NIEUW HAMMERITE HAMERSLAG HUISMAN B.V. VAN DEN BERG Compostvaten een eerste aanzet 4 BETALEN!!! SCHILDERWERKEN MOOIE AANBIEDING: 1 Gazelle DAMESFIETS en 1 Gazelle HERENFIETS, FIETSEN MOERKAPELLE 01793 2353 Moerkapelle "in" voor het milieu en besparing reinigingskosten uw warme bakker WEEKEND-AANBIEDING 5 kleine RONDO'S halen 250 gram ROOMBOTERKOEKJES van 4,75 voor f3,95 SNELDROGENDE, GLANZENDE METAALCOATING MET HAMERSLAG-EFFEKT Milieubeleidsplan Zuid-Holland Bij mooi weer hoort een slechts 1x 10 versnellingen race-stuur van f 795,-nu voor f 595j NATUURLIJK WEER BIJ: Menigeen die niet zo op de hoogte is wat het zelf maken van compost inhoudt, is hoogst verbaasd als hij /zij ziet dat iemand in het kastje onder het aanrecht, in een daartoe bestemd emmertje, fruit en etensresten deponeert. Ook etensrestjes, eierschillen, restanten koffie met filterzakje, theezakje (zonder labeltje), groente-afval en nog veel meer resten die verteerbaar zijn. Dan moetje uitleggen dat hetgeen daar tijdelijk bewaard wordt om straks mee naar de tuin te nemen, bedoeld is voor decomposthoop. Soms is er een weerklank... Wie een tuin heeft van betekenis heeft vast wel een compoststaal: een hoop in de hoek van de tuin waarop tuinafval en etensresten en schillen worden gedeponeerd. Doordat er steeds weer een nieuwe laag opkomt ontstaat er een druk, waardoor de onderste laag, door werking van micro organismen, verteert. Na verloop van tijd moet een tweede 'staal' gemaakt worden en wordt de eerste omgespit, afgedekt en na verloop van tijd gebruikt als een soort mest voor de tuin. Compost maken is niets anders dan de natuur een handje helpen. Soms zal er wat kalk toegevoegd moeten worden, omdat plantenafval/tuinafval, meestal teveel zuur bevat. D.m.v. artikelen worden tuinbezitters wegwijs gemaakt in "compostland". Het is handig om deze informatie te bewaren en ermee aan de slag te gaan. De gemeente Moerkapelle is zeer voortvarend waar het de aanpak betreft van het milieu. Dienten gevolge was er gisteravond een voorstel aan de gemeenteraad om over te gaan tot de aanschaf van compostvaten en deze op aanvraag te distribueren bij be langstellenden. Den volgende stap is de aan schaf van mini-containers, voor ■nzameling van huisvuil, maar daartoe zijn nog geen besluiten genomen. Over het gebruik van compostvaten en mini-contai ners wordt direct na de zomerva kantie door de gemeente een voorlichtingsavond gehouden. Ongetwijfeld zal hierop een posi tieve respons komen, omdat Moerkapelle heel milieu-bewust IS' Dat bleek uit de hoeveelheid ingezameld klein chemisch afval tijdens de maand juni. Naar aanleiding van de oproep in de Dorpskrant werd in één maand net zoveel klein chemisch afval ingeleverd dan normaal in een halfjaar, nl. 478 kg!. Een record. Den vorm van besparing op de reinigingskosten is de oud-pa- Pjer-inzameling door de diverse Plaatselijke verenigingen, zoals ne gymnastiekvereniging "Tar- ®n en de plaatselijke kerken. De gemeente Moerkapelle ver eent op de inzameling subsidie ot een maximum van zeven cent Per kilo, waarbij van een maxi male kilogramprijs uitgegaan °rdt van een dubbeltje. Dus is de oud dankri J-papierprijs zeven cent. melt ijgt de vereniging die inza er nog drie cent per kilo- jyam bij. En we besparen daar ondanks e subsidie, nog op de reini- sigskosten" stelt het hoofd van emeentewerken, René Dijk- an uit Zevenhuizen. Hij weet 'de gemeente waarin hij in r^aam 's daar voortvarender 7s dan waar hij woonachtig is; va uekel'!ks Dij de inzameling mi huisvuil stapels oud papier ast de vuilniszakken h ,ne is zeer alert op zaken die ma w'keu betreffen. Daarom het e k'! er een studie van hoe sti ,rejnigings- en milieuvraag- in Moerkapelle opgelost n worden. Hij vatte zijn con- sies samen in een notitie arYan door gemeentebes- rnpn L,rS goede nota is geno- n. Heel serieus is hij dan ook tin aT'!erisPraak. bezig met het cwerken van de mogelijkheden er op het gebied van het milieu en besparing van de reini gingskosten in Moerkapelle zijn. René is al weer verder aan het vooruit denken. Hij is b.v. aan het informeren of er een moge lijkheid bestaat dat, bij het in voeren van de mini-containers voor huisvuilinzameling, ge bruik kan worden gemaakt van vetvrije vuilniszakken. Plastic is slecht voor het milieu en een dergelijke zak is straks, als de mini-containers gebruikt wor den, vrijwel overbodig. Alleen is het prettig om de vuilnis-afval bak in de keuken, waar precies een vuilniszak inpast en die zo zonder dichtbinden overgekiept kan worden in de mini-contai ner, van een binnenzak te voor zien. En dat zou een "verteerba re" zak moeten zijn, anders loop je je doel voorbij" vindt de milieu deskundige van de gemeente Moerkapelle. aandacht voor het milieu Een aantal maatregelen dat reeds genomen is, betreft de glasbakken. In plaats van drie worden dat er vijf. Verder gaan bedrijven containers aanschaf fen. Tot dusver zorgde de ge meente voor het ophalen, nu moeten ze dit zelf bekostigen. Zoals al eerder gesteld is er de oud-papiersubsidie en het inza melen van klein chemisch afval. compostvaten René heeft vorige week onder de gemeentelijke publicaties al een eerste aanzet gegeven voor het gebruik van compostvaten. Nu wordt dat verhaal, d.m.v. dit artikel vervolgd. Het is de bedoeling dat particu lieren zelf een compostvat via de gemeente, aanschaffen. Hierin wordt verteerbaar afval opgesla gen, dat via micro-organismen, verteert en gebruikt kan worden voor de tuin, in plaats van het milieu- vervuilende kunstmest. Enerzijds is het gebruik van een compostvat goed voor de tuin en anderzijds is het kostenbespa rend voor de gemeente en haar inwoners omdat tuin-en huis afval (etensresten) nu niet meer in de vuilnisbak belanden. hoe werkt het compostvat Een compostvat kan worden gezien als een grote, op zijn kop geplaatste emmer, waarin voor zieningen zijn aangebracht die het composteringsproces gun stig beïnvloeden. Aan de voorzij- van het vat zorgt voor een betere zuurstoftoetreding en dus snelle re werking. Als regel kan worden aangehouden dat het afval na zo'n half jaar tot compost is verwerkt. En om een bestaande angst bij sommigen weg te nemen kan nog worden gemeld dat een goed werkend compostvat absoluut niet stinkt. Alleen een te natte inhoud kan gaan ruiken. Moerdijkstraat 19 Moerkapelle de is een luikje gemaakt om het tot compost verwerkte materiaal eruit te kunnen halen. Omdat vocht en zeker ook zuurstof de eerste levensbehoefte voor de micro-flora zijn, zijn er in de bodem een groot aantal kleine gaatjes gemaakt. Tijdens het composteren komt er als rest- product warmte vrij. Een juiste opbouw van het te composteren afval zorgt voor een goede isola tie, waardoor broeitemperatu- ren ontstaan die kunnen oplo pen tot zo'n 40 tot 45 graden celcius. Deze temperaturen be vorderen op hun beurt weer de activiteit van de micro organis men. Uiteraard kan niet alles tot compost worden verwerkt. Zo zijn aardappelschillen en ge kookte etensresten niet ideaal. Doordat de aardappelen vaak zijn bestrooit met een "anti groeimiddel" is dit niet direct goed voor de tuin, terwijl ge kookte etensresten vaak klonte ren wat het composteren nega tief beinvloed. Daarnaast zijn kattebakvullingen, gemaakt van absorberend gesteente of tuin- turf, ook niet geschikt om te composteren. Als voorbeeld van goed composteerbare producten kan worden genoemd: groente-, fruit-, en tuinafval, koffïe-filters* theezakjes, keukenrolpapier, (snij)bloemenresten, gras, bla deren, snoeisel en uitgebloeide perkplanten. Daarnaast kun nen ook strooisels van kleine huisdieren als kippen, konijnen, duiven, hamsters en vogels goed tot compost worden verwerkt. Naast dat de micro-flora het afval tot compost verwerkt zal ook de gebruiker zo nu en dan enige handelingen moeten ver richten om het proces zo opti maal mogelijk aan de gang te houden. Om te beginnen is de plaats van het compostvat mede bepalend voor een goede wer king. Warmte is gunstig, dus plaats hem zo veel mogelijk in de zon. Om voor een goede zuur stoftoetreding te zorgen is het gewenst het compostvat op een paar tegels te zetten. Daarnaast zullen grove stukken afval eerst klein moeten worden gemaakt. Dit versnelt het proces. Ook het laagsgewijs vullen van het vat zorgt voor een goede werking. Grote lagen van hetzelfde mate riaal zijn ongunstig voor de goe de werking. Ook het zo nu en dan omwoelen van de inhoud iMi 4444 Eén enkele laag voorkomt en stopt roest en bedekt elk ruw, ingepit oppervlak met een gladde, mooie deklaag, die water afstoot en waarop vuil niet hecht. Met 15 aantrekkelijke kleuren geeft Hammerite aan metalen oppervlakken binnen en buiten een glanzend gezicht. Hammerite is na droging volkomen gifvrij. Moerkapelse Zijde 4, tel. 01793-2929, Moerkapelle Kernpunten voor de inspraak. Sinds een aantal weken is voor iedereen die hiervoor belangstel ling heeft, bij de provincie het "ontwerp milieubeleidsplan" met kernpunten voor inspraak, te verkrijgen. Inspraakmogelijk heid heeft ook iedereen. Daarom is er de mogelijkheid om tot 1 augustus op het ontwerp-mi- lieubeleidsplan te reageren. Adres: Provincie Zuid-Holland, Postbus 90602, 2509 LP 's-Gra- venhage. Ook kan men hier de brochure aanvragen. De kosten hiervan bedragen f 15,— per exemplaar. per stuk OFFICIEEL DEALER GAZELLE - BATAVUS - SPARTA

Dorpskrant | 1989 | | pagina 13