ZELFCONTROLE DUS MEDI-TEST BETROUWBAAR VOORDELIG Drogisterij JAN VERHEUL fn Ctl Zelfcontrole dichter bij de diabetes patiënt Benthuizen Vakantie... in de voor de schijnwerper Dorpskrant? Kerkdiensten: 1 intcrcaril drukkerij elgersma M. VAN DER SPEK Voor iemand met diabetes is het heel belangrijk te weten hoe hoog zijn bloedglucosespiegel is. Met Medi-Test teststrips is deze gemakkelijk en snel door de patiënt zelf te bepalen: zelfcontrole. S^TtST (glucose in bloed); Glucose P/N (glucose in urine); Dia 2 (glucose en ketonen in urine) en de Glycotronic C (elek tronische bloedglucosemeter). »n sanofi sanofib.v Dorpsstraat 69 - 2731 AL BENTHUIZEN - Tel. 079-31 39 40 "DE RUITERTJES" Medische weekeinddienst Anja werd dinsdag om 7.30 uur geboren. Een gezonde baby. Haar trotse ouders kozen bij ons een mooi geboortekaartje uit de Intercard kollektie. Kado! Leuke babyschoentjes. TUINMATERIALEN M. VAN DER SPEK Benthuizen. Sinds kort verkopen de betere drogisterijen in Nederland "Medi- Test'produkten. Met deze produkten kunnen mensen die lijden aan de ziekte "diabetes Mellitus",(suikerziekte) zelf hun glucosespiegel bepalen. De produkten zijn al geruime tijd op de markt, maar waren tot nu toe niet gemakkelijk verkrijgbaar. In die situatie is nu verbetering gekomen. Een gunstige ontwikkeling, omdat hierdoor zelfmeting wordt gesti muleerd. De lijn produkten bestaat uit Medi-Test teststrips, de Glycotronic-C (R) (elektronische bloedglucosemeterverschillende prik-automaten, naalden, platforms en alcoholswabs. De produkten worden tegen de prijs aangeboden die ook de Diabetes Vereniging Neder land aan haar leden berekent en die vergoed wordt door de Ziektekostenverzekeraars. Wat is Diabetes Mellitus, ofwel suikerziekte? Bij mensen die lijden aan de ziekte diabetes mellitus (suikerziekte) maakt het lichaam te weinig of geen insuline aan. Insuline is de stof die ervoor zorgt dat het lichaam glucose, de belangrijkste energiebron, kan opnemen. De behandeling van diabetes is erop gericht, zoals hart-afwijkingen, blindheid of een ernstige nierafwijking, op langere termijn uit te stellen of zelfs te voorkomen. De behandeling Meestal wordt diabetes mellitus ingedeeld in 2 typen: type I, de insuline afhankelijke diabetes en type II, de niet insuline afhankelijke diabetes. Type I patiënten krijgen de ziekte meestal voor het 20e en vaak rond het 12e levensjaar. Bij hen produceert het lichaam te weinig of zelfs helemaal geen insuline. Deze patiënten worden behandeld met insuline. Type II diabetes is vaak het gevolg van ouderdom, zwangerschap of - en dat komt veel voor- doordat mensen te dik geworden zijn. Ook bij deze patiënten zijn de bloedglucose-spiegels te hoog of te laag. Met behulp van tabletten en dieet of leefregels probeert een arts de bloedglucose-spiegels weer binnen de normale waarden te brengen. Het belang van zelfcontrole Een arts kan een patiënt dus insuline, tabletten, een dieet of leefregels voorschrijven. Om te kijken of deze therapie optimaal is, zal een arts inzicht moeten hebben in het bloed- glucosegehalte van zijn patiënt. Veel mensen zijn heel goed in staat hun glucose-gehalte te bepalen, mits zij de juiste materialen daartoe hebben. Bij de drogist zijn hiervoor nu dus Medi-Test produkten verkrijgbaar. Veel patiënten hebben reeds goede ervaringen met Medi Test opgedaan. De uitslagen van de metingen noteren zij in een dagboek. Op deze manier wordt de ziekte voor de patiënt zelf gemakkelijker te begrijpen. Hij/zij leert bijv. dat een avondje "stappen" of intensief sporten betekent dat hij/zij extra insuline of tabletten nodig heeft, ook kan de patiënt bijv. zelf ervaren dat het beter is om een paar maal kleine hoeveelheden voedsel in te nemen dan in één keer een grote hoeveelheid. De arts kan naar aanleiding van het dagboek bepalen of de gekozen therapie optimaal is. Zelfmeting is eenvoudig Zelfmeting schrikt sommige patiënten af, omdat zij denken dat het moeilijk is., het tegendeel is waar. De instrumenten die op dit moment verkrijgbaar zijn, zijn eenvoudig te gebruiken. Urinestrips en bloedteststrips De hoogte van de glucose spiegel kan op twee manieren worden bepaald: in urine en bloed. De eenvoudigste manier is de bepaling in urine. Hierbij wordt een urinestrip in verse urine gedoopt. Normaal gesproken bevat urine geen glucose, maar als de glucose-spiegel in het bloed erg hoog is, scheidt de nier via de urine glucose uit. Medi-Test kent twee urine-test- strips, Glucose P/N en Dia 2. De Glucose P/N teststrips geven aan dat er in de urine glucose aanwezig is. De Dia 2 teststrips eveneens, maar daarnaast kan van deze teststrips afgelezen worden of er ketonen in de urine aanwezig zijn. Is dit het geval en is de glucose spiegel te hoog, dan is het nodig een arts te raadplegen. De Dia-2 strips zijn overigens alleen nuttig bij type I (insuline afhankelijke) diabetes. Hoewel bepalingen in urine een vrij goed beeld geven van de glucose-spiegel in het bloed, is de bepaling rechtstreeks in bloed nauwkeuriger, met behulp van een vinger-prikautomaat prikt een patiënt (vrijwel pijnloos) bloed. Een druppel laat hij/zij op een teststripje vallen, na 1 minuut kan het bloed voorzichtig van de strip worden geveegd en is het stripje verkleurd door de glucose die in het bloed voorkomt. De kleur op het stripje moet vergeleken worden met de kleuren op het teststripbuisje om de hoeveelheid glucose in het bloed te bepalen. Het Medi-Test stripje kan ook afgelezen worden door een elektronische meter; de Glycotronic-C (R)Een elektro nische bloed-glucosemeter is vooral gemakkelijk-en soms noodzakelijk, voor mensen die minder goede ogen hebben. Samen met de arts kan de patiënt beoordelen of zelfcontrole zinvol is. In dit geval dan zullen de meeste ziekenfondsen en particuliere ziektekostenverzekeraars besluiten de artikelen te vergoeden. De Medi-Test produkten die in dit artikelen genoemd worden, zijn verkrijgbaar bij drogis terijen herkenbaar aan de Medi-Test raamsticker. Voor meer informatie kan men bellen met de Medi-Test infolijn: tel.01899-27109 (bereikbaar:maandag- en woensdagochtend 10.00 to 12.00 uur) BEWUST OMGAAN MET DIABETES Covert van Wijnkade 48, 3144 EG Maassluis, telefoon 01899-1755? Zevenhuizen: 2 september Brade rie Waddinxveen: Witte tent: laatste vakantieweek?? vanuit het Her vormd jeugdwerk een tentweek (Nog geen melding van ontvangen.) Na twee Dorpskranten in Benthui zen volgt hier de derde. Bijzonder leuk zijn tot nu toe de reacties. Een veel gehoorde opmerking is: "mak kelijk hanteerbaar, vanwege het weekendformaat, prettig leesbaar en eindelijk "eigen nieuws". Oproep. Graag willen we de Dorpskrant leesbaar houden. Deze elke week ook in Benthuizen uit laten komen. Daaraan kunt u als lezer meewerken. Dat houdt in: Berichten doorgeven: pak de telefoon en bel. 01802-1653. (b.g.g. 01802-2289 tijdens kantooru ren) Er is vast veel meer nieuws dan we tot nu toe krijgen. Wie weet komen ook de politieberichten er nog in, verenigingsuitslagen enz. Graag komen we ook voor een inter view... U belt, wij komen!. Hopenlijk koopt u ook bij de plaat selijke adverteerders, mede dankzij wie de Dorpskrant ook in Benthui zen verschijnt! Tot horens....?!! (N.B. U mag ook kopij inzenden: graag zelfs: Noordeinde 17,2761 BN Zevenhuizen) Advertenties kunnen telefonisch of schriftelijk bij drukkerij Elgersma, de uitgever van de Dorpskrant, wor den doorgegeven: tijdens kantooru ren tel.01802-2289, Dorpsstraat 62 a, 2761AG Zevenhuizen. Op aanvraag zenden wij advertentietarieven. Uw advertentie wordt in de Dorps krant gelezen omdat deze tussen het nieuws staat! Opvallender kan het niet... 4 weken geen krant! De Dorpskrant verschijnt vier we ken niet, tijdens de zomervakantie. De laatste krant voor de Zomerva kantie verschijnt op woensdag 26 juli. De eerste Dorpskrant na de vakantie komt op 30 augustus uit. Opgelet: Mensen die iets gaan organiseren, verenigingen, kinder- vakantiefeesten en andere happe nings die in de maand augustus plaatsvinden: Meld ze s.v.p. tijdig, zodat we al die evenementen in de krant van 17 juli alvast op kunnen nemen, met een eventuele korte herhaling op 26 juli. Adverteerders: Houdt u s.v.p. re kening met het bovenvermelde? Schroom niet pak de telefoon re dactie tel.01802-1653; acquisitie: 01802-2289 (tijdens kantooruren) Om alvast te noteren: Benthuizen: 28 augustus t/m 31 augustusJeugdvakantieweek. Moerkapelle: ook in augustus?? Jeugdweek.(Herv./Geref.Gem) (Graag melden) Moerkapelle: laatste vakantieweek: festiviteiten van v.v. Moerkapelle 's- avonds. 2 september Jubileumvie ring 60-jarig bestaan. Zevenhuizen: 31 augustus en 1 sep tember :Kindervakantiefeest: 2 dagen.(Herv/Geref. jeugdcentrale) Zevenhuizen: camping Zevenhui zen: zes weken recreatiewerk Herv./Geref. Ruitershop Kon. Julianastraat 8 - Benthuizen Tel. 079-31 57 34 AANBIEDINGEN v.d. MAAND: Zweepjesf 4,50 Dres. zweepjesf 9,00 Pony hoofdstel met teugels f 40,00 Verzorgingskistf 38,50 Div. verzorgingsartikelen Benthuizen - zondag 2 juli Herv.kerk 9.30 uur ds. J.W. Goos- sen Waddinxveen, 18.00 uur ds. J. Boer. Herv/Geref.De Hoeksteen 10.00 uur ds.P.A.C. Bongers Wad dinxveen. Geref.Gem. 9.30 uur en 18.00 uur ds. G.J. van Aalst. Oud-Ger.Gem. geb. Zuidland 1 a, 10.00 en 17.00 uur leesdienst. 1 en 2 juli: dokters J. en T. Buiter Dorpsstraat 20 Benthuizen tel.079- 313737 dorpsstraat 62a zevenhuizen telefoon 01802-2289 Tuin- en groenverzorging Aanleg van TUINEN GROEN BESTRATINGEN GRONDWERKEN onderhoud per jaar of per keer bij n bedrijven, scholen, instellingen en partikulie Vraag vrijblijvend advies en/of offerte Zegwaartseweg 71 - 2727 PA Zoetermeer - Tel. 079-315592

Dorpskrant | 1989 | | pagina 12