ring. Blikseminslag was ook nogal eens een schade-oorzaak. "De onderlinge" schonk en schenkt aandacht aan brandpreventie. Men verkoopt sinds 1947 brandblusappa- raten met korting. Sinds 1950 vinden er controles plaats (vrijwillig) op electrische bedrading bij de leden aan huis. Het zal voor de leden best een ge- Volledig elektrisch werkt deze ra diator autonoom door het aanslui ten op een net van 220 V. Rende ment en comfort gelijkwaardig met de CV aansluiting maar hier zonder stookketel. Op centrale verwarming versie ga randeert Acova een hoog rende ment met alle type ketels en type energie eveneens bij lage tempera tuur ketels. Gemaakt volgens uw beschikbare afmetingen maakt de radiator plaats vrij voor uw meubels. De aanslui tingen gebeuren zo dicht mogelijk bij de energiebron (minder buizen zichtbaar). Daarbij kan de radiator als borstwering, afscheiding of be scherming voor een raam dienen. ruststelling zijn geweest toen er her verzekerd werd bij "De Stichtse" een verband van vele onderlinge agrari sche verzekeringen. In de loop der jaren moest "De Onderlinge" tal van schades uitke ren, van schroei aan de vloerbedek king tot het verlies van een vulpen van een politieman, die bij een brand vee losmaakte. Dankzij een uitermate goede ver slaglegging van secretaris "meester Chris", valt nu nog te lezen waarvoor er schade uitgekeerd werd. Er kwamen voor "de onderlinge" andere tijden, toen door de opruk kende stad, agrariërs burgers wer den en desondanks lid konden blij ven van deze coöperatie. Er kwamen overigens steeds meer burgers bij die een verzekering op deze grondslag wel zagen zitten. Alhoewel de bank, met dezelfde coöperatieve achter grond ook in verzekeringen ging doen, betekende dat geen nekslag voor "de Onderlinge". In 1977 is de omslag een feit. Men heeft meer burger- dan agrarische leden. Twee voorzitters die veel hebben gepresteerd voor "de onderlinge" zijn, de heren Ooms en Poot. Van brand naar varia: dat gebeurde in de laatste 12,5 jaar, onder secreta ris-penningmeester J.G. van Vliet. In 1983 werd de 100 miljoen verzekerd kapitaal gepasseerd. Reden tot vreugde. Op 1 januari 1989 de 200 miljoen. Op de onlangs gehouden algemene ledenvergadering is hier uitgebreid bij stilgestaan. 1989/1990 voor beeldend kunstenaars uit Gouda en omstreken Gouda - Op vrijdag 26 mei om 20.00 uur zal de Goudse wethouder van cultuur, de heer J.G. Potharst, de prijswinnaar bekend maken van de Kunstprijs van de Stad Gouda 1989/ 1990. Dit zal gebeuren in de Stadsga- lerie, Achter de Kerk 10, waar tevens het werk van de deelnemende kun stenaars te zien zal zijn. verschillende disciplines In voorgaande jaren is steeds geko zen voor één enkele discipline, zoals beeldhouwkunst of schilderkunst. Dit jaar echter komen alle disciplines van de vrije beeldende kunst aan bod. Voorwaarde is wel dat de beel dend kunstenaars pas vanaf 1980 professioneel bezig zijn. Deze keus is gemaakt om jonge kunstenaars of kunstenaars die op latere leeftijd zijn begonnen onder de aandacht van het publiek te brengen. Jury De jury die de ingezonden werken beoordeelt bestaat uit: Moniek Pe ters - artotheek Dordrecht; Rob Wolthoorn - Lakenhal Leiden; Tanja Rumpff - Galerie Rumpff Haarlem; Cees van de Veer - Stadsgaierie Gouda; Hans Vogels - Sted. Musem Catharina Gasthuis. Prijs De prijs bestaat uit een bedrag van f 5.000,- en een zilveren plastiek van de hand van de Goudse edelsmid Alfred Tempelman. Deze plastiek zal in de maand november worden uitgereikt in de Van Buurenzaal van Stedelijk Museum het Catharina Gasthuis. In deze zaal zal de prijswin naar bedurende een maand zijn of haar werk mogen exposeren. Expositie Behalve de expositie in de Van Buu renzaal, die onderdeel uitmaakt van de prijs, is er in de periode 26 mei - 4 juni in de Stadsgaierie een expositie, waar het werk te zien is van de kun stenaars die zich hebben ingeschre ven voor deelname aan de kunst prijs. Informatie Voor informatie over de kunstprijs 89/90 kan men kontakt opnemen met mw. M. M. Schoonbeek, afde ling Welzijn, Zorg en Cultuur van de gemeente Gouda, tel. 01820-8" CONTAINERS KT\ V c*L5.n ,tjt T:v; - I I I

Dorpskrant | 1989 | | pagina 6