I Het Dorpshuis, wat is dat? Proficiat Van de voorzitter... Anekdote 1 tl Jp lp I 9de t dorps Huis voor en door aden! Enkele data over het begin van het dorpshuis Dorps "huis" krant èezvaarkrant! speciale uitgave t.g.v. het 3e lustrum van dorpshuis "Szvanla" in Zevenhuizen door drukkerij dgersma i.s.m. tus trumcommissie september 1989 Kerk; Sport en sociaal cultureel centrum....? "Swanla" Dynamisch Dorpshuis, Van de lustrumcommissie.... WêS Herinneringen aan het Dorpshuis, door een oud-bestuurslid. Regelmatig wordt er gediscussieerd over het Dorpshuis en veelal wordt dan de vraag gesteld Het Dorpshuis, wat is dat?". Voor de huidige generatie zal het Dorpshuis een heel andere betekenis hebben dan voor diegenen die met het Dorpshuis zijn begonnen. Uit de mond van een oud bestuurslid zijn de volgende antwoorden en herinneringen opgetekend toen deze vraag werd gesteld. Het Dorpshuis dat was (en is): een stel enthousiastelingen die beginnen en er ontzaglijk in geloven - akties voeren om geld te verzamelen en enthousiasme op anderen over te bren gen; plannen uitwerken en oude spullen verzamelen in het oude pand van Vente (nu staat de Rabo-bank gedeeltelijk op die plaats); ■loterij, Zeminto, glas ophalen, schaatsen per stuk zien veilen (later per doos); praten over een afvoerpijp voor de bak-oven dwars door de Zeminto-tent; Zeminto-geld in emmers onder de trap opslaan en uiteraard daarna zo snel mo gelijk naar de bank brengen; •vernemen dat in plaats van een stuk grond voor nieuwbouw, de oude huishoud school gebruikt kan worden; nieuwe plannen er voor maken, verbouwen en weer inrichten; bijna twee jaar alleen maar vrijwilligers die de bar exploiteren; ij; Adri Hofman en Jannie Jongenelen die per keer 10 kg gehaktballen maakten jij (onze enige warme hap achter de bar); ze konden het maar net bijhouden want jji zowaren erg lekker; ii -schoonmaken op zondagmorgen, uiteraard voor de aanvang van de Katholieke iji -verbouwen en uitbreiden met een sporthal, een jeugdsoos, etc. jj - hiervoor kreeg het Dorpshuis (en niet de gemeente) ca. fl. 600.000,= subsidie uit :j; een fonds voor werkqeleqenheid; onze qrootste supporter was de heer Verdies- sen van CRM; j:j - het gevolg was een dorpshuis zoals dat er tot anderhalf jaar geleden uitzag; :ji het met vele vrijwilligers en uiteraard Arie en Luc Eriks, later Ton Loeve enz. ij starten en doen funktioneren van deze verzamelplaats voor het Zevenhuizense verenigingsleven - al 15 jaar een grote groep vrijwilligers die (dit is in het verleden eens voor het ge- jj meentebestuur uitgerekend) 4000 uur per jaar inbrengen; .jij -sen barverbouwen met circa 15 enthousiastelingen in enkele dagen tijd; hij bleek iij ier onverwoestbaar; jS Glitsa Henkie, die in die dagen een spoedcursus kreeg hoe het er in Zevenhuizen jij san toe gaat; jij 'Steeds weer aanpassen van ruimte's: bergingen in peuterspeelzaal, ventilatie- jjj koepels in sportzaal, bar in jeugdsoos, geluidsvoorzieningen, toneel voor- en ach- jij 'ergordijnen, kortom aanpassingen door het gehele gebouw heen (en dat alles jjj dankzij en met vrijwilligers); jjj Mavr. van Helden (vroeger), Corrie van Vliet, Lenie den Otter en later ook Hannes jjj van Helden die er iedere dag (en dat al jarenlang) voor zorgen dat het gebouw :jj weer schoon is; ijj - een plaats kortom waar iedereen kan bouwen aan een goede dorpsgemeen- jij schap en zijn enthousiasme daarvoor kan uitleven; jjj ^sen plaats waar veel zogenaamde "import" zijn eerste Zevenhuizense kennissen jjj een verzameling Zevenhuizenaren die uiteindelijk ook het gemeentebestuur kon ijj overhalen om de zo noodzakelijke uitbreiding mogelijk te maken; 55 jji Het is voor het Dorpshuis te hopen dat dit tot in lengte van jaren zo zal blijven en iji det het Stichtingsbestuur en alle vrijwilligers, die haar helpen bij haar aktiviteiten jij pit kunnen blijven doen zonder inmenging van welke buitenstaander dan ook. jji Dorpshuis is door haar vrijwilligerswerk ontstaan en het zal altijd door vrijwilligers gerund moeten worden om een Dorpshuis, zoals we in Zevenhuizen "ebben, in stand te houden. Ik vind het juist dat het bestuur van de stichting Dorpshuis Zevenhuizen met een speciaal programma de aan dacht vestigt op het 15-jarig bestaan van "Swanla". Terecht wordt het centrum, waar sportbeoefening en sociaal-cultureel werk naast elkaar plaatsvinden en dat een ontmoe tingsplaats is voor zeer veel honder den inwoners van onze gemeente, in de schijnwerper gezet. Gedurende de 15 jaren, dat het Dorpshuis thans zijn functie vervult, is het gebouw welhaast onherkenbaar veranderd. Echter de doelstelling van de Stich ting is ongewijzigd gebleven: beheer en exploitatie van het Dorpshuis, in eerste instantie ten behoeve van het plaatselijke verenigingsleven. Dat bij het beheer door de jaren heen steeds weer kan worden gerekend op de inzet van tientallen vrijwilligers is op zich een felicitatie waard. Niet moei- lijk te voorspellen is dat het Dorpshuis zijn centrale plaats in de komende jaren zal behouden en van harte hoop ik, dat het aan nog meer aktivi teiten ruimte zal bieden als tot nu toe. Ook voor de toekomst: TOT ZIENS IN "SWANLA" A.H.van Gent Burgemeester van Zevenhuizen Als prille voorzitter van het Stichtingsbes tuur ervaar ik het als bijzonder plezierig dat ik waarschijnlijk de enige "auteur" in deze speciale Dorpskrant ben die niet zo nodig in het verre verleden behoef te kijken. Mijn ge dachten gaan terug naar vrijdag 12 maart j.l., de dag waarop onze burgemeester, de heer van Gent, ons geheel vernieuwde dorpshuis heropende door het gebouw in huur af te staan aan... nee niet aan het stich tingsbestuur, maar aan de gehele gemeen schap van Zevenhuizen. Want ons dorpshuis staat open voor ieder een, voor de actieve en passieve sporters, voorde zangers en de kaarters en zekerook voor degenen die het alleen maar prettig vinden om zo eens aan te komen lopen en een praatje te maken aan de bar in de ont moetingsruimte. Daarom ben ik persoonlijk zo blij met de komende lustrumweek, want juist dan zal er voor niemand een drempel kunnen bestaan om het dorpshuis te verkennen tijdens al die activiteiten die er dan plaats vinden. Dus, zeker ook voor degenen die nog niet regelmatig in het dorpshuis komen: Kom tij dens de lustrumweek eens kijken, u zult er zeker geen spijt van hebben!!! Tot ziens, Herman Hoos. Er werd een avond georgani seerd in het zwembad waar de Kleine Trompetter en de Ze venhuizense koren zouden op treden. Toen de muziekvereni ging bijna compleet op de in het zwembad gebouwde vlonder zat, bleek het draagvermogen hiervan onvoldoende. Gevolg: het podium begon, tot grote hi lariteit van het aanwezige publiek, in het water te zak ken. Gelukkig liep alles goed af, slechts enkelen hadden natte voeten. Een belevenis voor die diegenen die er bij waren om nooit te vergeten. - 2 januari 1973 eerste bijeenkomst -15 februari 1973 presentatie eertse plannen; ook de eerste opbrengsten: verkoop koffie en giften fl. 182,05 - 5 april 1973: Officiële oprichting van de Stichting Dorpshuis Zevenhuizen - Begin maart 1973: start akties, met het ophalen van flessen - September 1973: start grote loterij - 4,5 en 6 april 1974: Zeminto met bazar en verkoop van oude spullen -juli 1974: totaal opbrenst van allerlei akties: fl. 80.000,= - 28 november 1974: Eerste vrijwilligers achter de bar: Hans van de Vleugel en Ingrid Andeweg, omzet fl. 157,70. :S Met bovenstaande benaming was in maart j.l. de uitnodigingskaart voorzien tot het bij- wonen van de heropening van het dorpshuis. En inderdaad, wij beschikken hier in Ze- g venhuizen over een complex dat die benaming ruimschoots verdient. De vroegere jij: huishoudschool is uitgegroeid tot een volwaardig middelpunt in het sociale en maat- schappelijke leven van onze woon- en leefgemeenschap. Helaas voor velen is het intieme karakter van het vroegere Dorpshuis met de verbouwing verdwenen, maar de j:|: fundamenten waarop het gebouw staat en waarom het bestaansrecht draait zijn dezelfde gebleven. Op en om deze fundamenten kregen we een modern multi-functio- neel gebouw waarin een ieder zich thuis kan voelen en zich op sport of sociaal cultu- reel terrein kan uitleven. Natuurlijk zijn er nog wensen maar Keulen en Aken zijn ook i-:| niet op een dag gebouwd en de tijd is nu aangebroken dat we ons waar moeten maken t.o.v. de bestuurheren die een behoorlijke pot gemeenschapsgeld in het nieuwe complex hebben gestoken. i;:j Dit was niet gebeurd als men niet het vertrouwen in onze dorpsgemeenschap had om er iets van te maken. Dit er "iets" van maken zien we bijv. terug in de activiteiten die volgende week gaan plaatsvinden in het kader van het 15-jarig bestaan van uw dorps- huis. De voorbereidingen zijn al maanden in volle gang en nu in een stadium gekomen jij: dat het genaaid wordt zoals het geknipt is. Het enthousiasme van de organisatoren en de vele medewerkers werkt positief aanstekelijk naar buiten toe en het kan niet anders of ook dit lustrum wordt een doorslaand succes. De kurk waarop een florerend gemeenschapshuis drijft is de bevolking van die ge- ijij meenschap. U wordt in de komende week dan ook massaal verwacht in het Dorpshuis. Harm Hessels, beheerder. Frequent, eigenlijk heel frequent naar ik aanneem, is er gefilosofeerd over het dorps huis. Wat is nu het gezicht en het karakter van het dorpshuis. Het is zeker niet de kleur van de verf, of de vorm van het gebouw, of de grootte van de sporthal of de baromzet. Het zijn de dorpshuis-mensen. Geen statische groep, maar een dynamische. Dit laat ste is het juist. De samenstelling wijzigt zich voortdurend en dat is cruciaal om te kunnen overleven. De laatste periode waren er klachten waar te nemen, welke te veel het initiatief naar zich toetrokken. Het dorpshuis is gegroeid onder een "commissarissen-model". De overheid geeft de kaders aan en laat de dorpshuismensen het binnen het budget zelf invullen. Doordat deze groep zo dynamisch is, zullen ze het marktgericht invullen en zijn ze niet, gelukkig niet, belast met het verleden. Uiteraard bewaar ik goede, zeer goede, herinneringen aan het dorpshuis. Het stemt me echter tot nog groter genoe gen dat het geheel zo geweldig blijft functioneren. We hebben er destijds niet voor niets veel tijd in gestopt. Anderzijds het plezier dat we eraan beleefd hebben, blijft ook voortleven. Deze verhalen zijn veel leuker om zelf aan de bar te vertellen, dan om hier op te schrijven. We hopen dat het dorpshuis in een behoefte blijft voorzien. Het is overigens wel ver velend dat de nieuwe barkeepers vragen hoe je eigenlijk heet. Johan de Ruiter S.E.P.L. Shell Tower - P.O. Box 643 Singapore 9012 Ongeveer een jaar geleden werden in het bestuur van de Stichting Dorpshuis Zeven huizen de eerste woorden gewijd aan het derde lustrum van het dorpshuis. Op dat moment was men druk bezig met de verbouwing, of eigenlijk was het toen nog het slo pen van het bestaande interieur. Om dan al met plannen voor een feestweek voor de dag te komen getuigt toch wel van enige durf. Er werd een lustrumcommissie benoemd die de voorlopige plannen nader moest uitwerken. Binnen de lustrumcommissie werd bij het opstellen van het programma een aantal randvoorwaarden gehanteerd, te weten: - alle gebruikers moeten zich kunnen manifesteren tijdens de feestweek; - ook de jeugd van Zevenhuizen moet volop aan bod komen; - het programma moet enerzijds origineel zijn, maar traditionele aktiviteiten mogen niet worden vergeten; - het proqramma moet spectaculair zijn om een nieuw elan in een nieuw Dorpshuis te brengen; - het Lustrum mag niet teveel kosten. Volgens de lustrumcommissie voldoet het programma aan de gestelde eisen; in hoe verre ook aan de laatste randvoorwaarde zal worden voldaan is onder meer afhanke lijk van de publieke belangstelling, de voorverkoop van de kaarten is gelukkig veelbe lovend. De medewerking die de lustrumcommissie heeft gekregen van de diverse ver enigingen, van enkele sponsors (Middenstandsvereniging Zevenhuizen, Perdijk Ma kelaardij Zevenhuizen, e.a.) en van de DORPSKRANT is hopelijk de basis voor het welslagen van dit lustrum. In de lustrumweek zal uiteraard een beroep worden gedaan op vele vrijwilligers, de spontane toezeggingen in deze, maken in dat opzicht het or ganiseren van vele aktiviteiten gemakkelijk. Waar was het Dorpshuis zonder deze ongeveer 100 vrijwilligers Dit alles overziende past er eigenlijk maar een kreet: "Wat is Zevenhuizen toch een uniek dorp!". SWANLA kan wat dat betreft rustig de negen tiger jaren ingaan.

Dorpskrant | 1989 | | pagina 9