Moerkapelle en haar dorpskerk I 1 VERF en BEHANG EEN GOED ADVIES HUISMAN B.V. Diverse aanbiedingen! Concert met Sursum Corda Sponsor- Triathlon in Moordrecht J. KOSTER Zn SCHILDERWERKEN Bouw-Aannemingsbedrijf Dorpsstraat 27 2751 BB MOERKAPELLE TEL. 01793-1323 TEL. 01828-10542 VOOR VERZORGING VAN ALLE - NIEUWBOUW VERBOUW en - ONDERHOUDSWERKEN. Tevens voor levering en plaatsing van - KOZIJNEN BEL ONS voor vrijblijvende adviezen of een vrijblijvende offerte! Dit opschrift heeft een in augustus 1987 uitgegeven brochure ter gelegenheid van Open Monumentendag. Daarover gaat het andere artikel in deze Dorpskrant. Nu willen we wat mededelin gen doen over het verloop van de voorbereidingen voor de restauratie. Restauratie in beeld?? WVC: f 130 miljoen extra voor monumentale kerken. Dat minister Brinkman 130 miljoen extra beschikbaar stelt voor het onderhoud van monu mentale kerkgebouwen zal on getwijfeld ook voor Moerkapelle een gunstig effect sorteren. Minister Brinkman deed deze mededeling op 15 augustus jl. bij de heropening van een kerkje van de Hervormde gemeente te Urk. Het bedrag dat de minister heeft gereserveerd, zal vanaf 1990 verspreid over vijf jaar worden toegekend. Doel van deze extra injectie in de Monu mentenzorg is het "sluipend verval" tegen te gaan van kerken die op de Monumentenlijst staan. Het verval wordt volgens het Ministerie versneld door leegstand van kerkgebouwen en teruglopende inkomsten van de kerkgenootschappen. Boven dien vormen hoge grondprijzen een bedreiging voor kerkgebou wen op stedebouwkundig inte ressante lokaties. Nederland telt 43.572 be schermde monumenten, waar van 1962 kerken en synagogen. Het merendeel van deze kerken stamt uit de (late) middeleeu wen. Van het budget van 85 miljoen gulden dat in het kader van de rijkssubsidieregeling restauratie monumenten per jaar aan monumenten wordt uitgegeven, wordt ongeveer 25 miljoen aan kerken besteed. Voorbereiding restauratie De plannen voor de restauratie liggen al bij WVC. Juist deze snelheid van handelen kon wei eens in het voordeel van de res tauratie van de Hervormde dorpskerk van Moerkapelle zijn. Zoals we al eerder schreven, is dit monumentale gebouw, on verwachts aan een restauratie toe. Alhoewel het gebouw in de jaren 1953-1955, grondig werd gerestaureerd, blijkt nu de noodzaak dit weer te doen. Ei genlijk is het plan voor de res tauratie in een snel tempo ont wikkeld, nadat de noodzaak door gemeentelijke medewer kers werd geconstateerd. O.a. aanvreting van de kapspanten door houtworm en de slechte staat waarin de fundering ver keert. In de vijftiger jaren is misschien aan die fundering te weinig aandacht besteed. Misschien dat één en ander ook te maken heeft met de verandering van het waterpeil, omdat de kerk met z'n voeten (palen) in het water staat en water een belangrijke rol speelt bij de instandhouding van het fundament. restauratiecommissie Ter voorbereiding van de plan nen is er een restauratiecom missie in het leven geroepen. De voorzitter ervan is de heer P. de Vrij, president-kerkvoogd, de heer P. de Graaf, secretaris van de kerkvoogdij van de Ned. Her vormde Gemeente en van de gemeente: burgemeester A.W. Lips en gemeentelijk medewer ker die nogal wat monumentale "know -how" heeft, Leo Bos. Door de kerkvoogdij is bij Monu mentenzorg een plan ingediend dat in feite twee aanvragen be helst. Een aanvraag om een ver gunning en een aanvraag om subsidietoekenning. Het res tauratieplan ligt vanaf 30 au gustus ter inzage, terwijl men op Monumentendag de plannen in de kerk kan bekijken. Volgens de heer Bos, met wie we over de restauratie spreken, zal het Rijk 80% van de restauratie kosten, die op 2 miljoen gulden geraamd zijn, vergoeden. Wan neer dat gebeurt hangt af van de volgorde waarop deze aanvraag behandeld wordt en het budget dat WVC dat jaar ter beschik - Niet alleen voor maar ook naar: king heeft. Mede door het posi tieve geluid dat minister Brink man liet horen, is de verwach ting dat een subsidietoekenning misschien in 1992 kan plaats vinden. Er is een stille wens dat dit eerder gebeurt, maar zelfs later dan 1992 is heel goed mogelijk. Architect Bob van Beek uit Warmond stelde het restaura tieplan op. De kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente had de keus uit drie architecten. Leo Bos is blij dat de keus op Bob van Beek is gevallen. Hij noemt hem "zeer deskundig". "Als we in de prijzen vallen en de restauratie zal eerder dan verwacht kunnen worden uitgevoerd, dan kunnen we ook snel starten. Er moeten nog wel wat werktekeningen gemaakt worden en er wordt nog bestudeerd hoe de toegankelijk heid verbeterd kan worden, ter wijl akoestiek en verwarming plus brandpreventie de aan dacht hebben. Dat zijn bijko mende kosten die niet voor sub sidie door Monumentenzorg in aanmerking komen. Daarom moet ook het plaatje voor de kerkelijke gemeente financieel rond komen. Er worden momen teel al extra collectes gehouden voor de restauratie en tijdens Monumentendag worden er speciaal voor dit doel vervaar digde zilveren lepeltjes te koop aangeboden. Hoeveel de Hervormde Gemeen te op tafel moet leggen is nog niet duidelijk. 80% van 2 miljoen gulden zal, naar de verwachting luidt, het rijk vergoeden, 10%, tot een maximum van f 75.000,—draagt de provincie bij, terwijl ook de gemeente Moerkapelle jaarlijks een bedrag reserveert. In Moerkapelle zijn de Hervorm den bereid mee te doen. omdat zij graag willen dat hun in 1662 gebouwde kerk, in stand blijft. Andersdenkenden vinden dat dit monument niet mag verdwij nen vanwege het beeldbepalen de element van het silhouet van Moerkapelle. De kerk is immers, zowel overdag als 's-nachts een baken van herkenning. "En dat moet zo blijven," vinden zij. Wie gaat er mee?? Wekelijks worden er op zater dagmiddag in de Grote kerk van Vlaardingen concerten georga niseerd, aanvang 15.00 uur. Op zaterdag 2 september zal de heer Hans de Wit een concert verzor gen. Hieraan zal ook de chr. gemengde zangvereniging "Sur sum Corda" uit Moerkapelle meewerken, o.l.v. dirigent Hans de Wit. Naast een aantal orgel werken worden er ook stukken uitgevoerd door het koor met or gelbegeleiding en een solist. Het belooft a.s. zaterdag een geva rieerd concert te worden. ingezonden RPF-lijsttrekker Meindert Leerling op regio-bijeenkomst in Zoetermeer Op donderdagavond 31 augustus a.s. wordt er in Zoetermeer een grote regionale RPF-verkiezingsbijeenkomst gehouden in het kader van de Tweede Kamerverkiezingen. Spreker is de heer Meindert Leerling, RPF-fractievoorzitter in de Tweede Kamer en lijsttrekker ven deze Partij bij de komende verkiezingen. Onder het thema "Waar kiest u voor?" verdedigt Leerling de volgende stellingen: "Het is noodzakelijk dat de maatschappij naar bijbelse normen wordt bestuurd. Dit zal leiden tot bescherming van het menselijk leven en een schoon milieu. De bestrijding van de milieuvervuiling en het tegengaan van de filevorming op de Nederlandse wegen vragen om beëindiging van het groeikernenbeleid. Verdere verstedelijkingvan het gebied Zoetermeer-Den Haag verhoogt de milieu- en verkeersproblemen en dient dan ook te worden afgewezen. De door politiek Den Haag voorgestane arbeidsdwang voor vrouwen is in strijd met de door de RPF gewenste vrijheid van rolverdeling in huwelijk en gezin. Het is niet de taak van de overheid de door de PVDA voorgestane 240 miljoen gulden voor kinderopvang jaarlijks uit te geven. De godsdienstvrijheid wordt in Nederland bedreigd en de komende Wet Gelijke Behandeling maakt het voor christenen onmogelijk voor eigen beginselen uit te komen. Het is de taak van de overheid de godsdienstvrijheid te beschermen. Ook op gemeentelijk niveau dient hiertoe het anti-diskriminatiebeleid te worden aangepast". De verkiezingsbijeenkomst, die voor iedereen vrij toegankelijk is. begint om 20.00 uur in gebouw "Het Kruispunt", Osylaan 2 in Zoetermeer (Wijk 22: Palenstein) en wordt georganiseerd door de RPF afdeling Zoetermeer/Benthuizen in samenwerking met de kiesverenigingen Hazerswoude, Moerkapelle/Zevenhuizen en de 3B-hoek (Berkel Rodenrijs, Bleiswijk en Bergschenhoek). werkbezoek - Deze regionale verkiezingsavond is tevens de afslui ting van een uitvoerig werkbezoek op 31 augustus van de RPF fraktie in de Tweede kamer o.l.v. de heer M. Leerling en het RPF Statenlid in Zuid-Holland, drs. T. de Jongh, aan de groeistad Zoe termeer. Om 12.00 uur vindt in het Baron hotel een ontmoeting plaats met een bestuursdelegatie van de Stichting Zoetermeer Promotie. Daarnaast worden er die middag nog bezoeken gebracht aan het ingenieursbureau John Brown Engineers Constructors B.V. en de Sociale Verzekeringsraad (SVR) beide gevestigd aan het Bredewater. Koffiebar "More" organiseert een triathlon op zaterdagmiddag 9 september a.s. ten gunste van het Bijbelschoolwerk in Brazilië. De triathlon omvat de onderdelen fietsen, lopen en zwemmen. Alle jongeren, zowel sporters als recreanten, kunnen aan hun trekken komen. Het doel is namelijk een persoonlijke pres tatie te leveren. Geen race tegen de klok, maar tegen jezelf!. Om deze uitdaging wat meer "power" te geven, is er een spon- sor-aktie aan verbonden: ieder een kan zich door familie, vrien den en kennissen laten sponso ren. 25 piek is zo verdiend! Na de triathlon is er 's-avorids koffiebar "More" een êeze~* broodmaaltijd en een fijne ta ziekavond met de Moluks-Mo drechtse groep "Bahtera Voor deelname en verdere int matie kan men bellen: 01» 5252, Ron Gast. Moordrecht- Koffiebar "MORE" "BAHTERA". Geroepen tot Gerechtigheid Moerk. Zijde 4 - Tel. 01793-2929 - Moerkapelle presenteert: zang en muziek (gospel) van e Molukse Moordrechtse 9roeP 9 september 1989 Aanvang 20.00 uur IJsclubgebouw Leliestraat 72 Moordrecht

Dorpskrant | 1989 | | pagina 26