1 1 1 1 1 1 Chinees restaurant in Moordrecht. China Palace.. I iBraderie Zevenhuizen op zaterdag 2 sevtmfoL Molen "De Haas" een bezoek dubbel en dwars waard! Molen "De Haas" meer dan all een maar een "plaatje" (Cl)ütn yolnrc 1 1 1 1 1 Dorpsstraat 34 - 2841 BK Moordrecht Telefoon 01827 - 3461 Breng eens een bezoekje aan ons gezellige air-conditioned gekoelde restaurant Benthuizen. Op zaterdagmorgen 15 juli bezochten we molen "De Haas". Zaterdags draaien de wieken en wordt er koren gemalen. Vanuit de verte zien we, boven het dorp uit op de Dorpsstraat, de wieken driftig rondwentelen. Zeilen op de wieken om zoveel mogelijk profijt te hebben van de wind. Er staat een aardig briesje. Volgens vrijwillig molenaar J. Nenge die we even later boven ontmoeten, is de wind onregelmatig. We zijn dan twee trappen opgeklom men en passeerden resp. de "winkel" op de begane grond. Deze is van restjes schuttinghout van de buurman, het aanzien waard. Vandaag weegt de 13- jarige Maurice Pelle er meel af voor de bezoekers die op de draaiende wieken van de korenmolen afko men. Ook de 19-jarige Koen v.d. Mark is hier geen onbe kende. Hij helpt graag een handje mee. Het is voor de vrijwillig molenaar die hier per toerbeurt op zaterdag de molen draaiende houdt en koren tot meel maalt prettig als er assistentie is. Dan heeft hij de handen vrij om bezoekers wegwijs te maken in "korenmolen- land". Vandaag is Justin Siebert ook aanwezig. Met zijn 19 jaren de jongste vrijwillig molenaar van Nederland. (Zo vader zo zoon!). Op de tussenzolder, die we pas seren als we de tweede trap opklimmen staat een grote buil. Hier wordt met gebruik van een electro motor, de bloem gebuild. Het resultaat is prachtig wit meel. Verder staat hier onder glas een prachtige dorsmachine met pers, op schaal gemaakt door de op hoge leeftijd onlangs overleden, Jacob Koole. Een wanmolen, een handmolen en wat molenstenen zijn andere attributen, terwijl posters een overzicht geven van de werking van een korenmolen. Na de tweede trap de kennisma king dus met de beide vrijwillig molenaars. Koen en een bezoe ker met diens zoon. Het eerste wat opvalt is volle zakken meel en een zak waarin gemalen vol- korenmeel verdwijnt. Een weeg schaal behoort ook tot de ge bruiksartikelen. Het meel komt van een verdieping hoger, in een soort trechter. Deze hoogte zou begane grond kunnen zijn ware het niet dat deze molen boven de huizen moet staan. Vanaf deze hoogte op de omloop heb je een fraai uitzicht over de Weipoort en Benthuizen. Een eerste kennis making met de draaiende wie ken boezemt wat ontzag in. Zo- veel kracht: een maximum van 20 omwentelingen per minuut wordt nu nog lang niet ge haald.... hoe sterk moeten de muren dan wel niet zijn.. "Heel dik" wijst molenaar Nenge. Hij is dolblij dat hij, nu hij op 56-jarige leeftijd gepensioneerd is, deze hobby heeft. Hij heeft in het dagelijks leven als helicopter- piloot bij de KLM altijd wieken boven z'n hoofd gehad en vindt het prettig deze nu nog te horen. Het zou tever voeren om in de tails te vermelden hoe alles werkt. Zakken opgetakeld wor den en leeggestort boven in het maalwerk van de molenstenen. Eén ligt er open. Hier is Nenge bezig om maalsporen in te slij- Benthuizen. De prachtige gerestaureerde korenmolen "De Haas" in Benthuizen is een bezoek driedubbel waard. Het is te combineren met een fietstocht naar de Noord-Aa in Zoetermeer, maar dan wel op zaterdag a.u.b., want dan draait de molen en mogen bezoekers ook het innerlijk van de molen bezichtigen. Ook buiten op de omloop, hoog boven de begane grond, mag men zich begeven, om vanaf die hoogte een weids overzicht te hebben over Benthuizen en omgeving. Dat de molen, in functie is en graan tot meel maalt, is te dan ken aan de vrijwillige molenaars van Benthuizen, die zich belan geloos hiervoor inzetten. Zij heb ben hart voor de molen en de instandhouding ervan. Immers de (geringe) winst die er uit de verkoop van meel overblijft, komt ten goede aan de stichting "Molen de Haas". Om de molen draaiende te houden is dit slechts een druppel op de floeiende plaat, er wordt geluk- ig nog een Provinciale Subsidie verleend, gerelateerd aan het aantal omwentelingen. De maxi male subsidie is bij 300.000 omwentelingen. Die leest men af van een speciale "teller". Wie de molen wil bezichtigen, en dan getuige zal zijn van het ambachtelijk malen van graan, (uiteraard bij voldoende wind) ja zelfs onder geleide naar boven mag om de molenstenen te be kijken, kan dat doen op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Groepen, scholen die een project over graan hebben of zomaar op excursie willen, kunnen ook door de week terecht. Dan neemt één van de vrijwillig mole naars vrijaf om op het afgespro ken tijdstip de molen niet alleen te laten draaien, maar ook het malen van het graan uit te leg gen. Inl. A.M. Rietdijk tel.079- 31 02 67 Vereniging Benthuizer Mole naars.. Met de heren Rietdijk (leerling molenaar) en Siebert, (gediplo meerd molenaar) twee van de acht vrijwillige molenaars van de vereniging "Benthuizer Mole naars" kun je uren praten over hun hobby. Zij zijn, net als de anderen, mensen die iets anders willen dan hun dagelijkse baan en een sport beoefenen. Hoewel de heer Siebert als werktuigkundige zeker vanuit het technische aspect bijzonder geïnteresseerd is in het molenaarsvak, is dat niet iedere molenaar. De heer Rietdijk is b.v. chemisch analist. "We hebben mensen van diverse pluimages. We zijn met z'n ach ten. Naast de gediplomeerden hebben we ook "leerlingen" lacht de heer Siebert. "Een ieder van ons heeft bepaalde capaciteiten. De één is technisch, de ander organisatorische en een volgen de heeft weer een ander talent. Van de molen naar de opleiding Hun molen is een in de regio, unieke molen. Molen De Haas, maalt puur op de wind. Molens in de regio, zoals b.v. die uit Schiedam en Zoetermeer, malen ook als er geen wind is door gebruikmaking van electrische motoriek. Dus als er geen wind is, kan er niet gemaald worden. Er is dus altijd een voorbehoud voor de maaldagen. Toch komt het in ons winderige Holland weinig voor dat het windstil is. In 1983 is de restauratie van de molen, die sinds 1932 een stomp was begonnen. Dat gebeurde op initiatief van de gemeente Ben thuizen. Ofschoon de gemeente het leeuwedeel van de restaura^ tiekosten voor haar rekening nam, moest er wel actie onder nomen worden onder de bevol king. De stichting die voor de instandhouding van de molen zorgt, is ook in die periode opge richt. Zo kon men o.a. een certificaat kopen voor een stukje,molen. Hoe de bevolking achter de res tauratie stond bleek wel uit de respons. In dat eerste restaura- tiejaar werd er een Molenweek gehouden. Er was b.v. een lezing verzorgd door het Gilde van Vrij willig Molenaars. Onder de aan wezigen die deze avond bezoch ten waren dertien enthousiaste mensen die n.a.v. deze avond de hoofden bij elkaar staken om de molen na de restauratie ook te laten functioneren als korenmo len. Zo werd in december 1984 de Vereniging Benthuizer Mole naars" officieel opgericht. Intussen was de restauratie al ver gevorderd. Bij molenrestauraties komt het niet altijd tot een volledig herstel van de molen; het geld is dan al op voordat de restauratie vol tooid is. Bij "De Haas" was dit echter niet het geval. De molen kon zowel uitwendig als inwen dig volledig gerestaureerd wor den, daarbij zijn nog enkele oude onderdelen gebruikt, o.a. de kapspanten en de voeghou- ten. Ook werden er weer twee koppels molenstenen aange bracht, (met een doorsnede van 1,40 meter!) voor het malen van graan voor menselijke en dierlij ke consumptie. Inmiddels had de stichting "Molen De Haas" de exploitatie en het onderhoud op zich geno men en kwam de vereniging met de stichting tot een "draai-over- eenkomst" "Zo hadden we contacten met de stichting vanuit de vereniging. Niet iedere afzonderlijke mole naar legde nu contact, maar de vereniging op zich" aldus de heer Rietdijk. De molenaars waren inmiddels, nog voordat hun vereniging was opgericht, al aan het lessen in omliggende dorpen om het mole naarsvak te leren. In april 1985 behaalde de eerste molenaar van de vereniging het diploma "vrijwillige molenaar" van de Vereniging "De Hollandse Mo len" in Amsterdam. Op Molen dag 1985 kon deze molenaar voor het eerst, officieus, de mo len laten draaien. Graan werd er nog niet gemalen, dat moest wachten tot de officiële inge bruikneming op 7 december 1985. Op die datum startte dé vereniging met haar werkzaam- CHINEES INDISCH RESTAURANT X7 pen, omdat deze "bot" werd. Een secuur werkje. De volgende trap beklimmen we even samen, maar is niet voor publiek toe gankelijk. Hierboven draaien de stangen en het rad. De trap weer af naar de omloop waar, net zoals bij watermolens, het draai- wiel bevindt om de kap te draaien. Dat draaien heeft met de windrichting te maken. De wieken worden stilgezet om te tonen op welke wijze de zeilen worden vastgezet. Bij storm worden ze helemaal verwijderd om de wieken niet te snel te laten draaien, waardoor er brand uit zou kunnen breken. De bezoe kers kunnen geen klap van de wieken krijgen omdat er een ketting gespannen is. En dan stappen we nog een keer naar binnen, raken al aardig gewend aan het geraas van de molen, waaraan Benthuizenaren vast al veel langer gewend zijn. Moordrecht. China-Palace geniet grote bekendheid in de regio. Inwoners van Moordrecht weten allang dat ze hier heerlijke Chinese en Indische gerechten kunnen afhalen en de regio heeft het ontdekt. Sinds twee jaar is de heer Man eigenaar. Hij moet "oom" zeggen tegen de eigenaar van "Jade" in Zevenhuizen. Vriendelijkheid staat ook hier centraal, terwijl iedereen weet snel en goed geholpen te worden. Neem daarbij de heerlijke atmosfeer door de goed werkende airconditioning en de maaltijd verloopt in een aangenaam verpozen. Wie met een gezelschap wil gaan eten doet er verstandig aan om een tafel te reserveren. Zeker in het weekeinde. Bij China-Palace kunnen partijen en gropen tot in totaal 100 personen terecht, (let op de advertentie) heden met vier gediplomeerde molenaars! De vereniging heeft thans vijf gediplomeerde molenaars. De overige drie zijn leerling-mole naar. Zij assisteren bij het draaien. De gediplomeerden hebben om de vijf weken een volle zaterdag dienst. Degene die op zaterdag dienst heeft gedaan moet de molen de hele volgende week "in de gaten" houden. Maatregelen treffen als het b.v. gaat stormen en onweren (blik seminslag!). Wat wordt er zoal gemalen op "De Haas"? "We ontdekken dat steeds meer mensen hun brood zelf gaan bakken. Daarvoor kun je niet iedere willekeurige bloemsoort voor gebruiken. Wij malen een melange van Duitse en Franse tarwe. Inlandse tarwe is niet zo geschikt voor het bakken van brood i.v.m. te weinig gluten. Die wordt een enkele maal op ver zoek van iemand die zelf graan verbouwt, wel gemalen. Van het meel kan men koekjes bakken. Het volkorenmeel wat de mole naars van de buitenlandse graan malen, is het meeste in trek. Een Zoetermeerse bakker is b.v. afnemer van ons volko- ren-tarwemeel. Voor hem malen we zakken van 25 kilo maar degenen die bij ons meel willen kunnen dat per kilo kopen" deelt de heer Rietdijk mede. Ze stellen zelf mengsels samen, b.v. voor pannekoeken: bloem plus boekweit en volkorenmeel, dat een verrukkelijk resultaat geeft. Volkorenmeel wordt voor brood gebruikt. Gebuild tarwe meel wordt bloem, dat wordt voor het bakken van taart ge bruikt. Door het builen hebben we veel zemelen." Die zijn erg in trek en leveren een gezonde stoelgang" lacht de heer Siebert. Naast molenprodukten worden er ook "Molensouvenirs" ver kocht, zoals b.v. een koektrom mel met een kilo meel met recep ten erbij. Hoe enthousiast de molenaars van Benthuizen zijn blijkt wel uit hetgeen ze allemaal over hebben voor hun molen. B.v. in de Week van het Brood, die in oktober gehouden wordt, zijn ze van plan festiviteiten rond de molen te gaan organiseren. Verder houden ze op 30 septem ber een excursie. Deze behoort al tot een jaarlijkse traditie. Met een bus, waarmee iedere be langstellende mee kan, gaat men naar de omgeving Eindho ven, waar molens worden be zocht. In die omgeving worden ook andere attracties bezocht en is de afsluiting een diner, lei; kenjare komen er meer "molen belangstellenden voor dit dagje uit dat f67,50 kost. Hiervan kan men zich bij de heer RietdyK aanmelden, (na 15 augustu i.v.m. vakantie)

Dorpskrant | 1989 | | pagina 20